Royal Tenenbaum a jeho žena Etheline žijí se svými dvěma syny a adoptivní dcerou ve velkém domě na Manhattanu a zdá se, že rodině vůbec nic nechybí. Ovšem jen do té chvíle, kdy Royal, velký milovník žen a života, rodinu opustí. To se stalo před dvaadvaceti lety. Teď je Royal bez peněz, a tak si vymyslí smrtelnou nemoc a apeluje na soucit svých bližních. Horší okamžik si ale pro svůj návrat vybrat nemohl. Etheline právě dostala seriózní nabídku k sňatku a již dospělé děti mají dost starostí samy se sebou... Proslulý filmový solitér Wes Anderson rozdělil děj filmu do jednotlivých kapitol, mapujících etapy života Tenenbaumových. Jde mu nejen o Royalovo pozdní prozření, ale i o reakci ostatních členů rodiny, protože návrat nezdárného otce vyvolává léta zasuté vzpomínky a traumata. Příběh nabitý břitkými dialogy a melancholickým humorem umocňují výrazná výtvarná stránka filmu a výborné herecké výkony. Ostatně Gene Hackman si za své ztvárnění svérázné hlavy rodiny odnesl prestižní Zlatý glóbus. (Česká televize)

Ironhead

Naprostá pecka a asi můj úplně nejoblíbenější Wes Anderson. Jestli máte alespoň trošku rádi režisérův styl, tak tuhle podivně trhlou famílii rozhodně doporučuji, už kvůli skvělému hereckému obsazení se nudit rozhodně nebudete... ;) ()

karnifex

Nějak jsem tomu nedokázal přijít na chuť. Herci samozřejmě výborní, ale celkově... Snaha o originalitu mi připadala křečovitá, humor slabý (vtipy ve mě nevyvolaly ani pousmání, a to je u žánru komedie dost problém), že by film nastoloval nějaké zajímavé otázky (natož odpovědi) jsem taky nezaregistroval - no prostě zklamání. ()

Dejvuvprofil

V takové zvláštní rodince nahlížíme do spletitých vztahů extravagantní rodiny Tenenbaumů. Starý otec Royal se na sklonku života rozhodne napravit svůj vztah k rodině, který zpřelámal svojí předchozí dlouholetou absencí v roli otce i manžela. Jednotliví její členové jsou v důsledku turbulentního vývoje životních událostí značně odlišné osobnosti, proto i velmi rozdílně reagují na otcův pokus o návrat, což dává filmu šmrnc a jisté kouzlo. Ač se jedná o jeden z prvotních Andersonových filmů, už zde nacházíme režisérův dlouhodobý trademark v podobě osobité kamery, barevné laděnosti, hipsterských postav, vyprávění rozděleného do kapitol a zejména hlavního tématu, kterým jsou rozbité rodinné vztahy. Vidíme zde pro režiséra typický styl vyprávění, při kterém se míchá lehkost a humor se smutnou tragičností osudu jednotlivých členů rodiny. Oproti ostatním filmům tady však humor ustupuje do pozadí a jedná se podle mě o nejvážnější ze všech režisérových filmů. Žádná z výraznějších postav tady není psychicky v pořádku, což místy působí až absurdně a na Andersona nezvykle zacíleně na divákovy emoce. Nacházíme zde celou plejádu osobních problémů, jako jsou neopětovaná láska, zašlá sláva, nevyrovnanost se smrtí manželky, hledání vlastní identity adoptovaného dítěte, atd., které se na krátký čas sejdou po letech pod jednou střechou a mají spolu vycházet. Já se řadím mezi režisérovy skalní fanoušky, proto dávám tomuto filmu slabší čtyři hvězdy, ale zároveň rozumím tomu, že pro někoho to může být zklamání. Ač stopáž není dlouhá, tak díky absenci jakékoliv gradace vyprávění film ke konci působí zdlouhavě a rozpačitě a na diváka to působí, jakoby režisér přesně sám nevěděl, co chce filmem sdělit. Z těchto důvodů se nejedná a nemůže jednat o mainstreamový počin, žádné jasné vyústění se zde nekoná a divák je ponechán, aby si to celé tak nějak přebral sám. A v tom je částečně to kouzlo! Dějový vývoj rodinných vztahů, Andersonův absurdní humor, posedlost nejrůznějšími podivnými předměty, děti, které se chovají jako dospělí, dospělí, kteří se chovají jako děti a do toho celková melancholická nálada filmu... To všechno, když se poskládá k sobě, tak to za mě do sebe zapadne a jako celek docela dobře funguje. ()

PTuranyi

Wes Anderson nám ponúka príbeh Royal Tenenbauma a jeho rodiny. Nie je to obyčajná rodina ale banda geniálnych introvertných čudákov, ktorí sa napriek svojej jedinečnosti trápia so svojimi jedinečnými problémami. Zabudnite na pompu. Všetko je sa deje s nadhľadom za neustáleho pridávania čierneho humoru a ďalších dávok čudnosti. Herci sa síce správajú čudne, ale tak im to kážu ich role, takže dokonca aj Ben Stiller tu vyzerá normálne. Gene Hackman je výborný a Anjelica Huston za ním veľmi nezaostáva. 70% ()

Chaospunx odpad!

Film,kde hraje 10 mých oblíbených herců a je tak nudný,že jsem ho nedokoukal /po první třetině/ do konce si nezaslouží jiné hodnocení !!!!!! Nedoporučuju ho nenáročnému divákovi :-( ()

cajda77

Od první scény jsem si nezměrně užíval tu krásu a bláznivou pestrost celé scény, práce s kamerou. Celé to nevídané vizuální divadlo mi způsobovalo těžké záchvaty sentimentality. Přibližně v půlce jsem se již půvabu celé scenerie dostatečně nabažil a zaměřil více svoji pozornost na děj, avšak ani zde nemohu úspěšně skrývat nadšení, přestože se v každé scéně střídaly nenadálé přívaly smíchu a smutku. Dokonalost a genialita, nenápadně schovaná v každém snímku, mi ve výsledku přinesla skvělý zážitek z podívané. Mám-li se ještě skromně vyjádřit k ději, ačkoliv přiznejme si, že nestojí zcela na prvním místě, tak název mluví téměř za vše. Koho zaujme, jistě nebude zklamaný, život nepřiměřeně excentrické rodinky snad nejen u mě vykouzlí spokojenou grimasu na tváři nejednoho diváka. ()

Chlo0opek

Dlouhé minuty čisté nudy. Herecké výkony nevalné, dialogy o ničem, příběh slabota. Ani se mi o tom nechce rozepisovat, jak mě sledování tohoto ... no ani vlastně nevím, jak to slušně nazvat. Jediné, co na tom bylo fajn, byla hudba. A asi tak 2x jsem se během filmu zasmál. Ale 2* si za tohle ode mne stejně nezaslouží. To jsem zase jednou šlápl vedle.. :( ()

Pignon

Nězně trhlé, o velkých věcech našich malých životů. Skvělé hudební proklady a grafické a vizuální ztvárnění. Jemně vám polechtá vaši sentimentální náladu. ()

PoprockCZ

Začátek mě bavil, doufala jsem, že film bude v podobném tempu pokračovat, jenže většina příběhu se točí kolem návratu otce potížisty a jak tady mnoho lidí zmiňuje, příběh není ani komedií, ani dramatem. Po zhlédnutí FR depeše a tohoto filmu si uvědomuji, že to, co se mi na stylu Wese a Grandhotelu Budapešť líbí nejvíce, je právě humor. Bohužel v tomto filmu, podobně jako v Depeši chybí a je to znát, protože samotné přeumělkované prostředí, přesnost pohybu kamery a prapodivný příběh k opravdovému zážitku nestačí. ()

Qwathemall

Wes Anderson (Režisér, scénárista) vskutku zasadil typický film v jeho repertoáru do své tvorby, a to konkrétně dysfunkcionální rodinu. Polovinu filmu je možno si říkat že se nejedná o dobrou práci, ale ty poslední minuty mě osobně přesvědčili že tomu tak není. Je to hezký rodinný film který nijak neublíží. ()

Ferguson

Komu tento film přijde divný (jako kdysi mě), tak ať se mrkne na Život pod vodou, což je ultimátní Andersonům film. Poté se mu bude líbit i Rodinka. A když se stane Andersonovým "obdivovatelem" tak začne "Balit učitelku" a je to jasné. ()

marocco

Herecké obsadenie skutočne výborné, ale čo chcel Wes Anderson týmto dielom povedať, fakt netuším. Pravdepodobne nechcel vyvolávať záchvaty smiechu, ale ja som sa počas filmu ani poriadne neusmial. Sklamanie. ()

Candyman6

Taková zvláštní rodinka mě moc nebavila a už vůbec mi nepřišla vtipná, ale možná jenom nechápu tento druh humoru. ()

fifas2

Život pod vodou - Jak jsem balil učitelku - Taková zvláštní rodinka. Takto vypadal můj postup při sledování filmů režiséra Wese Andersona. První a druhý snímek jsem dokoukal, ale u tohoto filmu jsem to nevydržel a po 15 minutách jej vypl. Nechápu, jak mohou mít tyto filmy tak vysoké hodnocení. Jediné, co je na těchto filmech poutavé, je herecké obsazení. Jinak nic. Absolutně nic. Nuda k zbláznění, nijaká zápletka. Už nikdy nic s Wesem Andersonem. ()

zuzulend odpad!

Tento film jsme si stáhla už kvůli příznivému hodnocení a hvězdnému obsazení.Čekala jsem od něho víc,mnohem víc.Vůbec se mi nelíbil.Působil na mě tak depresivně,neměl hlavu ani patu,děj mě skoro vůbec nezaujal.Určitě bych tento film nezařadila mezi komedie,protože humor mě při něm obešel obloukem. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson a superhvězdná parta

Wes Anderson a superhvězdná parta

30.12.2012

Letošním Až vyjde měsíc přesvědčil nejen oddané fanoušky svého jedinečného stylu a navíc si připsal svůj druhý nejúspěšnější film po Takové zvláštní rodince. Není divu, že jeho novinka nazvaná The… (více)