Paříž, Texas

• Velká Británie Paris, Texas (více)

Paříž, Texas je nejspíš nejznámějším, nejvíce kritikou oceňovaným a nejúspěšnějším filmem Wima Wenderse, který za něj získal řadu mezinárodních ocenění, včetně Zlaté palmy v Cannes za nejlepší film v roce 1984. Tato neobvyklá road movie, k němuž napsal scénář slavný dramatik Sam Shepard, vypráví příběh Travise, muže ztraceného ve svém soukromém pekle. Několik let byl považován za mrtvého, když tu se náhle objevuje v poušti na hranici s Mexikem, omrzelý životem a trpící ztrátou paměti. Jeho bratr Walt ho vypátrá a přiváží do Los Angeles, kde vychovává Huntera, Travisova sedmiletého syna. Travisova bývalá manželka Jane před několika lety zanechala Huntera u Waltových dveří. Jako naprostí cizinci si Hunter a Travis začínají vytvářet křehké přátelství a smluví se, že najdou Jane a přivedou ji zpět, aby byli zase opravdovou rodinou. (Levné knihy)

mikel

šest hvězdiček je ještě málo - taková Amerika opravdu je - pomalu tam po zhlédnutí tohoto filmu člověk ani nemusí už letět ()

Gregor_Samsa

Viděl jsem ten film vlastně náhodou; ne že bych o něm dříve nevěděl, ale nedostalo se na něj, nebyl čas, nezlákal mě tolik, abych ho sháněl, nebo se na něj někdy podíval v jedné z Wendersových retrospektiv. Ale teď se to nějak sešlo – klidný prosincový sobotní večer v Bratislavě, kino Lumière, pár diváků v malém sále nad velmi starou kopií... Bylo to uhrančivé. Nečetl jsem nic dopředu, takže jsem pomalu rozkrýval, oč vlastně půjde – putování, kytary Ry Coodera, úvodní nemluvná půlhodinka. A pak se to pomalu začalo měnit – návrat zpět do života, syn, vzpomínky, snaha to všechno pochopit, narovnat, dokončit – ne snad nutně vrátit zpět. A tak ten film vyprávěl dál, dvě hodiny, každý další záběr mě vtahoval víc a víc směrem ke katarzi, která nutně musela přijít: a ta scéna v boxu se zrcadlem je neuvěřitelná, silná, jeden příběh a jedno rozuzlení, vysvětlení minulosti a stejně tak rozhřešení budoucnosti. Staré artové věci, prověřené časem, nebývají špatné; tenhle film je ale jiný, lepší, nadčasový. Zasloužená klasika, film, který opodstatňuje existenci filmového žánru jinak zapleveleného bláboly a nesmysly. Jestli jsem předtím Wima Wenderse bral jen tak z poloviny, tak teď už je můj zcela. [100%; 2016-12-03 Kino Lumière Bratislava] ()

AlDelon

Krásná road movie projížďka (bez)starostným americkým životem a amerikou 80.let, kterýžto pohled by socialistického občana jistě složil na zem, a složitostí bytí. Velký artový film, byť trošku vláčný. ()

Fender

Tento film mě opravdu hodně zasáhl, protože nijak extrémně zbytečně netlačí na emoce a naopak lidsky a nenápadně ukazuje komplikované lidské vztahy v pravém světle, díky tomu to má ten pravý efekt, který nečekáte a pak vás dostane. Scéna před sklem, kde se opět setkají dva milenci byla opravdu silná, pravděpodobně jedna z nejsilnějších v kinematografii. Kam se hrabou neustále nějaké plytké romantické filmy, tohle je romantika! ()

emil_sojka

Když zmizely poslední titulky, zůstal jsem sedět oněmělý a užaslý. Tak citlivý příběh jsem už dlouho neviděl, a nevím, kdy něco takového znovu uvidím. Neskrývám své pohnutí a dojetí. A ta úžasná hudba... ()

gizi

Hudba: Ry Cooder. Opravdu poutavé, i když pomalé a dlouhé (na můj vkus až moc, ale vzhledem ke kvalitě omluvitelné). Byl jsem příjemně překvapen, i když ne tak uchvácen a dojat jako někteří hodnotící. 80%. ()

Jurcekk

Sa mi ťažko hľadajú slová. Absolútna srdcovka. Najlepší film môjho obľúbeného režiséra. Miloval som to pomalé tempo. Z kina som odchádzal rozhodnutý stať sa lepším človekom. ()

nouvelle vague

Tenhle film mi vzal dech. Viděl jsem od Wenderse téměř všechno a nečekal jsem, že se může ještě překonat, ale tohle byla čistá krása. Úžasná sólová kytara, nemluvný Harry Dean Stanton a nádherná Nastassja Kinski. Scéna se zrcadlem je jedna z nejpůsobivějších, co jsem kdy viděl. Tohle je Film o Lásce, ne všechny ty romatický komedie. Tohle. 100% ()

tata22

Bravurní práce režiséra, skvělej scénář, výborné herecké obsazení a vyjímečná hudba. Co víc si divák může přát. Hodně silné téma, málo slov, o to více umění. Zvláštní pohled na lásku, která může hodně bolet, povznášet i děsit. Scéna v závěru, kdy "otec" mluví s "matkou" v tom podviném zařízení je opravdu oscarová a silná. ()

JimWalker007

Toto nie je len bolestné zmierenie s láskou, ktorej intenzitu nedokážeme uniesť, ale aj bolestné uspávanie hadov... Keby režisér nebol taký presvedčený o svojej umeleckej ceste a zostrihal film na prijateľnú dĺžku, oveľa viac by vyniklo skvelé herectvo Harryho "Jasné" Stantona a krehká krása okatej Nastassije Kinski. Záverečné scéný majú emocionálnu silu, ale divák je už nevníma, keďže je ubitý fádnymi americkými cestami. Oproti snímkom Kramerová versus Kramer alebo Madisonské mosty pôsobí tento film ako nepodarok... ()

IggyFresco

Tento snímok patrí jednoznačne k tomu najlepšiemu, no zároveň najpomalšiemu, čo som stihol vidieť. Niekto tu už dobre poznamenal, že divák si musí zaslúžiť grandiózne finále, ktoré mu Paríž, Texas pripraví. Osobnosť hlavného hrdinu Travisa (Harry Dean Stanton) sa vyvíja a je čím ďalej tým uveriteľnejšia. Od katatonického úvodu sa skrz texaskú púšť „prešľape" k rozprávačovi, pri príbehu ktorého divák neraz zatajuje dych. Nastassja Kinski dáva častokrát bez slov, len svojim hereckým umením tomuto príbehu atmosféru, slovám Travisa vážnosť a celkovo je pre film je obrovskou ozdobou. Rodinku dotvára skvelý malý Hunter Carson. Príbeh ako taký je jednoduchý, s dávkou mystiky, bez zbytočných odbočiek a obligátneho happy endu. Výborný scenár, réžia a v neposlednom rade kamera. Odporúčam na večer, počas ktorého už nebudete musieť nič robiť, rozprávať, ani nad ničím rozmýšľať. Dozvuk filmu bude mohutný a ešte dlho veľmi živý. ()

Awer

Velmi civilní. Mystérium a kvalita zpracování nedají pocítit stopáž a ačkoli rozhřešení je nakonec ještě relativně prosté, nezklame. ()

skrob

Kamera, záběry Texasu a barvy mnoha scén jsou parádní a je radost je sledovat. Problémek je, že ohledně scénáře a vyprávění je to hodně old schoolový, pomalý film a pokud vás film úplně nevtáhne/nepohltí tak si uvědomíte, že některé věci nesedí a třeba závěr, který se tváří víceméně správňácky a jakože happy end, tak vlastně žádný happy end není, minimálně pro Huntera. ()

Umělec

Pomalé, zvláštní, neobvyklé. Přesto (nebo možná právě proto) zajímavé... Příběh celkem až banální, ale podání je zvláštně krásné. Víc mi seděla druhá polovina filmu, kde se už něco začalo dít. A závěr je opravdu silný. Nastassje role náramně sedla a moc jí to sluší. Nevím, jestli bych chtěl vidět fil ještě jednou, ale rozhodně mi některé scény zůstanou v hlavě ještě dlouho... 85% ()

karlheinz

Paříž,Texas je strašně moc pěkný film - film který má své kouzlo a i kdybych si přehrál po 1001 tak mě neustále bude bavit.Viděno na NOVA CINEMA kde byli použity české titulky ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell