Kočka na rozpálené plechové střeše

Cat on a Hot Tin Roof

Mačka na rozpálenej plechovej streche

USA, 1958, 104 min

Úžasné, strhující drama, na rok 1958 taky poměrně odvážné. Nevěděla jsem, co mám od příběhu čekat, ale brzo mi to začalo být jasné. Na první pohled jednoduchá zápletka je rozvedena do mnohem košatějších rozměrů, a to předvším díky skvělým dialogům. O kvalitě filmu nejlépe vypovídají herci. Uhrančivá kočka Elizabeth Taylor a modrooký ochlasta Paul Newman, který předvadí naprosto odzbrojující výkon.(27.3.2011)

Tyhle "dospělácké" filmy nejsou úplně můj šálek kávy. Stejně tak si myslím, že film je rozhodně více o morálce než psychologii. Ale zejména herecké výkony ve druhé půli mě přesvědčily, že tohle v zásadě inscenační drama za ty 4**** tentokrát stojí.(24.5.2006)

Americká obdoba českého kritického realismu se vydařila nad všechno očekávání. Pro mladé a hvězdné, kteří později budou zralí a ještě hvězdnější (Newman, Taylorová) vynikající příležitost. Na tak silný zážitek se nezapomíná stejně tak jako na poznání, že všude, bez ohledu na kulisy a další dílčí průvodnosti, se jí chleba o dvou kůrkách. V amerických poměrech jde přitom o film-mezník; psychologie postav, způsob vedení herců atd. kolísají mezi klasikou čtyřicátých a novými přístupy šedesátých let. Tedy o film na zážitky a finesy víc než vydatný.(28.3.2008)

Skvelá, silná a často aj temná južanská dráma ktorá necháva vyplávať na povrch to najlepšie aj najhoršie ako v postavách filmu, tak aj nás samotných. Úžasná a silná herecká zostava v čele s famóznou krásnou Elizabeth Taylor, skvelým sympaťákom Paulom Newmanom a "Veľkým šéfom" Burlom Ivesom. Tak dobrý filmový zážitok sa bežnému divákovi naskytne len pár krát za život.(14.4.2013)

Výjimečnost tohoto cenného klenotu je nesporná, nejen díky aromatické atmosféře 50. let a brilantnímu obsazení, ale výpověď o životě, přátelství a lásce zanechá v divákovi dlouhotrvající dojmy. Tisíceré díky mistře Brooksi. Budiž Vám země lehká. 100%(5.10.2010)

• - Kvůli odstraněným náznakům Brickovy homosexuality odmítl film režírovat George Cukor. (Kulmon)

• - Elizabeth Taylor pracovala na filmu i přesto, že týden před začátkem natáčení zemřel při letecké nehodě její manžel Michael Todd. (novoten)

• - Předlohou filmu bylo divadelní drama Tennessee Williamse, které napsal v roce 1955. (Rondon)