Truchlivé dědictví

• USA Mysterious Skin (více)

Film souběžně vypráví příběhy dvou chlapců, kteří vyrůstali na přelomu 80. a 90. let v malém městečku v americkém Kansasu. Brian věří, že byl v osmi letech unesen mimozemšťany, a proto trpí nočními můrami a není schopen čelit šikaně. Stejné léto byl Neil zneužit svým trenérem. Zlomový zážitek poznamenal život obou, ale zcela odlišně. Relativně jemným a otevřeným způsobem se film dotýká tabuizovaného tématu pedofilie a jejích možných psychosexuálních následků. Ve filmu figurují typické prvky Arakiho filmů - sexualita, mladický vzdor, mimozemšťané... V tomto případě ale enfant terrible americké nezávislé kinematografie ukáznil svůj talent a výsledkem je až netypicky klidný a vyzrálý film. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

Ryuuhei

Překvapila mě až tak výrazná nálož pedofilie a homosexuality v jednom. Čas od času ale neuškodí osvěžit si kinematografii něčím takovým. Předvídatelné, ale překvapivě silné. 70% ()

asirtes

Brutálny príspevok do ružovej knižnice sexuálnych deviácií, čo zostane ležať pekne dlho v žalúdku. Nehodnotiteľné. ()

danoo

Na tomto mieste nechcem riešiť otázku, či sme determinovaní vlastným detstvom alebo dedičnosťou, pretože za konštruktívnejší považujem fakt, že naše konanie má schopnosť sformovať alebo zdeformovať tých druhých. A čas sa vrátiť nedá... Arakiho film je plný dotykov - od nežných cez zakázané, surové či zvrátené - ktoré sa dotknú za zvuku tónov Sigur Rós v nejakej podobe aj Vás. U mňa vyvolal stav podobný mrazovému šoku zo známeho Aronofskeho filmu Requiem za sen. ()

uiu

Tento film byl pro mě velkým soustem a i když jsem si ho nechala celý den uležet, pořád jsem ho ještě nenatrávila. Obdivuji odvahu jít do takového projektu a bez přetvářky nás hodit do světa pedofilní homosexuality. Brian si nechutnou vzpomínku na zneužití vyměnil představou, že ho uneslo UFO a po zbytek života chce přijít na to, co po něm chtěli a proč ho unesli. Neil se s zneužitím zžil a jeho dětská duše nalezla v trenérovi lásku, pochopení, přátelství a bezpečí, což už nikdy v životě nenašel, ač jako mladistvý prostitut vystřídal spoustu mužů. Chápu postoje obou postav, kdy se s podivným životním zážitkem vypořádal každý podle svého a zároveň oba pro své rozhodnotí lituji. Konečná scéna, kdy dospívající Brian a Neil sedí spolu v místnosti, kde přišli o své dětství a vzpomínají na chvíli, která nadobro změnila jejich životy je dechberoucí. Více takových filmů! ()

nevermore

Všiml si někdo z Vás, jak měli na tom zelenomodrým bouráku logo St. Anger od Metallicy (z roku 2004) a přitom ta scéna měla být situována do roku 1991? Jinak stokrát propírané téma opět podané naturálnějším způsobem s cílem ranit křehká srdce diváků na mě tak moc neplatí.. Už jsem zdegenerovanej takovýma filmama, že tyhle scény na mě nic extra nebyly a po výpovědní stránce se nic novýho taky nedovíme. ()

Mishqo

bez obalu vykreslená tématika sexuálneho zneužívania malých detí a následný vplyv na nich v neskoršom živote...naozaj realistické a zároveň hrozne smutné! ()

Warsheek

I přes vážnost tématu, kterého se fim dotýká, působí velmi klidně a smířeně. Při nejedné scéně mi šel mráz po zádech. Jestli jste alespoň trochu empatiční tak vám půjde taky! ()

Saishi

Pedofílie je dodnes jedno z nejkontroverznějších a nejvíce nepřípustných témat v jakémkoli uměleckém díle. Zvykáme si na výstavy mrtvých lidí v lihu, ale zneužívání dětí na plátně či na stránkách knihy bereme jako odstrašující případ, který slouží k jedinému - semknutí společnosti, všeobecnému odsouzení a vyslovení morální pravdy. Nic hlubšího, neboť jakákoli hlubší myšlenka už svou kontroverzí vytrhuje poklidného příjemce z jinak pohodové letargie. Mysterious Skin se s tímhle nelehkým tématem vypořádal nadmíru čistě a bez jakékoli senzachtivosti. A opět se vrací ke kouzlu člověka jako jedince - nepaušalizuje, neříká, co je pro všechny dobré nebo špatné. Důležité jsou opravdové pocity - zoufalství malého Briana je srdceryvné v celé své podstatě, stejně jako atmosféra malého provinčního městeka, kde nikdo nikoho nezajímá. Dlouho jsem neviděla tak skromné dílo, které nevyšumí za týden z hlavy jako zvětralá sodovka. A Josepha Gordon-Lewitta mi prosím pošlete domů. ()

s.e.p.p

Tak mám pocit, že příslušné téma šlo uchopit i mnohem sofistikovaněji. Takhle to vypadá, že si je režisér vědom s jak choulostivým námětem pracuje, ale snaží se ještě více šokovat naprosto zbytečně detailně vykreslenými intimními scénami a brutalitou. Někdo bude namítat, že tohle je krutá realita... dobrá já jsem schopný tohle přijmout, ale v tomhle filmu už to opravdu balancuje na hranici nevkusu. V mnoha ohledech mi to připomínalo Almódovara, jehož filmy upřímně nesnáším. Možná by bylo vhodné varovat lidi, kteří se na to hodlají podívat kvůli Gordon-Levittovi. Po jeho rolích v 500 Days of Summer nebo Inception může být trochu šok vidět ho jako náctiletého homosexuálního prostituta, každou chvíli líbajícího jiné muže nebo ocucávajícího jejich prsty při orálním sexu. 40% ()

V.Silver

Poněkud silné kafe. Zvláštní popis dvou velice odlišných, a přesto tak podobných světů: kruté reality a hořké nevědomosti. Bolest, rezignace, smutek, vztek, apatie. Zmatek. Hlavně zmatek. Jedna z životních rolí Josepha Gordona-Levitta, místy jsem se ho i bál. ()

klima777

1) Sexuální zneužívání z vás gaye neudělá. Nebo snad ano? Nemyslím si. Respektive: Muselo by se protnout a vzájemně umocnit příliš mnoho faktorů. 2) Sexuální zneužívání nepředstavuje životní výhru, ani není příslibem romantického blouznění a očistné všeobjímající synergie. 3) Pěkně natočeno; dobře zahráno a... předčasně odtajněno. 4) Emoce? Polovičaté. Škoda. Protože láska má mnoho podob. Ale nevydírá. A nepodráží. Araki se k tomuto postupu snížil. A nebo lže sám sobě. Těžko soudit. Třeba si setkání kdo ví kolikátého druhu vláčí s sebou. ()

Autogram

Film je v niektorých scénach naozaj len pre otrlého diváka, asi z neho budem mať na pár nocí aj zlé sny. Keby týmto štýlom natočili Bohemian Rhapsody, asi by na neho nemohli chodiť rodičia s deťmi a kasový trhák by sa nekonal. No keď sa má poukázať na zneužívanie detí a k akým dlhodobým psychickým následkom to vedie, príjemný film to byť nemôže. Tá linka s UFOm mi tam trochu nepasovala, ale ako odľahčenie ok, asi by bol film bez toho úplne neznesiteľný. Keď film u ohrozených skupín vzbudí aspoň obavy, že sa niečo podobné mohlo stať alebo stane, tak mal svoj význam, a predpokladám, že o to tvorcom išlo, a nevyžívajú sa len tak v násilí a zvrhlostiach, čo sa stáva aj u známejších filmov. ()

venca163

New-queer-cinema Geygg Araki a jeho indie trochuúchylárna, kde sice nečekáš na pointu (protože ji brzo uhádneš), ale můžeš si užít půl tuctu divnopostav (wicked malej Neil, gíkovskej moula Brian, ta holka co ji pravidelně unášej mimozemšťani, ...). Co se týče pohledu do světa mladíků co prodávaj svůj án, tak je lepší třeba česká Mandragora...ale zatímco tam vypadaj ty drsný scény spíš srandovně, tak tady to pedofilování působí občas tak nějak laskavě. #skoroRodinnýFilm (75%) ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...určitě zajímavý počin, ale nevím proč...mě se to nedotklo...film prošuměl a nezanechal ve mě nic...tak nevím... ()

bari68

Silný film, ktorý miestami nie je pre slabšie žalúdky, ale o to viacej si cením toho, že o tejto problematike netreba mlčať. Nenápadný, ale zato pútavý silný snímok. ()

Abiosis

*BOYZ II MEN* Príjemné pocity sa 96 percentnému divákovi budú pri pozeraní tohto filmu vyhýbať veľkým oblúkom a ten 4 percentný nebude na tom o nič lepšie. Gordon-Levitt si to za peniaze rozdáva s hocikým - užíva si feláciu od milého starčeka, i od plešatého fanúšika amerického futbalu, a taktiež aj análny sex s udržiavaným tridsiatnikom. A, verte-neverte, ako budúci džigolo už vo svojich ôsmich rokoch sprostredkováva rozkoš masturbácie svojmu zaostalému rovesníkovi. Film značne ruší svojou výrazne explicitnou formou zobrazenia homosexuality a rovnako pedofílie (nepamätám sa, že som niekedy videl malé dieťa v takých vierohodných pedo-scénkach - so strihom sa tu pracuje naozaj veľmi zručne). Záver filmu neprekvapuje, pretože všetci dobre vieme, k akému "vyvrcholeniu" sa postupne dopracujeme; vieme, že tentokrát tí ufóni pristáli v inej krajine. Verdikt v 1 vete: Film o sexuálnych deviáciách i sexuálnych orientáciách. 28.03.11 ()

dormouse

Podivně propojené osudy dvou kluků, z nichž o jednom víme, že byl v dětství zneužit trenérem, což je událost, která jej poznamenala na celý život. Paradoxně jej poznamenala negativně, přestože to byl jediný moment, kdy měl pocit, že ho někdo opravdu miluje. ()