Úspěšné mladé právničce Kaise se už málem podařilo zapomenout na svou ne právě idylickou rodinu. Když se na ni ovšem její matka Helen obrátí se zoufalou prosbou, nedokáže odmítnout. Má jí pomoc přimět svého otce Tomase, alkoholika a beznadějného smolaře, aby se v Aberdeenu podrobil dalšímu léčení. Setkání s otcem, kterého deset let neviděla, není pro Kaisu žádným potěšením, pouze jakousi absurdní morální povinností. Rychlý sled problémů ovšem překoná i ta nejhorší očekávání. Věčně opilý Tomas je pro letecké společnosti nežádoucí pasažér, a tak musí Kaisa naložit svého otce do auta a sešlápnout plyn. Tragikomická cesta plná potíží a podivných setkání změní jejich vzájemný vztah i Kaisin poněkud příliš právnický pohled na svět. Dokonce i z Tomase se stane docela jiný alkoholik, než jakým býval. (Artcam Films)

kovarstvi

Příběh nebyl ničím extra zajímavý, ale díky hereckým výkonům to vůbec nevadilo. Lena Headey se svými úžasnými mimickými hrátkami a krásnou skotskou angličtinou. Stellan skvěle zahrál alkoholika, který se bez lahve nehne ani na krok a udělá pro to vše viz. scéna s plechovkami piva a následná bitka. Prostě tak trochu jiná a depresivně-tragikomická road movie. ()

dank011

Preisnerova hudba v neučesaném severském dramatu ? Pro mě novinka a více než příjemné překvapení. Jinak váhám mezi 4-mi a 5-ti hvězdičkami, no, už jsem se rozhodl. Road movie od otce k dceři a nazpátek, pro každého z protagonistů i cestou k sobě samému. Kaisa se poprvé na pár vteřin ztrácí a na chvilku odkládá sebeobrannou masku falešné suverenity, Tomas hledá zbytky sebedůstojnosti. Scéna, kdy Tomas klečí uprostřed silnice a zoufale chlemtá kapky piva jímž je poléván....pátrám v paměti, kdy jsem viděl tak drasticky natočené ponížení člověka až na absolutní dno. Na dno, na než si lehl sám a dobrovolně. Dobrovolně ? No a že z Leny Headey prakticky nejde spustit oči....je jenom takovým malým bonusem. Jo a málem bych zapomněl - to úžasné zastavování u krajnice a házení mincí do telefonního automatu bylo ..wow, taky měl svět bez mobilů něco do sebe. Až na konci jsem se podíval, jak je ten film vlastně starý, no "starý".... ()

wray

Uz davno som nedal 5* tak patri sa. U tohto filmu som ani nemal nejak problem s plnym poctom. Norsko, Svedsko, Skotsko - to su vsetko take krajiny kde je drama uplne prirodzena :) Jednoducho cokolvek odtial vyjde ma sancu byt vybornym filmom (alebo inak - ziadny seversky film nebol zatial u mna uplny prepadak). Zo severu proste prichadzaju take filmy co sa ludom pacia uz len z principu (aby posobili intelektualne, hip a nezavislo). Aberdeen je tiez podla mna takou dramou pre narocneho divaka. Ale - pacilo sa to aj mne - obycajnemu divakovi. Pribeh je obycajny ale tak silne podany (herecky, kamera, super hudba od Preisnera) ze sa to vynikajuco sleduje od zaciatku az do konca aj ked je to len taky "obycajny pribeh". Ako bonus Lena Headey s krasnym severskym prizvukom + uz spominana Preisnerova hudba... Chvilu som aj rozmyslal ze ci 4* nebudu stacit ale - posledna scena (a Vreeswijkov song) ma presvedcili ze inak ako 5 to nejde. Urcite to najlepsie co som za poslednych par mesiacov videl - odporucujem vsetkym narocnym, ale aj obycajnym divakom! ()

r007

Můj oblíbený Stellan opět nezklamal. Jeho podání alkoholika bylo tak přesvědčivé, že ho podezřívám z jeho vlastních zkušeností. Já je tedy mám...Je to velmi silný příběh, který je mistrovsky natočen i nasnímám kamerou. Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická a od chvíle, kdy seřvala tu paní na letišti, se mi líbila ještě víc Pro mě nejkrásnělší scéna byla jezero a sobi.. Jediný malý zádrhel byl v tom, že člověk tak nějak tuší, k jakému to spěje konci. Ale i tak je to 4 a1/2 hvězdy. ()

Svadbos

Niekedy je ťažké pozerať, keď sa hlavné charaktery rochnia vo svojich disfunkciách, ale sú živo vykreslení a ich mnohovrstvý vzťah je úplne uveriteľný. ()

Sejkorka

K tomuhle filmu bych se vůbec nedostal, nebýt stopování Leny Headey (300: Bitva u Thermopyl). Vyplatilo se, film je to velmi dobrý. Strohý děj je jednoduchý. Dceru s opilým otcem nevezmou do letadla, tak musí přes moře trajektem a po silnici autem. Do Aberdeenu dorazí včas, matku zastihnou naživu. Avšak příhod po cestě je mnoho, nečekaných, vyhrocených. Překvapil Ian Hart (hraje profesora Quirrella v prvním dílu Harryho Pottera). Skvěle zahrané, dostal za to i cenu na Karlovy Vary IFF. Lenu hodlám trasovat dále, je to výborná herečka. Teď mám v merku Evžena Oněgina. ()