Kočka na rozpálené plechové střeše

Cat on a Hot Tin Roof

Mačka na rozpálenej plechovej streche

USA, 1958, 104 min

Ách jo, Paul je prostě nezaměnitelný ..(1.10.2008)

Zfimovaná divadelní hra Tennessee Williamse postavená na působivé kameře a kvalitních hereckých výkonech, kde se všichni zúčastnění vhodně doplňují a každá postava má přiměřený prostor. Pro mě osobně je Kočka jedna z nejlepších her T.W. (také Tramvaj a Sestup Orfeův), která obsahuje typické prvky W. literárního dílla, bohužel ale ve filmové verzi je část těchto motivů potlačena, nebo přímo vyloučena.(3.8.2007)

Není pochyb o tom, že se jedná o kvalitní film s kvalitními dialogy, hereckými výkony, i s inteligentním obsahem. Svízel takto zpracovaných námětů do filmové podoby však spočívá v tom, že mají svou statičností tendenci dříve nebo později nudit. Byť třeba jen chvilkově. Přesně toto u mě při sledování Kočky proběhlo. Do toku děje jsem byl vtáhnut až v momentě střetu Burla Ivese a Paula Newmana v dešti před domem, což je na můj vkus až příliš pozdě. Mít však možnost vidět tento kousek zpracovaný na divadelních prknech, bylo by mé hodnocení zajisté o třídu jinde.(12.2.2011)

Tyhle "dospělácké" filmy nejsou úplně můj šálek kávy. Stejně tak si myslím, že film je rozhodně více o morálce než psychologii. Ale zejména herecké výkony ve druhé půli mě přesvědčily, že tohle v zásadě inscenační drama za ty 4**** tentokrát stojí.(24.5.2006)

Pár sekund váhání mezi 4 a 5, ale z nostalgie nad krásou a mládím Elizabeth a Paula, není proč dál váhat. Oba byli tak sladce bezprizorní, až se tajil dech, navíc kdeže loňské sněhy jsou, oba už se dolů dívají z kumštýřského nebe a nechali nám tu své poklady. Toto rodinné drama ve všech fázích krize a jejího zvládání, včetně nezbytné katarze, je přímo skvostem mezi filmovou klasikou. Užila jsem si lascivní svádění Megie a zarputilé odolávání Bricka, ale nejvíc mě oslovil papá velký šéf. Jeho postava byla nejlepší ukázkou pravdy a lži, života a smrti v nadčasové satiře na téma soužití jižanské rodiny. "Prolhanost je systém, ve kterém žijeme".(23.8.2011)

• - Předlohou filmu bylo divadelní drama Tennessee Williamse, které napsal v roce 1955. (Rondon)

• - Autor předlohy Tennessee Williams považoval film za natolik zcenzurovaný oproti předloze, že řekl divákům čekajícím ve frontě na film: "Film vrací kinematografii o padesát let zpátky. Jděte radši domů." (gjjm)

• - V hlavních rolích měli původně účinkovat James Dean a Grace Kelly. Dean však zemřel při autonehodě a z Grace Kelly se v té době stala monacká princezna. Do hlavní ženské role tvůrci zvažovali také obsazení Lany Turner. (Babous)