Truchlivé dědictví

• USA Mysterious Skin (více)

Film souběžně vypráví příběhy dvou chlapců, kteří vyrůstali na přelomu 80. a 90. let v malém městečku v americkém Kansasu. Brian věří, že byl v osmi letech unesen mimozemšťany, a proto trpí nočními můrami a není schopen čelit šikaně. Stejné léto byl Neil zneužit svým trenérem. Zlomový zážitek poznamenal život obou, ale zcela odlišně. Relativně jemným a otevřeným způsobem se film dotýká tabuizovaného tématu pedofilie a jejích možných psychosexuálních následků. Ve filmu figurují typické prvky Arakiho filmů - sexualita, mladický vzdor, mimozemšťané... V tomto případě ale enfant terrible americké nezávislé kinematografie ukáznil svůj talent a výsledkem je až netypicky klidný a vyzrálý film. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

adriane9

Ach bože.. Dá se tomuto filmu dát plných pět, dá se vůbec hodnotit? takže... herecké výkony naprosto strhující, jak dětské tak dospělé. Levitt je můj top herec, a nadále jím zůstane, přesto tento snímek nechci už nikdy vidět.. Protože zkaženosti tohoto světa jsem si plně vědoma i bez něj... ()

heihatchi

Velmi zvláštní film, který může někoho šokovat, nebo ho nechat chladným a říkat si, co to je za blbost. Já sám nevím co si o tom mám myslet. Na jednu stranu se mi velmi líbil příběh (byl to sice morální humus, ale dobře zabalen), avšak celkové rozuzlení filmu jsem čekal trochu jiné. K tomu hudba mě taky moc nenadchnula. Jinak herecké výkony byly skvělé. Na závěr teda nevím, jak to hodnotit. Je to někde mezi třema a čtyřma hvězdama. Možná až se mi to rozleží v hlavě, tak to hodnocení změním. ()

jiri.twist

Film mě upoutal svým příběhem. Není obvyklé, aby se řešil problém pedofilie tímto stylem a životními osudy, a dále se mi líbily některé herecké výkony, především Levitt pod Arakiho vedením ze sebe vyždímal maximum. Film jistě doporučuji a bude se líbit i mnohým lidem z majoritní společnosti … 8988 ()

anu

Filmu nejvíc vyčítám jeho snahu co nejvíc šokovat, i když se mu to opravdu povedlo. Několikrát jsem to musela stopnout, jít dělat něco méně namáhavého než koukat na telku, pak se vrátit a dodívat se na zbytek. Ale stálo to za to. Fakt silné kafe. ()

Smejdik

Ten konec... dokonalý film, který mě naprosto odrovnal. Režisér se nebál pohybovat se na tenké hraně mezi hodnotným a úchylným ztvárněním tak křehkého tématu a musím říct, že toto balancování se mu povedlo. Postupné seznamování se stopami, které jeden muž zanechal na dvou chlapcích, nejistota, napětí, obscese, atmosféra, to vše filmu pomohlo k dokonalosti. Chvílemi jsem chtěl křičet a vypnout ten film, chvílemi jsem jen tupě zíral lesklýma očima a na závěr jsem naopak film vypnout nemohl a slepě jsem se díval na titulky, které běžely, zatímco v mojí hlavě probíhal celý film znovu... ()

Gumby

Těžko se dává takhle hnusnýmu filmu plný hodnocení, ale už jenom kvůli Gordon-Levittovi to nejde jinak. A pro odvahu Arakiho nic nepřikrašlovat, ani nezatemňovat. A uvěřitelnýmu, nemoralizujícímu scénaři. ..plus malé bezvýznamné plus za remake Golden hair od Syda Barretta v úvodních titulcích ()

agassi68

Joseph Gordon-Levitt a Elizabeth Shue v roli jeho matky sú základom tohto príbehu. Aj pedofilní borci boli vybraní skvele, potešiteľná je účasť nezameniteľného Billyho Draga. Nuž, bohvie, čo sa deje v malých či väčších mestečkách u nás.. ()

Blaogranas

Tak tohle je opravdu ojedinělý počin. Ani nevím jak jej mám hodnotit. Během filmu mě obcházel odpor, znechucení, nepochopení. Ale závěr je hodně silný. Navíc sympatičtí herci film dosti výrazně vylepšili. Když pominu spoustu pasáží, ze kterých se mi jako normálnímu člověku dělalo zle, tak musím uznat, že po filmařské stránce je to opravdu kvalita. PS: Neil mi strašně připomínal mladého Heatha Ledgera. ()

candy_daze

Po tom, co jsem se z toho vzpamatovala, hodlám rozšířit svůj 1. komentář k tomuhle filmu, který vypadal přesně takhle "Tak tohle mě prostě, ku*va, dostalo. Vážně nemám co víc bych řekla". Tak se posuneme dál. Tohle je (pro mě) prostě dokonalé, dokonalé, dokonalé! Není to film pro každého a to je jedno z jeho +. Takhle by mělo prostě každé drama působit. Přesně tak, že se na konci cítíte úplně v háji. Ukázka toho, jak dokáže lidská, zvláště dětská mysl pracovat. Příběh o dvou chlapcích, kterým se stalo to samé, ale každý z nich se k tomu staví jinak. Jeden z nich si vytvořil vlastní svět a i po tom, co postupně zjišťuje pravdu, ignoruje ji, dokud se prostě přehlížet nedá. Ten druhý to vidí tak, že ho někdo miloval. Od té doby mu žádná láska nestačí a tak se uchyluje jen k její tělesné stránce. Režisér se s ničím nemazlí. Ukazuje prostou realitu a proto je to ještě drsnější ()

misbos

Aha - tak Araki je "takhle". Hm. Na to, o jak hlubokým hnoji to je, je to mělký. Very very very light Mandragora. Nějak nevím, co s tím, jestli je ta jizda po nablejskaným povrchu součást reflexe humusu pod ním, nebo neschopnost se na ten humus podívat. Fakt nevim. ()

pumpkinqueen

Zírání s pusou dokořán střídalo odvracení zraku... Nutno podotknout, že jsem si o filmu nic nečetla, zkrátka jsem měla chuť na něco mysteriózního. O co běží tady, to vám dojde hned, a když jsem prvních pár minut přesvědčovala sama sebe, že to tak třeba nebude, dělala jsem přesně to, co Brianova mysl. Film nám totiž především ukazuje (kromě nemála nelíbivých scén), jak je naše mysl schopná vytvořit si vlastní přesvědčení, jen aby nás uchránila před traumatem z minulosti. A také to, že každý se s tím pere svým vlastním způsobem; zatímco někdo v sobě ty šílené vzpomínky vytěsní, jiný je v sobě nechává růst. Tak jako tak si nás ale jednoho dne najdou. Ten příběh byl strašný, ale filmově perfektně vykreslený. Paradoxně byl zasazen do příjemného prostředí, které všechna ta zvěrstva zdánlivě obklopovala něčím pozitivním a nadějným. Ačkoli vše odhalíme hned na začátku, něco nás nutí koukat dál - z části proto, že tomu snad ani nemůžeme uvěřit - a zároveň odvracet zrak a přemýšlet, zda to vůbec chceme dokoukat do konce. Vím jistě, že už to nechci vidět nikdy víc, ale nemůžu popřít skvěle odvedenou práci pana režiséra a mladého Josepha Gordon-Levitta a to, že mi naservírovali neskutečnou a silnou podívanou. ()

Vabr

Opravdu dlouho jsem neměl při žádném filmu po celou stopáž takovou husinu jako právě zde. Příběhy dvou chlapců, jeden zneužit svým trenérem, druhý unesen mimozemšťany, se pomalu ale jistě střetávají v nevyhnutelný okamžik pravdy. Myslel jsem si, že mě bude zajímat více příběh Neila, který se protlouká světem jako životem zpráskaný prostitut, kdy většina scén působí oplzle, nechutně a zlomeně. Ovšem nakonec to je právě Brian, který se vydává po stopách svého únosu a s nacházejícími se důkazy se přibližuje k otřesným skutečnostem. Finální střetnutí a konec jsou natolik zničující, že mi ani teď nedají spát a musím Mysterious Skin udělit 5⭐. Povedený soundtrack a hravé střihy zárukou. Vyhodnocení: Ihned řadím ke svým topům z oblasti tragických dramat (Requiem za sen, Stud, Mluv…) ()

Gardenboy

26.10.2005 Uffff...hustý film. Čo k tomu dodať? Pre väčšinu divákou bude asi šokujúci. Pre mňa ani nie, lebo tieto veci tak trochu poznám. Deti ktoré natáčali detské porno, alebo sa predávali už v nízkom veku, skutocne majú sklon k promiskuite (časté striedanie partnerov, čo je hlavnou pointou filmu). Páči sa mi poňatie, nie je to thriller s typíckým klišé, ale atmosféra je dobrá, nenudí ani chvíľu a pri tom sú tam aj dosť surové scény. Technické spracovanie je štandartné, za zmienku stojí scenár, réžia a hlavná postava (JG Hewitt), ktorý zahral naozaj vynikajúco.... Výčitku mám k pedofilovi na úvod filmu - výzorovo ho zobrazili ako úchyla ... obávam sa pedofila nespoznáte ani náhodou podľa výzoru, sú to ľudia, ktorí vizerajú tak ako my, nič na nich nie je poznať. Ináč fajn film, škoda že som nenašiel české titulky a ani presné anglické (asi to preložili z originálu do GER a z GER potom spet do ENG...je tam plno nepresnosti a chyb) ... este dodam, ze tesne po tomto filme som videl krátke video postrihané z fotiek z Beslanu. Fakt som mal chuť CD z filmom spaliť, rozbiť, zničiť ...... 22.10.2011 Nanovo pozreté a bez mihnutia oka mením hodnotenie na 5*. Dospel som a precítil som každú minútu. ()

Dan

Další z filmů řešících vyrovnávání se s dětstvím, s traumaty nesenými z dob, na které si raději nechceme pamatovat. S traumaty, která nás doteď ovlivňují, neboť v nás zanechala pocit něčeho, co vyhledáváme, nebo od čeho se snažíme utéct. S traumaty, které často ani nedokážeme popsat a dešifrovat. S traumaty, která si s sebou vezmeme do hrobu... ()

stromekk

Krátce po začátku je prozrazena pointa a další děj lze předvídat velmi snadno, ale přesto si film udržuje vnitřní napětí a je velmi dobře koukatelný. ()

ljukyljuk

Smutný, iný, netuctový, emotívny a zároveň veľmi silný film. Ale od Arakiho predsa ani nič iné nečakám. A Joseph Gordon-Levitt jednoducho exceloval ()

Deftie

JGL-maratón pokračuje (keď už je medzi mojimi obľúbencami). Tentokrát som si vybrala asi ten najkontroverznejši a súčasne jeden z jeho najospevovanejších filmov. Npríjemný námet, nepríjemné spracovanie, nepríjemný pocit, nepríjemné herecké výkony. Ale vzhľadom k anotácii by bolo vlastne všetko zle, ak by niečo z toho bolo prinajlepšom vlažné. Téma, voči ktorej moderný Hollywood zatvára oči a radšej nám podhadzuje Avengerov ako na bežiacom páse, aby sme náhodou nezostali smutní, lebo žiaden happyend sa konať nebude. Hlavná postava nie je dobrák, ani sa v priebehu deja nevypracuje na žiadneho sympaťáka a pri sledovaní je ľahké zabudnúť, že ho hrá tak pozitívny a sympatický herec, akým jednoznačne Gordon-Levitt je. Rovnako famózne zahral aj druhý pán na holenie, až sa sama tým rôznym kritikom čudujem, že niektorý z nich nezískal toho preceňovaného Oscara. Režisér Araki nám nedovoľuje sa upokojiť a keď si myslíme, že postavy toho majú už skutočne dosť, prichádza ďalšia rana a ďalšia a ďalšia. Nepríjemného pocitu sa nezbavíme počas celej stopáže a na konci už vlastne ani nevieme, že čo by bolo vykúpením pre postavy. Únos mimozemšťanmi? Smrteľná pohlavná choroba? Občas som mala pocit, že smutní hrdinovia si želali, aby to všetko skončilo, jeden jedným spôsobom, druhý tým ďalším. Každopádne, po niekoľkých mesiacoch popcornových snímkov som konečne mala znova pocit, že aj ponurá atmosféra a chuť kričať od bolesti má svoje čaro a oplatí sa podobné dielka sledovať. ()