Kočka na rozpálené plechové střeše

• USA Cat on a Hot Tin Roof (více)

Podle stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse natočil v roce 1958 Richard Brooks slavný film nominovaný na šest Oscarů. Vypráví o složitých a komplikovaných vztazích uvnitř jedné jižanské rodiny zámožného pěstitele bavlny, jehož oslava narozenin se zvrhne v erupci výčitek a odhalování dlouho skrývaných tajemství a pocitů. Ústřední dvojicí je syn Brick (P. Newman) s ženou Maggie (E. Taylorová), co se utápí v hluboké manželské krizi. Brick neskrývaně opovrhuje svou ženou a celé dny jenom nezřízeně pije a trudomyslně vzpomíná na svou minulost. Frustrovaná Maggie je zase ničena neopětovanou láskou Bricka, stejně jako rodinou svého švagra (J. Carson), jejichž pět malých ratolestí ji neustále vytáčí, ale také jí připomínají, že je bezdětná. Hlava celé rodiny Pollittů, které již nikdo neřekne jinak než Velký šéf (B. Ives), se v tento den vrací z vyšetření přímo na svou oslavu narozenin s vědomím, že je zcela zdráv. Pravda je však taková, že nemá nejmenší šanci na uzdravení a doktor mu úmyslně lhal, aby alespoň svůj poslední čas strávil v poklidu. Blížící se spory o dědictví se tak brzy stanou další rozbuškou na již tak napjaté rodinné oslavě. (Česká televize)

Babous

Poutavé komorní drama se skvělými hlavními představiteli. Krásná Elizabeth Taylor s fialovýma a podobně pohledný Paul Newman s modrýma očima se hádají, skoro dojde i ke rvačce, aby se na konci spojili (doslova). Jenom mě mrzí cenzura a přepsání původní hry Tennesseeho Williamse, mohlo to být ještě lepší. Zajímavost: v hlavních rolích měli původně účinkovat James Dean a Grace Kelly, ale James Dean zemřel při autonehodě a z Grace Kelly se v té době stala monacká princezna Grace. ()

Sdoom

Poměrně dobře zfilmované drama, které ale právě pro svou divadelnost zejména v první půli chvílemi neuvěřitelně nudí. Ano, téma rodinných problémů je zajímavé, ale ne v tomto podání. Druhá půlka už je lepší, nicméně na víc jak 3 hvězdičky to nestačí. ()

insurgentes

Celá Elizabeth Taylor na to, že měla 26 let, mi připadá trochu uvadlá a utahaná. Dost nesnesitelná hysterka. Takže tady u mě body nejsou. Za prostředí dementních zazobaných emeričanů taky ne. Opravdu, dnes už je jiný svět, a naštěstí je tu i prostor pro to řešit trochu jiný problémy. Toto je povrchní jak všechno, co z ameriky dobylo svět. ()

tempus

Každý scénárista by chtěl jistě napsat něco tak žánrově čistého (pokud chce napsat drama). Při sledování mě napadalo; dramatický archetyp, drama s velkým D, velký vážný film. Předpokládal jsem uprostřed, že to bude 5, ale konec se úplně nepovedl, není úplně úderný, jak by měl být. Herci a režisér ale předvedli fakt kus vysilující práce, neboť mě přesvědčily nenávidět manželku druhého syna, sympatizoval jsem s prvním, bylo mi líto jejich mámy a vůbec vystihnout realitu každé druhé rodiny. Už se těším, až se k Kočce na plechostřeše dostanu znovu. ()

klúčik

Klasický film svetovej kinematografie. Silný ľudský príbeh fantasticky zahraný všetkými hercami. Jasne upúta krásna E.Taylor a mladý P.Newman. Ale mne sa moc páčil výkon B.Ivesa v postave generála. Scéna keď sú spolu so synom v pivnici a on spomína na svojho otca je nezabudnuteľná. Tento film je moja srdcová záležitosť. 95%. Nesmiem zabudnúť ani na výborný český dabing!!!! ()

Rudinsky

Začiatok ma moc nebavil - archetyp rebelanstkého, coolového amerického macha zo 60tych rokov fakt nemusím ( navyše stelesneného prehrávajúcim Newmanom), ale potom, s príjazdom do domu, film zrazu prehodí výhybku a prehupne sa do solídnej drámy, ktorá naozaj strhne. Klasika ()

velkyvezir

Paul Newman ve vrcholné formě stejně jako Liz Taylor. Přestože mezi oběma herci postrádám jiskření, jejich výkony to zastiňují. Klasika. ()

noctambule

První polovina mě dost štvala a místy jsem se i nudila, ale o to lepší byla ta druhá. "Život není fotbalovej zápas. Život není jen zábava." ()

klukluka

Zjištění, že Elizabeth Taylorová (Meggie) obelhala s těhotenstvím Velkýho šéfa, mě trochu zklamalo a vytrhlo mě z dlouhotrvajícího náporu dojetí, ale ten byl do té doby tak intenzivní, že tomu nemůžu dát jiný, než maximální hodnocení, byť mě lehká korekce po tom trochu nešťastným závěru napadla. A taky mě napadá něco o úpadku Hollywoodu, jehož top klasa účinkovala v podobných dramatech, zatímco v současnosti se jeho hvězdy vyskytují maximálně v thrillerech, spíše ovšem v akčních filmech nebo komediích. Přitom my, kteří si k podobným filmům hledáme cestu proti proudu času, žasneme a v duchu tleskáme. A není nás jistě málo. Navíc nepotřebujeme, aby to stálo 100 miliónů dolarů. Pláču zbytečně, pro Hollywood je to podle všeho uzavřená kapitola. ()

Han22

Tak tohle byl masakr. Bál jsem se, že tenhle film se slavným názvem bude stejná nuda jako údajně podobné Dlouhé horké léto, ale naštěstí zbytečně. Režisér to do diváků začne prát hned od začátku, kdy ústy Elizabeth Taylorové pronese kultovní hlášku o dětech jako bezkrkých zrůdičkách. A postupem času rozjíždí naprosto skvostné rodinné drama, kde Vás sice prakticky všichni štvou, ale u každého z nich máte možnost pochopit proč jsou takoví jací jsou. A jde se až na dřeň - opilecký ztroskotanec, který utápí bolest ze smrti kamaráda a ztráty kariéry v chlastu a který se štítí své intrikánské ženy. Patriarcha rodu, který nemůže rodinu vystát. Hrabiví příbuzní co se těší na majetek. A jako katarze zpráva, že otec umírá na rakovinu. To vše podpořené fantastickými hereckými výkony Newmana, Taylorové a Burla Ivese, který po Velké zemi podává opět v roli patriarchy životní výkon. Slavný název filmu dostál své pověsti a hodnocení tady a je to bez přemýšlení na 5* a drama roku 1958. ()

cab

Napred videno na divadelnich prknech, kam se toto vitecne vztahove drama hodi daleko vic nez na obrazovku, kde natolik nevyzni ani se sebelepism obsazenim. 60% ()

Scevola

I ked musim pripustit ze filmy na zaklade divadelnych hier mi az tak nesedia toto bolo celkom dobre. Vsak ako by sa niekto mohol hnevat na "Frajera Luke" :) 7/10 ()

aquiver

Můj žánrový šálek kávy to není, ale dám plný počet, protože objektivně je to kvalitní a poctivý film, víceméně klasika konverzačního dramatu. Osobně mám trochu problém s tou dobovou divadelní nepřirozeností a přehráváním... 90 % ()

J.F.B.

"Yeah, I am runnin.' Runnin' from lies, lies like birthday congratulations and many happy returns of the day when there won't be any." Dialogy jsou výborné, většinu stopáže jsem se opravdu bavil, což i je zásluha výtečného hereckého obsazení s jako obvykle skvělým Newmanem a dalšími, mně většinou neznámými (nebo velmi málo známými) herci, kteří své charaktery dokázali skutečně oživit. Williamsova hra je podle všeho mnohem složitější, ovšem funguje to i v poněkud okleštěné verzi. Učinil jsem však jisté poněkud znepokojivé odhalení, to jest, že jsem alergický na hlas/styl mluvy Elizabeth Taylor. Možná to bylo jen její postavou, ale poslouchat ji déle než 104 minuty, stal bych se pravděpodobně alkoholikem, aniž bych k tomu potřeboval Skippera... ()

Ještěřák

Člověk zpočátku tak nějak netuší, co si o tom má myslet, než ho postupně Newman, Ives a nakonec i Taylorová přesvědčí, že jedině to nejlepší. Stařičký šmrncovní film s neméně šmrncovním názvem dostál své pověsti. Snad ten obří bavlníkový gulag pro negry nepodědili "nonecks". Zároveň mi po dlouhé době přišel nějaký film, konkrétně jeho závěr, zbytečně moc krátký, a to je Kočka prosím v podstatě divadelní hra, které já... ee. ()

Neotom

Můj postoj, že divadelní herecké pojetí nepatří do filmu zůstává neměnný. Dialogy v „Kočce" nezřídka působí vyloženě pseudointelektuálně, stejně tak některá slovní spojení jsou totálně mimo mísu (na vině může být i dabing). Také mě napadá klíčové slovo, které vystihuje, co snímku zejména v první půli schází: Civilizovanost. Lze však identifikovat jeden zásadní bod, ve kterém nabírá spád: je jím 67.minuta. Závěrečné rozuzlení je dokonce skvělé- a to především zásluhou dvojice Newman- Taylorová, které se podařilo vyzdvihnout film minimálně o třídu výš. 60% ()

Prochy38

Nerad bych zdejší osazenstvo urazil, ale víc dát nemohu. Skvělé herecké obsazení a kvalitní divadelní hra, proti tomu ani popel. Ale tento styl filmů já moc nemusím. Jde celkem jasně o téměř věrnou adaptaci knihy, tzn. že i slova se moc nelišila. A to se mi ve filmu fakt moc nelíbí. Bere to realičnost. Děj taky není nic moc, alespoň první hodinu. Druhá to zachraňuje tak tak. Zklamání se určitě nedostavilo, ale nadšení taktéž. ()

Itar

Přesně takové, jak bych od Tennesseeho Williamse očekával. Vynikající scénář táhne celý film a díky přesně obsazeným hercům se i přes (očekávanou) divadelnost snímku nebudete cítit ošizeni. Nadčasové, klasické. ()