Chatova země

• USA Chato's Land (více)

Apačský míšenec Chato (Charles Bronson) se během návštěvy zapadlého městečka v Novém Mexiku dostane do potyčky s tamějším šerifem kvůli svému rasovému původu. V sebeobraně je nucen strážce zákona zastřelit, a vydává se na útěk před krvežíznivou bandou pronásledovatelů v čele s kapitánem Whitmorem (Jack Palance). Početná skupinka bílých osadníků plánuje s Chatem učinit krátký proces a vydává se po jeho stopě hluboko do apačského území. Poháněni nenávistí a touhou po pomstě si ovšem neuvědomují, že v nehostinné krajině plné skal se sami stávají kořistí. Nelítostný western britského režiséra Michaela Winnera představuje velmi působivé svědectví o civilizačním střetu amerických osadníků s původními indiánskými obyvateli. (Česká televize)

modista

Westernová vyvražďovačka - opravdu proč ne. Pro mne Bronson stále lepší, než břichatej Wayne, alias Big Jake. ()

strikeman

Navzdory tomu, že western je můj oblíbený žánr, nemohu být shovívavý. Scénář psalo asi patnáctileté děcko, co dostalo za úkol vymyslet dramatickou scénku poučující o negativních rysech rasismu. Bronson nemá co hrát, jelikož téměř celou dobu mlčí a vlastně většinu času ani není na scéně, přestože má ztvárňovat hlavní postavu. Děj se dá shrnout do tří vět, ale přesto nepostrádá několik donebevolajících nelogičností. Rozpočet filmu se vším výše popsaným utvrzuje pozici snímku v béčkové kategorii. Ale jelikož se na světě najdou i mnohem horší výplody, dávám aspoň jednu hvězdu... ()

helraiser

Parádní drsnej přímočarý western o pronásledování indiána partou pistolníků, kteří dostanou pořádně za vyučenou. Celý film převážně táhnou dvě hlavní postavy které jsou naprosto skvěle ztvárněni a to jižanský kapitán a indián Chato. Takové westerny se dnes už netočí a to je velká škoda. Za mě palec nahoru. ()

westman

Bronson jako nemluvný míšenec, který odpráskl prasojedního šerifa se stává štvanou zvěří tlupy zkrachovalých vojáků,rančerů a násilníků. ()

bearmeedek

Zbytečně nízké hodnocení. Existenci tohoto westernu jsem zjistil až nyní a příjemné překvapení. Dějově se vymyká klasickým "kovbojkám". Hned na začátku nasadí problém a tomu se poctivě a bez zbytečného natahování minutáže věnuje. Brutální western? Nemyslím. Chování zúčastněných postav odpovídá plně jejich mentalitě, době a prostředí, kde se odehrává. Plusem filmu a překvapením je, že se na tento 44 let starý film dobře dívá i dnes a klidně bych to dal i na velkém plátně. Bronson svým zjevem (a obnaženou postavou) vůbec nevypadal na padesát. Jen poslední záběr na mě působil (podáním, nebo i záměrem) trošku rozpačitě. ()

intro

Velmi povedený western s navíc perfektním Bronsonem. Já dávám 75% a fandům westernů můžu jen doporučit. ()

smatana.sk

Pro nás je tohle prokletá země. Skály, křoví, poušť a zase skály.  Tvrdá země, ze které slunce vysálo všechno dobré.  Nemůžeš tu farmařit, nemůžeš ji obdělat, přijmout za svou,  tak ji prokleješ. Vypadá vštude stejně. Nepatří nám.  Tohle je rudochova země.  Nic od ní nečeká a k ničemu ji nenutí.  Pro něj je skoro jako člověk. Divá a krásná.  To mu dává velkou výhodu v boji proti nám. ()

harycek

Klasický western se nedá říci, tady je to o rasové nenávisti "bílých mužů" a"nadřazenosti" bílé rasy, která svou nenávistí provokuje konflikty s indiány!!! ()

brasek

Slabší western... také skoro nič. Nemôžem povedať, že by som sa nudil, ale filmu chýba dramatičnosť, akcia a myšlienka čo vťahuje do deja. Koniec filmu sa zmení len na obyčajné rýchle vyvražďovanie... nuž platí asi kolektívna vina, kedže Chato zabije aj tých humanistickejších prenasledovateľov. ()

AlDelon

Ač se příběh zdá primitivní, je uvěřitelně a dobře zpracován. Ve výsledku je to tedy (nepopíraje náznak zrodu amerických hrdinů co kosí celé armády) opravdu dobrý film,snad průměrný, minimálně ale vyniká nad dnešní obdobnou tvorbou. ()

Kolárek

Nesmyslně podceňovaný western, který na mě zapůsobil jako nejvěrohodnější vyvražďovačka jakou jsem kdy viděl. Zajímavé a neortodoxní je i vykreslení postav pronásledovatelů. Ti jsou tak z poloviny docela sympaťáci, zatímco Kájova postava se začne v druhé polovině chovat až vyloženě sadisticky. Ne že by snad k naštvání neměl své důvody. Slabinou je podle mě hudba. To, že se Chato osobně zas tak moc ve filmu neukazuje, vidím spíše jako klad, jen to udržuje napětí, neboť někde nablízku určitě je, ikdyž není vidět. ()

Pythonator

Scénář není špatný, ale jednoduchý. V tomto případě to není na škodu. Je to oddychová brutální vyvražďovačka plná dialogů točících se kolem rasismu. V podstatě je to antirasistický moralizující film a právě proto dávám 4 hvězdy, i když si film zaslouží spíš 3. Záporák je zde snad každý kromě té znásilňované holky a příběh je jen POMSTA, POMSTA a POMSTA. Přesto se na to dobře dívá a ještě lépe se u toho přemýšlí. Zde si člověk více než kdy jindy uvědomí, že vendeta je nesmyslná a špatná věc. Teda pokud je divák dostatečně uvědomělý. ()

Alekks80

Uznávám, že scénář není zrovna mistrovským dílem. Ale všechno ostatní tady funguje. Díky výborným exteriérům a nemluvnému Bronsonovi to má hustou atmosféru a od druhé poloviny i slušné tempo. Já jsem se bavil na 70%. ()