Smršť

Hlavním hrdinou filmu Smršť je forenzní psycholog Martin Lang (Tomáš Maštalír), který přijíždí spolu s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do lázní v horách. Daleko od civilizace si chtějí odpočinout a zkusit zachránit vztah. Procházejí vážnou partnerskou krizí, která pramení z hluboko ukrytého traumatu, a tento pobyt je pro ně ultimátem – buď svoje problémy překonají, anebo se každý vydá vlastní cestou. Koloběh rutinních dní však naruší příchod tajemné zásilky – balíku s důkazním materiálem z vyšetřování tragického případu. Odesílatelem je Langův kolega psycholog. Ten od něj potřebuje pomoc v případě známém jako „jízda smrti“, na jehož konci byli čtyři mrtví. Lang se zpočátku zdráhá, ale postupně podlehne neznámé síle, která ho k tragické události přitahuje. (Bontonfilm)

elessar04 odpad!

Smršť má s výbornou předlohou Jožky Kariky společný asi jen název. Tomuto filmu se nedá říkat ani adaptace ani volná adaptace. Já ani nevím, jak tomu říkat, jestli vůbec má smysl k tomuhle něco říkat… Ve filmu jsou tak bezvýznamné postavy, že ani nevím, jak se jmenují. Hlavně ani nevím, o co v tom filmu šlo a co tím chtěl pan scenárista říct. Možná nám příběhem tvůrci ani nechtěli nic vzkázal, třeba tento slovenský film má být jakousi KAMERAMANSKOU INVENCÍ. Proč? No protože ve filmu spočítáte ostré záběry na prstech jedné ruky. Tenhle film svou hrůzostrašnou obrazovou složkou předčil i katastroficky natočené Bratry a to už je co říct. Takový kameramanský paskvil nenatočí ani student prvního ročníku střední školy filmové! Nevím, kde byl pan ostřic. Nevím, jestli si kameraman nezapomněl brýle nebo jestli třeba netrpí stálým šilháním nebo se skutečně snažil natočit něco nového. Ale to těžko! Jediný záběr, který stojí za pochvalu, je velký detail na oko hlavní postavy v momentu, když čumí  do svého počítače. To je jediná pochvala. Nebudu radši komentovat ty katastrofální obrázky skrz špinavá okna, naprosto zvrácené obrazové kompozice nebo chyby v sekvencích s rozhovory běžícími na počítači. Nebudu to radši komentovat… Sound design absolutní hrůza!!! Tvl co to zase bylo?! Ten vítr se nedal poslouchat! To bylo o ušní infarkt. Co ta absence jakéhokoliv ruchu během večeře? To jako vážně? Hudba? To si děláte asi taky prdel. Místy slušná, ale 1736392 hudebních motivů??? Kde byl hudební režisér? Byl tu vůbec nějaký? Třeba tu byl, ale byl hluchý. Spíše tu ale vůbec nebyl, protože ta hudba absolutně nepasovala k tomu, co se dělo na plátně, ale takových momentů bylo mnohem více, to asi nemá smysl komentovat. Takže - zvukově infarkt uší, obrazově těžký infarkt myokardu!!! No, pokračujeme v tomto čtenářském cirkusu! Co se týče hereckých výkonů, tak ty absolutně zapadly. Dobře, Aňa je výborná herečka a Maštalíra mám moc rád, ale to je v tomto filmu vlastně úplně jedno, jak dobří herci to jsou. Když máte postavy, které jsou tak blbě napsány a furt něco melou nebo filosofují a prostě mluví totální sračky, tak je to absolutně jedno. Režie asi během natáčení často spala, protože některé reakce Maštalíra šly absolutně mimo to, co se dělo (nebo mělo dít) na plátně. Jojo. Aňa hrála takovou zajímavou postavu, která jednou měla prsa, pak je chudák neměla, pak nevím, co to je, protože byla asi zřejmě mimozemšťan, který mění své tělo podle potřeby. Smršť je doopravdy pěkná smršť sraček. Chvíli jsem myslel, že jsem v hotelu Overlook, pak že sleduju Pennywise z filmu TO, pak zase jsem si vzpomněl na Tajemství loňského léta, ale absolutně jsem v tom neviděl Smršť. Nebyla tam vůbec! Byly tam jen Bebjakovo prdele, hlazení kundy, sahání na péro, koukání na péro a tucet příšerných záběrů bez ladu a skladu. Bebjak u mě nadobro skončil! Absolutně nemá smysl věnovat pozornost jeho filmografii, protože to jsou jen ukázky totálních píčovin, které jsou kurevsky blbě natočené a nemají v sobě absolutně nic. Režisér, kameraman, ostřic, zvukař a vlastně asi úplně všichni by měli dostat od "disciplinární komise" stopku na několik let. Ještě bych jim přál, aby tu komisi vedl Viktor Ujčík, protože ten ty stopky rozdává, jak se mu líbí a jak chce (bez absolutního systému). Ať si zůstane Bebjak u televizní tvorby a nevnucuje nám ty jeho chlupaté prdele a filmové rychlokvašky! Jestli tohle je obrazem současné slovenské kinematografie, tak vás bratia skutečně lituju, že se na tohle musíte dívat. Doporučuji vám: vezměte si kyselinu sírovou, vylijte si ji do očí a pak uvidíte vskutku krásné slovenské filmy! () (méně) (více)

ZajmonP

Áno, tie socialistické kúpele sú pekné, áno. Ale inak je tento film jednou veľkou bezduchou, v žiadnom aspekte originálnou a do očí bijúcou vykrádačkou lepších hororov a ich motívov. Rozťahané, nepresvedčivé. Na konci to do seba nejak zaklapne, ale inak to nemá potrebný ťah a čaro, ako vykradnuté klasiky. Dve hviezdy za dobré priestory a miestami slušnú atmosféru a hudbu. ()

ForGump

Velice krkolomná báchorka o večernici, která se v posledních chvílích stane nečím ještě podivnějším a ještě více nefunkčním. Hlavně je to celé takové mdlé. Pokus o český lekací film nevyšel nijak zvlášť. Používání hudby přesně jako v Hollywoodu, kde to ve chvílích děsu praští do nějakého hidebního tělesa či něco zakvílí a práskne do oken. No jenže v tomhle těžko nacházím nějaký smysl filmu. Vůbec to nemá tu funkci jako by to mít mělo. A ani herci nejsou nic moc skvostného. Maštalír se ve filmech tváří stále stejně jako u nás Hynek Čermák a Anna Geislerová nám nějak herecky odchází. Velký neba. 30% ()

šakal007

Čerstvá novinka v distribuci nenudí (jen místy, je to zbytečně dlouhé). Smršť si zaslouží tři hvězdy, je to přesně ten film, kdy jednou vstupného nelituješ, ale podruhé už by to bylo drahé. Skvělý námět, silná mysteriózní atmosféra, jen ten konec je laciný jak z béčkového filmu. Oceňuju, že celou dobu jako divák máš pocit, že to není úplná realita, je tam spousta nápověd, které na konci zapadnou do sebe. ()

shade000

Za mňa veľmi kvalitný mysteriózny a v niektorých scénach až jemne hororový film z réžie Petra Bebjaka na motív knihy Jozefa Kariku. Kniha je ako námet skvelá s veľmi sa mi páčila, no tu sa tvorcu snažili ísť trošku iným smerom a podarilo sa im to na jednotku. Som veľmi rád, že sa kvalitný film vie natočiť aj na Slovensku. Po prvej projekcií 4, no myslím, že po ďalšom zhliadnutí upravím na 5. Film ma celých 122 minút nepustil odvrátiť pohľad a rozhodne je vidno, že sa tvorci inšpirovali Shiningom. Trhlina bola skvelá, no Smršť je vynikajúca… ()

matobystro

Sme váhavý národ, a také sú aj naše filmy. Málo vecí dotiahneme do jasného, a pre všetkých zrozumiteľného konca. A také sú aj naše filmy. Väčšinou dlho vysvetľujeme a neskoro sa činíme. A takí sú aj hrdinovia našich filmov. Smršť je zhluk. Výkrik jednotlivca, ktorý robí chyby v pohnutej spoločnosti. A tak si žije film svojim všakovakým životom. ()

carodejb

Nebudeme si klamať, Bebjak vie budovať strašidelné scény, Smeršť je miestami toho dôkazom a kto o tom po Zle a Trhline pochyboval už nemusí. Z blata sa však bič upliesť nedá. Preto mu zatiaľ chýba poriadny hororový scenár, z ktorého by vyčaril kultovku. Zatiaľ čo pri prvých dvoch menovaných sa inšpiroval Záhadou Blair Witch, tu si očividne požičiava z Osvietenia, čo mu však nevyčítam. Smršť síce z Kariku vraj čerpá len voľne (som počul, lebo tento konkrétny kúsok som nečítal), ale scenárista Peter Balko tam poctivo zanechal všetky jeho typické literárne motívy a postupy. Vrátane chladného, takmer bez emočného, na hranici sociopatie umiestneného, nespoľahlivého rozprávača. Tento Karikovský "hrdina" automaticky podkopáva nie len jeho tvorbu, ale aj Smršť, ktorá v snahe šokovať vyťahuje najdebilnejší a najprvoplánovejší a najhorší možný zvrat. Ako divák si teda kladiem otázku, že k čomu to celé bolo?takže akákoľvek dobrá vôla, ktorá sa vo mne napriek hodine klaustrofobických detailov na zamračeného Maštalíra nazbierala bola v závere spláchnutá rozuzlením. ()

Mikecat

Chudák Karika si trepe hlavu o stenu ako mu skurvili dej a z nádejného mysteriozneho hororu spravili eroticko-romantickú (pi*ovinu) psychologickú poradňu. Kúpele Sliač,  manželia v kríze, rozkuskovany dej, buchajuca skriňa a 2x rozletene okno vetrom. Žiadny prizrak, žiadny strach, žiadna veternica vás neprenasleduje. Dokopy sa nič nedeje len Mastalir s Geisenovou chodia hore dole, debatuju a počúvajú korytnačku Mazikovu.  Bohužiaľ veľké sklamanie. Par vášnivých bozkov, holých zadkov a visiaci penis fakt film nezachráni. Nesprávnou cestou ste sa vybral p.Bebjak. Niet sa čo diviť,  že kino bolo prazdne. ()

baclajean

Ty brďo, takto preonačená kniha versus film, to sa aj Posledný mohykán môže schovať. Ale dalo sa to pozerať, účelu poslúžilo. ()

Kaleidoskop

Režisér Peter Bebjak upoutal mou pozornost zprvu jako televizní tvůrce. Ač se může zdát, že kriminálka je v televizním podání ten nejnudnější a nejohranější žánr, v podání Bebjaka to pro mě vždycky byla výborná podívaná. Dobře odvedená řemeslná práce, výborná práce s divákovým (ne)vědomím, napětím, kamerou i ruchy. A ačkoliv u většiny svých děl není autorem scénáře, tak minimálně má čuch na dobré tvůrce s obrými nápady, kteří pro něj píšou výborné předlohy a které pod jehou rukou jen vykvetou do krásy. Z jeho filmové tvorby mě zaujal již jeho, v čechách lehce zapadlý film Stínohra a tak jsem byl zvědav i na jeho novinku Smršť. Ačkoliv jsem nečetl knižní předlohu, tušil jsem, že to bude dobré. Bebjak je velmi silný v napínavosti okamžiku a zde to není jinak. Já osobně bych se vůbec nebál označit tento počin za horor. Ovšem nemůžete čekat klasický hollywoodský horor, s plejádou jumpscareů za každým střihem. Bebjak si každý lekavý moment dlouho připravuje, pročež chvilku trvá, než si na tempo snímku zvyknete, nicméně pak už si to budete užívat. Příběh velmi dobře pracuje s tím, co divák ví, neví, a občas se i uchyluje k artovým prvkům, což ještě umocňuje celkový dojem. Po technické stránce musím vyzdvihnout dokonalou souhru, kamery, ruchů a hudby. Tyto tři zásadní složky perfektně doplňují příběh a jen podporují napínavou atmosféru, při které vám bude běhat mráz pozádech. Všechny scény mají neuvěřitelně silné nasvícení, které kamera skvěle využívá k momentu překvapení a když už tento moment přijde, zvuk ještě zintenzivní váš požitek. Hudba pak krásně podvědomě propojuje jednotlivé záběry. Celkovému dojmu pak pomáhá i prostředí slovenských hor a postsocialistického hotelu, v čemž sice člověk může vidět jistou paralelu s jinými filmy, ale tomu se dnes lze asi jen těžko vyhnout. Co se týče srovnání se Stínohrou, tak toto je podle mě trochu lepší. Stínohra byl takový lehce nadprůměrny thriller, ovšem toto je moderní svěží horor severského střihu, který je podle mého názoru na československé poměry unikátní. Bebjak opět ukázal v čem je dobrý a proč právě on by mohl dělat tu kvalitní tovrbu na pomezí mainstreamu a artu. Tak doufejme, že mu tato tendence vydrží. ()

cinemafil

Na tenhle snímek jsem se skutečně těšil. Kariku mám načteného - vše co vyšlo, P. Bebjak je u mě pan režisér a herec a dokázal , že umí.   Obsazení česko - slovenské, ale Aňa je herecká velkého formátu, neschematická a  role  jí sedla  musím opět tleskat ve stoje. T. Maštalíř  to samé.  Scénárista  si nedokázal poradit se závěrem a to je slabina díla.  Peter Bebjar  film pojal dosti hororově a  na pozadí obskurního lázeňského komplexu nechal zaznít silné vztahové drama, kde erotika  tématicky zapadá, neruší integritu příběhu a  táhne příběh jako lietmotiv snímku.  Škoda , že si se závěrem nevěděl rady ani scénárista, ani režisér. 3* ()

slaYerko

Zvuk: 10/10 Herecke vykony: 9/10 Atmosfera: 10/10 Zapletka: 9/10 Ten kto tomuto filmu nedal aspon 3 hviezdicky, tak mu zrejme nepochopil alebo ho pozeral so zavretymi ocami. Velmi dobry pocin, ktory ked dopozerate, tak si celu tu mozajku budete vyskladavat :) ()

bigmatko

ak niekto čítal knihu tak ho musím varovať že film je úplne mimo príbehu okrem pár sekvencii. Celkovo je to naozaj čudné a nechápem prečo sa tak odklonili od výborného mysteriózneho príbehu a spravili z toho iba dramatickú srágorinu plnú podivností a nešpecifikovanej motivácie postáv. Veľké sklamanie tak z príbehu ako aj z výkonov hercov. Bohužiaľ premárnili potenciál slovenského thrileru a ak niekedy natočia ďalší knižný príbeh tak prosím držte sa deja. ()

Slepejsek

Ne že by pan režisér neuměl vystavět dílčí scény (vizuálně dobré), dokonce mu občas i gradují (atmosféru vytvořit umí), ale dohromady to jaksi nedává smysl... jakoby nevěděl, o čem vlastně chce vyprávět (to, že na přeskáčku, vadí nejmíň) a sázel na to, že stejně jako se ztratil on, ztratí se i divák... Nad odkazy na Shining, Lynche či horor se jenom pobaveně usmívám. Film tak zůstane v paměti jen díky scénám okoralé Geislerové... ()

yano

Keď si objednáte Shining z wishu. Za mňa veľa tichých scén, ako keby sa film umelo naťahoval. Niektoré časti filmu boli nedotiahnuté. Chválim prácu kamery a herecký výkon českej herečky. Ale bola to nuda. Obvykle pri takýchto filmoch čakám napätie a tu som len čakal, kedy to skončí. ()

Edrik

Tak jsem zas byl jednou v kině! A šel jsem na žánrovku - československý psycho/mysterio/thriller/horor. Nevěděl jsem o tom snímku do té doby nic, ale po půl hodině mi to hodně připomnělo tuzemský The Shining a po druhé půl hodině True Detective.  Zas ale klobouk dolů protože čechoslováci mají od narození dar udělat tak říkajíc z prdu kuličku; takže stačí jeden zastaralej ROH termál hotel v Tatrách, pár ROH důchodců, kteří jsou erárem těchto míst, blikající zářivky a traumatem poznamenané hlavní hrdiny. K tomu jakýs takýs detektivní zápletka se špetkou nadpřirozena a máme to!  Kamera byla boží! Tam klobouk dolů stejně jako atmosféra. Ale trochu mi tam pokulhával scénář. Už samotný fakt, že forenzní psycholog má psychické potíže a neví jak s nimi pracovat. Závěr: Československý guláš Temného případu a Osvícení. ()

hawkins

Film Smršť režiséra P. Bebjaka je výborna zimomriavková záležitosť s pekne postupne gradovaným finále a odkrývaním príbehu. Taktiež skvele obsadená, kde všetci herci hrajú výborne či už vo vedlajších úlohách alebo A. Geislerova s T. Maštalírom v hlavných. Krásne využité interiéry a exteriéry, ktoré filmu dodavajú ten správny temný tón dychberúcich scén a pekne dotvárajú príbeh. Takze musim ist na 5* nakolko sa mi nestava kazdy den, ze film mam aj par dni od predpremiery stale v hlave. Ps: Som velmi rád že už aj u nás sa točia kvalitné filmy, ktoré sa vyrovnajú zahraničným produkciám. ()

luciferrus

Skvělá atmosféra filmu, náznaky vedoucí k Shining a celé zabalené a omotané krásně děsivou stuhou. Kdo očekává knihu, bude se asi trochu divit. ()