Pečeť vraha

• Česko Vzpomínky na vraha (více)

Tento film, který u domácího publika trhal návštěvnické rekordy, patří k nejdiskutovanějším korejským titulům roku 2003. Příběh je inspirován skutečnými událostmi - sérií vražd, k nimž došlo v letech 1986 - 1991 v okolí městečka Hwa-Sung nedaleko Soulu.
V průběhu šesti let policisté postupně nacházejí těla deseti znásilněných a zavražděných žen. Mezi oběťmi je jednasedmdesátiletá babička i třináctiletá školačka a neexistuje mezi nimi žádná zjevná souvislost, žádné vodítko kterého by se kriminalisté mohli chytit. Detektivové Cho, Park a Seo vyslechnou na 3 000 podezřelých, do akce se postupně zapojí 300 000 policistů. Jenže chytit a usvědčit nevypočitatelného sériového vraha, jehož chladnokrevnost je noční můrou i pro zkušené profesionály, je úkol, který zřejmě přesahuje lidské síly...
Režisér Bong Joon-ho svůj film věnoval deseti ženám, které, kdyby nebylo oněch deseti děsivých deštivých večerů, ještě mohly žít. (oficiální text distributora)

Flakotaso

Opět klasický Bongův mix žánrů, kdy se v jedné scéně smějete a o pár vteřin později vás zamrazí v zádech. Prostě detektivka převrácená naruby, ale je mi jasné, že konzervativním divákům "kriminálek od las vegas po miami" to po chuti nebude:). Jak už je zvykem, film oplývá výbornou kamerou, nenápadnou smutnou hudbou a výtečným Kang-ho Songem. Symbolické otevření a uzavření snímku nádhernými prosluněnými záběry je perla sama o sobě. ()

Dr.film

Dobře natočenému krimi-thrilleru se silným a nečekaným závěrem, zbytečně ubírá hvězdu pro svou zdlouhavost prvních třicet minut. Celkově výborné a pro příznivce žánru určitě povinností. ()

anderson

Tak neviem na aký film sa dívali ostatní tu uvedení komentátori, ale ad1: V tomto filme nie je nijaká scéna ktorá "ukazuje jak se z na první pohled sympaticky jednoduchého a vtipného detektiva stává zrůda" (sam_lowry), ad2: Nie je tu ani len náznak súvislosti odkazujúci k Fincherovej klasike (pokiaľ tým dotyční azda nemyslia súvislosť typu "vraždí sa tu, takže je to Se7en") a ad3: Nenájdete tu ani "Naprosto zarážajúce a dychvyrážajúce sú scény s miestnymi policajtami a ich nátlakovými metódami vypočúvania" (Lhurgoyf). Takže pre tých, ktorí tento film budú pozerať s otvorenými očami: jedná sa o vynikajúci psychologicko - filozofický film o pátraní po vrahovi mladých žien, ktorý vraždí zásadne v daždi, dráždi ho červené oblečenie a pred vraždou si v miestnom rádiu necháva zahrať kórejský hit na ktorý je (zrejme) traumaticky naviazaný. Režisér filmu, pred samotným vyšetrovaním uprednostňuje sondáž do mysle členov vyšetrovacieho tímu (a nerozoberá myseľ vraha ako to býva obvyklé) cez ktorých sa o vrahovi dozvieme všetko podstatné okrem jeho identity. Vo výsledku je totiž kriminálna línia iba zástierkou na sociálno - kritický pohľad do radov kórejskej polície a spoločnosti zároveň od roku 1986 do súčasnosti (2003). Ak tu už teda niekto chce porovnávať, tak nech porovnáva s týmto. Ak by niekto z citovaných komentátorov mal pocit, že som ho urazil, tak sa mu ospravedlňujem. To nebolo cieľom môjho komentu. (13.12.2004) ()

jonyyy

IMDB TOP 250: #220 Tuctová, zbytečně dlouhá detektivka, na které nejspíš zbytek obecenstva viděl něco víc, než já. Ničím závratná, snad jen překvapí, že popisuje Koreu před pár lety jako zemi, kde může být detektivem agresivní idiot, který nedokončil základku, že mohla policie bezdůvodně mlátit a mučit svědky a podezřelé, že když jsi naštval šéfa, tak tě shodil ze schodů a že Korejci milujou při rvačkách kopání. 60% ()

SOLOM.

Taky bych z toho neděl zrovna nějak závratné dílo, protože tahle průměrná krimi/detektivka si to moc nezaslouží. Herecké výkony byli místy neskutečně trapné, stejně jako český dabing. Zhruba po půlhodině jsem byl už tak znechucený, že jsem si to raději pustil v originálu s titulkami. Ani se moc nedivím, že tento případ nikdy místní policisté nevyšetřili, protože pokud tam ve skutečnosti vyšetřovali takoví primitivové, tak je to navýsost jasné. Vraha to asi po těch deseti vraždách přestalo bavit, protože s IQ rozhodně nebyli na jeho úrovni. Nemůžu však upřít tvůrcům snahu. Některé scény se jim opravdu povedly a přestože jsem měl spíš pocit, že sleduji jakousi variaci na komedii, tak náplň filmu mi rozhodně k smíchu nebyla. Myslím si že průměrné tři * jsou akorát, protože navíc to prostě NENÍ! ()

ARI50

Pečeť neuměla dvakrát svojí zbytečnou delkou překvapit, zajímavosti by se našli ale film strašně málo dokáže držet v pozoru slabši snaha. ()

ScarPoul

Pre mňa po dlhom čase, veľmi silný zážitok. Spôsob akým Joon-ho Bong vybudoval atmosféru provinčného mestečka s jeho veľkým tajomstvom je dokonalý. Film funguje presne ako má. Celé tajomstvo je zahalené rôznymi otázkami, na ktoré sa snaží trojica detektívov nájsť odpoveď. Ale nedarí sa im to. Vždy keď začne pršať a ozve sa s rádia pieseň Sad Letter - môžme očakávať že niekto zomrie. Práve toto poznanie vytvára neuveriteľné pocity napätia. Film pritom nepôsobí tak naturalisticky ako napríklad I saw the Devil ani nie je posunutý do vyslovene detektívnej roviny. Postavy sú častokrát vtipné, zmätené a zúfalé. Skôr ako na explicitnosť sa film dostáva do roviny umeleckej, čo je umocnené výbornou kamerou a strihom. To že prípad zostal dodnes neobjasnený a to, že zúfalstvo detektívov sa postupne presúva na divákov je jedným z ďalších dôkazov toho, že Ázie vie ako točiť príbehy. Posledná scéna mi spôsobila také zimomriavky aké som už dlho nezažil. Jeden z najúžasnejších filmov na najodpornejšiu tému aké som kedy videl. ()

BoPo

Krimi ala Korea. Dobré, avšak sledovať to niekedy znova ma naozaj neláka. A dôvod? To "brutálne" tempo. ()

Terva

Film je založen na pravdivé události. Scénář - Joon-ho Bong, Kwang-rim Kim a Sung Bo Shim. Produkce - Seoung-Jae Cha a Kang-bok Lee. Hudba - Taroh Iwashiro. Kamera - Hyeong-gyu Kim ()

Folpa

Pro mě průměrný film, kdyby možná nebyl z Koreje tak je to něco víc ale vím, že Korejci umějí točit mnohem lépe. Podle skutečné události a jestli do dneška nenašli toho vraha tak to je maso... ()

Padme_Anakin

Drsná kriminálka a psychologické drama v jednom balení, nejvíc mi tuhla krev v žilách, když jsem si uvědomila, že se to opravdu stalo.. Ta nesourodá parta vyšetřovatelů byla zvláštní, taková obyčejně lidská, přirozená, chybující a hlavně bezradná, bez důkazů to muselo být frustrující jako hrom.. Každopádně zajímavá i mrazivá podívaná.. ()

RasputincZ

Zodiac po korejsku. Paradoxem ovšem je, že Fincherův Zodiac vznikl čtyři roky po Memories of Murder a sám režisér snímku Joon-ho Bong Fincherovu kriminálku označil za jeden z deseti nejlepších filmů, které viděl dle časopisu Sight and sound ()

agentmiky

Nejznámější jihokorejská kriminální kauza o zvráceném sériovém vrahovi v celé historii. Když si to tak čtu, tak je mi až s podivem, že Pečeť vraha tak dlouho unikala mému zornému poli. I takový Quentin Tarantino to považuje za naprostý vrchol celého kriminálního žánru. A já teď naplno chápu, proč to tak tento legendární režisér vidí. Film se dost přibližuje tomu nejlepšímu od mistra svého řemesla, tedy Fincherovi. Tak odtažitý a chladný styl vás totiž dokáže zaháčkovat ji po pár úvodních minutách. Přidejte k tomu naprosto dokonalou obrazovou a zvukovou kompozici a máte jednoduše zaděláno na úspěch! Ty strasti hlavních vyšetřovatelů jsem prožíval s nimi, ta absolutní nemohoucnost, co se týče nedostatku očitých svědků, důkazů nalezených na místě a kvalitní techniky v tehdejší době, to ve mně dokázalo vyvolat slušnou depku. Film nabídne i nespočet strhujících scén, celý epilog odehrávají se v lese a následně u železničního tunelu, tam jsem zíral jen s otevřenou hubou. A poslední záběr na tvář hlavního vyšetřovatele? Režisér Džun-Ho Pong je nefalšovaný génius. Tohle natočit totiž vyžaduje dar. Za mě dávám 9/10 P.S. Doporučuji si přečíst články o tomto případu, nechci úplně spoilerovat, ale člověk se dozví kopu nových informací :) ()

Tayen

Možná film mapuje postupy korejské policie, možná je natočen podle skutečného příběhu, ale je také neskutečně nudný. Mrazivá atmosféra žádná a napětí, aby člověk pohledal. Nevím, jestli to měl být účel filmu, ale postavy v něm se chovají neskutečně hloupě a policisté, jakoby na všechny stopy přišli náhodou. Pro mne dvě hodiny ztraceného času...ačkoliv možná jsem dostala poučení, že ne všechny asijské thrillery s dobrým hodnocením jsou pro mne. ()

kobejn

Neuvěřitelně pravdivě a věrohodně působící film, úžasnej od začátku do konce, skvěle vygradovanej, nejednoznačnej, ten humor je tam úžasnej, opravdu paráda. Nesouhlasim s tim, že se film nějak vlekl nebo, že to byla nuda ani s názorem, že ti policajti působili nevěrohodně, naopak, bylo to do puntíku přesně tak, jak to je v životě. Nevim jesli sou všichni tak naivní nebo schválně vidí život skrz růžový brejle, ale tak jak je to v tom filmu ukázáno, tak to chodí i v životě. Ten film je tak realistickej, takhle se lidi přesně chovaj. Lépe už to vystihnout nešlo. Pokud tomu některý lidi nerozuměj, nerozuměj ani životu a nebo žijou nějakej jinej život, kterej se skutečností nemá nic společnýho anebo jsou prostě jen pitomí a omezení a chybně svoji pitomost a omezenost vydávají za vysoké iq, to pitomci často dělají. To, že se ve filmu postavy, některé chovají primitivně neznačí primitivní film, bože. To je názor člověka s iq tykve. Neshoduji se s hodnocením ani komentáři gemini a fr., naopak, oba sou vedle jak ta jedle. A spousta dalších s nimi. Naštěstí je tu i dost lidí, kteří chápou, snad skutečně chápou. ()

UncleG

"Podle stupně vývoje larev mikroskopické mušky Mesmosa orabulis odhadujeme, že k vraždě došlo včera, v osm hodin šestnáct minut. Cákance krve na místě činu jasně ukazují, že vražedným nástrojem bylo kladivo držené pod úhlem sedmdesáti stupňů a že pachatel byl muž, levák, vysoký 176 cm. Zkoumali jsme oděrky na kůži oběti elektronovým mikroskopem, zajistili důkazy v okruhu deseti mil a z těchto a dalších stop vyplývá, že pachatel měl na sobě žlutou pláštěnku, kostkované kalhoty a bavlněnou košili s příměsí umělých vláken. Že pravidelně hraje golf, nosí si hole na pravém rameni, preferuje jahodovou zmrzlinu a v dětství čítával Medvídka Pú. Knížka to byla ošmatlaná... Rohy na stranách 24 až 27 měl ohnuté směrem k zadnímu hřbetu - a podle toho ho najdeme!" ... Tak takhle nějak vypadá Crájm-Sín-Investygejšn v Jů-Es-Ej. V Čechách by to bylo nejspíš takhle: "Pane rado, já zajdu do Jedový chýše ... esli toho mordýře jako někdo nepráskne". Nu a v Korei na to jdou úplně od lesa. Chytí prvního podivína, co jim přijde pod ruku... a tlučou ho tak dlouho, dokud se nepřizná. Těžko říct, jaká z těchto vyšetřovacích metod přináší lepší plody. Pakliže bychom měli věřit televizi, vychází skóre vyšetřovacího týmu CSI vs Korejští policajti jednoznačně 1253:0 ()

Naslund

Podle mě A-class detektivka. Dost chápu, proč je hodně lidí naštvaných po prvních minutách a věřím, že to byl i záměr tvůrců. Koukáme se na příběh, kdy sériový vrah likviduje každou chvíli nějakou obě't a detektivové ho nezvládají odhalit. Být to CSI, tak na místě činu najdou asi 50 stop a pak už jen vybírají jednoho z 10ti podezřelých. Tady jsou ale beze stop a zoufale se chytají každého stébla, aby zabránili další vraždě, ke které se jistě schyluje. Takže ze začátku je vidět, jak pár ne moc schopných detektivů používá dost hrubé metody, které ale kdo vydrží, určitě pochopí. Navíc pár scén je tak nervydrásajících, že by jim mohly stovky vyvražďovacích hororů závidět. ()

contrastic

A to bylo jako co ? Parodie na kriminálku ? Ale blbá , protože jsem se nesmál. Nechápu tak vysoké hodnocení . Nechutní a hlavně úplně vypatlaní poldové, kteří nakonec ………….., ale spoilerovat nebudu ! ()

italka63

Jako vždy, zdlouhavý úvod, to prostě Korejcům nevezmete, oni vás jednoduše seznámí s každou milisekundou dění všeho okolo.Taktéž jako vždy, policisté i ředitelem, když na to přijde, klidně si vyřídí služební rozepře ručně a nikdo to dál nepitvá. Pitvají se ovšem zavražděné ženy, a to ne jen tak obyčejným způsobem, nýbrž velmi rafinovaným a přijíždí posila na úrovni, mladý vyšetřovatel ze Soulu. Kdo ví, jak mu to dlouho vydrží. A napětí houstne a vyšetřování se zamotává. Výborná detektivka...kdo je vrah..-. ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě