Mary a Max

Animovaný / Komedie / Drama

Austrálie, 2009, 89 min

Adam Elliot

Adam Elliot

My (EX)TOP10: Jedna z mých srdcových záležitostí. Vystřídalo se ve mě několik pocitů: 1, humor - Čtení dopisů z úst hlavních hrdinů, mělo humorný styl a zvláště u Mary se mi strašně líbil český dabing (stejně tak u Maxe). 2, důraz na psychiku - postupem času mě čtení dopisů "psychicky unášelo" a příběh mě zatáhl přímo do děje. 3.smutek - Zvláště závěrečná scéna, kde za již zesnulým Maxem přijede po dlouhých časech dopisování Mary. Prvotřídní záležitost, kdybych měl najít nějaká negativa, tak bych tu strávil dlouhý čas psaním tohoto komentáře a proto říkám, že tento film hodnotím jen samými pozitivy a negativa jsem zde žádná nenašel.(3.11.2012)

Naozaj skvelá animácia, takýto štýl animácie u mňa zanecháva veľký dojem a väčšinou sa vďaka nemu prikloním k lepšiemu hodnoteniu ako som pôvodne chcela. Mary a Max sa však stáva istým spôsobom výnimkou. Zo začiatku to bolo naozaj fajn, zoznámenie s hlavnými postavami bolo veľmi pekne a milo podané a občas mi bolo malej Mary ľúto. I prvé písanie medzi Mary a Maxom bolo ľahko stráviteľné a bolo to pekné. Avšak potom ako už Mary vyrástla akosi to nadšenie opadlo zo mňa občas som si vravela, že ma to nebaví a sledovala som koľko minút do konca filmu zostáva. Zaujalo ma, že film je podľa skutočnej udalosti čo je ďalšie plus spolu s tou animáciou. Ale i keď koniec bol dojemný, rozhodla som sa ponechať 4* i keď ma to lákalo zvýšiť hodnotenie. Bolo to pekné a zaujímavé avšak dlhá nudná pasáž (pre mňa osobne) ma ovplyvnila aby som ponechala hodnotenie nižšie.(25.9.2013)

Věřím, že kdyby někdy vznikla neukecaná verze, tak by to mělo stejný přínos jako kdysi "umlčení" Blade Runnera. Ovšem takhle je to výtečný film, který je naprosto a zcela poslán do kopru nadužíváním vypravěče. Ten sice již po chvíli nemá opodstatnění, ale žvatlá si posmutněle dál a dál. Naprosto to ničí atmosféru, která má tak šanci vyniknout jen v těch několika vzácných případech, kdy se konečně mlčí. A právě v těch momentech bych byl ochoten vysolit Mary i Maxovi pět hvězdiček. Jenže pak páně vypravěč zase otevře stavidla svých nic neříkajících keců a atmosféra je v háji. Ach jo.(7.11.2009)

Jen dvě věci jsou nekonečně - vesmír a lidská hloupost. Přičemž to druhé je to jediné, co by mohlo házet klacky pod nohy tomuto vynikajícímu plastelínovému filmu. Na ploše malého animovaného snímku se odehrává příběh, který by vystačil na několik celovečerních hraných. Mary and Max svými životními eskapádami dokáží rozesmát i rozesmutnit přesně ve chvílích, kdy je to nejméně očekávatelné. A už teď se dá říct, že se jedná o nejlepší animovaný film letošního roku, kterému sice konkuruje líbezné stáří a nepřívětivá budoucnost ale díky obsahu a myšlenkám je obohacujícím přírůstkem a životabudičem v šedých časech. 8/10 Plus jako přidaný bonus - je to bezesporu jeden z nejlepších austraských filmů za posledních několik let, kam se hrabe Australie.(8.8.2009)

Tohle není zrovna můj šálek čaje, ale uznale kývám hlavou, že filmu nemám, co vytknout. Příjemná animace, zajímavá myšlenka s ponaučením pro mladší diváky a celkově příběh, který umě pracuje s humorem, vážnými emocemi i nadsázkou. Mary a Max je jeden z těch filmů, které hladí - a to ne takovým tím laciným způsobem, právě naopak... 7/10(2.1.2016)

• - Na 147 kostýmků bylo vyrobeno dvěmi kostýmními výtvarníky. Maryiny svatební šaty byly vyrobeny podle skutečných šatů princezny Diany. Ivyina kombinéza vznikla podle skutečné kombinézy matky fotografky Annie Liebowitz. (formelin)

• - Bylo potřeba na 632 gumových forem pro výrobu velkého množství postav a rekvizit. Vše od očních bulv až po podlahu. (formelin)

• - Prvý list píše Mary Maxovi ľavou rukou, po zvyšok filmu je už praváčka. (Zdroj: ČSFD.cz)