V roce 1996 spustila armáda projekt Adam, jehož cílem bylo vycvičit z vybraných novorozenců dokonalé vojáky. Během sedmnácti let byli naučeni bojovému umění a slepé poslušnosti. Jednotka, v níž je také seržant Todd, úspěšně prošla řadou bojů na Zemi i na jiných planetách. O čtyřicet let později, tedy v roce 2036, však sebevědomý plukovník Mekum hodlá nahradit stárnoucí veterány novými, zdokonalenými modely bojovníků. Brutální test, který za veterány podstoupí právě Todd, ukáže převahu mladých borců. Na Makumův příkaz je Todd vyhozen do odpadu, a když ho popelářská kosmická loď vysype na skládkové planetě Arcadia 234, tak se probere. Žijí zde vyhnanci ze Země, jejichž loď tu kdysi ztroskotala. Je mezi nimi také Sandra s manželem Macem, kteří se o vojáka postarají. Jen velmi těžce začíná nový život. Nechápe ho a neumí rozhodovat sám za sebe. Lidé v komunitě se ho bojí a časem prosadí, aby ji opustil a usadil se jinde. Mace s tím však nesouhlasí a rozhodne se Todda přivést zpět. Právě v tom okamžiku na planetě přistává bojová loď. Na její palubě je Mekum, který má provést namátkovou kontrolu. Akce, která je pojata jako manévry, nabere nečekaný obrat, když se ukáže, že planeta je navzdory předpokladům obydlena. Mekum se rozhodne v rámci výcviku všechny živé zabít. (TV Nova)

sniper18

Je to dosť dobrý akčný sci-fi film s Kurtom Russellom. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti o špičkovom vojakovi, ktorý už od detstva bol cvičený len na to, aby bol prvotriednym vojakom, čo sa aj stalo a tak má za sebou mnoho úspešných misií, lenže všetko sa pokazí, keď armáda vyvinie nový a schopnejší typ vojaka, ktorý ho počas tréningu porazí a tak je kvôli nepotrebnosti vyhodený na planétu pre odpadky. Tu nachádza kolóniu osadníkov, ktorá tu už dlhší čas žije a tak sa zoznamuje s úplne iným, mierumilovným spôsobom života, lenže tú sa armáda rozhodne vyčistiť a tak sa vojak musí postaviť na stranu svojich nových priateľov. Spracovanie sa mi páči, tento typ zápletky o mužovi, ktorý sa postaví proti svojim bývalým zamestnávateľom, aby chránil nevinných mám veľmi rád a dobre to vyšlo aj v tomto prípade. Je síce pravda, že to celé pôsobí úplne béčkovo, pričom viacero vecí mi tu prišlo dosť nelogických, ale nad to sa dá ľahko povzniesť. Jedine to mohlo byť trochu prepracovanejšie, predsa len mi to prišlo až moc priamočiare, takže by som uvítal aj väčšiu dĺžku, ale hlavne, že úvodná fáza výborne zoznámi s hlavným hrdinom a armádou, sadla mi aj tá celá pokojnejšia stredná fáza s nachádzaním nových priateľov a spôsobu života a následne sa to už očakávane naplno rozbehne. Takže skutočne vydarená žánrová zábava od začiatku až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Okrem dobre zvládnutého úvodu sa nachádza prakticky iba v poslednej tretine a síce mohla byť trochu nápaditejšia, ale je úplne ideálne natočená, pomerne drsná a hlavne dostatočne zábavná, keďže tento štýl, kedy hlavný hrdina využíva hlavne moment prekvapenia a tak sa postará o viacero slušných likvidácií mi plne vyhovuje. A tak ma bavila všetka akcia. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Kurt Russell v hlavnej úlohe už síce je trochu starší, ale v tomto prípade to predsa len bolo treba a bavil ma v akcii, aj mimo nej, nesklamú ani vedľajšie postavy ako Connie Nielsen, Sean Pertwee alebo Gary Busey a potešia aj slušní záporáci Jason Scott Lee a Jason Isaacs. Réžia a technická stránka sa ešte určite dali aj trochu vylepšiť, hlavne tie efekty miestami trochu zaostávajú, ale filmu to našťastie neškodí, tento béčkový prístup, k efektom, lokácii, alebo výzbroji a výstroji vojakov mi sadol až prekvapivo dobre. Vôbec ma neprekvapuje, že tento film tak prepadol, predsa len prísť koncom deväťdesiatych rokov s takto klasicky pojatým béčkom v štýle predchádzajúcej dekády nebol pre tvorcov dobrý nápad, ale mne ako divákovi to samozrejme nemusí prekážať, takéto filmy mám rád bez ohľadu na dobu vzniku a pre mňa je to najlepší Andersonov film deväťdesiatych rokov. 75% ()

Le_Chuck

Predsa len o kus lepšie ako Ecape from L.A.. Russel je toporný, ale vzhľadom na postavu ktorú tu hrá je to poho. Zbytok je priemer, tak ako sme na Andersona zvyknutí. ()

Rex Mundi

Predvádzačka Kurta Russella s kamenným výrazom tváre, ktorá mohla byť lepšia, keby mala lepší scenár. Ak to prirovnám ku knihám, tak film takéhoto typu má byť ako román, viacvrstvový so širším obzorom, pretože ak má jednoduchú kostru ako poviedka, tak by to musela byť pekelne dobrá poviedka, aby uspela a zaujala aj staršieho diváka. Tento film kričí, že hlavný motív niekto vymyslel za 10 sekúnd na porade producentov a kostra scenára s nalepenými kilami klišé vznikla za ďalšie 3 minúty. Potom to len dali naškriabať scenáristovi s lepším menom, ktorý to odflákol a hotovo. Navyše niektoré scény boli až trápne primitívne (pocikaný Jason Isaacs? - WTF?) a burácajúca hudba otravná. Chozemu díky za upozornenie na IMDb triviu - zábavnejšia ako celý film :-) ()

MM_Ramone

Britský filmár Paul William Scott Anderson sa síce nedostal medzi desiatku mojich obľúbených režisérov, ale jeho snímky sa mi vždy páčili. Je to dobrý režisér. Amerického herca Kurta Russella mám už dlhší čas vo svojej top desine, vždy mal môj rešpekt. Je to charizmatický herec. Takže som bol hodne zvedavý, čo vzišlo z ich spolupráce, keď v roku 1998 natočili film "Žoldnier: Legia skazy" (Soldier). Nebol som sklamaný. Naservírovali mi svižný, priamočiarý, akčný dramatický sci-fi. Celé to malo taký sympatický béčkový retro feeling. *** ()

Dan9K

Slušné akční sci-fi, u kterého mě značně překvapilo jeho poměrně nízké hodnocení zde na čsfd. V době jeho sledování jsem ho totiž měl za docela uznávané dílo a opravdu se mi líbilo a některé jeho pasáže jsou vskutku zapamatováníhodné. ()

pepo odpad!

niečo takéto som od tohto teamu nečakal.schopný režisér ktorému stále chýba dobrý scenár.teraz dostane scenár od tvorcu blade runnera.obsadí sa kurt russell a vynde z toho takýto brak.inak je film za 1*.ale to sklamanie!!!! ()

Xmilden

Snímek, který zazdil Kurtovi kariéru. Kolikrát jsme již viděli tento příběh: člověk, který je shledán nepotřebným ještě svým bývalým chlebodárcům ukáže zač je toho loket, při té příležitosti vede povstání a ještě si stihne obstarat novou rodinu.... Holywoodská klasika. 40% ()

Phobia

No, "Horizont události" to není, ale pořád je tohle scifko lepší než "Alien versus Predator". A pokud jsem AVP dala 2*, tak mi nezbývá než "Žoldáka" ohodnotit o hvězdičku lépe, ikdyž si ten mírný nadprůměr vzhledem k silně béčkovému zpracování a nevyužitému potenciálu nezaslouží. 50% ()

-bad-mad-wolf-

Režie rutinní, scénář bezradný, herci nevhodně obsazení, triky spíše slabší... mohlo to být fajn béčko, kdyby se ve všech ohledech aspoň trošku přitlačilo. Hudba bouří na všechny strany, pěkný motiv se ale občas najde; sympatické bylo vcelku i zpracování odpadové planety. 4/10 ()

Ampi

Jsou to slabší 4 hvězdičky. A proč? Vcelku pěkné spíše bečkové sci-fi. Jsou tu vesmírmé lodě, kolonizované planety, genetický upravení jedinci - takže na sci-fi dobré ingredience. Topornost a jistá tupá ztuhlost Kurta Russela je dana postavou ve které se časem probouzí potlačené lidské city. Connie Nielsen to sluší. Gary Busey je jako starý generalský rozumbrada není špatný. Jason Scott Lee v dobré bojové kondici. Je tu téma pomsty, které vyrazně doplňuje děj. Netvrdím, že tento filmje bezvadný a nemá svoje chyby. Nicmeně je slušným. ()

LiVentura

Tento snímek, už ani nevím proč, mám svým způsobem rád a přináší mi velké odreagování, herec K.Russell je skutečně dobrým, jeden z opravdu mála charakterních z Hollywoodu. ()

666teen odpad!

Nevím proč...Ale vzpoměl jsem si na jiné veledílo-Lost In Space. Škoda že si ta rodinka nepřibalila na cestu natvrdlýho Russella a neztratila se s ním...Navždy. ()

Sysel_CZ

Za mou filmovou kariéru mě máloco tolik překvapilo jako Soldier. Již před shlédnutím jsem věděl, že to "má být totální kravina", a druhý den se z něj stal první film, na kterém jsem byl dvakrát v kině. Příběh je jednoduchý, stejně jako u spousty jiných snímků tohoto ražení. Čím ale film vyniká je ztvárnění toho, že ne všechno staré patří do starého železa, jednoduše zakomponovanou zprávou že ne všechno nejlepší je skutečně nejlepší. Jistě, je to zabalené do pro někoho více, pro někoho méně zábavného sci-fi akčního hávu, a mnozí u některých scén evidentně raději zahlásí "on jen čumí" místo snahy o pochopení významu, ale to se nedá nic dělat. Já osobně byl nadšen, a právě to složení nejbéčkovější akce a hlubších významů z tohoto filmu pro mne dělá skutečný, i když nenápadný klenot. ()

HAL

Třiďte odpad! Nebo se taky může stát, že se ten odpad naštve, a půjde vám rozbít držku. Tak jako v teď už klasickém sci-fi béčku od Paula Andersona, který ještě dřív než se zabouchl do bývalky Luca Bessona zuřivě nakoukával všechny Vetřelce, Komanda a podobné fláky, a chtěl si natočit taky něco takového. Takže nechal ubersoldáta Kurta Russela hodit do smetí, a pak do toho smetí šoupnul jednotku tupých vojáků kteří nesou velké kanóny a chystají velký pogrom na civilisty. Kurt Russel tedy pozvedne obočí, a všechny vykydlí. A o tom je celý film, spoiler alert. Hlavní je že kydlení má kvalitní kulisy, na nic velkého si nehraje, a uteče příjemně rychle. Zkrátka kvalitně natočený akční brak jak z partesu, kdo hledá něco jiného, nechť hledá jinde. 7/10 ()

kingik

Kariéra Kurta Russella, veterána v řešení meziplanetárních konfliktů, je ohrožena, když je geneticky vyvinut prototyp válečníka. V testovacím souboji prohrává, a je tak odsouzen k smrti. On ale boj o život nevzdává. Nepřišlo mně to tak hrozné podle zdejších recenzí. Solidní příval akce přebíjí nablblý scénář a režisér Paul W.S.Anderson se v akčních sekvencích solidně vyřádil, ale obsadit proti Russelovi Jasona Scotta Leeho nebyl dobrý tah, a tak to vidím na akční snímek, který má solidní spád a dynamiku a spolehlivě u něj vypnete mozek. 60% ()

Legas

Po přečtení recenze v Cinemě jsem čekal absolutní úpadek, ale dvě hvězdičky bych ještě dal. Jednu za to, že jsem film dokoukal až do konce, a druhou za snahu. ------ Dodatek 2012: Jsem kdysi psal velmi vtipné komentáře :-) ()

Návrat do světa replikantů?

Návrat do světa replikantů?

04.03.2011

Víme to všichni: Blade Runner byl ve své době propadák (nejen komerční – ani první kritiky nebyly moc příznivé), ale postupem času zkultovněl a dnes platí za jednu z nejlepších filmových sci-fi vůbec… (více)