• Německo

スモーク

Dym

Drama / Komedie

Německo / USA / Japonsko, 1995, 112 min

Vím, proč kouřím, protože jsem v pohodě nebo jsem v pohodě a proto kouřím ? Každopádně vím jak zvážit kouř a je fajn si jen tak sednout a koukat na obyčejný film plný obyčejných lidí a obyčejných osudů, ale s neobyčejným osobitým kouzlem..Smoke vám prostě navodí pohodu tak jak to umí dobrá cigaretka.(30.5.2012)

Nádherný lidský film plný barvitých a živých charakterů. Smoke je elegantní spletenec osobitých příběhů, který beze spěchu, s cigárkem nebo doutníčkem v ruce vypráví o obyčejném životě v Brooklynu. Výsledkem je něco, co bez nadsázky pohladí na duši. Harvey Keitel a William Hurt mají příjemné, uklidňující charisma, Harrold Perineau a Forest Whitaker pak přináší zase trošku jiný element. Smoke je taková divácky dostupná poetika všednosti a jeden z mých srdcových filmů... 9/10(20.7.2014)

Jeden z mnohých konverzačných filmov, ktoré zapadnú medzi hromadu ďalších, hovoril som si. I keď mám DVD doma, už viac ako rok a na CSFD je film v slušných číslach, vzhliadnutie som stále odkladal. A to bola chyba, pretože už pri sledovaní som mal skvelý pocit a po skončení som si vravel, aký som idiot. Mám doma naozaj skvelý film a ja som často uprednostnil priemerný film, len pre zdanlivo neatraktívny príbeh či nič nehovoriaci názov. Precítené herecké výkony a miestami magická hudba sú asi najsilnejšie zbrane tohto filmu. A. Judd si strihla slušnú, vkuse nadávajúcu káču. F. Whitaker ako bezruký mechanik bol sympatický a pred vzhliadnutím som vôbec netušil, že vo filme hrá. Keď H. Keitel rozprával v závere vianočný príbeh, ani ma nenapadlo, že melie v kuse takmer desať minút, pretože film a jeho atmosféra ma tak pohltili, že ja ako divák som hltal každé jeho slovo i gesto. Mimochodom ten vianočný príbeh bol skvelý, rovnako ako celý film. Je to jeden z filmov, ktoré si radi pozriete znova, aj preto dávam plný počet. 90%.(20.6.2011)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $8,367,636Tržby Celosvetovo $13,853,284(19.5.2009)

• Hejtmy

Některé dějové linie byly zajímavé (Forest Whitaker), jiné už méně, ale jako celek na mě Smoke moc nezafungoval. Hraní na city v něm bylo až moc, naopak skutečného obsahu tam bylo příliš málo. Škoda, protože skvělé herecké obsazení se dalo využít daleko líp. 50 %(13.2.2012)

• - Natáčení probíhalo v USA v New Yorku, konkrétně pak v lokalitách Phillipstown, Garrison, Peekskill,
    Brooklyn Promenade, Park Slope nebo Westchester County. (Terva)

• - Jméno postavy, kterou hraje William hurt - Paul Benjamin - je odkazem na spisovatele Paula Austera, jehož prostřední jméno je Benjamin, tedy Paul Benjamin Auster. (HellFire)

• - Příběh, který vypráví William Hurt, kdy syn najde zamrzlé tělo svého mrtvého otce, je ten stejný příběh, který Paul Auster použil ve svém románu „The New York Trilogy“. (HellFire)