Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

I.AM.NOT

Vážná rovina tohoto Chaplinova snímku je až zarážející, ale v kombinaci s gagy ze staré školy (pánvičky z oken, plechovky s barvou, honička na střeše) to na mě působilo jako kompletní celek, kterému nechybí nic. Za takový výkon měl dostat Chaplin Oskara, ať byla konkurence jakákoli. ()

Fantomas92

Škoda, že film není kratší. Hodně lidem dělá problémy sledovat starší filmy déle než hodinu a pul. Film se těžko posuzuje, vynechal bych podle mě zbytečné, nebo zbytečně dlouhé "komické" scény a film by byl dokonalý. Možná by Diktátorovi slušel dobře udělaný remake v podobě silného dramatu. ()

helmut111

No filmy v ktorých sa paroduje (alebo vlastne dokumentuje) Hitler mám rád, Chaplinovi sa to darilo, ale myslim si že Martin Wuttke v Inglourious Basterds ako Hitler je o niečo komickejší. Zaujímalo by ma ako sa tváril Hitler keď mu tento film premietali. ()

Rapikk

Po filmové a humorné stránce jde o poněkud slabší dílo než v případě jiných klasických chaplinovek. Nicméně je třeba vyzdvihnout ten politický apel. Chaplin bych jedinečným člověkem a filmovým géniem. Po shlédnutí tohoto filmu ho respektuji ještě více. ()

Scevola

Na svoju dobu to musel byt ozaj dolezity film. Takisto sa Chaplin az neuveritelne podoba na Hitlera. Jeden z lepsich Chaplinovych filmov. 7/10 ()

Brhlis

Dlouho mi trvalo, než jsem se k tomuto filmu dokopal. Od CC jsem dříve viděl jeho tulácký příběh Kid, který se mi sice líbil, ale na další němý film jsem se odhodlával až do oscarového Artista. Předpokládal jsem, že Diktátor bude také beze slov a více komediálně pojatý. Opak byl pravdou. Skvělé anglické dialogy a Chaplinovi německé monology, občas proložené vtipnými narážkami a groteskními situacemi, dávají filmu správný drajv. Chaplin napodobil Hitlera opravdu skvěle, stačí se pozorně dívat na závěrečný projev. Celkově je ale Diktátor spíše drama než komedie. Musím říct, že hodnocení není plnohodnotných 5*, až do konce jsem byl rozhodnutý pro čtyři. Ovšem konec... to je kapitola sama o sobě. Strašně dlouho, jsem neviděl tak emotivní ukončení filmu. Měl jsem lidově řečeno husinu. Závěr filmu řadím bez diskuze do své Top 5 a současně uděluji první cenu v kategorii "The Best Movie Speech". ║You the people have the power to make this life free and beautiful. To make this life a wonderful adventure. Then in the name of democracy let us use that power. Let us all unite! ║ 85% ()

B4TM4N

I dnes velmi působivá groteskní freska, jejíž geniální myšlenka stojí a padá na jednom jediném Chaplinově pohledu. ()

HonzysKISS

Chtěl bych vidět ty reakce lidí, kdy si na konci uvědomili, že už nejde o žert... Dobře jsem se pobavil, až jsem se divil, že mě to v dnešní době ani trochu nenudilo. Je to docela síla sledovat, něco, co nenáviděl Hitler. Hodně hustej pocit. Absolutně si nedokážu představit, jaký to musel být v té době masakr vidět. ()

Bafo

Perfektni Chaplinova groteskni satira ktera je jasnou alegorii na Hitlerovske nemecko... Skvely napad. skvely fory, skvelej herec v hlavni dvojroli, skvelej scenar i zaverecna pointa - nejlepsi chaplinuv film... Chaplin si troufl na satiru v uz tak dost vazne situaci... Prece jen v tomto roce v americe moc filmu parodizujici nemecko nebylo... ()

Wishkah

Vynikající a trefný útok na největší a nejděsivější šašky své doby. Zajímalo by mě co si tak Hitler po shlédnutí říkal ()

ondrula

Je těžko hodnotit film natočený před 70 lety. Je bezpochyby, že Chaplin byl génius s nesporným komediálním talentem od Pánaboha, a tak se i dnešní době divák při sledování jeho filmů zasměje. Nicméně nelze nevidět, že je to komedie z doby, kdy se lidem ještě pořád zdálo komický kopání do zadku a házení dortů do ksichtu. ()

Mitin

Nemožné si představit vidět film, když vyšel. Myšlenkově ohromný film, kde myšlenka není aktuální pouze u Hitlera, ale je stále aktuální i v této době. Z komediální stránky také jedna z nejvtipnějších komedií.. no jo, Chaplin.. Nenašel jsem ve filmu scénu, která by mi vadila, nebo snad nebavila. Proslov, kde se Chaplin holič omylem prohodí za Chaplina diktátora, je prostě nezapomenutelná a silná! Velice silný filmový zážitek, a to po SEDMDESÁTI letech! ()

Prochy38

Začínám si libovat v tom, jít do filmu a nic si o něm nezjistit. Jediné, co jsem věděl o Diktátorovi je, že tam hraje Chaplin a tady to má dost velký úspěch. Když jsem po prvních minutkách zjistil, že tam i Chaplin mluví, spadla mi brada. První scény byly veselé, ale nijak vybočující z jeho stylu. Říkal jsem si, že to bude klasika, u které se zasměji, dám 3-4* a budu mít "splněno". Tak to jsem se kurevsky spletl. Ch. Chaplin je v roli holičce podobný tomu, jak ho známe. Skvěle mu sekunduje jeho tehdejší manželka krásná P. Goddard. Vtipné i vážnější části se v této dějové lince střídají. Rozesmějí, ale nezapomínají poukázat na hrůzu, která je současnou realitou. Poté ale, co mladý holič spadl s letadlo přišlo něco brutálního. Chaplinova druhá role a druhá dějová linie filmu - vůdce. Začínal proslovem. To se nedalo. Na to, že jde o naprostou improvizaci, to bylo dokonalé. Zatím to nejlepší, co jsem z Chaplina viděl. Byl úžasný, skvělý a nepřekonatelný. Smál jsem se tak, že už ani nepamatuji, kdy naposledy tak moc... A nešlo jen o ty proslovy, vůdce byl vtipnej každým pohledem, každým slovem, každým pohybem. To se vážně nedalo. Jak se blížil konec filmu, neuvěřitelně sílilo jeho poslání. Ubývalo vtipných částí a přitvrzovalo se v otázce vážné. Při posledním proslovu "nového vůdce" mi běhal mráz po zádech. Dokonalost! A tohle všechno Ch. Chaplin sám napsal, s malou pomocí režíroval, platil, ... jenom proto, aby toto poselství do světa vyrazilo. Nebudu mluvit o tom, s čím si zahrával, když film vyšel ven. Doba vzniku je dech beroucí. Tleskám ve stoje! ()

Jespi

Tak jestli za tento film nedostal Chaplin oscara, tak ti co seděli tenkrát u komise, jsou oslové a absolutní impotenti. Úspěšná dobová satira. Asi tak by se dal zhodnotit tento film jednou větou. Chaplin v roli vrásčitého diktátora a holiče naprosto exceloval a místy jsem až brečel smíchy. Strohé, stručné dialogy byly velmi přijemné a v dnešní době přeplácaných nesmyslných tláskanin, jsem si velice užíval textu, "Dobrý den, dobrý den, prosim, děkuji, pozor, pardon, nashledanou." Další úžasný aspekt byl tón filmu. Jako na houpačce se střídala komedie s vážným tónem, primitivní (na svou dobu typický) a chytřejší humor, s místy až smutnou výpravou filmu, to vše do sebe krásně zapadalo a nakonec vše vyvrcholilo mocným finále, které předčilo veškeré mé očekávání. Je zvláštní sledovat, jak Chaplin dokázal v jedné vteřině rozbít vážnost scény tím, že nechal herce uklouznout na židli a hned v dalším záběru nasadí velmi vážný tón. Kam se hrabou dnešní patlalové s jejich "stupňováním od začátku filmu až po "shocking end."" Při úvodní scéně, kde se objevil diktátor, jsem brečel smíchy, stejně tak kdykoliv se na scéně objevil " Göring. " Nemá smysl sem psát, co všechno zde Chaplin úžasně parodoval, ale musím opravdu smeknout klobouk nad tím jak dokázal Hitlera zesměšnit a věřím, že hlavně v Evropě, komukoliv se film dostal do ruky, muselo to pro něj být jako balzám na duši. Finální monolog by se měl děckám tlačit do hlavy už od školky a radši než skládat americkou vlajku, papouškovat povinnou literaturu nebo drtit do hlavy nesmyslné vzorce, měl by se rozebírat smysl toho, co Chaplin řekl a jak velkou pravdu měl. 95% ()

Patrik256

Náklady na výrobu: 2 mil. $ Ocenění: Oscar 1940 - nominace: hlavní herec (C. Chaplin), vedlejší herec (J. Oakie), hudba, film, původní scénář New York Film Critics Circle Awards - herec (C. Chaplin) ()

Rozjimatel

4,5 Oceňujem veľmi odvážne a záslužné dielo, s množstvom vtipných scén na jednej strane, na druhej strane ale ako celok to pôsobí nie celkom vyvážene. Možno by to chcelo trochu skrátiť, odstrániť pár slabších scén, predovšetkým tá časť v gete mi pripadá kvalitatívne slabšia (napr. opakované vtipy s panvicou, s farbou). ()