Denní světlo

Daylight

Denné svetlo

Drama / Dobrodružný / Thriller / Katastrofický / Akční

USA, 1996, 110 min

Sly pokiaľ nehrá vo filme, v ktorom je zaangažovaný, tak to za veľa nestojí a aj tu je tradične monotónny. V priemernom deväťdesiatkovom thrilleri, v ktorom ak nebol dobrý scenár, herci a režisér rutinér, tak ste mali smolu. Efekty za pár rokov neskutočného pokroku vypadali dosť nemotorne, béčkarski herci tiež nepridali na atraktívnosti, dialógy škrípali a atmosféra gradovala naozaj len sporadicky. 55%.(2.11.2013)

Soundtrack Randy Edelman: 1. Daylight ,2. Latura's Theme ,3. Searching For A Miracle ,4. Survival ,5. Kit's Plan ,6. A Community Is Formed ,7. Leaving George ,8. Rats ,9. The Tunnel Claims Its Own ,10. Power! ,11. A Short Swim Under Water ,12. The Sandhog's Chapel ,13. Light At The End ,14. Madelyne's Fate ,15. Whenever There Is Love (From 'Daylight') - Bruce Roberts/Donna Summer ,16. Don't Go Out With Your Friends Tonite - Ho-Hum ,(9.5.2011)

Klasická záležitost let devadesátých (samozřejmě plná klišé a příšerných dialogů), která i přes svou nespornou průměrnost hravě strčí do kapsy desítky současných pokusů o dobrodružné drama. Exploze pod řekou Hudson (velmi solidní úvodní výbuch) připraví nepěkné chvilky pro skupinu přeživších, kteří čekají, zda vysvitne denní světlo ze zavaleného tunelu spojujícího Manhattan s New Jersey. Vysvitne, protože.. protože Sylvester Stallone. 55%(13.1.2014)

• tron

„Tam nemôžete ísť!“ – „Narodil som sa o šesť týždňov skôr. Ani moja mama ma nedokázala zadržať.“ Ťažko povedať, čo to do Hollywoodu koncom deväťdesiatych rokov 20. storočia vošlo, že sa spravila taká dlhá šnúra rozhodne nie lacných katastrofických trilerov. Nesťažoval by som si, ale všetky boli na jedno brdo (SOPKA, ROZPÚTANÉ PEKLO, DRVIVÝ DOPAD) a ak sa aj raz za čas našiel nejaký vydarenejší, rozhodne práve 2x inteligencie nepobral (ARMAGEDDON). Skrátka, na klasiky typu SKLENENÉHO PEKLA sa žiadny z nich nechytal, bohužiaľ vrátane príliš rutinného DENNÉHO SVETLA. To ma nikdy nebavilo, hoci sa pokladám za veľkého Stalloneho fanúšika. Je pravda, že úvodný nástup, tak typický pre katastrofické filmy (teda postupné zbiehanie sa ešte nič netušiacich postáv na budúce miesto činu), je nakrútený svižne a herci nie sú zlí (s odstupom rokov mnohých divákov milo prekvapí, akú veľkú rolu získal Viggo Mortensen ako odvážny, ale pochabý, dobrodruh). Potešia aj triky, naopak psychológia postáv je až úsmevne primitívna (kamarátsky policajt, nezničiteľný pes, hrdinský hrdina) a akčné scény tiež príliš neoslovia.(20.10.2004)

Prumernej katastrofickej film kterej stoji a pada na Stallonovi ostatni postavy mne moc nezaujali triky jsou slusny a da se to bez problemu zkouknout ale nejakej zazrak zase necekejte(26.11.2012)

• - Postavu Vincenta hrá Stalloneho syn Sage. Úlohu získal na základe dohody svojho otca s režisérom Cohenom. (m.a.t.o.)

• - Všetky scény odohrávajúce sa v tuneli boli natáčané v štúdiách Cinecitta v Ríme. Tunel postavený pre potreby filmu bol dlhý viac ako 500 metrov. (m.a.t.o.)

• - Sylvester Stallone pred premiérou ohlásil, že toto je jeho posledný akčný film, pretože sa cíti byť na daný žáner už príliš starý. Nakoniec si to rozmyslel a k akčným filmom sa vrátil. (m.a.t.o.)