Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

JohnyTrava

Ako nezávislý film by to ušlo, ale ja nieto nezávislý. Až na scénu s pílkou som sa väčšinu času nudil. A ani Assassin's Creed postava to nevytiahla. Jednoducho mi to nesadlo. 4 body a možno dopísať psychologický. ()

Martini98

Celkem ztráta času, nechápu to vysoké hodnocení, je tu sice pár solidních scén, ale jinak vcelku spíše nuda, ani jsem to moc nepobral! ()

davidone

|| Réžia: 10/10 | Scenár: 8/10 | Hudba: 8/10 | Kamera: 10/10 | Obsadenie: 8/10 | Strih: 9/10 || Keby neboli tie najmenšie nedostatky filmu ako napr. LEN v okne metra odraz mikrofónu a niekedy nezrozumiteľný text... tak to by bolo pre mňa jeden z najlepších filmov nie len z maďarských, ale aj všeobecne. Hudba: Neo (Controll OST) Tiež veľmi prekvapivé a dobré na to, že nie som na taký typ hudby, ale s filmom to ladilo a to je hlavné. Kamera: Bezchybná práca Gyula Pados-a, ktorý už dneska (ja si myslím že kvôli tomuto filmu) robí na velkých filmoch, ako napr. Metallica: Through the Never, Predators, ale to je asi aj preto, lebo spolu s režisérom robili tieto filmy, ale aj tak je to velká vec a dúfam, že aj mne sa to raz podarí a konečne natočím nejaký kvalitný a rozumní film. :) || 88% | Blu-Ray, JVC, HU DTS || ()

Belsazar

Kripl. To máš ale blbý jméno. - Jenom přezdívku. / Těžko říct, kdo je šílenější, jestli banda revizorů nebo cestujících. / Báječný film o tom, co může být v podzemí, ale co by asi nikdo rozumný zažít nechtěl. A musím říct, že nejlepší černohumorné drama za poslední roky. ()

Shitonit

No tak to mě poser kozy. Hromada děsně protivnejch idíků zavřená v podzemí, se snaží pobavit svou nestydatou trapností, omšelostí a polodebilitou chudáka mě, nic netušícího diváka? Ať jdou všichni tvůrci v zástupu do hlubin mojí prdele, tohle je fakt už moc. Něco je škoda času, nebo škoda energie vynaložený na sledování totálních sraček, ale to dokážu docela dobře přežvejkat a přežít. Na tohle potřebuju nejmíň deset kilo antidepresiv, který si budu strouhat přímo do navrtaný žíly! Sráči. ()

Hank

Hodně dobrý, dynamický metro-thriller nebo dobrý akční metro film smíchaný napůl s komedií? Přimlouval bych se za to první, i když kdo ví jak to vlastně bylo myšleno... Osobně se přimlouvám za thriller, za dynamický a mystický akční film z podzemky s příměsí Lynchovy nepochopitelnosti, sovou a s krásnou medvědicí cestující metrem bez jízdenky... ()

Plastík

Výborný film, nádherná muzika vystihující tématiku filmu. legrační scény, kdy člověk neví, jestli se může zasmát, nebo ne. Kdyby bylo možný dát 6 * dal bych je určitě. ()

Jaromír

Wohooo :), tak to byla jízda! Dokonalá hudba, atmosféra a herci. Mysteriózní, krásně barevná černá díra, která diváka na začátku vcucne aby ho vykopla až na konci. Jedinečný film! Žánrově bych to řadil jako mysteriózní drama s prvky komedie a thrilleru. Tohle vás zaručeně zaujme! Film je na hony vzdálený klasické americké produkci. Typický představitel filmového klubu (kde jsem ho i poprvé viděl :) ). Člověk na začátku nadechne a vydechne za hodinu a půl :). Nádhera, už dlouho jsem neviděl něco tak silného. ()

Stejšn

Tak na tomhle jsem byl s mojí holkou v kině. No to jsem tomu dal :-) Jednu hvězdičku za námět a jednu navíc za scénu s ožralým couvajícím strojvůdcem metra. I tak to ale asi přechvaluju. ()

ab.dul

S jistotou můžu říct, že jsem byl filmem nadšen. Je to sice trošku starší kousek, ale velmi nápaditý a zajímavý. Dokáži si v reálu představit přesně situace revizorů, které se ve filmu vyskytovaly. Každý revizor naprosto jiný, se svými problémy a styly řešení situací. Filmu nechyběl vtip ani akce. Herci taky super. ()

Burrows

Revizoři těží z originálního a netradičního námětu. Závody před vlakem na život a na smrt, maškarní bál uprostřed katakomb, noční život tuláků, vagabundů a některých revizorů, kteří nevycházejí na denní světlo. Žijí v podzemí, nestarají se o okolní svět a okolí se nestará o ně. To běžný cestovatel, který zná pouze eskalátory, nástupiště a vlak nemůže pochopit. Atmosféru podzemí přesně dokresluje depresivní hudba, která je na jedničku. Napjaté okamžiky se ale střídají s hluchými a z mýho pohledu zbytečnými místy. Parkrát jsem se přistihnul, jak kontroluju čas a odpočítávám dobu do konce. Bohužel. PS: Až budu zase čekat na "áčko", budu si dávat pozor, aby mě nějakej magor v černý kápi nepřekvapil. ()

monikka87

Tento mix thrilleru a komédie šmrncnutý akciou v bizarnom prostredí budapeštianskeho metra ma neskutočne bavil. Vlastne celé to bolo akoby z inej dimenzie. Čím to je, že v maďarských filmoch (popri Kontroll napr. Dealer, Ébrenjárók) je tak skvele vykreslená ponurá atmosféra... ()

herrbierer

Čtyřka se silným náběhem na pětku. Nimród Antal rozhodně dokáže mít originální vizi. Jeho Revizoři jsou odvážným mixem undergroundu (doslova), fantasy a podobenstvím boje dobra a zla. To vše v neokoukaném (tedy, aspoň ne na plátně) východoevropském prostředí. Po zhlédnutí Revizorů a přečtení prvních dvaceti stránek ze scénáře Predators už můžu říct, že se na Predátory těším. ()

Cublajz

Skvělá atmosféra, zejméná vzhledem k místu, kde se film odehrává. Každý si musí během projekce alespoň jednou představit sám sebe v pražském půlnočním metru, kdy vyjíždí poslední vlak ze stanice. Člověk čeká na zástávce a poslouchá zvuky, kterých si během uspěcháného dne těžko všimne. A že jich podzemní svět nabízí přehršle. Charaktery a krátké epizodní příběhy, které film nabízí, jsou jeho nejsilnější stránky, proto ona zápletka s vrahem v kapuci mi příde docela rušivá, i když se jedná o pěkné přirovnání k temné stránce hlavního hrdiny ( pozn. ve scéně, kdy dochází k psych. vyšetření revizorů tam právě hlavní postava chybí). Druhý mínus je pro mě 2/3 filmu, která mi příšla docela nudná, ale tak či onak, hodnotím velice kladně, už jen kvůli tomu, že je fajn vědět, že z pekla vede cesta ke světlu:) Silných 80% ()

Sagisia

No páni, člověk aby se pomalu bál čekat na nějakej dopravní prostředek. Film sám o sobě je báječný, už tu na jeho adresu bylo řečeno hodně a já můžu říct jen to, že přestože se u filmů nerada bojím, tak jsem chtěla dát dokonce plný počet hvězdiček. Jenže tohle jsou puzzle, který do sebe příliš nezapadají, ba naopak některý dílky úplně chybí a vy si je musíte sami dokreslit, ale nevíte jak. Napadá vás hrstka otázek, který nebyly zodpovězený vůbec - SPOILER! - jestli opravdu byl chlápek s kapucí druhé já hlavního hrdiny... kdo byl ten kravaťák, kvůli kterýmu hlavní hrdina předstíral, že není revizor a proč...proč mu pořád sama od sebe tekla krev...co ta sova?...a to pominu otázku, kam vlastně hlavní hrdina chodil nakupovat potraviny, když nechtěl vyjít na denní světlo. KONEC SPOILERU. Jestli tohle někdo víte, klidně mi pište do zpráv :) ()

Pokryvac

Pozoruhodná zmes žánrov odohrávajúca sa v atraktívnom prostredí budapeštianskeho metra. Zatiaľ čo sa v prvej polke zoznamujeme s postavami a prostredím metra, v tej druhej prenikáme do duše podivínskeho Bulcsúho. O zaujímavé postavy nie je núdza, či už v radoch revízorov alebo ľudu. Navyše sa v metre pohybuje psychopatický vrah, ktorý sáče svoje nič netušiace obete pod vlak. Zatiaľ, čo je druhá polka umeleckejšia a dramatickejšia, v tej prvej (dynamickejšej a zábavnejšej) sa divák zoznamuje s písanými i nepísanými pravidlami revízorov (a taktiež šialenou adrenalínovou hrou - beh pred uháňajúcim vlakom)a rôznorodými komickými či tragikomickými figúrkami. Popravde, trocha ma zmiatol kontrast medzi prvou a druhou polovicou, ale na to si bude treba zvyknúť - žánrov sa tu vystrieda niekoľko. Ak človek prekusne miernu nesúrodosť príbehu čaká ho skvelá vizuálna jazda. Len nebyť prekvapený veľmi neortodoxným záverom! ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)