Pečeť vraha

• Česko Vzpomínky na vraha (více)

Tento film, který u domácího publika trhal návštěvnické rekordy, patří k nejdiskutovanějším korejským titulům roku 2003. Příběh je inspirován skutečnými událostmi - sérií vražd, k nimž došlo v letech 1986 - 1991 v okolí městečka Hwa-Sung nedaleko Soulu.
V průběhu šesti let policisté postupně nacházejí těla deseti znásilněných a zavražděných žen. Mezi oběťmi je jednasedmdesátiletá babička i třináctiletá školačka a neexistuje mezi nimi žádná zjevná souvislost, žádné vodítko kterého by se kriminalisté mohli chytit. Detektivové Cho, Park a Seo vyslechnou na 3 000 podezřelých, do akce se postupně zapojí 300 000 policistů. Jenže chytit a usvědčit nevypočitatelného sériového vraha, jehož chladnokrevnost je noční můrou i pro zkušené profesionály, je úkol, který zřejmě přesahuje lidské síly...
Režisér Bong Joon-ho svůj film věnoval deseti ženám, které, kdyby nebylo oněch deseti děsivých deštivých večerů, ještě mohly žít. (oficiální text distributora)

MI-380

Těžký život korejských policistů, kteří kromě tlaku od novinářů musejí snášet i fackování od svého šéfa. Jejich metody mi často připadají jak v parodii a mám podezření, že se částečně inspirovali některou českou maloměstskou policejní služebnou a trochu i Švejkem. Pokud film beru jako pohled na korejskou realitu před dvaceti lety, pak mě okouzlily místní ženy - jsou půvabné, trpělivé, dokonale se starají o primitivní agresivní blijící a krkající muže, a jsou i chytré (jediná žena mezi policisty mi z nich připadala nejschopnější). Dobře vystižená ponurá atmosféra beznaděje, která se týká jak samotného pátrání, tak i života obyčejných lidí v provinčním městečku. 65%. ()

ghatos

Vynikající kompoziční záběry kamery podbarvené výbornou hudbou zaujmou hned na začátku. V pozadí detektivky je zobrazená dobová společnost Jižní Korey. Ta se potýká s problémy, které se odráží i v práci detektivů a jejich přístupu k podezřelým. Celým filmem se prolíná specifický typ humoru. V téhlé žánrovce bych něco takového nečekal. Závěr je zvláštní a dokáže vyvolat emoce...75%. ()

Nuf

Nebýt zdejších komentářů, tak bych tento film po úvodních dvaceti minutách vypnul a dlouho uvažoval nad churavějícím smýšlením všech kladně hodnotících. Komentáře a moje vůle dokoukat ten film (abych mohl hodnotit a dát odpad na který to dle mého názoru bylo alespoň prvních 40minut) způsobily, že jsem velmi rozčarovaný dotrpěl až do bodu kdy se film najednou zvrtne. Postupně vybředá z bahna trapnosti, hlouposti, do očí tlukoucí nesmyslnosti a roste každým okamžikem až vygraduje opravdu skvostně. Tak co s filmem, který vypadá z počátku jako špatná parodie na Borata a následně se přehoupne někam k mistrovství? Já díky zanechanému pocitu z dvou třetin filmu dávám za ****, ale mohlo to být krásných ***** a jakých! :o) Škoda, ale rozhodně to za výdrž stojí. Už třeba i kvůli poznání jak jsou pro korejské detektivy důležité nohy a že je dobré si na ně dávat pozor, protože lidová moudrost nikdy nelže. ;o) Nemohu ještě nepominout, že si film hraje na " inspirován skutečnými událostmi " a přitom některé věci na počátku jsou tak absolutně nesmyslné (i na korejce), že se odvažuji tvrdit i bez bližšího zkoumání skutečnosti, že to takto úplně být nemohlo (myslím stupiditu detektivů a neznalost jakýchkoliv policejních postupů). Taky jsem nikde nepostřehl distributorem uváděných „3000 vyslechnutých“ a „300 000 policistů“ co se měli zapojit, ale to bude asi stejně jako s těmi „zkušenými profesionály“, kteří tam mají také někde být.. ()

manonfire

Zpočátku to vypadalo jakoby proti Zodiakovi nastoupila Policejní akademie. S příchodem prvního přemýšlejícího detektiva se film přece jen mírní ke klasickému krimi, ikdyž tu a tam se stále objeví scény poměrně dost ujeté na to, že film pojednává o nejvýznačnější nevyřešené sérii vražd v historii Jižní Koreje. Posledních 40 minut je ale nejlepších a snímek jimi celkově dost povýší. Po Vyobcované a Nebeském oceánu třetí film asijské provenience, který mě zaujal. 80% ()

venca163

Tvl, tohle je uplně jiný řemeslo. Je mi uplně jedno, že to dlouho byla taková mezižánrovka, pak jsem si na to zvyknul, zvážnělo to a pointa mě jenom odměnila. A koukat na 5 číňanů (já vim) jak sedí u stolu, diskutujou a žerou mě v podání Joon-ho Bonga fakt baví. (85%) ()

mozkomor

Škoda té prapodivné první půlhodiny, protože s přibývající stopáží je to čím dál lepší a má to jeden z nejlepších konců, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl. ()

Reanimated

Já ten film nemůžu dostat z hlavy. Je to geniální thriller, který místy mate tělem a ukazuje spoustu věcí, které nemáte šanci vidět jinde (nekompetentní poldové, bezprecedentně kruté - i když humorné - vynucování přiznání a jakási zvláštní bezmoc způsobená i technologickými nedostatky v oblastni forenzní vědy té doby). A ten závěr! Kang-ho Songův pohled, když se po letech vrací na první místo činu, je pro mě jedním z nejmrazivějších filmových zážitků vůbec. ()

ZkuKol

V Koreji detektivky umi. Tentokrat se stavi na skutecnych udalostech, neprilis lichotivem portretovani prace lokalni policie, probehne par naznaku kolik stop po sobe zanechala vlada vojenske junty a hlavne na dost tragikomicke atmosfere. Film je opravdu vuc vzpominkou, pohlednici doby a spolecnosti. Pritom ma dobre tempo vypraveni, zapletka ma silu a herci jsou spolehluvy, mozna ten rozjezd mohl byt kratsi, ale i tak je to silny zazitek...80% ()

Maynard.

Jihokorejský film, cože? :o)¨. Njn, už asi není co jinýho sosat :o). Nemám moc v lásce filmy, který nijak neskončej, tohle je jeden z nich. I přesto si film udržel po celou dobu moji pozornost a to až do toho konce nekonce. Jako, film je hodně zvláštně pojatej. Docela se tady i džoukuje, ale i vraždí, a to celkem brutálně. Ale tak nějak sem uplně postrádal jakýkoli náznak napětí a o akci ani nemluvě. Přesto sem docela nadšenej. Tohle je můj 1.film od tohodle rejži, ještšě bych to viděl na Parazita a Matku a pak to přehoupnu do Severní Korei :o)) ()

Standish

První část filmu kde poznáváme místní policii a jejich vyšetřovací metody mi přišla až komická ( ve smyslu, že jsem se docela dobře bavil), ale postupem času jak si jednotlivé postavy uvědomují závažnost situace houstne i atmosféra filmu a napětí by se dalo krájet. Neznám moc filmů (jestli vůbec nějaký), které by byly takto vygradované, od komedie po hodně temný thriller. Hodně povedená záležitost. ()

hlošík

Memories of Murder svým důrazem na procedurálnost upomíná na mladšího Zodiaca a i když je u obou filmů důležitým tématem posedlost vyšetřovatelů případem a ona nemožnost pokračovat ve vyšetřování není jen manýrou zkoušející divákovu trpělivost, stejně je tento jihokorejský snímek zřetelně odlišný ve dvou rozdílných aspektech. Jednak se v jednání a praktikách (dohnat podezřelého k doznání vinu nezávisle na tom, zda se zločinu dopustil) dvou místních detektivů nepřímo zrcadlí povaha samotného jihokorejského režimu, který z toho vychází jako prolezlý neschopností a klientelismem, zdůrazňující více silová řešení nežli odpověď na skutečné problémy. I jakmile by se detektivům hodilo poskytnutí posil, místo toho je policie nasazena k potlačování místních demonstrací. Zajímavým detailem pak je i to, že jakmile je ženskou postavou dosažen první výrazný pokrok ve vyšetřování, jedinou bezprostřední reakcí je gesto vyzývající k tomu, aby kolegům uvařila kávu. Hlavní kostrou příběhu je ale i tak vztah dvou hlavních detektivů, jejichž metody i charaktery jsou na míle vzdálené. Síla Memories of murder ale nespočívá v tom, že by onen případ sloužil jen k zobrazení dvou protikladných přístupů. Nejzajímavější totiž je to, jak neřešitelný zločin svou tíhou přiměje obě z hlavních postav ve svých zásadách polevovat a ke konci se dokonce dočasně objevit na vyměněných hodnotových pozicích. ()

Torako.chan

Snímek vycházející ze skutečnosti..hmm hmm..no, téma to není moc pěkné, pravda a jistě bude znít divně když řeknu, že jsem se u toho velice bavila. Na mou obranu - ti detektivové byli jednoduše neskuteční blbouni až to bylo k smíchu. Jinak musím seznat, že film byl velice povedený, to jsem ani nečekala. Opravdu si cením té jakoby "diskrétnosti" v tomto počinu. Ohavné scénky "real-full-brutal" nejsou ve filmech takového ražení nic pro mě. Takže u mě super. ()

klukluka

Nebudu to s hodnocením přehánět. Místy to působilo jako regulérní, záměrná fraška, u nás se takhle exaltovaně netočí ani komedie- dokonce ani ty Troškovy ne, i ty se drží víc při zemi. Pachatelovo modus operandi bylo nereálný- déšť, výhradně krásná holka, aby na sobě měla něco červenýho... Přesto tomu nemůžu upřít jistý kouzlo. Ta přepjatost nakonec stejně jako u indických filmů zevšední a otevřený divák na to přistoupí a najde v tom určité zalíbení. Beru to ale jako milou raritu, ne jako měřítko pro kvalitní film. ()

cab

Netradicne pojata detektivka o nevypocitatelnem vrahovi divek a kriminalistech, kteri jsou popisovani, na muj vkus, nerealisticky a nebyl jsem si chvilemi jisty jestli se jedna o nejapne fory rezisera, ale postupne mi doslo, ze asijsky rukopis se v nasich koncinach neda aplikovat, takze celkove hodnoceni je v tom zobrazeno. Zajimavy pokus, ale ja radeji zustanu u ceskych nebo zapadnich kriminalkach. Navic dabing byl neskutecne nemozny a rusivy. 55% ()

Scevola

Priemerna azijska kriminalka, ktoru nezachranilo ani to ze vychadzala zo skutocnej udalosti. V prvej casti mi to prislo skoro az ako parodia na vysetrovatelov, sice potom sa to trochu zlepsilo, neviem si pomoct ale pripadalo mi to take amaterske. Zahraj me sa na Hollywood a natocme nieco na styl Se7en ale zial vobec to nevyslo. 5/10 ()

showxman

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILER! Výborný film, který mi připomněl Sedm nebo Zodiaca, místy trochu od obojího. Námět je autentický a těžko se k němu nějak vyjadřovat, pokud nestudujete moderní dějiny jihokorejské kriminalistiky. K tomu bych snad jenom dodal, že jedinou chvíli v pátrání, která se mi vyloženě nelíbila, a která mohla, dle mého, vést k úspěšnějšímu konci vyšetřovaní, je příchod dokumentů ze Spojených států a reakce vyšetřovatelů (Proč ho sakra víc neskřípli?). Pravdou zůstává, že zpracování tohoto snímku je velice dobré, neřkuli vynikající, přesně takové, jaké si tento, beze sporu silný snímek příběh. Můžu jenom vřele doporučit tuto korejskou Fincherovinu. 85% ()

SpaceOdyseus

Aaach... Lepsi krimi / detektivka snad krome Zodiaca neexistuje. Genialne natocene - to jak az divadelne Bong rozestavuje sceny s vice herci a nechava kameru tocit dlouhe zabery je neskutecne. Hlavni konflikty mezi detektivama by snad fungovaly i uplne bez zvuku a titulku. Jen rozestaveni hercu v zaberu a pohyb vuci kamere je tak vymluvny a vypravi pribeh stejne jako dialogy. Pribeh je temnota, kde obcas vyskoci nejaky vizualni vtipek, jen aby prohloubil napeti celeho pripadu. Je to proste skvele odvedena prace po vsech strankach a strasne "filmovy" film. Podobnost se Zodiacem neni ciste nahodna, ale to ze jde o true story jsem zjistil az po skonceni. ()

XdanteX

SPOILER**** nehledejte v tom filmu něco co tam není. Ten děj a konání policistů jsou marné právě proto, jak marné bylo i tehdejší vyšetřování. Film nemá být korejským SEDM...ale vyobrazením tragédie faktu, že případ nebyl nikdy vyřešen.. ()

Radim

Asi jsem se díval na jiný film, než ostatní recenzenti. Film s neznámými reáliemi a naturou lidí. Musím sice uznat, že je kvalitně natočen, ale celkem jsem se nudil, konec-nekonec mě dostal. Nic pro "normálního" diváka. ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě