Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

jane1106

Pod komentář Limy bych se podepsala - mám naprosto stejný názor. Jinak nejvíc mě bavili maršál Herring a duce Benzino!:) ()

Gastovski

Chvílema bomba, chvílema nudné, chvílema trapné - jako horská dráha. Parodie na Hitlera jsou velmi povedené, ostatní parodie pohlavárů Třetí říše také a hašteření Hitlera s Mussolinim, to je opravdu lahůdka. Avšak některé momenty hlavně závěrečná řeč "dvojníka" to kazí (na druhou stranu v té době to určitě působilo jinak). Druhá linie děje trošku nevýrazná a má sklon nudit. Hodnotím sice za 3*, ale v roce 1940 bych tomu dal určtě plný počet. ()

Saur.us

"Lituji, ale já nechci být pánem světa. To pro mě není. Nechci ani vládnout ani dobývat. Chtěl bych pomoci všem, židům, křesťanům, všem bez rozdílu barvy pleti. My všichni si toužíme pomáhat navzájem. Žít štěstím těch druhých, ne jejich neštěstím. Nechceme ani nenávidět ani pohrdat. Zde je místo pro každého. Půda je bohatá a může uživit každého. Cesta životem může být svobodná a krásná ale my jsme se na ní ztratili. Chamtivost zničila naše duše, zazdila nás do nenávisti, uvrhla nás do neštěstí a nutila zabíjet. Naše vlastní rychlost nás brzdí. Mechanizace nám přinesla bídu. Naše znalosti z nás udělaly cyniky a hrubce. Myslíme příliš a cítíme málo. Potřebujeme spíše lidskost než pokrok. Spíše laskavost než schopnost. Bez těchto vlastností násilí zvítězí nad životem. Rozhlas a letadla nás měly přiblížit. Původně tyto vynálezy měly hlásat do světa lidskou dobrotu a bratrství mezi národy. Můj hlas nyní slyší miliony mužů, žen a dětí, kteří žijí v zoufalství, a jsou obětí systému, který stále uvězňuje a mučí nevinné lidi. Těm, kteří mně slyší já říkám: Nezoufejte! Naše dnešní neštěstí se zrodilo z chamtivosti, ze zahořklosti těch, kteří se bojí pokroku. Nenávist přejde, diktátoři zemřou a moc odebraná lidu, se lidu zase vrátí. Pokud lidstvo bude smrtelné, svoboda nezahyne. Vojáci! Neposlouchejte hrubce, kteří vámi pohrdají a utlačují vás, kteří vám diktují, co máte dělat a co si myslet. Dělají z vás zvířata a potravu pro děla. Neustupujte těmto zrůdám s mechanickým srdcem a rozumem. Vy nejste ani stroje, ani zvířata, ale lidé s láskou ve vašich srdcích. A nikoli nenávistí! Jen zrůdy nenávidí. Nebojujte za otrokářství, bojujte za svobodu. Svatý Lukáš napsal: "Království božské je mezi Vámi". Ne, v jednom z vás, ale ve všech lidech! Ve vás! Vy, lid, máte v rukou moc vytvářet stroje, vytvářet štěstí. Máte moc učinit tento život krásný a svobodný, udělat z něho úžasné dobrodružství. Ve jménu demokracie, použijme tuto moc, spojme se! Bojujme za nový svět, který dá všem práci, budoucnost mladým, zabezpečení starým. Surovci těmito sliby získali moc. Ale oni lhali! Nevyplnili žádný z jejich slibů. Diktátoři si naopak svobodně zotročují lid. Bojujme za splnění slibů! Za osvobození světa, za zrušení bariér mezi národy, za odstranění chamtivosti, nenávisti a nesnášenlivosti. Bojujme za rozumný svět, kde věda a pokrok nás přivedou ke štěstí. Vojáci! Ve jménu demokracie, spojme se!" A pak že to se zvukem nepujde. Geniální Chaplin, krásná Paulette Goddard, legendární dílo! ()

Martinvon

Pohádka, groteska, a nebo společenské drama? Všechno najednou! To je Velký diktátor v podání Charlese Chaplina. Vždyť kdo by si nepřál zatočit s těmi manipulátory nahoře? Kdo by se nezasmál dobrému gagu? A byl by příběh uvěřitelný, kdyby hlavní hrdinové neprocházeli utrpením? V životopisném filmu Chaplin říká přítel Douglas Fairbanks slavnému komikovi: “Myslím, že ti sebral roli.” A myslí tím Hitlera, malého muže drobné postavy s knírkem. Ať se takový rozhovor odehrál, či nikoli, Chaplin nastudoval Hitlera do nejjemnějších detailů a vytvořil jeho totální karikaturu. Dramatické napětí vytváří už úvodní poznámka v titulcích, v nichž se píše, že jakákoli podobnost diktátora Hynkela s židovským holičem je čistě náhodná - jistě, vždyť oba hraje Chaplin sám. Zatímco židovský holič tráví 20 let od první světové války v sanatoriu pro duševně nemocné, na samém konci filmu odvlečou do blázince (do vězení?), diktátora Hynkela jeho vlastní vojáci. V tu chvíli nastoupí na místo diktátora holič a přednese projev v duchu jednoho z nejmocnějších poselství míru v dějinách kinematografie. Chaplin dokázal obě postavy oddělit i pomocí hudby. Zatímco holič s hodinářskou přesností odbaví zákazníka za zvuků Brahmsova Maďarského tance číslo 5, diktátor si užije svou světovládu v baletním vystoupení s globem podbarveném předehrou k Wagnerovu Lohengrinovi. Kromě celé řady hereckých gagů je tu významná i slovní komika. Samotný diktátor se jmenuje Hynkel, což by mohlo být odvozeno od německého slovesa hinken (kulhat). Další podobnosti jsou mnohem jasnější: ministr vnitra Garbitsch (vyslovuje se stejně jako garbage - odpad), maršál Herring (slaneček), soudruh diktátor z Baktérie Benzino Napaloni. Ještě k tomu Chaplin poplete slovo arian (árijský/árijec) za vegetarian. Obzvláště komicky působí i naprosto originální umělý jazyk. Chvílemi připomíná němčinu, chvílemi jiné germánsky znějící jazyky. Smysl ovšem nemá - ten mu dodává pouze emotivní zabarvení jednotlivých slov a jejich zvukomalebnost, či spíše nelibozvučnost. Chaplin stejně tak “vymyslel” jazyk podobný italštině (francouzštině?) už ve filmu Modern Times (Moderní doba), kde zpívá na slavný šlágr té doby “Je cherche apres Titine”. Stejně jako v životě, i ve filmu musí mít poslední slovo žena. “Poslouchejte!” vydechne okouzlující Paulette Goddardová. ()

Hyger

Scény s diktátorem Hynkelem, popřípadě Napalonim, byly výtečné, scény z ghetta už byly slabší. Na svou dobu určitě velice zásadní snímek s humanistickým poselstvím, bohužel já u něj dvakrát usnul, takže lépe hodnotit nemůžu. ()

cyphercz

Byl jsem hodně skeptický ohledně tohohle filmu, však přeci ve 40. letech 20. století nemohli vědět, co je to humor! Stačilo pár minut a moje předsudky byly rozmetány výborným Chaplinem a já jen zíral na tento nadčasový snímek, jehož poselství je (bohužel) aktuální i v dnešní době. ()

Matli

Neuvěřitelný co Charles Chaplin dokázal. Nevěřil jsem, že přes 70 let starý film na mě tak zapůsobí. Škoda, že se nenarodil do dnešní doby, asi by na něj nikdo z herců neměl. Jeho smyšlená němčina nemá chybu. Dokonce jsem se i párkrát docela smál a to už je co říct. Na svou dobu hodně odvážný film a parádně natočený. 91% ()

Narciska

To, že se jedná o starý film, který je z hlediska mého filmového vkusu, nebo bych spíše měla říci zvyku, místy poněkud rozvláčný a tu zase groteskní, plně vyváží síla poselství a akutnost tehdejší reakce, za což má Charlie Chaplin můj velký obdiv. ()

tragos

Diktátor je vynikající film, přesně ve smyslu toho slova. Jednak jako komedie, jednak jako nositel důležitého poselství v nelehké době a jednak jako nestárnoucí kus. Patetičnost? Ano, je tam, ale těžko to můžete Chaplinovi vyčítat, protože stejně jako tam je patos, je tam i sebeironie. ||| Diktátor IMHO rozhodně patří do Zlatého fondu. ()

rekkky

Přiznám se, že až takovou zábavu jsem nečekal! :D Vtip + elegance návzájem vyvážené na jedničku. O tom žádná :D ()

*Colorado

Chaplin si to napsal, zrežíroval a ještě si střihl dvojroli (v postavě diktátora v geniálním provedení), a to prosím v roce 1940, tedy v době, kdy se Amerika tvářila, že válka je věcí jen Evropy. Už to samo o sobě alespoň u mě vyvolalo velký obdiv k této filmové legendě. Jsem přesvědčen, že to Adolf neviděl, ale opravdu by mě zajímalo, jak by na to reagoval... Hodně hodně povedená satira ;-) ()

RedDuck

Škoda že se už klobouky nenosí, hned bych ho smeknul nejen za jedinečný mix grotesky, parodie a mrazivých momentů, ale i za rozhodnutí natočit protifašistický film kdy politická a společenská poptávka nebyla nijak vysoká (a navíc ho Chaplin sám ho financoval). Závěrečný apel nepůsobil rušivě, naopak film povyšuje ještě výš...bohužel je nadčasový. Pokud bych něco měl kritizovat, mysím že stopáž mohla být o deset minutek kratší, narozdíl od většiny bych nestříhal holiče (:D) ()

Huguette

:-( Bohužel toto je přesně poloha, kde se mi Chaplinovský přístup moc nelíbil. Možná, kdybych neviděla mnous propagovaná Svělta Velkoměsta, tak bych si tohoto snímku vážila víc, ale opět - "citlivý Chaplin" mě baví víc než "bláznivý Chaplin" ()

Filec

Najsilnejší film v dejinách ktorý v sebe nesie asi ten najväčší odkaz ktorý by mal poznať každý jeden človek!!! ()

sandis

Geniální dílo, které přesahuje dobu, ve které bylo natočeno. Kontrast mezi komičností scén, tragičností tématu, o kterém pojednává a vrcholící naprosto famózním a nadčasovým projevem, který se musí dotknout i té nejzatrpklejší osoby pod sluncem. Fantazie. Přestože film útočí na tehdejší nacistický režim a konkrétně osobu A. Hitlera, svým přesahem lze aplikovat na jakýkoliv režim, který využívá moci a manipulace k získání výhod pro užší skuinu lidí nad většinou. Tudíž toto natočit a přesvědčit Hollywood, aby to vysílal je nejen obrovské hrdinství Ch. Chaplina, ale také nebetyčný um manipulace. Bravo! 10/10 ()

MickeyStuma

Nestárnoucí klasika prvního zvukového filmu, kde Charlie Chaplin promluvil. Dílo na svou dobu velice odvážné, a však přímo vypovídající o hrůze doby. Mnohé scény skutečně děsí, ale použitý humor přesto nenechá bránici klidnou. Chaplin dokázal nemožné. Tak dokonale zesměšnil nacistickou ideologii, že pobouřil i samotného Hitlera. Jeho parodie vůdce je až neuvěřitelná. Při porovnání s dobovými materiály ho trefil naprosto věrně. Úžasný je závěrečný mírový projev v jeho typickém stylu. Budí smích a naději zároveň. A nezůstalo jen u něj. Göringa či Mussoliniho nikde jinde nelze takto spatřit. Film nestárne. Stále slouží jako varování před diktátorským režimem v jakékoli době a v jakékoli zemi. Stal se navždy nadčasovým. A co si budeme povídat, je to jediný film, kterému se to povedlo. ()