Mary a Max

Animovaný / Komedie / Drama

Austrálie, 2009, 89 min

Adam Elliot

Adam Elliot

Jen dvě věci jsou nekonečně - vesmír a lidská hloupost. Přičemž to druhé je to jediné, co by mohlo házet klacky pod nohy tomuto vynikajícímu plastelínovému filmu. Na ploše malého animovaného snímku se odehrává příběh, který by vystačil na několik celovečerních hraných. Mary and Max svými životními eskapádami dokáží rozesmát i rozesmutnit přesně ve chvílích, kdy je to nejméně očekávatelné. A už teď se dá říct, že se jedná o nejlepší animovaný film letošního roku, kterému sice konkuruje líbezné stáří a nepřívětivá budoucnost ale díky obsahu a myšlenkám je obohacujícím přírůstkem a životabudičem v šedých časech. 8/10 Plus jako přidaný bonus - je to bezesporu jeden z nejlepších austraských filmů za posledních několik let, kam se hrabe Australie.(8.8.2009)

• Webb

Tento animák mě teda zrovna moc nechytl. Postrádá jak správný náboj, tak i atmosféru. Vypravěč neustále vypráví, k mému srdci to ale vůbec neputuje a je mi to všechno v podstatě ukradené. Vyzdvihl bych určitě animaci, režii a hudbu, jenže co je to platné když se mi nelíbí příběh a musím se u toho nudit.(18.11.2009)

90%. Mary a Max je asi prvy animak tohto typu, ktoremu som vedel prist konecne na chut, pretoze mam problem s animakmi typu WALLACE & GROMIT: PROKLETI KRALIKODLAKA (2005), MRTVA NEVESTA od Tima Burtona (2005) alebo od neho aj UKRADENE VANOCE (1993). Ja uznavam, ze je s tym spusta prace, ze tvorcovia su kreativni a vedia podat pribeh aj humorne, ale nic ma nezaujalo az tak, ako prave Mary a Max a mozno to bolo aj tym pribehom, ktory sa zaklada na skutocnej udalosti a je vlastne aj o zivote obycajnych ludi, ktory bol aj vesely, ale aj smutny, pacila sa mi tu aj klavirna hudba a dostal ma hlavne ten zaver. Ani neviem, co mi brani dat piatu hviezdicku, avsak teraz aj chapem, preco sa tento film ocitol v topke IMDb najlepsich filmov. _________ Toni Collette - (Mary Daisy Dinkle) +++ Philip Seymour Hoffman - (Max Jerry Horovitz) +++ Eric Bana - (Damien) +++ Barry Humphries - (Vyprávač) +++ Bethany Whitmore - (Malá Mary) +++ Renée Geyer - (Vera) +++(4.2.2011)

[imdb: 8.2/10] | me: Rozprávka, ktorá nie je vlastne ani rozprávkou, skôr rozprávaním stvárneným v plastelínovom svete farieb, kde každý odtieň niečo znamená. Je to taká hravá štúdia dvoch zvláštnych životov, ktorá sa do človeka zarezáva a núti ho zamyslieť sa nad životnými hodnotami. Farebný filmík, ktorý je miestami zvláštne vtipný, úsmevný, citlivý ale celkovo veľmi jemný a osobný. Príjemné pozeranie, ktoré má čo odovzdať.(21.6.2011)

My (EX)TOP10: Jedna z mých srdcových záležitostí. Vystřídalo se ve mě několik pocitů: 1, humor - Čtení dopisů z úst hlavních hrdinů, mělo humorný styl a zvláště u Mary se mi strašně líbil český dabing (stejně tak u Maxe). 2, důraz na psychiku - postupem času mě čtení dopisů "psychicky unášelo" a příběh mě zatáhl přímo do děje. 3.smutek - Zvláště závěrečná scéna, kde za již zesnulým Maxem přijede po dlouhých časech dopisování Mary. Prvotřídní záležitost, kdybych měl najít nějaká negativa, tak bych tu strávil dlouhý čas psaním tohoto komentáře a proto říkám, že tento film hodnotím jen samými pozitivy a negativa jsem zde žádná nenašel.(3.11.2012)

• - Když Max píše Mary poslední dopis, před tím než zemře, můžeme si celkem ve třech scénách všimnout, že se psací stroj pohybuje opačným směrem, než je tomu obvyklé. U dvou z nich se tak stalo kvůli opakování stejného záběru, ale pozpátku. (Pan.Jitrocel)

• - Ve scéně na hřbitově si vedle hrobu sousedky Ivy můžeme všimnout hrobu se jménem Adama Elliota, režiséra filmu. (Eso_pwned)

• - Veškeré početní příklady, které se ve filmu objeví, vycházejí špatně. (Alqarin)