Breakheartský průsmyk

• Kanada

Breakheart Pass

Western / Mysteriózní / Krimi / Akční

USA, 1975, 95 min

Překvapivě funkční spojení špionážního/detektivního filmu a westernu. Scénář by sice šel ještě dopilovat a v závěru jsem si nebyl jistý, jestli to s těmi indiány a krokem jedoucím vlakem je myšleno vážně, ale herecké výkony leccos zachraňují. Jediné, k čemu nemůžu mít žádné výhrady, je neskutečně živá a atmosférická hudba Jerryho Goldsmithe. Jelikož projet Breakheartský Průsmyk trvá něco kolem hodiny a půl, je to taková příjemná pohodová podívaná... tak akorát na sedmdesát procent, možná o trošku víc. 70%(24.11.2012)

Breakheartský průsmyk je spíš dobrodružná krimi podívaná z dob Divokého západu než klasický western. Prostředí je tu ovšem lákavé, zápletka slušná a herci výborní. Za zmínku stojí také hudba a dějové zvraty.(14.3.2012)

Atypický western, který jde však kvalitativně velmi dolů v závěrečné, vzhledem k předchozímu průběhu filmu nesmyslně a necitlivě "přewesternované", dvacetiminutovce. Velkými klady jsou především ona často zmiňovaná mysteriózní atmosféra a pochopitelně skvělý Charles Bronson, který tu zpočátku vystupuje v pro něj poněkud nezvyklé roli. Ale stejně jako sovy, ani Bronson není, čím se zdá být.(1.9.2008)

Originálně natočený příběh, který je nejen velmi dobrým westernem, ale také akčním, kriminálním a v neposlední řadě až špionážním počinem. Velmi dobře se sleduje celá herecká parta v čele s Charlesem. Dialogy také zdařilé. Tento snímek je doladěn o výtečnou hudební složku Jerryho Goldsmitha.(7.5.2011)

Děj v uzavřeném nebo ohraničeném prostoru je pro mě vždy o něco atraktivnější. Navíc jsem pro sebe v Breakheartském průsmyku objevila Charlese Bronsona.(19.6.2007)

• - Vo filme možno vidieť aj bojovú scénu vo vlaku medzi Charlesom Bronsonom a bývalým boxerským šampiónom v ťažkej váhe Archiem Mooreom. (m.a.t.o.)

• - Guvernér Fairchild (Richard Crenna) v závěru filmu naskakuje na indiánského koně se zelenou dekou, o chvíli později však sedí na koni s červenou dekou. (Lasskoun)

• - Posledný film legendárneho kaskadéra Yakima Canutta. Vo veku 80 rokov ním zavŕšil svoju 55 ročnú kariéru. (m.a.t.o.)