Nezvaný host (studentský film)

Komedie / Krátkometrážní

Československo, 1969, 22 min

Vlastimil Venclík

Zvuk:

Ivo Špalj

Manželka: "My Tě máme tak rádi." Rus: "Já vás taky. Ale jak říkám, raději netykat." Manželka: "Nezapomeňte na hlášení." - Rus (k manželovi): "Vem to dneska za mě." Zdánlivě absurdní snímek, který díky krátké délce nenudí a navíc trefně ukazuje příchod "přátelské pomoci". Podobné téma o nesvobodě, ale ve větším, rozvedeno např. ve filmu Ucho.(21.8.2009)

Díky za statečné skutky lidí jako je pan Venclík.(21.8.2009)

„To bude maminka…nebo nějakej ožrala, já se jdu podívat.“ Filmová hříčka stejně zábavná jako mrazivá. A Landovský si snímek ukradl celý pro sebe. Rád si Nezvaného hosta zase někdy pustím, za mě to budou silné 4*. „Měli jsme o vás strach.“ – „Nevíme, co bychom si bez tebe počali.“ – „Hele, neurazíš se? Radši netykat. Radši netykat, víš, jak to chodí.“(14.5.2014)

...Rus domácí se nejčastěji vyskytuje na teplých místech s vysokou relativní vzdušnou vlhkostí, s dostatkem potravy, vody a množstvím vhodných úkrytů s malým proděním vzduchu. Optimální teplota pro Rusa domácího je okolo 30oC. Tento druh švába je však velmi adaptabilní a dokáže přežívat i v podstatně nižších teplotách. Není nic neobvyklého, že Rus proniká i do chladících boxů. Rus je velmi obratný a rychlý běžec. Údaje o rychlostech běhu jsou uvedeny v tabulce.( http://www.destrol.cz/rus_rychlost.htm ) Přítomnost Rusa domácího je obvykle zaregistrována nejprve vizuálně, a to zejména při přemnožení, kdy navíc velký počet jedinců vyvolává i charakteristický zápach.Prevence proti osídlení (infestaci) objektu Rusem domácím není jednoduchá. V podstatě jediným preventivním opatřením je dodržování maximální kvality úklidu a hygieny. Toto opatření nám však samo o sobě infestaci nezabrání, ale alespoň ztíží přemnožení. Vliv kvality úklidu na množství výskytu Rusa domácího je přehledně zobrazen v následujícím grafu ( http://www.destrol.cz/zdroje/graf.jpg ) .Také technické úpravy staveb jako je například utěsnění otvorů po rekonstrukci potrubí, oprava odchlíplých obkladů atd. může výskyt rusa domácího snížit, nikoliv mu však zabránit. Při popisu represivních opatření se zaměříme na možnosti jednotlivce v boji s rusem domácím v bytě či rodinném domku. V případě infestace Rusa domácího do potravinářských provozů, obchodů či zdravotnických zařízení je vždy nutný zásah profesionálů. Při hubení Rusa domácího vždy musíme použít insekticidní přípravek. Insekticidní přípravky dostupné v maloobchodní síti jsou formulovány jako spraye, jako požerové nástrahy nebo jako vodourospustné prášky, eventuelně i jako popraše.Bez insekticidů jsou pouze některé lepové pasti, ale ty jsou vhodné spíše ke zjištění stavu výskytu než k likvidaci Rusa. Úspěšné hubení švábovitých v domácnostech je velmi obtížné a i když dnes existuje poměrně velké množství insekticidních přípravků pro svépomocné použití, které mohou tento hmyz výrazně potlačit jevhodnější využít služeb profesionálů či alespoň vzniklou situaci konzultovat a postupovat podle rad profesionálů. Je nutné si uvědomit, že dlouhodobě odkládaný profesionální zákrok obvykle znamená velké zamoření objektu.(22.3.2008)

Slušné ročníkové cvičení, které vyprovokovalo poněkud přehnanou reakci. Podobné filmečky koneckonců skoro nikdo neuvidí... Každopádně malé české lidičky a jejich reakci na násilné vniknutí vetřelce do vlastního životního prostoru vystihl autor velmi trefně.(28.8.2009)