Smoke

スモーク

Dym

Drama / Komedie

Německo / USA / Japonsko, 1995, 112 min

tento film ve mně zanechal neuvěřitelně uklidňující pocit a to na docela dlouhou dobu, je to pohlazení po duši... PS: 7.10.2006 - po dlouhé době se mi film opět dostal pod ruku a musím trochu krotit své nadšení - napodruhé už to není tak silný zážitek, vnucuje se mi přívlastek "milý ale neškodný", přesto je to kvalitní věc a stojí za shlédnutí, snižuju hodnocení na 8/10(27.9.2006)

Obyčejný obchod na obyčejné ulici navštěvují obyčejní lidé. Majitel fotí každé ráno stejnou obyčejnou křižovatku a skládá mozaiku neobyčejných příběhů. Skvělí Harvey Keitel a William Hurt ve velmi neobyčejném povídkovém filmu, který vám zůstane dlouho pod kůží.(18.3.2003)

Tento způsob vyprávění mám rád. Zdánlivě se nic neděje, všichni na plátně se jen tak poflakují, melou zdánlivé banality, ale když se to složí dohromady, najednou se nenápadně vyloupne zajímavý a originální celek.(25.11.2012)

Poetika kouření, která snad překonává i film Muž, který nebyl. Malé a drobné příběhy malých lidí se stávají jejich odvyprávěním velkými. Ale nejvíce se mi stejně líbil ten poslední, který Auggie vyprávěl za pozvání na oběd, a hlavně to jeho černobílé zpracování, jež běželo pod závěrečnými titulky.(21.7.2013)

CITÁT - Byl to dobrej tým, ale pak to zvorali.......... Příjemný příběh založený na dialogu. O životě, o kouření, o vyrovnání se z minulostí, o smrti, o smíchu i smutku. Velmi zdařilé herecké obsazení je velkým plus tohoto příběhu. Hudba je střídmá a moc do příběhu nezasahuje, je to spíše taková kouřová kulisa. CITÁT - V téhle zemi je stále zakázáno prodávat Kubánský doutníky!?......... Koníček jednoho obyčejného prodavače je velmi zvláštní a zajímavý. Zanese do příběhu trochu emocí. CITÁT - Čas běží, na tomhle bezvýznamným místě......... Nejvíce mě však uchvátila Ruby (Stockard Channing) její prvotní vstup do příběhu je nádherný. Zvláště ta image. Ale je to jen žena a přišla z důležitou zprávou. CITÁT - Musíš po městě chodit oblečená jako kapitán Hook??......... Příběh je rozdělen do několika příběhů, které však na sebe nepřímo vážou jako kouřové signály a ty příběhy jsou pojmenovány. Ne po cigaretách nebo doutnících, ale po jménech hlavních postav (Paul, Rashid.....atd) ZAJÍMAVOST - Felicity (Ashley Judd) má na stěně svého pokoje hudební plakát s hlavou Jima Morrisona. Závěrečné titulky obsahují ještě jeden vnitřní příběh. Je černobíle natočený a beze slov, ale je to důležitá výpověď z minulosti. CITÁT - Je to krásná Vánoční povídka.......... Příjemný příběh, zahalený cigaretovým a doutníkovým dýmem a sálá z něho krom smoku i život sám.(16.9.2014)

• - Harold Perrineau je pouze o dva roky mladší, než Forest Whitaker, který hraje jeho otce. (HellFire)

• - Natáčení probíhalo v USA v New Yorku, konkrétně pak v lokalitách Phillipstown, Garrison, Peekskill,
    Brooklyn Promenade, Park Slope nebo Westchester County. (Terva)

• - Příběh, který vypráví William Hurt, kdy syn najde zamrzlé tělo svého mrtvého otce, je ten stejný příběh, který Paul Auster použil ve svém románu „The New York Trilogy“. (HellFire)