Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

frashmaker

Bezpochyby jeden z nejdůležitějších filmů všech dob. Možná, že v té době i jeden z nejdražších. Chaplin je pojem a zná ho každý a rozhodně nelze říci půl slova proti jeho humánnímu dílu. Podle mě to aní není film jako takový. Je to spíš obrana lidskosti a světýlko naděje pro všechny, kdo ten film viděli a necítili se zrovna svobodní. Závěrečný projev bral dech a díky němu dávám za 4. Jinak to byl celou dobu spíše středně poutavý film, chvílemi srandovní, chvílemi rozvlekle nudný. ()

pan.Kaplan

Chaplinovská komika a film o velkých věcech. Neskutečně zábavná satira, přesně jak to od Chaplina čekáme a žádáme. Plné hodnocení je samozřejmostí ()

Sandiego

Chaplinova poloha, která mě oslovila nejvíce, už ne jen humor s trochou sentimentu a zlomyslnosti, ale zde také příměs černého humoru a okamžiků ze kterých dokonce až mrazí, teprve nyní mistr namíchal dokonalý guláš, který se do dna hrnce dojídá se stále stejnou chutí, opravdu slabého místa aby divák pohledal a jiný konec jsem od Chaplina ani nečekal. Kromě něho má film pro mě ještě dva vrcholy - opojnou scénu s globusem a bezchybně načasocané holení na Brahmsovu hudbu, ta fakt musela dát práci. ()

GodComplex

Rezie, scenar, dve hlavni role, hudba... to vse Charlie Chaplin a ke vsemu naprosto nadcasove a vtipne zaroven. Natocit takhle vybornou parodii na WWII a mit vytlem z Hitlera s touhle naprosto genialni non-sense nemcinou v roce 1940 je neskutecna masaz a finalni proslov naprosto odzbrojujici. Respect. 8/10 ()

Laxik

The Great Dictator skutečně musel lidem své doby přijít jako naprosté zjevení z jiného světa. A to samozřejmě nemluvím jen o tom, že nám Charlie Chaplin poprvé promluvil. Kdepak, tady jde o to, co říká, ať už to říká tělem nebo slovy. V partech, kdy jde o grotesku, bezchybné, jako satira občas pokulhávající, ale o to lepší ve svých nejsilnějších momentech, jako poselství nepřehlédnutelné. Co naplat, finální scéna je možná trochu patetická, ale odhoďme na chvíli náš přemoudřelý cynismus, jak nás k tomu sám Chaplin ve svém vášnivém projevu nabádá, a vezměme si na pomoc Karla Čapka. Tomu bych taky nikdy nevytýkal, že jeho díla končí obvykle šťastně, že v nich rozum vítězí nad fanatismem a lidskost nad hloupostí. Natočit ten film dnes, tak snad, ale pokud máme k něčemu umělce, je to pro pravdu, kterou nám jako jediní zvládnou v těžkých časech sdělit. Ne pravdu fakt, ale pravdu takovou, jaká má být. Je-li podána s vkusem i humorem, tak jako v Diktátorovi, nezbývá nám, než si z očí vytírat slzy smíchu a tleskat. ()

PKD

Mňamix!!! Při projekci v Německu prý vojáci stříleli na plátno. Šílené, ale nemám důvod tomu nevěřiti. ()

Vojcl

Neuvěřitelně nadčasový film s jasným poselstvím v závěru. Charlie Chaplin byl vskutku filmový génius! ()

Macejko

Obdivuhodné... a takmer až neuveriteľné. Očakával som jednoduchý "slapstick" humor plný faciek a pádov, avšak aj napriek tomu, že ho film obsahuje naozaj veľa, je Diktátor primárne komédiou PREMYSLENÝCH vtipov a dokonca dobrých HLÁŠOK! Úplne vážne - dáva si to na raňajky 90% súčasných amerických komédií. No a samotný Charlie Chaplin... ten je fantastický. Jeho vynikajúce stvárnenie dvoch rozdielnych postáv je o to obdivuhodnejšie, že to bolo vôbec prvý krát, čo vo filme prehovoril. A keď na samotnom konci vystúpi z úlohy a prehovorí divákovi priamo do duše, zostane v človeku pocit, že práve videl niečo naozaj dôležité. ()

blackrain

Ze všeho nejvíc by mě zajímalo, jestli tenhle Charlieho film viděl i ten pán s tím směšným knírkem a jaká by byla jeho reakce. Určitě by musel být nadšením bez sebe. Ale na druhou stranu si to ani představovat nechci. Za nejpovedenější považuju scénu s nafukovacím globusem. Ta byla geniální. ()

Makky

Film, čo má váhu! Charlie je vo svojich obidvoch úlohách neprekonateľný a tak, ako celý film poväčišnou bavil a vysmieval sa, tak na konci chytil za srdce. Ten príhovor je neuveriteľný. Chaplinovo zadosťučinenie pri vedomí, že Hitlera tento film nasral, muselo byť neuveriteľné. Teším sa s ním. "Naše znalosti nás urobili cynických a hrubých. Myslíme príliš a cítime málo..." ()

kaylin

Po dlouhé době je tohle film od Charlieho Chaplina, který jsem viděl, a vlastně asi i první, který jsem viděl záměrně a nikoli náhodou v televizi. Je to jeden z těch filmů, o kterém hodně slyšíte, ale pořád vám z nějakého důvodu uniká. Mně už unikat přestal a jsem tomu rád, protože Chaplin zde předvádí skutečně parádní výkony na všech frontách. V dnešní době už jeho satira není tak silná, ale pokud se to vztáhne k historickým událostem, tak to má skutečně ten správný dopad. Jsou zde ale vtipy, které jsou nadále srozumitelné, některé situace jsou vskutku nádherně absurdní. Ani po více jak sedmdesáti letech film na humoru nic neztratil. Nejen na humoru, ale i na myšlenkové síle, která může vypadat pateticky, ale na druhou stranu, pořád je to idea krásná - myslím samozřejmě tu, kterou slyšíme v závěru. ()

Dr.Zhivago

Americký satirický film Charlieho Chaplina, v němž tento geniální herec a komik zaujal již v roce 1941 své kategoricky odmítavé stanovisko vůči fašismu a jeho vládcům. Prostředky jemu vlastními, satirou a hluboce zaměřeným vtipem, odhaluje celou šíři obludnosti diktátorského režimu a jeho představitelů. V dvojroli ztělesňuje Chaplin diktátora Hynkela (Hitlera) a pronásledovaného židovského holiče, kteří jsou nakonec pro zevní podobnost zaměněni. ()

Maq

Chaplin patří do kategorie těch největších umělců, kteří předbíhají dobu a otvírají nové horizonty; přitom nikoli pro "novost" jako cíl, jak to často vídáme u avantgardních tvůrců, nýbrž jako prostředek. A Chaplin byl ovšem také velký humanista. Můžeme se jen domýšlet, jak a k čemu by se vyjadřoval dnes... ()

slunicko2

Naivní až trapné dobové vnímání Hitlera a všeho, co představuje, jako jakési směšné abnomality. 1) V roce 1940 bych asi filmu dal všech pět hvězdiček a rozplýval bych se nad jeho sdělením tak, jak činí mnozí komentátoři. Protože však nehodnotím přínos filmu dějinám, ale vnímám ho čistě dnešním pohledem, nemohu nevidět dobovou podmíněnost, která pravděpodobně nejodpornější zrůdu lidských dějin staví bok po boku chaplinovským groteskám (které ostatně taky nemusím). S Hitlerem mi jde dohromady děs, absurdnost, odpor, možná i fascinace (byl vskutku ďábelský řečník), ale určitě ne groteska. Ostatně Chaplin sám prý prohlásil, že kdyby věděl o hrůzách, které přijdou, nikdy by film nenatočil._____ 2) Nic na tom nezmění ani vtipná Chaplinova pseudoněmčina, jeho Adenoid Hynkel po anglicku zvaný Hynkie, roztomilý Benzino Napoloni z Baktérie s velvyslancem Spookem (ano, čtete správně), dobrosrdečný Herring a další figurky Tomanie._____ 3) 51letý Charlie Chaplin si napsal scénář už v roce 1937, tehdy mu bylo 48 let, film produkoval, napsal hudbu, režíroval a především parádně zahrál dvě hlavní postavy. Je to i první film, v němž Chaplin i mluví._____ 4) Výstižný koment k této historické kuriozitě: gudaulin**, Gemini***. ()

Skip

Možná se mýlím, ale řekl bych, že Diktátor je jediným filmem otevřeně kritizujícím a zasměšňujícím Adolfa Hitlera, který byl natočen v době, kdy byl prakticky na vrcholu moci a německá vojska se valila Evropou. Tím se z něj také stal jeden z nejvýznamnějších filmových počinů té doby. Chaplinovy parodie Hitlera a němčiny jsou nezapomenutelné, stejně jako hra s nafukovacím globem, a v druhé rovině filmu, v níž hrál židovského holiče, jsou zase krásné chaplinovské figury, tak dobře známé z němých grotesek - např. krásná pohybová kreace po úderu pánví do hlavy a mnohé další. ()

Aleee89

Chaplina mám ráda. A obdivuji ho i za to, že v době druhé světové války našel odvahu na podobný film. Protože takové filmy mohou mít velký účinek u lidí, posílit kuráž... A pak si taky říkám, není někdy lepší si z těch všech hrůz udělat trochu srandu? Diktátor padl na úrodnou půdu. Chaplin ukázal své mistrovské herectví. Ne, že bych se úplně lámala smíchy, ale bavila jsem se. Diktátor mě upoutal, oceňuji ho jako klasiku, která má ve světové kinematografii své opodstatněné místo. ()

Dont

Je senzační, v jakém roce Charles Chaplin Diktátora natočil a v čem všem se trefil do svého cíle. Na svoji dobu neskutečný počin. Imitace Hitlera i Mussoliniho jsou v některých ohledech neuvěřitelně věrné a přitom náramně zábavné. Nejvíc mě pobavily scénky setkání dvou diktátorů na nádraží a následné uvedení italského diktátora k audienci a jeho posazení. :-) Jen bych zvolil kratší stopáž a vypustil méně zábavné pasáže, pak bych neváhal nad plným počtem. ()

Foma

Génius, kterej dojímal a bavil v Kidovi, pobláznil nás s Cirkusem, rozněžnil ve Světlech velkoměsta a donutil nás přes všechen smích přemejšlet o nástrahách strojový společnosti, nakonec (ne tedy úplně nakonec, ještě točil dál) dospěl, alespoň z určitýho pohledu, v rovnocennýho protivníka Hitlera. ()