Harvie Krumpet

(festivalový název)
  • Austrálie Harvie Krumpet
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama
Austrálie, 2003, 23 min

"Plastelínový“ životný príbeh retardovaného Harvieho Krumpeta od jeho narodenia až po smrť. Pretože ho deti v škole týrali, rozhodla sa jeho rovnako retardovaná mama zobrať synovo vzdelanie do vlastných rúk. Vtĺkala mu do hlavy rôzne nezmysly, ktoré si písal do zošita s názvom "Fakty“. Po svojom ťažkom detstve v Poľsku emigroval, kvôli 2. svetovej vojne, do Austrálie. Avšak ani tam sa jeho útrapy neskončili. Nielenže mu diagnostikovali astmu, ale ho aj v sérií jeho životných nešťastí zasiahol blesk, ktorý zmagnetizoval kovovú doštičku po operácii lebky a stane sa z neho živý magnet. Aj napriek tomu, že ho nestále sužujú zdravotné problémy, nestráca chuť žiť...

Režisérovi Adamovi Elliotovi tento tragikomický príbeh priniesol Oscara v kategórii Krátky animovaný film. (riske)

Kobitch

Film o jednom celoživotním smolařovi byl příjemným překvapením, z obrázků film vypadal tak trochu odpudivě a nevlídně. Ale opak je pravdou — ano, nemůžu říct, že by ty plastelínové figurky byly nějak krásné, ale film je to pozoruhodně vtipný a tragikomický, od začátku mě dokázal naladit svým humorem. Harvie je smolař a smůla se mu lepí na paty a někdy jí jde naproti doslova čelem, vypadá trochu jako retardovaný Homer Simpson a podle internetových zdrojů je i částečně autobiografický. Adam Elliot, autor snímku, o pár let později natočil stejnou technikou celovečerní (a povedený) film Mary a Max. [Oscary 2003] ()

matt85

"Fakt 142: Cigareta je náhrada za matčinu bradavku." Užasné, pravdivé a na srdceútočící. Bezkonkurenčně nejlepší kraťas všech dob! ()

DonTommy

Neuvěřitelně smutný, ale i milý animák. Naprosto zaslouřený oscar + úžasný vypravěčský styl Geoffreyho Rushe. "Seize the day Havie, seize the day! Carpe diem" p.s.: kdybych sestavoval výkladový slovník, u hesla "roztomilost" by byl obrázek toho papouška ve svetříku :-) ()

maruli

Styl Adama Elliota je prototypem té vzácné, ale naštěstí ne neexistující člověčiny a laskavosti - a umění dát je dohromady, aby diváka pohladily.. Ten pán mě má v hrsti. Jediný se umí na smutné věci koukat tak, že se prostě musíte usmívat a mít pocit, že život je přeci jen bájo... :) ()

Uhura

Absurdnost za každou cenu. Hlavně aby někdo neustále vtipným či neočekávaným způsobem umíral, hlavně aby se popisovaly ty největší nicotnosti a okrajové vlastnosti člověka, které o postavě sice nic neříkají, ale tváří se to, jako by to mělo představovat podstatu lidstva. Vypravěč je, stejně jako u pozdějšího Mary a Max, postupně čím dál otravnější (ať už je G. Rush sebeúžasnější), a celý svět je čím dál zaškatulkovanější tím, jak jsou všichni vlastně nenormální, což jinými slovy znamená, že jsou naprosto normální, což je zhruba pocit z Harvieho Krumpeta: přílišnou opakovanou snahou o absurdno tu vzniká normálno až nudno. ()

Nightswimmer

Vkusne posobiva predohra k Mary a Maxovi plna PRELOMOVYCH zivotnych faktov, ktore je potrebne mat stale po ruke alebo zavesene na krku, kedze "Facts still exist even if they are ignored". Vyborny je aj Geoffrey Rush ako rozpravac. A na zaver este Fakt 914 "ALCOHOL can cause drunkenness and nudity. " - overene ()

baltik

Spíš drama než komedie, sice úsměvné drama ale drama. Úžasně roztomilé, zvláštní a pro mě originální. 90% ()

celticek

Smutný,ale hezký příběh jednoho formeláka,který moc do vínku nedostal. "Alcohol can cause drunkeness and nudity".. ()

Smerfetka88

Neměla jsem z toho zdaleka takový pocit jako z Mary a Maxe, ale přesto jsem se rozhodla dát 4*. Tentokrát však ne kvůli detailům a vtipu, ale kvůli pointě a příběhu samému. ()

Margerie

Jednoduše geniální! Na tak malé ploše je zachycen život od začátku až do konce s takovou prozaičností, až se tomu nechce věřit. Ano, takhle to v životě vážně chodí. “The Bible was written by the same people who thought the Earth was flat.” ()

MFloyd

Milý příběh, dobře se na to kouká a má ten svůj osobitý styl. Škoda že je to až takhle krátké, klidně bych snesl hodinový film. Ale i tak jde o dobrý snímek. ()

Scraffy

Naprosto bezchybný Adam Elliot. Kraťas, ktorý vás donúti zamyslieť sa. "Život je ako cigareta. Užite si ho až do konca." ()

pepino

Roztomilý optimistický animák plný cynismu a černého humoru. Popisuje život jednoho trošku mentálně narušeného poláka který emigruje do Austrálie a o tom jak mu život moc nepřeju a připravuje mu jednu pohromu za druhou. Vše doplňují nezbytná FAKTA která Harvie vypozorovává ze života a fingují vlastně jako jeho životní zkušenosti. Příjemný snímeček pro každodenní chvíli... "Život je jako cigareta,vychutnejte si ho až do konce..." ()