Polibek draka

Le Baiser mortel du dragon

Bozk draka

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie, 2001, 98 min

Škoda, že tohle napsalo už spoustu lidí přede mnou, ale nemohu si to odpustit - scénář je opravdu slabý. Zápletka je ještě slušná, ale navazující koncepce příběhu značně provařená s okoukanými charaktery, trapnými "náhodami", patetičností a ubíjejícími dialogy. Zkrátka akční scénář jak vystřižený z 80. let... Ani režisér to moc nespravil, kecání střídá akci a naopak, velmi triviální a nepříliš promyšlené schéma. Na druhou stranu "obyčejně" ještě hned neznamená "špatně", jen bych od kinematografie 21. století čekal víc. Pokud nebudeme nároční, zjistíme, že na Polibek draka se dívá i vzhledem k záporům překvapivě dobře, Jet Li je bojový mág, jeho umění je stylové a o diváckou zábavu se spolehlivě postará. 6/10(10.10.2008)

Furt se jedná o průměrné akční dílo, nepříliš zajímavé, ale v hollywoodské kariéře Jeta Li se jedná určitě o nadprůměr.(22.10.2005)

První povedený snímek Jeta Li v západní produkci. Obyvykle výborný Karyo zde přehrává až ostudně. Čímž poněkud paradoxně film vlastně zachraňuje.(16.11.2004)

Jet sa vykašľal na amíkov a hneď je to o niečom inom. Skvelo zvládnutý štandard s krásnými bitkami bez lán a efektov. Radosť pozerať (len škoda, že takéto veci boli "in" v minulom storočí)...(20.11.2005)

Je to skvelý akčný thriller s Jet Lim, ktorý patrí medzi jeho najlepšie filmy. Má výborný príbeh o čínskom policajtovi, ktorý priletí do Paríža, kde má za úlohu dohliadať na spoluprácu s čínskym vyslancom, lenže šéf miestnej polície, ktorý zároveň riadi vplyvnú zločineckú organizáciu má svoje plány, vyslanca dá zabiť a z vraždy obviní práve policajta. Ale jemu sa podarí uniknúť a tak v tomto neznámom prostredí urobí všetko preto, aby očistil svoje meno a zároveň sa spoznáva s miestnou prostitútkou, s ktorou si môže vzájomne pomôcť. So spracovaním som veľmi spokojný, film si už od samotného začiatku nastaví skvelú úroveň a mimoriadne tempo, tu jedna skvelá situácia strieda druhú, takže tu sa je skutočne na čo pozerať. Po prvej tretine to síce trochu upadne, keďže do deja vstúpi výrazná postava prostitútky, ktorá nie je až tak zaujímavá, ale našťastie sa stále rieši aj to dôležité, pričom aj tá jej línia sa už čím ďalej len vylepšuje a navyše záverečná fáza je opäť vynikajúca, takže síce sa to dalo ešte trochu vylepšiť, ale stále je to ako celok perfektné. Akcie je tu dosť a je vynikajúca. Tvoria ju hlavne súboje a tie majú perfektnú choreografiu, ktorá kombinuje klasický drsnejší štýl s používaním všetkého v okolí, takže to občas trochu pripomenie aj Jackieho Chana, až na pár horšie zvolených strihov sú aj výborne natočené a plné skvelých nápadov, napríklad scéna s granátom. Najviac sa mi páči celá úvodná akcia v hoteli, ktorá je zložená z viacerých menších akcií, záverečný súboj s dvojicou bratov, ale všetka akcia je na vysokej úrovni. A okrem súbojov sa nájde aj pár obstojných naháňačiek rôznych druhov. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Jet Li je tu ten správny sympaťák a fyzicky v skvelej forme, takže úplne ideálny, k tomu sympatická Bridget Fonda, výborný hlavný záporák Tchéky Karyo, ale aj celkovo zloženie záporákov mi veľmi sadlo, pričom ešte zaujme hlavne Cyril Raffaelli. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, všetky zložky mi pre potreby filmu prišli úplne ideálne, takže tu nemám problém. Bozk draka je rozhodne najlepší akčný film s ázijským akčným hercom točený mimo Ázie. Jet Li má na svojom konte aj lepšie filmy, Hrdina alebo Obávaný bojovník sú už predsa len na vyššej úrovni, ale Bozk draka je pre mňa akčná klasika, ktorá sa dá pozerať opakovane. 87%(20.7.2007)