Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (Cinemart)

Helo

(Ne)hezká pohádka, která dává lehce vzpomenout na Faunův labyrint. Brutal je fajn, kulisy taky, příšerky jakbysmet... ale jako celek se to docela vleče, neni to ani moc strašidelný - hororový prvky už tisíckrát viděný jinde, a celá několikrát vypointovaná pointa díky mnohačetnosti vypointování vlastně docela ztrácí smysl. Nemluvě o tom, že všichni ty duchové tam prakticky neměli žádnej smysl a byli tam asi jen na efekt. ()

dawe04

Na purpurovém vrchu se v rukou vizionáře Del Torra zrodilo prazvláštní dítko, které odvážně vstoupilo do světa přestylizovaných pohádek a instantních teenage hororů. Proč zmiňuji zrovna tyto dva typy filmů ovládající pokladny kin? Crimson Peak je tak trochu obojí, ale v obou případech na to jde stokrát lépe. Del Torro chtěl vytvořit poctivý gotický příběh a chtěl tam všechno: ponurou atmosféru, starý viktoriánský dům, dobové kostýmy, romantiku, duchy, vraždy, intriky. A na všechno se postupným budováním příběhu a fikčního světa dostane. Aby bylo jasno - je to Del Torro - takže forma brutálně drtí obsah. Ne že by zde nebyl příběh, je a je také dost košatý, nicméně nejde o žádnou originální scénáristiku. Hrdinové jsou chytří/blbí podle potřeby, příběh se občas oddaluje a vytváří dost absurdní situace. Je zde ale dobře zvolena narace, která odkrývá karty všech postav poměrně brzy a divák je tak napínán, kdy hlavní hrdinka odhalí, co na ni ostatní kolem kují. Vše je přísně podřízeno technické stránce. A ta je přátelé fantastická. Purpurový vrch je výtvarně a designově neuvěřitelně hutný film, jehož jednotlivé složky se hltají po soustech. Famózní kostýmy, které by závidělo leckteré historické drama, úžasná práce se záběry a kamerou obecně, kombinace barev, hra světla a stínu - ta především vytváří jedny z nejstrašidelnějších sekvencí mezi áčkovými horory posledních let. Pár lekaček pečlivě budovaných, správný timming a hlavně úchvatný design panoptika příšer ,bývající neméně úchvatný dům. Vydatně pomáhají i herci, hlavně každá scéna s Jessicou Chestain je mrazivější než samotní duchové. Závěr je trochu překombinovaný a rozmělňuje předchozí pečlivě budovanou ponurost, nicméně pro fanoušky Del Torra povinnost, pro hororové nadšence, co očekávají trochu sofistikovanější strašení jakbysmet. A vlastně se tam najdou i milovníci červené knihovny. ()

AlistairMir

Tak, že jediné věci, které budou ve filmu váznout budou atmosféra a šíleně předvídatelnej děj, to jsem teda nečekal. Vždyť del Toro je mistr co se týká atmosféry a já tak marně dumal kam se během filmu vytrácela, aby se zase objevila a znovu odkvačila pryč. Ohromná škoda už proto, že herci, příběh a vizuál byli naprosto bez chyby. Tohle mohl být jeden z nejlepších gotických hororů vůbec, bohužel však nenaplnil potenciál naplno. Každopádně co si budeme nalhávat kdyby to natočil kdokoli jinej tak to chválím mnohem víc, holt si mě del Toro tak rozmazlil, že od něj vždy čekám dokonalost. I tak je ale Purpurový vrch velmi povedenej film na kterej se ještě mnohokrát podívám :-) ()

JohnMiller

Vizuálna a estetická stránka, ako sme u del Tora zvyknutý, je perfektná, nádherná a dokonca do nej úplne zapasovali aj cgi efekty, ktorých som takým veľkým odporcom. A ani mi neprekážala absencia nejakého dynamickejšieho deja, ktorý tu mnoho užívateľov na CSFD zkritizovalo. Gotický šarm takýchto filmom sa mi veľmi páči a komorná atmosféra je v nich to, čo ma priťahuje. Čo však beriem sa neskutočne negatívny aspekt, je záverečná pol hodinka. Neskutočne ma sklamalo finále tohoto duchárskeho príbehu. Lacno a na silu bez nápadu sa z toho vykľul prototyp slashera, ktorý som rozhodne nečakal. Škoda, pre takéto projekty, zo starej školy, mám slabosť. ()

Trevor

Del Toro, ako zvyčajne, kladie dôraz predovšetkým na atmosféru svojho tentokrát goitckého hororu. A ako zvyčajne, ťažko možno jeho film priradiť iba k jednému žánru. Veľkolepé sú predovšetkým kostýmy, veľkolepý je dom a celkové prostredie, o čosi horšie to už je so samotnými hereckými výkonmi a v niektorých momentoch aj s dejom. Režisér nezaostal v tomto filme nič dlžný svojmu menu ale svoj tieň neprekročil a rozhodne sa mu podarilo natočiť aj lepšie filmy ako Purpurový vrch. ()

salalala

Guillermo del Toro natočil Crimson Peak především pro sebe a zaryté fanoušky gotického hororu, což je vidět na konceptu snímání jednotlivostí a předělech mezi jednotlivými scénami, které evokují archaickou filmařinu. Z tohoto hlediska je to svým způsobem fajn a nelze to autorovi nepřát, jenže ve všem tom opojení a snaze o různé odkazy a opravdu moc hezké vizuální stránce zapomněl na dramaturga, který by mu byl schopen říct, že první polovina je zbytečně zdlouhavá a pomalá a je klasickou lovestory, která moc nikam nevede a je dost očekávaná. Když se děj přesune na titulní Crimson Peak, je to o něco lepší, protože děsivá a hutná atmosféra odlehlého a starého sídla funguje báječně a tempo je rázem o něco svižnější. Opět ale platí, že příběh je vesměs předvídatelný, bez většího překvapení a bohužel nefunguje ani duchařská část, která na někoho může působit až nechtěně směšně. Potěšující je naopak to, že del Toro se nebojí krvavých scén a naservíruje dvě opravdu výživné, které z nastoleného stereotypu příjemně vytrhnou. I v těch nejslabších momentech ale naštěstí snímek drží nad vodou výborné obsazení, protože titulní trojúhelník Mia Wasikowska, Jessica Chastain a Tom Hiddleston je perfektní, všichni jsou naprosto skvělí a zejména Chastain si roli absolutní mrchy vysloveně užívá. Crimson Peak asi nejvíc doplácí na jméno svého tvůrce, od kterého divák čeká automaticky něco víc než jen víceméně tuctovou žánrovku, která je tak trochu do sebe zahleděná, občas nedává smysl a plně ji ocení jen pár ryzích znalců gotických hororů. 60 % ()

Dont

Asi by se dalo několik věcí vytknout (nelogičnosti, předvídatelnost), ale na čtyři mi to stačilo. Ke konci se to zvrhlo snad až moc, tahle poloha filmu už mi úplně neseděla. Kromě standardně dobrých Jessicy a Mii se mi moc líbil Tom Hiddleston, který v některých scénách naznačil svůj velký potenciál. ()

L_O_U_S

Že to bude mít pěkný vizuál, to se u del Tora celkem čekalo. Odpouštím i ty sice ne strašidelné, zato alespoň zajímavě zpracované digitální duchy. Ani del Toro se nicméně nedokáže ubránit neduhu lekaček se zvukovými explozemi a celý film potápí ne sice vyloženě předpovídatelný, ale spíš banální děj. Jako by si del Toro vysnil barevně stylizovanou gotickou romanci, ale na příběh rezignoval. (1 190.) ()

TheDon

Guilermo ten vizuál vydojil až do krve. Je to úžasný. Dotažený do posledního detailu a každá za scén je prostě dechberoucí, ať už je to blbá kancelář, nebo Purpurovej vrch s dírou ve střeše. Bohužel to, co je nacpaný ve všech ext. a int. je poplatný tomu, že děj je trošičku slabší. Začátek filmu je našlápnutej, pak to plynule přejde do Jany Eyrové a až se slečna Mia konečně rozhoupe a jede si nechat sněžit na hlavu, teprve to začne být víc než zajímavý. Duchové z podlahy, nebo docela solidní brutalita ke konci více než potěšili. Spokojenej na slabší čtyři. 70% P.s: Zajímalo by mě, jak si mohl Loki nechat probodnout lebku takovým perořízkem, trefit tu díru mezi sanicema zepředu je kurva výkon. ()

honajz2

Slušné efekty, herecké výkony a lokace, ale jinak je to dost mdlý, nenápaditý a mizerně napsaný film, u kterého se celkem divím, že za ním opravdu stojí Guillmero del Toro, protože od něj bych čekal něco aspoň vizuálně vymakanějšího. Ale je pravda, že z jeho nejnovějších filmů mi vše sedlo podobně a asi po těch svých začátcích jaksi zmainstreamovatěl. Purpurový vrch je navíc tak předvídatelný a tak zoufale mu chybí cokoli překvapivého, že mě ty dvě hodiny vlastně docela nudily. A co hlavně nechápu, tak to, proč Edith neměla určité podezření už dřív (zvlášť, když jí duch její matky neustále varuje před jakýmsi Purpurovým vrchem a když se konečně dozví, co to znamená, tak z něj ani nezdrhne), když se okolo ní dělo tolik divných věcí. Fakt jí trvalo dlouho, než nad tím vůbec začala přemýšlet... Už jen kvůli tomu to má ten koncept opravdu podivný a navíc nedotažený. Vlastně jsem z tohohle žánrového mixu podobně zklamaný, jako nedávno z Temných stínů od Burtona. Zlaté Del Tororvy začátky... 2* ()

Petrasuvicka

Pro takový druh filmu má literatura jedno krásné označení - gotický román. Ačkoli je Purpurový Vrch z viktoriánské éry, tento pojem ho dokonale vystihuje. Režisér měl pravdu, každá scéna je po vizuální stránce nádherná a mrazivá zároveň. Stejně ale musím přimhouřit obě dvě oči, abych mohla dát 4*. Za prvé: struktura děje je silně předvídatelná od chvíle, co se na scéně objeví Tom Hiddleston. Za druhé: naprostá medicínská nesmyslnost v podobě nekonečného a nevyčerpatelného krevního řečiště Charlieho Hunnama, anebo má snad abnormální obnovu červených krvinek? Pochybuji... Nicméně Purpurový vrch není klasický horor, což jedině dobře pro mě, protože horory prostě nesnesu, jen jsem udělala obrovskou, hiddlestonovskou výjimku. Takže... jak to nejlépe vyjádřit... tak trochu krvavé Květy z půdy ve viktoriánské době s gotickým nádechem. ()

Jigy

Z filmového hlediska spíše průměr, ale jako horor Purpurový vrch ční nad ostatními. V poslední době se příliš kvalitních hororů neurodilo a už dlouho jsem neviděl něco tak atmosférického, vypiplaného a detailně zpracovaného. Díky del Totově preciznosti představuje dům další plnohodnotnou postavu. A toto mám na něm především rád, hru s maličkostmi, propracované masky, správné načasování chladné prostředí. Nejedná se sice o to nejlepší co natočil, ale mě rozhodně opět nezklamal. ()

GrungeChild

Ne, Zánik domu Sharpeů se prostě nepovedl. Snad i dle očekávání, ale já mu bezmezně věřil, až do poslední karmínové skrvny v CGI sněhu. Je to krásně barevný, temně viktoriánský, nebojí se vykrádat Ženu v černém a Mia kulí pár svých laních očí až nadoraz, tak kam sakra mohl starej Tim, ehm, chci říct Guillermo, šlápnout vedle?! Chyba byla zřejmě ta, že začal psát. A další, že v tom pokračoval. Ne, od tohodle tlustýho strejdy už si pohádky předčítat nenechám. 2* ()

Fíla

Co k tomu dodat? Kvalitě by přidala kratší stopáž, méně zbytečných dialogů a trochu vylepšená zápletka. Smutné je, že se začalo něco dít 25-30.minut před koncem. Čekáte boj o život, ale ten během filmu nepřišel a v závěru už po tom vyloženě volalo, aby se něco událo. Nenaplněný potenciál. Když už mám takový "strašidelný dům," tak toho pořádně využiji! Mrzí mě, že se film zastavil na bodu nula. Nemůžete jít do mínusu, protože na tom filmu vlastně není nic tak špatného a zároveň nemůžete jít ani výrazně do plusu, jelikož Vám to prostě film nedovolí. 5,5/10 ()

BoredSeal

Nepříliš závratné drama jak z červené knihovny, kde část příběhu díky dobrým hercům zřejmě vytušíte už během úvodu. Poutavou výtvarnou stylizaci kazí digitální duchové a můry a absentující horor. Závěrečná titulková sekvence dodá příběhu chytrý dovětek - vydavatel už tentokrát možná spokojený bude, diváci ale čekali víc. ()

M.i.k.e

miluju DelTora a jeho tvorbu a na Crimson Peak jsem se hodně těšil...teď těsně po návratu z kina ovšem musím vstřebávat lehčí zklamání.Pokud něco DelToro stále umí,tak je to práce s atmosférou,která funguje i tady.Po hříchu je těch správných momentů ale strašně málo a to i poté co se děj stěhuje do Anglie,do domu ve kterém by běžně příčetný jedinec vydržel sotva 10 minut.Je hodně těžké to říci,ale Crimson peak není opravdu ničím víc než dobře udělanou,skvěle stylizovanou jednohubkou,která traileru navzdory postrádá silnější příběh a slušnější dávku napětí.Těšil jsem se na soldiní porci té správné gotické duchařiny a to že jsem nakonec dostal pouze ochutnávku mě hodně překvapilo.Ty 4 hvězdy jsou z hodně velikou rezervou a hlavně nejspíš proto že nemám to srdce dát filmu božského Guillerma pouze 3 hvězdy...70% ()

Jango_Fett

Poslední dobou nemám štěstí na filmy. Nu dobře tohle nebyla taková nekoukatelná hrůza jako Čáryfuk Vin, nicméně to nebyla ani žádná výhra. Přitom film má velký potenciál. Scenérie a záběry jsou luxusní, herci hrají bezvadně a snaží se, duchové jsou správně děsiví a též fungují...co tomu tedy chybí? Je to jako by jste dostali hřiště s těmito úžasnými věcmi a nedokázali jste je všechny správně využít, aby to vytvořilo poutavý, bombastický příběh plný zvratů a hrůzostrašných momentů. Ano je zde plno nevyužitého potenciálu. Duchové jsou zde naprosto zbyteční. Kdyby ve filmu nebyli tak se prakticky nic nestane, což je hodně smutné. Stejně jako u novodobého Conana, film ztrácí ke konci ten zbytek šťávy který měl a tak je závěr takový...nijaký. Viděl jsem plno hororů a ty točící kola obřího stroje vybízeli k hromadě nechutných věcí jak je tam využít! Ne...posloužili jen jako kulisa do pozadí. Nechápu co se s maesterem Gullermo del Toro děje. Natočil takové geniální věci jako Faunův Labirint, Hellboy 2...a teď z něj vyleze tohle? Přijde mi jako by byl při tvorbě scénáře na drogách. Velká škoda, mohla to být dosti pecka. Nakonec si musím dovolit poznámku k Hiddlestonovi, prvních 30 minut jsem měl problém přestat v něm vidět Lokiho když byl na scéně. Nemluvě o tom že jeho role je zde taková podobná. Jako on hraje dobře, pokud tedy netočí intimní sexuální scény. Fanynky asi byli v sedmém nebi, když ukázal řiť, ale když je pak záběr na jeho obličej a člověk vidí jeho rozcuchané kadeře spadající do jeho perverzního úsměvu...no řekněme že celý feel ze scény zabil ten jeho rapeface, v pornu by fakt hrát nemohl :D. ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze