Vedecko-fantastický film o snových dobrodružstvách troch školákov zo základnej školy v Atómovej Lehote - Paťa, Jána a Borisa. Keď neďaleko ich rodnej obce v skalách objavia ukrytú mimozemskú kozmickú loď, s jej pomocou odletia na neznámu planétu, ktorú zničila ekologická katastrofa. (oficiální text distributora)

Willy Kufalt

Takhle mrazivou, místy skutečně až hororovou atmosféru jsem ve filmu pro děti a mládež snad ještě nepotkal a v (česko)slovenském filmu z dob socialismu bych jí teprve nečekal. Scénář Tretieho šarkana bych se zdaleka neodvážil označit za geniální, navíc ze začátku přišel s poměrně tuctovou zápletkou o nalezení místa zázračné paměti, přičemž tento motiv (který do půlhodiny bez jakéhokoliv završení a pointy z filmu zcela vymizí) tu zpětně vnímám jako trochu zbytečný. Rovněž jsem čekal výraznější rozpracování závěru, které by nebylo založeno ze dvou třetin jen na očekávaných dojímavých objetích a který by zapojil do dění např. i prvek jedné pořízené fotografie. Psát se 80. léta, jednoznačně toužím po pokračování!! :o) Jenomže ta temná mysteriózní atmosféra, která postupně zahltí celý film, vytváří z této nenápadné žánrové raritky od jednoho zásádního zvratu neskutečně působivý zážitek. Bezvýchodiskovou hraniční situaci doplňuje podobně mrazivé odhalování záhady neznámých děsivých prostorů s podivnými výjevy, výrazně celkovému zážitku napomáhá i Hapkova hudba, vybrané exteriéry i v rámci možností slušná výtvarní stránka (kdežto i na první pohled zcela obyčejná kamera má zde hodně svétlé momenty). Dobrodružný sci-fi příběh pro děti má tu v sobě i hloubku a své ekologické poselství navíc podává nevtíraným způsobem. Příjemné překvapení nejen v rámci aktuálního sci-fi maratonu. [75%] ()

MM_Ramone

Tento rozpačitý pokus slovenských filmárov o natočenie neakčného, intelektuálne dobrodružného sci-fi filmu na mňa veru moc nezapôsobil. Absolútne nepresvedčivé masky, triky a prostredia. Veľmi slabé herecké výkony. Nezáživný scenár s príšerne vtieravým ekologickým posolstvom. Nič moc. Každopádne ako priaznivec science fiction tvorby oceňujem snahu autorov snímku "Tretí šarkan" spopularizovať tento filmový žáner v socialistickom Československu. ** ()

JFL

Třetí šarkan si zaslouží body za snahu o (česko)slovenskou variaci na dobový (převážně) americký trend fantaskních dobrodružek pro děti s prvky sci-fi a hororů, typu "The Goonies". Bohužel ale film vůbec nedrží pohromadě a spíš představuje vratký soubor nahodilých sekvencí, které jedna přebíjí druhou, než že by na sebe vyloženě navazovaly v koherentním vyprávění. V jednotlivostech, jako jsou zpočátku jakýkoli kontext postrádající bizarně znkelidňující sekvence z cizí planety, nicméně působivé. ()

Anderton

Nemôžem si pomôcť, ale Tretí šarkan je prvotriedne sci-fi. A to nemyslím iba v kontexte našej filmovej tvorby. Atmosféra je hustá ako kyslé dažde na cudzej planéte, masky mimozemšťanov hororové ako z Hellraisera a napätie občas ako vo Votrelcovi. Asi som ovplyvnený tým, že som film prvý krát videl v kine, približne keď som mal 9 rokov, ale ani po desaťročiach som necítil, že by film v mojich očiach zostarol. Ekologické posolstvo je v poriadku, opýtajte sa Ala Gorea. ()

honajz

Na to, že je to televizní film a pro děti, docela slušně natočené. Kamera se mi líbila už od začátku - ty (obě) scény s autobusem jsou pěkně mystické, hory samy vyzařují tajemno, a časem dojde i na velmi slušné triky (na tu dobu a TV produkci) a dokonce vyloženě hororové prvky ještě dávno před zombie filmy. Vadí mi ryčná Hapkova hudba - hodila by se sem spíš meditativnější, jakou použil třeba u jiného dětského sci-fi filmu Do nebíčka, mrzí mne, že režisér nedokáže z dětí ani dospělých herců vytřískat nějaké emoce - celé je to chladné jak sáňky v zamrzlém rybníce, a konečně i to ekologické poselství, které sice tehdy bylo aktuální, ale dnes je spíše zneužívané až k politickým hrátkám (a o životní prostředí v reálu nikomu nejde). Na filmu je znát, že byly zfilmovány obě Žarnaovy knihy (vůbec netuším, proč není uveden v autorech), ale není to podle mne ke škodě věci, protože přece jen v tomto kontextu se ta první knížka zdá být sice tajuplnou, ale jen by se táhly samé náznaky až do objevu. Film mne držel většinu času v napětí nebo alespoň zajímavé náladě, a myslím si, co by mnozí filmaři i dnes za takovouto sci-fi dali. ()

• Napriek tomu, že sa detskí herci vo filme osvedčili, Patrik Šíma (Paťo) a Boris Trsťan (Boris) sa na filmovom plátne už nikdy neobjavili. Ján Krížik (Jano) si o sedem rokov ešte strihol roličku v televíznej snímke Adam a Anna (1992). (Raccoon.city)
  • Film sa mal skončiť pesimisticky, ale totalitní cenzori nepovolili koniec, ktorý by sa nehodil do koncepcie pozemského raja zrodeného pod červenou hviezdou. (Raccoon.city)
  • Exteriéry pro zničenou krajinu Luridy našli filmaři v maďarských bauxitových dolech u Székesfehervaru a na odkalovacích polích a skládkách několika československých podniků. (Braddy)