Pečeť vraha

• Česko Vzpomínky na vraha (více)

Tento film, který u domácího publika trhal návštěvnické rekordy, patří k nejdiskutovanějším korejským titulům roku 2003. Příběh je inspirován skutečnými událostmi - sérií vražd, k nimž došlo v letech 1986 - 1991 v okolí městečka Hwa-Sung nedaleko Soulu.
V průběhu šesti let policisté postupně nacházejí těla deseti znásilněných a zavražděných žen. Mezi oběťmi je jednasedmdesátiletá babička i třináctiletá školačka a neexistuje mezi nimi žádná zjevná souvislost, žádné vodítko kterého by se kriminalisté mohli chytit. Detektivové Cho, Park a Seo vyslechnou na 3 000 podezřelých, do akce se postupně zapojí 300 000 policistů. Jenže chytit a usvědčit nevypočitatelného sériového vraha, jehož chladnokrevnost je noční můrou i pro zkušené profesionály, je úkol, který zřejmě přesahuje lidské síly...
Režisér Bong Joon-ho svůj film věnoval deseti ženám, které, kdyby nebylo oněch deseti děsivých deštivých večerů, ještě mohly žít. (oficiální text distributora)

Bouřňák

No nevím, uplně s těmi chvalozpěvy, co jsem tu četl nesouhlasím. Jde sice o dobře natočenou "detektivku", ale děj se chvílemi celkem vleče a zejména v první polovině se film rozbíhá až moc pomalu. Indicie, které vyšetřovatele navádějí na tu správnou cestu, nejsou příliš originální (což už zřejmě v dnešní době ani nejde), ale jsou divácky dobře použité a seskládané. A závěr? No asi se budu muset podívat ještě jednou, protože mi nepřišel nijak šokující nebo zvláštní. ()

dormouse

U mne se detektivka minula účinkem. Korejská policie je vykreslena nepravděpodobně slaboduše a tempo je opravdu hodně pomalé. ()

ThomasCrown

Kórejský krimi thriller kvalitatívne porovnateľný s Gone Baby Gone alebo Zodiacom. Skvelé herecké výkony, výborná kamera a strih, žiadne lacné prevedenie, veľmi dobre znázornený prerod dobrého policajta na zlého a naopak. Popravde, zo začiatku som mal chuť tomu detektívovi, kvôli jeho metódam riadne natrieskať, našťastie však prišiel k rozumu. Obraz toho kam sa až dá zájsť. ()

IvoB

Zatraceně atmosférická a zručně natočená kriminálka, která dokáže pobavit někdy trošku komickým vyzněním postav, a zároveň pořádně zamrazit velmi dospělými tématy. Oceňuji hlavně to, že je to celé velmi uvěřitelné a nevyumělkované. Notně rozporuplný a přesto působivý závěr už je jenom třešnička na dortu. Hodnotím velmi silnými 4* (8/10) ()

woodsman

vau dalsi skvost z korei tam maju tiez dost seriovych vrahov sadistov zmrdov dobre ze ta veda ide kupredu vsade kamery sledovania uz je menej a menej vrazd a ten konec bez dolapenia ma islo jebnut ale som sa docital ze ho dolapili v roku 2019 neuveritelne skoro po 30 rokoch ()

system

Vyborny thriller s dusnou atmosferou a dechberoucim koncem, prvni polovina bohuzel slabsi. PS: nesrovnavat s filmem Sedm, nema to s nim nic spolecneho ()

Mikino00

Asi čtyřicet minut mi trvalo než jsem si zvykl na vyšetřující detektivy, ti totiž moc rozumu nepobrali, vše řešili násilím a jedinou formou výslechu bylo mučení. Jak se ale pátrání rozjede, tak se dá mluvit o koukatelném filmu s dnes již vzácným otevřeným koncem. ()

Oralfabet

Miluju to, když film dokáže být takhle smrtelně vážný, ale zároveň místy nečekaně komický. Úžasná atmosféra, skvělé postavy a spousta nádherně bizarních momentů. Chápu, že někomu to může připadat neuspokojivý, ale já jsem spokojen maximálně. Z toho, co jsem od Bonga viděl, je tohle po Parazitovi jeho nejlepší kousek. 10/10 ()

Yoss

Film je inšpirovaný skutočnými vraždami prevažne v kórejskom okrese Hwaseong v rokoch 1986 až 1994. Páchateľom vrážd bol Lee Choon-jae, ktorému to dokázali až v roku 2019, teda 16 rokov po nakrútení filmu a 35 rokov po poslednej vražde. V čase usvedčenia bol paradoxne vo väzení za inú vraždu - svojej švagrinej. Film má nádych kultovosti, má dusivú atmosféru a scéna jednej z vrážd, keď vrah vybehne z poľa v noci v daždi bola mrazivá a silná. Výborná práca aj režiséra, ktorý neskôr stál za oscarovým Parazitom. ()

RomanHyde

Přikláním se k maximálnímu hodnocení. Film z jihokorejské produkce, který mapuje vyšetřování sériových vražd žen v okolí malého městečka, zachycující tuto smutnou událost, která se skutečně udála v letech 1986 - 1991. Režisér se nesnaží šokovat záběry ala David Fincher v Sedm, ba naopak. Díváka šetří a ten je pak mnohem lépe vtáhnut do životů vyšetřovatelů, kteří prožívají beznaděj a zoufalství. Omezené vyšetřovací prostředky, absence testů DNA, auta, která nestartují a musí se tlačit.. tohle jsou skutečné klacky pod nohy detektivům, kteří narážejí vedle toho ještě na byrokracii a diletantismus. Tak moc chtějí, ale nejde to, mrtvých žen přibývá a to se odráží na jejich psychickém stavu a taky na jejich rodinách. Atmosféra houstne jaksi sama, bez šokujících záběrů. Závěr filmu je vyloženě bechderoucí, ale bohužel rozuzlení se nedočkáte, jelikož vrah nebyl dodnes vypátrán. Doporučuji vydržet pomalejší rozjezd filmu a taky úvodní dojem z detektivů, kteří vypadaji opravdu velmi amatersky, závěr vše vynahradí. Taky doporučuji film nesledovat s českým dabingech, jelikož jeho amatérské pojetí film vyloženě degraduje a naopak korejština dává filmu další punc originality... ()

radekgfx

Přesně to co jsem nedostal od Zodiaca, jsem nedostal i od Pečeti vraha. A paradoxně je to ale přesně ten element, který zaručí, že film nezabředne do šedých vod detektivních krimi thrillerů. Zpočátku vlažný rozjezd je vykoupen gradujícím příběhem, který zejména ke konci dosahuje opravdu hutné atmosféry. Velmi povedená je také hudba, zejména takřka vteřinové přechody ze zdánlivě velmi pozvolného dialogu mezi hlavními postavami a čistou akcí, které sice není mnoho, ale pro filmy tohoto typu (Zodiac, Sedm, Mlčení jehňátek) nikdy nebyla alfou a omegu jejich kvality. Film s povedeným vykreslením psychologie postav, vyloženě pošmourným příběhem, špinavou a zaprášenou atmosférou dělí od absolutního hodnocení pouze má zbytečně přehnaná očekávání na začátku. ()

Janko_Vlyrd

Po druhom zhliadnutí zdvíham na maximum. Špičková kriminálka, ktorá sa zapísala do dejín kinematografie. Silný výsledný dojem, na ktorý sa nezabúda. ()

arcticsky

Má to svoje kouzlo. Chování a hlavně styl vyšetřování policejních troubů je zřejmě pokusem o suchou, asijsky svéráznou frašku. Přiznám, že jsem ten styl chvílemi dost nestíhal... ()

Muel

| CJ Entertainment | Od Parazita som si to chcel pozrieť, lebo ten film ma absolútne odpálil a nie, nie je to až tak dokonalé, ako víťaz BP na Oscaroch za rok 2019, ale aj Memories of Murder má toho veľa kvalitného. Má to špecifickú atmosféru, kde som si nebol istý, kam film mieri, ale vždy mi prišlo, že mieri tam, kde to naozaj dáva zmysel. Postupným odkrývaním prípadu a zvrhlosti látky režisér Bong Joon-ho postupne postavy rozplytváva a necháva ich topiť sa v kruhu bezradnosti a psychickej nepohody. Už len scéna bitky v reštaurácii to dokazuje. Záver výborný. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

TheSpearCZ

Jihokorejec Džun-Ho Pong se nemusí stydět ani za svoji méně známou začínající tvorbu, Memories of Murder není ta typická detektivka, na kterou jsme tady zvyklí, začátek je hodně nicneříkající (pro někoho možná nudný), ale všechno má svůj účel a v tom je Džun-Ho Pong mistr ve svém oboru, protože umí dokonale vykreslovat charakteristicku postav (tady policistů a podezřelých), díky nimž se postupně graduje na příběhu a ve finále se končí emocionální jízdou a samotný "pohled do tváře" je opravdu silný emocionální kalibr. Rozhodně to není pro každého, ale pro fanoušky jihokorejské tvorby ve spojení se sociálním krimi/dramatem je tohle povinnost. Čisté 4* ()

Martyr

Tak som sa odhodlal a napriek tomu, že som bol unavený a zatvárali sa mi oči, vydržal som do neskorých nočných hodín aby som videl koniec. Od začiatku tak do polky mi tento film nejako neučaroval a že by som bol nadšený koncom sa tiež nedá povedať, aj keď na zamyslenie určite bol. Vlastne sa niečo stalo, potom sa niečo stalo aby sa nakoniec nestalo nič a divák ostáva taký istý hlupák ako na začiatku. Kang-ho Song mal priblblú úlohu priblblého policajta s primitívnymi metódami, až to niekedy vyzeralo smiešne. Celkovo sa mi nepozdávali až veľmi amatérske praktiky detektívov(možno sú reálne ale potom boli zle zahrané), ktoré filmu nepripadávali na dôveryhodnosti. Možno to bolo českým nerovnomerne nazvučeným dabingom, pri ktorom mi občas vypadli nejaké slová a možno to naozaj nebol film, ktorý by sa mohol rovnať iným azijcom. Lepší priemer 65% ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě