Nyad

V šedesáti letech uplavat víc než 160 kilometrů z Kuby na Floridu bez jakékoli ochrany před žraloky? Diana Nyad má prostě celoživotní sen a teď si ho chce splnit. (Netflix)

Aljak

Ak mám pravdu povedať, o príbehu Diany Nyad som doteraz absolútne netušil, takže to bolo pre mňa všetko úplne nové a v podstate aj prekvapivé. Jej odhodlanie a cieľavedomosť sú rozhodne inšpirujúce - a to čo sa jej v 60ke podarilo, to je absolútne úžasné! Samozrejme, zásluhu na tom majú aj jej trénerka a motivátorka v jednom, a taktiež skúsený navigátor. Scenár znie možno triviálne, ale celé spracovanie príbehu je výborné - vrátane psychologického rozmeru, ktorý tu bol dosť citeľný. Bolo skvelé, že tu boli ukázané aj všetky tie nepodarené pokusy a početné nezhody medzi Dianou a jej tímom. Aspoň bolo vidno, že tento monumentálny úspech sa vôbec nerodil ľahko. Veľmi dobré = 4* ()

Trevor

Ako zvyčajne správne podotkol Arsenal83 ten účelový záver tomu rozhodne na kvalite trochu ubral, rovnako tak súboj so žralokom ale celkovo to bol vcelku sympatický príbeh staršej tety nevzdať sa svojho cieľa, ktorý či bol alebo nebol splnený tak ako by mal byť sa nakoniec do dejín zapísal a ako všetci dobre vieme v dnešnej dobe sa do dejín zapisuje čoraz viac poloprávd, celkovo je to však spracované pomerne pútavo a uveriteľne, inšpirácia hlavne pre postaršie paničky, nielen Stepfordské. ()

Juto

Plavkyňa Diana Nyadová (Annette Bening) bola v 70. a 80. rokoch menšou celebritou. Bonnie Stoll (Jodie Foster) je jej dlhoročná najlepšia priateľka a čiastočne lesbická milenka. Píše sa rok 2010 a Nyadová sa blíži k 60. narodeninám. Napriek tomu, že posledných 30 rokov sa nevenovala veľkému plávaniu, rozhodla sa zvládnuť svoje neúspešné plávanie z Kuby na Floridu, vtedy mala len 28 rokov. Najali si miestneho experta Johna Bartletta (Rhys Ifans), aby ich previedol cez náročné morské prúdy. Príbeh má typickú inšpiratívnu športovú štruktúru a je predvídateľný, pretože sleduje typický hollywoodsky biofilmový štýl. Ale rozprávanie má niekoľko silných emocionálnych momentov v rámci postáv a tónu. Mnohé z plaveckých a podvodných momentov sú dobre zvládnuté. Kamera a prezentácia sú nádherné na pohľad. Herecké výkony Annette Beningovej a Jodie Fosterovej sú skvelé a herečky mali medzí sebou dobrú chémiu. Výhradu mám k digitálnym žralokom, ktoré vyzerali divne ako z počítačovej hry. A keďže režiséri majú viac skúseností s dokumentárnymi filmami, cítil som aj to, že energia a štýl réžie nie sú také silné alebo také isté ako ich iné diela. Osobne si myslím, že tento príbeh by bol zaujímavejší, keby to bol skôr dokument ako hraný film. 6,5/10 ()

Johnny.ARN

Dve obstarožné lezby otravujú 40 ľudí, míňajú love sponzorov a namiesto toho, aby strážili vnúčatá alebo vyrábali keramiku v dome dôchodcov Zlatý dážď, čvachtajú sa vo vodičke a idú si po smrť. Samozrejme, že táto teplá kokotina musí byť nominovaná, bez toho by to nešlo. Len neviem, prečo jedna z nich nebola aj čierna. Ale tak aj Leo dostal sošku za to, že dve hodiny len trpel, takže nechajme sa prekvapiť. Pokiaľ nemusíte geriatriju, medúzy a vodu, totálna zbytočnosť. 1 z 5 ()

Enšpígl

Tradiční motivační film, že když něco chceš, zabejčíš se, tak to dokážeš. Tady byla síla především v tom, že ta zabejčená osoba je již dáma v určitém věku a poselství je teda jasný, věk nehraje roli, tu hraje vůle a vytrvalost. Neřkám, že na konci jsem frajerce nepřál a nebyl nadšen že madam přeplavala z bodu A do bodu B, ale na druhou stranu mě to nějak zásadně nestrhlo vůbec k ničemu. Film je natočen kvalitně, herecký výkony, no pokud Anette není ve vodě, tak docela fajn, film herecky táhne stále charismatická Jodie Foster. O Oscarech bych tady nemluvil, na druhou stranu, když někdo může nominovat Sílu psa, tak hloubš už s nominacema klesnout beztak nemůže, takže je to pasé. ()

• Film dramatizuje udalosti, ktoré sa nestali, ako napríklad stretnutie so žralokmi, ktoré počas pokusu v roku 2013 nebolo zaznamenané, a nepresne zobrazuje schopnosť Nyadovej (Annette Bening) preplávať Lamanšský prieliv za 7,5 hodiny, pričom prehliada jej viaceré neúspešné pokusy. (Arsenal83)
  • Film zjednodušuje plavbu Diany Nyad (Annette Bening) z Kuby na Floridu, zobrazuje ju len s jedným plavidlom a zameriava sa na plávanie „bez asistencie“, čo skresľuje skutočnú udalosť zahŕňajúcu viacero plavidiel, komplexnú posádku a použitie rôznych zariadení. (Arsenal83)
  • Skorší scenár Roberta Speclanda bol v roku 2015 uvedený na čiernej listine najlepších nevyrobených scenárov roka. (Arsenal83)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD