Pečeť vraha

• Česko Vzpomínky na vraha (více)

Tento film, který u domácího publika trhal návštěvnické rekordy, patří k nejdiskutovanějším korejským titulům roku 2003. Příběh je inspirován skutečnými událostmi - sérií vražd, k nimž došlo v letech 1986 - 1991 v okolí městečka Hwa-Sung nedaleko Soulu.
V průběhu šesti let policisté postupně nacházejí těla deseti znásilněných a zavražděných žen. Mezi oběťmi je jednasedmdesátiletá babička i třináctiletá školačka a neexistuje mezi nimi žádná zjevná souvislost, žádné vodítko kterého by se kriminalisté mohli chytit. Detektivové Cho, Park a Seo vyslechnou na 3 000 podezřelých, do akce se postupně zapojí 300 000 policistů. Jenže chytit a usvědčit nevypočitatelného sériového vraha, jehož chladnokrevnost je noční můrou i pro zkušené profesionály, je úkol, který zřejmě přesahuje lidské síly...
Režisér Bong Joon-ho svůj film věnoval deseti ženám, které, kdyby nebylo oněch deseti děsivých deštivých večerů, ještě mohly žít. (oficiální text distributora)

Helldo

Nasnášim demenci... a v kriminálkách nejvíc. Potenciál to mělo, určité záblesky tam byly, závěr nebyl tak špatnej, ale... Vše ostatního řečeno v komentu FR. ()

edie sedgwic

Pre mna ohromny divacky zazitok. Detektivka podla skutocneho pribehu, ktora sa vymyka akymkolvek pravidlam, klise a postupom, na ake ste pri inych detektivkach zvyknuti. Je to cele chaoticke presne ako vysetrovanie vo filme, ale dej vas okamzite vcucne a pri zavere dostanete riadny prask cez hubu. Takto nejako si predstavujem kvalitne krimi, ale co si budeme nahovarat, juhovychodna Azia ma tieto filmy skratka v krvi. ()

gonga

Občas legrace, jinak strašná demence v podání korejských policistů. Ztráta času. Nechápu, proč v infu není, že jde o komedii. ()

djfun

Tak pan rejža a scénarista v jedné osobě se asi posral s tim finálem... Sice i "cesta může bejt cíl", ale v případě detektivky nebo psychologickýho thrilleru to fakt nechceš... I když, zaškatulkovat tenhle biják žánrově takto jednoznačně zdaleka nejde, snad nikdy jsem se totiž u "kriminálky" tak nenasmál. Hodně zvláštní kombinace napětí a humoru, ale kupodivu skvěle funkční a nebýt zmiňovaného lehce nasíracího konce, dalo by se říct, že téměř dokonalé! ()

Deleatur

Plusy: Navzdory mínusům dále jistá civilnost a nepřikrášlenost. Vynikající Kang-ho Song. Pár opravdu děsivých scén (zvláště útok v dešti). Hladký přechod z grotesky do dramatu... Mínusy: ...jenže přišel pozdě. Počáteční ladění bylo znevažující zvláště s ohledem na to, že se jednalo o inspiraci skutečným řáděním sériového vraha, který ještě své oběti trapně ponižoval (kalhotky přes hlavu). Nejrušivější to bylo ve scéně ohledávání mladistvé oběti, která měla být zlomem. Pro mě spíš film o neschopnosti policajtů z korejského vidlákova než o nepostižitelnosti zla (koneckonců podezřelé sbírali mezi outsidery a zajímavé to začalo být až s tím na pohled nejnormálnějším; jenže to byl ten poslední). Hodnocení: 75% (ale 3* kvůli pro mě neskousnutelnému humoru na začátku). ()

TheSpearCZ

Jihokorejec Džun-Ho Pong se nemusí stydět ani za svoji méně známou začínající tvorbu, Memories of Murder není ta typická detektivka, na kterou jsme tady zvyklí, začátek je hodně nicneříkající (pro někoho možná nudný), ale všechno má svůj účel a v tom je Džun-Ho Pong mistr ve svém oboru, protože umí dokonale vykreslovat charakteristicku postav (tady policistů a podezřelých), díky nimž se postupně graduje na příběhu a ve finále se končí emocionální jízdou a samotný "pohled do tváře" je opravdu silný emocionální kalibr. Rozhodně to není pro každého, ale pro fanoušky jihokorejské tvorby ve spojení se sociálním krimi/dramatem je tohle povinnost. Čisté 4* ()

JB2203

No nevím, nevím. Takový Major Zeman naruby. Myslím, že všechno to, co dělá tuhle kriminálku po formální stránce zajímavou, vzniklo jaksi náhodou: coby vedlejší produkt. V každém případě pro Evropana neobvyklá mentalita jednotlivých postav a především fascinující metody korejských vyšetřovatelů. A také film, který si v prvním plánu nehraje na žádné velké umění - za což přidávám druhou hvězdičku. ()

agassi68

Po úvode ála Jackie Chan som čakal na nejaký zvrat, no nenastal. Kórejci sa síce pokúsili dať tomu dramatickú pečať na štýl ich úspešnejších amerických predchodcov no furt z toho bolo cítiť parodickú linku z úvodu. Pre mňa kórejský priemer.. ()

kkarx

Neuvěřitelně zpackanej pokus o krimi! Dva mentálové, kterým by nikdo příčetný nesvěřil ani hlídání přechodu, se snaží najít sériového vraha. O to se pokoušejí metodami inspirovanými zřejmě od svých severokorejských bratrů. V pracovním čase se zabývají výrobou důkazů, vytloukáním přiznání z podezřelých či vymýšlením kokotin a není pak divu, že jim na vyšetřování vražd nezbyde žádnej čas! ()

Raziel_cz

Džun-ho Pon má dar od Boha na to, aby dovedl míchat fungující žánrové koktejly. Nebo aspoň ten jeden pro svou tvorbu příznačný: černou komedii, thriller a drama. A fungovalo by mu to bezvadně, i kdyby tahle procedurálka nebyla z poloviny tak úžasně natočená, ozvučená a zahraná a inteligentně napsaná. Ale ona úžasně natočená, ozvučená a zahraná a chytře napsaná je, takže se nedá označit za nic menšího než naprostý majstrštyk. Jediné, co s ní snese srovnání, je Fincherův Zodiac. Ale popravdě, kdybych si měl vybrat, na který z těch filmů se večer podívám, Pon by asi vyhrál. A to jsou myslím od Fincherova fanouška dost významná slova. ()

igirazor

Pri prvej časti tohto filmu som sa parádne nasmial, takúto políciu mať tak klobúk dole. Ale potom to začalo byť čoraz napínavejšie, a stále ste hádali, kto ten vrah môže len byť, páči sa mi že rozuzlenie je tu nechané na diváka, naozaj tento koniec dodal filmu to čo má mať. ()

Ygnor

Uchopit asijskou duši, může být pro některé středoevropany pořádně tvrdý oříšek. Navíc celý sbor strážců zákona v téhle movie může vypadat houf cirkusoidních mamlasů či násilnických buranů ("devátou třídu jsem opakoval čtyřikrát…ty však máš za to dva roky střední":-o). Za takovéto destruktivní vyšetřovaní, by zřejmě u nás strávili zbytek života buď na pomezí blázince či za hradbami Valdic. Co jim nechybí je však srdce, které mají někdy větší než zmíněný mozek. Vystižně a krátce to napsala zde Lygie: "Nevím jestli se mám smát, či cítit ošklivost nebo obavu, jestli vůbec fandit a v tom je ta výjimečnost snímku." Ano není jednoznačných odpovědí. Není jich nikdy tolik, abychom svůj hlad ukojili. Vzpomínky na vraždu, zůstanou tím tajemstvím, co nás trápí. Tajemstvím, které neustále budeme chtít odhalovat. Hledat příčiny a motivy resp. pohnutky, co nutí lidi vraždit, druhé vyšetřovat a třetí se na to dívat. Zvláštní film. (Po další projekci srpen 2010, kdy se mi vpila hloubka snímku ještě více pod kůži, dávám plný počet) ()

joker30

K tomuto snímku som sa dostal po filme Parazit, kedže ma zaujalo, že režisér rieši moju obľúbenú tému sériových vrahov. Prvá polhodina je naozaj jemne povedané rozporuplná. Celý film som si tiež veľmi ťažko zvykal na mentalitu a konanie postáv. Prepokladám, že to vychádza z mentality kórejských ľudí, teda aspoň tak som to chápal, ale pôsobilo to nesmierne rušivo až miestami komicky. Trochu to pripomínalo bitky v juhoamerických telenovelách. Musím však vyzdvihnúť atmosféru, ktorá postupne gradovala a naozaj film vystihol takú tú bezmocnosť a beznádej v niektorých situáciach. Záver a celkovo druhá polovica veľmi dobrá, paradoxne pri spomínanom Parazitovi to bolo naopak. Ak má niekto rád kriminálky a tému vrážd, film určite odporúčam.80% ()

Biopler

To čo bolo? Niečo na štýl Kórejský Zodiac, avšak neriešime len nikdy nedolapeného vraha a jeho obete, v tomto prípade výhradne ženy, ale skrz švihnutých policajtov riešime skôr to čo za sadistov sa honosne vydáva za detektívov. Pri jednom z nich nie hocijakých, ale takých, ktorí už z pohľadu na fotku vedia dedukovať zločinca. Prepáčte, ale ak policajti mlátia podozrivých za účelom získania informácie, ak im neváhajú dať kopačku do hlavy, tak to je riadne zúfalé. Vo mne to paradoxne žiadnu zúfalosť z konania polície nad neobjasneným prípadom nevyvolalo, lebo samotný príbeh je veľmi chabý v skladaní si celkového obrázku vraha. Na priestore dvoch hodín sa dozvieme, že zabíja v daždi, predchádza tomu song v rádiu a pravdepodobne je holohlavý, lebo na mieste činu nie sú nájdené iné vlasy než len obete. Film sa veľmi pomaly hýbe vpred, technicky je priemerný a divácky all in all nezaujímavý. ()

truhlik

Musím se přiznat že po prvních minutách jsem chtěl film vypnout, tak jsem si ještě přečetl komentáře co na tom všichni tak vidí a naštěstí jeden uživatel se zmínil ať tento film nevypínáme po prvních minutách.Tudíž jsem u filmu zůstal až dokonce a to už jsem byl u něj jak přibitý, neboť je to po vlažném začátku opravdu prvotřídní thriller. ()

arkie

Snáď keby si režisér odpustil úvodných 20-30 minút a sústredil by sa na druhého vyšetrovateľa, tak by to bolo záživnejšie. Taktiež je problémom typická ázijská brutalita. Myšlienka je super, ale to prevedenie. ()

GTS_PUNK

Kriminálny thriller juhokórejského režiséra Joon-ho Bonga z roku 2003 sa voľne inšpiruje vraždami, ku ktorým došlo v jednom z miest neďaleko Soulu na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov 20. storočia. Film si všíma prácu policajného vyšetrovacieho tímu, ktorý napriek urputnej snahe a nazeraniu na stúpajúci počet vrážd nedokáže prísť na jasný motív a vypátrať vraha, ktorý svoje ženské obete zabíja iba počas daždivých nocí. Vo svojej podstate nie je tento kriminálny thriller ničím odlišný od obrovského množstva podobne žánrovo ladených filmov, ktoré svetová kinematografia ponúka. Aj napriek tomu má isté špecifiká. Do veľkej miery kladie dôraz na vyobrazenie postáv vyšetrovateľov, ich charaktery a vzťahy medzi nimi, ktoré sa naprieč filmom postupne vyvíjajú. Samotné vyšetrovanie prípadov ako také je skôr v úzadí, pričom dominantným prvkom je práve práca s jednotlivými postavami, cez ktoré sa divák postupne ponára hlbšie do celého príbehu. Osobná frustrácia a vyhrotené napätie sú citeľné, čo zvýrazňuje neschopnosť chytiť sa vo vyšetrovaní akejkoľvek stopy. O tom, že divák je postupne chtiac-nechtiac vtiahnutý do filmu, svedčí aj samotný záver. Ten je časovým skokom do roku 2003, ponúkajúc viac než výborné prelomenie štvrtej steny, keď sa postava Song Kang-hoa v úplne poslednom zábere zadíva priamo na diváka. Za zmienku pri tomto snímku stojí aj jeho vizuál. Tomu dominujú viac-menej tmavé a zemité farby, ktoré zvýrazňujú pochmúrnosť celého príbehu. Salinui chueok má príbehovo síce pomalší rozbeh, ale keď sa postupne dostane do svojich koľají, pred divákom rozohrá pomerne kvalitnú kriminálnu záležitosť, postavenú najmä na psychológii jednotlivých postáv. Aj napriek tomu, že možno ani v rámci žánru nepatrí medzi tie najlepšie kúsky, vyhnúť sa mu úplne by bola škoda. Za pozretie totiž určite stojí. ()

PunkErika

Povedená "krimoška" s nakažlivě melancholickou náladou. Velmi zdařilá je proměna obou vyšetřovatelů. Závěr skvělý. ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě