Zlá a závistivá Markyta (P. Mourková) touží po manželovi (P. Štěpánek) hodné Marjánky (M. Reifová), ale ještě víc se jí líbí jeho hostinec. A tak zavede nebohou Marjánku do bažin. Když se po mamince ptá malý Matýsek, pošle ho za ní. Naštěstí se o tom od bludiček dozví statečná Hančí (M. Kuklová), a protože má pro strach uděláno, vydá se těm dvěma na pomoc… (Česká televize)

ostravak30

Já myslím, že je to velice zajímavá pohádka už jen tím, kolik dějových linek se zde odehrává. Že je pohádka chodská jsem teda nepoznal. Zajímavější mi ale přišlo, jak Hančí nejprve touží po Jiřím Langmajerovi a když ji odmítne a ona zase sama sebe utopit, tak se velmi rychle přeorientuje na Davida Prachaře. Přičemž se sama spokojí s pouhým konstatováním: "Vlastně se mi vždycky líbil." To mě fakt pobavilo. Na třiapadesát minut je to vcelku povedená pohádka. ()

(fjw)

Klasická tv česká pohádka. Takové mám rád již od děství. Příjmení herci, papundeklové kulisy (zde ovšem se vyskytuje i příroda). Ideální na nadělní večer. ()

natalanka

Světýlka z blat je moc hezká pohádka. Už nám ji dlouho nedali do televize což je škoda. Herci jsou skvělí a na vy se cítíte jako byjste seděli v hledišti a televize byla divadelní scénou. Pro nedělní odpoledne báječná podívaná. :-)) ()

jendamaty

tahle pohádka defacto nemá chybu, Kuklová je zde ještě dobrá a není parodií na sebe sama, Pavlína Mourková podává vynikající výkon v záporné roli, příběhu nechybí, vtip, spád, napětí i happyend a poučení, zkrátka pohádka, jak má být! ()

sharka.68

Statečná Míša Kuklovic, co zametla s loupeznikama i s Langošem. I se svym tatikem Zindulkou. A nakonec s Pavlinou Mourkovic a za to dostala Davida Prachaře. No tak toho měla asi za trest...😃 ()

Dvojirakri

Další z televizních pohádek ze začátku 90.let, které mám od dětství v oblibě, vedle třeba snímku Pravda a Lež. Obě se natáčely větším dílem v exteriérech a tím mě přitahovaly, ortodoxní studiovky nejsou zrovna šálkem ze kterého bych rád píval... Ale k příběhu. Co všechno je žena schopná kvůli majetku a lakotě provést? Odpovím si dám - cokoli. Třeba i zabít. A ne jednou! Pavlína Mourková je zde naprosto uvěřitelná a já ji už v dětství nesnášel, měl jsem za to že je taková i ve skutečnosti, tak moc jsem ji tuhle roli sežral! Málo pochopitelné je pak stanovisko jejího manžela hospodského Petra Štěpánka, který je jaksi nečinný, ale jsme u dětské pohádky, ne u dramatu pro dospělé, takže šlapu na brzdu... Jak nám ukáže Stanislav Zindulka, cholerici a snad i duševně nemocní jedinci se zhusta vyskytují i v lidových bájích a příbězích, stejně tak sexu a půvabuchtiví borečci kteří dělají ramena když se chtějí dostat pod sukně, aby se následně ukázalo že jsou to obyčejní slaboši když na ně někdo udělá BU BU BU, viz Jirka Langmajer. Nejslabší částí inscenace je podvodní království rusalek, ale tam to asi jinak ani nešlo, režisérka se s tím vypořádala dobře a já nemůžu než udělit plný počet bodů. ()

PowPow

Na začátku uvidíme vražedný útok shozením z dvoumetrové výšky do kaluže, přičemž o další takové akční momenty nebude nouze. Další drsný prvek přidává Zindulka s frajerským lookem "na Brežněva". V průběhu se dozvíme i různé věci použitelné do praktického života, například, že pokud jste poctivý, nemůžete se utopit. No na nakonec všechno vyřeší boty, vedle kterých se i Baťa může jít utopit. ()

milos.bradik

Tak pohádka je to poměrně jednoduchá, ale ten Zindulka i Pavlína Mourková jsou perfektní. Hlavní postavy jsou poněkud slabší, ale je to i jejich rolemi, protože takový klaďas jakého hrají Kuklová a Prachař, ten se hraje špatně, zato Zindulkovo zuřivé rozbíjení hrnků nebo zloba a závist jakou předvádí Mourková, to je přímo herecký koncert. ()