Jako dým

Nic není svaté a pokušení je vším. Stejně jako ve všech svých dílech, tak i ve filmu Jako dým staví novozélandská režisérka Jane Campionová do středu svého příběhu ženu. Tentokrát je to devatenáctiletá Ruth, která podlehne při cestě do Indie tamnímu duchovnímu světu. Z donucení se však vrací domů, do Austrálie. Rodina ji přinutí, aby se podrobila terapii, na niž si najala amerického specialistu P. J. Waterse. Dívka se ocitá se sebejistým mužem v osamělé chatě uprostřed divočiny, kde marně vzdoruje jeho metodám. Během krátké doby se však situace začíná obracet. Téma manipulace člověka člověkem se v tvorbě Jane Campionové vynořuje opakovaně. I v tomto snímku hrají významnou roli v proměnách vztahů především sexuální vazby. Nedílnou součást tvoří také úvahy o moci víry, vášně a posedlosti. Autorka, která napsala scénář se svou sestrou Annou, zvolila pro své vyprávění polohu hořké komedie, jejíž tíha leží zcela na bedrech obou hlavních protagonistů v podání Kate Winsletové a Harveyho Keitela. (Česká televize)

Mrs.Doyle

Tak nějak nevím, co si o tom myslet... Jestli jsem to nepochopila nebo je to prostě taková blbost, na které ani nic k pochopení není. Bylo to pro mě zklamání a zároveň první film s Kate Winslet, který ani ona nezáchranila. ()

Verunka84

Herecký koncert Kate Winslet. Jen škoda, že nosnou myšlenkou nebylo právě to "filosofické vymítání" indického guru, ale zvrhlo se to v prapodivnou lovestory mezi zmatenou puberťačkou a americkým odborníkem na sekty. Psycho-putování pouští to pak mělo skončit a nějak vynechat doušku o x let později, kde se vlastně ukazuje, že se Ruth v podání Kate od PJ nic nenaučila a dle učení svého guru zachraňuje kdesi zvířátka... ()

MyrnaAlec

Začíná to jako normální film a končí jako zvláštní trip. Už tady bylo jasný, že Kate bude mimořádná herečka. ()

PlysovyMacko

O čom je tento film? Mladá sa namotala na nejakú indickú sektu, tak ju dajú do opustenej chaty so starým capom,  ktorý ju má tej závislosti zbaviť. Ona ho zvedie, spia spolu, potom sa mu vysmieva, hádajú sa. Nepochopila som motivácie postáv. Výpovedná hodnota nula. Celkový dojem wtf. ()

Gortyna

Tu jednu hvězdu dávám za dvě písničky v úvodu (druhá z nich Bobkova Krajem já šel) a za zcela obnaženou krasavici. Svého oblíbence Keitla bych potrestal tím, že by se musel po dobu čtvrt roku na ten film obden večer dívat. ()

Džótí

Pěkný film, ale mírně zmatený. Něco mu chybí. Zvažovala jsem 3 a 4 hvězdičky, ale přikláním se ke 3. :-) Intuitivně. ()

Chlo0opek

Netradiční a zajímavý příběh o převýchově mladé dívky z "náboženského fanatismu". Převýchově, která však dopadne trochu jinak, než se čekalo.. ()

Gabra

Kate Winslet to celé táhne a filmová hrdinka jí dokonale padla. Trochu mi ale vadily ty její dialogy s Harveym. Byly příliš nereálné. Snad mi tam chybělo chycení! Ano, opravdu jsem napsala chycení, Ten film Vás ani na záčátku, ani v polovině, ale ani na konci nevtáhne do děje. Jako bych byla pouhý divák. Samozřejmě, vždycky jsme pouhými diváky, ale v tomto případě nám to režisérka dává najevo. Je to příběh, který vám dovolí ho zhlédnout a pak vás opustí, jako by to někdo vyprávěl. Zatímco u těch filmů, které to "chycení" nepostrádají, se sžijete s hlavními hrdiny. Fandíte jim, nenávidíte je, chcete být s nimi! Jako když čtete knihu. Holy smoke nedával vůbec prostor fantazii, jen si odehrál pár not na své osnově a jak dozněl poslení tón, dozněla i vaše účast. Tak básnicky jsem to říct v plánu neměla, ale myslím, že to vyjadřuje můj názor, jak jsem chtěla. No, nominaci na Lva se skoro divím, kdybych měla vytáhnout velké plus, pavděpodobně by to byla hudba. ()

Dr.dogous

scénař 3 režie 3 herci 5 výprava 3 celkem 14 hodnocení 70% Nabízení srdce někomu, kdo o něj nestojí, není ta správná cesta ke štěstí. ()

66JIRINA

Velice rozporuplné. Do ženských šatů dát terapeuta, mi už přišlo opravdu ujetý. Hledání pravdy smyslu života je tvrdá práce ()

Leila75

Harvey byl ucházející,ale jinak to je slatanina všeho možnýho,nevím,zda to byla parodie,či snad komedie,nebo porno,všeho příliš a výsledek zmatený.I když prvotní myšlenka zajímavá,určitě by se dal na toto téma natočit film zajívavější a lepší. ()

Lvísrdce

Jsem na rozpacích. Na začátek nastoleno silné a zajímavé téma ( sekty..). Pak se to nějak vymklo, je to cosi o nezvládnutém vztahu stárnoucího chlapa a mladé holky. ()

ciapok

originálne, príjemne vtipné, správne dávkovaná nadsázka, herectvo obidvoch prvá trieda. Nadstavený koniec nepotrebný, ale neva. Tento film mi padol tak dobre ako jedno vychladené v horúcom austrálskom dni. ()

karmalat

Da se na to koukat, kdyz to berete jako ulet. Naprosto zbytecny film, i kdyz neni az tak spatny.Nestoji za ztrraceny cas. ()