foto

Montgomery Clift

  • nar. 17.10.1920
    Omaha, Nebraska, USA
  • zem. 23.7.1966 (45 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Jeho otec pracoval v bankovnictví, vydělával slušné peníze, měl ale násilnické sklony. Matka zasvětila svůj život dětem, žila jen pro ně, zaleželo jí pouze na jejich blahu. Montgomery měl dva sourozence, staršího bratra a sestru - dvojče. Již ve třinácti letech debutoval na Broadwayi. Byl bedlivě sledován mnoha producenty, dlouhá léta se nechtěl nechat zlanařit filmem, zůstaval na divadle.

Až v roce 1948 kývnul na jednu nabídku, zalíbil se mu scénář ČERVENÉ ŘEKY, kde si zahrál s Johnem Waynem. Hned poté se představil ve filmu POZNAMENANÍ, za který získal svou premiérovou nominaci na Oskara. Z Montgomery Clifta se stala přes noc filmová hvězda. V příštím roce ho obsadil William Wyler do DĚDIČKY a za dva roky se Clift opět neúspěšně ucházel o Oskara za film George Stevense MÍSTO NA VÝSLUNÍ natočeném podle Americké tragédie Theodora Dreisera. Za další dva roky byl opět nominován na Oskara, když hrál ve snímku Freda Zinnemanna ODTUD AŽ NA VĚČNOST. Tentýž rok si zahrál i v Hitchcockově ZPOVÍDÁM SE. V následujících čtyřech letech se Montgomery neobjevil v žádném filmu, dokonce odmítl roli Adama Traska v Kazanově filmové verzi Steinbeckova románu NA VÝCHOD OD RÁJE. S Jamesem Deanem jsme ho na plátně tedy vidět nemohli. Utápěl se v alkoholu a roku 1956 se vyboural v automobilu. Nehodu přežil, ale zanechala na něm i fyzické následky v podobě deformací na spodní části obličeje. Přesto Clift získal díky iniciativě svého kamaráda a zároveň rivala Marlona Branda roli v MLADÝCH LVECH. Rok 1961 přinesl Montymu, vedle filmu Johna Hustona MUSTANGOVÉ, jeho čtvrtou, poslední nominaci na Oskara za NORIMBERSKÝ PROCES. O šest let později se měl již počtvrté sejít před kamerou s Elizabeth Taylorovou, jež patřila mezi jeho nejbližší přátelé. Nestalo se tak, PÁV SE ZLATÝM OKEM, se musel obejít bez něho.

Montgomery Clift zemřel, svůj čtyřicátýšestý rok života neuzavřel a počet filmů, kde se objevil, se zastavil na sedmnácti. Užívání alkoholu a drog sebou neneslo pouze problémy spojené s natáčením, zavinilo i jeho tragický konec. Celý život ho cosi tížilo, něco s čím se nedokázal vyrovnat, to ho dohnalo k pití. Říká se, že byl homosexuál a že s tím nedokázal žít. Co však bylo skutečnou příčinou jeho citového utrpení, se nikdy nedozvíme. Můžeme jen a jen spekulovat.

Taxikář

Host

TV pořady

1962 Hollywood: The Fabulous Era (TV pořad)
1961 Berliner Bilderbogen (TV pořad)
1952 24th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(44)