Kočka na rozpálené plechové střeše

Cat on a Hot Tin Roof

Mačka na rozpálenej plechovej streche

USA, 1958, 104 min

Tohle by byla nefalšovaná bomba, kdyby to nebylo tak strojené. Divadelní předloha je v tom skutečně znát, ovšem když jsem se přes to přenesl, šlo si tenhle film užít. Plno silných myšlenek a výborných herců to drží nad vodou i přes onen slabší začátek. Silné čtyři hvězdy.(24.6.2010)

Psychologická sonda do jedné pěkně pošahané rodinky, jež trpí absencí hodnot jako je láska a vzájemné porozumění, ba naopak oplývá chamtivostí potomků, mrazivou chladností ve vztazích a především nesnesitelným pištěním bezkrkých zrůdiček...(28.4.2007)

Ta pochopitelná, ale mě přesto nepříjemná divadelnost, mi celou první půlku lezla na nervy - zvlášť když přecházela až v přepjatou teatrálnost, kdy jsou nepřirozeně vyčištěné, přespříliš zinscenované a vždy dokonale vypointované promluvy podporovány údery blesků a hromobitím. Až Newmanovo "prokecnutí" tátovi mě vtáhlo, protože s tímhle silným motivem v zádech (kdo by se těšil na smrt) může Brooksovo drama skvěle vygradovat. Takže stále živé dílko.(15.11.2005)

Jeden umírající bavlnový magnát a spousta penězuchtivých příbuzných, kteří mu vší silou lezou do zadku. Po "Kdo se bojí Virginie Woolfové" další klasická filmová adaptace slavné americké divadelní hry, kterou jsem měl tu čest shlédnout, a opět vydařená na výbornou. I když se děj takřka celý odehrává v jednom jediném domě, ani na chvíli nepocítíte jakýkoliv náznak nudy či hluchého místa, čemuž dozajista vděčíme především perfektní divadelní předloze Tenessee Williamse. Dialogy sice nejsou tak břitké a vybroušené jako u výše zmíněné Virigine Woolfové, na druhou stranu jsou ale daleko stravitelnější a zábavnější. Na místo velice hutné atmosféry rozčeřují děj spratkovské dětské postavy a v pozdější fázi nechutná manželka Newmanova bratram která je opravdu hnusná a odporná po všech stránkách. Možná i kvůli tomuto rozptýlení u mě "Kočka" zabodovala o něco víc a proto hodnotím tak jak hodnotím.(9.4.2007)

Neskutečně dobře rozehrané drama o rozpadu zažitých představ a domnělých jistot jedné staré jižanské plantážnické rodiny. Drama na malém prostoru (vlastně jen v jednom domě, odmyslíme-li si epizodku na letišti a prologický překážkový běh nemehla Newmana) s nebývalým nábojem a vnitřním napětím, které se podivuhodně stupňuje a rozhodně nepříliš smířlivě vrcholí. Hlavní zásluhu na tom má pochopitelně především ústřední dvojice Newman - Taylorová. Ať už znechucený Newman, nebo Taylorová, která nemá všechny ty po zemi se plazící caparty příliš v lásce.(30.1.2005)

• - Burl Ives (Harvey Pollitt) a Madeline Sherwood (Mae Flynn Pollitt) si stejné role zahráli i v divadelní adaptaci, režírované Eliou Kazanem. Ben Gazzara, který v divadle hrál Bricka, odmítl tuto roli ve filmovém zpracování. (novoten)

• - Velký táta Burl Ives byl pouze o rok starší než jeho fillmový syn Jack Carson a o šestnáct let než mladší Paul Newman. (Kulmon)

• - Díky stávce hollywoodských hudebníků film postrádá vlastní soundtrack. Byla proto použita hudba z archivu studia MGM. (HellFire)