Polibek draka

Le Baiser mortel du dragon

Bozk draka

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie, 2001, 98 min

Je to skvelý akčný thriller s Jet Lim, ktorý patrí medzi jeho najlepšie filmy. Má výborný príbeh o čínskom policajtovi, ktorý priletí do Paríža, kde má za úlohu dohliadať na spoluprácu s čínskym vyslancom, lenže šéf miestnej polície, ktorý zároveň riadi vplyvnú zločineckú organizáciu má svoje plány, vyslanca dá zabiť a z vraždy obviní práve policajta. Ale jemu sa podarí uniknúť a tak v tomto neznámom prostredí urobí všetko preto, aby očistil svoje meno a zároveň sa spoznáva s miestnou prostitútkou, s ktorou si môže vzájomne pomôcť. So spracovaním som veľmi spokojný, film si už od samotného začiatku nastaví skvelú úroveň a mimoriadne tempo, tu jedna skvelá situácia strieda druhú, takže tu sa je skutočne na čo pozerať. Po prvej tretine to síce trochu upadne, keďže do deja vstúpi výrazná postava prostitútky, ktorá nie je až tak zaujímavá, ale našťastie sa stále rieši aj to dôležité, pričom aj tá jej línia sa už čím ďalej len vylepšuje a navyše záverečná fáza je opäť vynikajúca, takže síce sa to dalo ešte trochu vylepšiť, ale stále je to ako celok perfektné. Akcie je tu dosť a je vynikajúca. Tvoria ju hlavne súboje a tie majú perfektnú choreografiu, ktorá kombinuje klasický drsnejší štýl s používaním všetkého v okolí, takže to občas trochu pripomenie aj Jackieho Chana, až na pár horšie zvolených strihov sú aj výborne natočené a plné skvelých nápadov, napríklad scéna s granátom. Najviac sa mi páči celá úvodná akcia v hoteli, ktorá je zložená z viacerých menších akcií, záverečný súboj s dvojicou bratov, ale všetka akcia je na vysokej úrovni. A okrem súbojov sa nájde aj pár obstojných naháňačiek rôznych druhov. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Jet Li je tu ten správny sympaťák a fyzicky v skvelej forme, takže úplne ideálny, k tomu sympatická Bridget Fonda, výborný hlavný záporák Tchéky Karyo, ale aj celkovo zloženie záporákov mi veľmi sadlo, pričom ešte zaujme hlavne Cyril Raffaelli. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, všetky zložky mi pre potreby filmu prišli úplne ideálne, takže tu nemám problém. Bozk draka je rozhodne najlepší akčný film s ázijským akčným hercom točený mimo Ázie. Jet Li má na svojom konte aj lepšie filmy, Hrdina alebo Obávaný bojovník sú už predsa len na vyššej úrovni, ale Bozk draka je pre mňa akčná klasika, ktorá sa dá pozerať opakovane. 87%(20.7.2007)

• novoten

O co víc mě bavila zápletka samotného čínského agenta, o to tvrdší byl dopad na zem poté, co otěže převzala veleotravná Bridget Fonda. Uplácané emoce, nedotažené akční scény a nulové napětí částečně omlouvá překvapivě výborně gradované finále, ale deset minut fantastické akce nevyváží zbylé utrpení.(27.7.2006)

Film po okraj naplněný akcí. Příběh je sice až neuvěřitelně obyčejný a okoukaný (hrdina obviněn zkorumpovanými policisty z vraždy) ale rozhodně splňuje dokonale svůj účel. Jet Li nám ukazuje, že umí zatraceně dobře kopat a film nabízí jedny z nejlépe natočených bojových scén jaké jsem viděl.(10.5.2007)

Scénář stojí stejně jako u Kurýra za úplnou bačkoru, ale na Jetovy bleskurychlý pacičky je jednoduše radost pohledět. Nebýt tolik povrchních a citově vyprahlých pasáží, které jsem prozíval (a s vypětím všech nepoužil FF), mohl to být parádní nářez - akce je výstavní. Ale Karyo a jeho dialogy jsou jak z hodně špatnýho céčka.(1.11.2004)

Jet-Li jako můj velký oblíbenec nezklamal a je jednoznačně tím nejlepším ž celého filmu. Ten jak je zvykem u Bessonových scénářů trpí stabilní a uvěřitelnou kostrou a staví do popředí efektnost a akční pojetí. Když muž převlečený za pilota vytáhne z poměrně malé taštičky dva super vybavené samopaly Uzi s laserovým zaměřovačem a začne okolo sebe kropit kulky možná jen zavrtíte hlavou. Vykopnutí koule z billiardové díry a její odkopnutí(mezi tim se stihla koule přemístit natolik, aby se Jet mohl chytit stolu :)) muže se samopaly jednoznačně uzemní. Ještě, že se na tu akci dá chvílemi koukat a Jet je ve formě. Konec je trochu spackaný, ale o zábavu je postaráno.(12.8.2006)