Illuminata

• Španělsko

Illuminata

Romantický / Historický / Drama

Španělsko / USA / Japonsko, 1998, 119 min

Okouzlujici oslava divadla a vubec zivota umelce...(5.11.2012)

Clovek by neveril, ze VSICHNI herci mohou hrat tak dobre! Ach BOZE! Christophera Walkena uz od dob Deer Huntera zboznuji a jeho tanecek "SALOME" si budu pamatovat asi velmi dlouho!!!! Neberte me za sentimentalni, ale velmi se mi libily vsechny POLOHY Lasky ( psychicke i fyzicke :-) -) viz. scena vasnivy muz a jidlo!(7.11.2003)

Velmi subtilny, az divadelny zazitok. Herecky koncert Katarine Borowitz.(17.10.2003)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $840,134Tržby Celosvetovo $866,865(9.8.2009)

Dlouho jsem nevěděl jak tenhle kometář začít (a že bych měl o čem psát, protože to byl extrovní zážitek), a pak u recenze KevSpy na Svět Podle Prota objevím to, co jsem hledal - herecký film, který by klidně mohl být divadelní hrou. A to přesně Illuminata je. I když její stylizování do divadelního prostředí by možná na jevišti vyznělo drobet překombinovaně a ztratila by svoji jiskru. A nebo také ne, protože když je řeč o iluminaci, ohňostroj hvězd podávajích zde naprosto úžasné výkony vás oslní (nebo možná oslepí, jako v mém případě...jak se tak dívám na okolní hodnocení, asi se mi to opravdu stalo;)). Rufus Sewell mne každou svojí další rolí přesvědčuje o velkém, opravdu velkém talentu, ať už jde o figurku směšnou či vážnou. John Turturro, Ben Gazzara, to jsou světa znalí matadoři, kteří jen tak nezklamou, ale kdo nad nimi ční o ligu výše? Přece sarkastický, cynický, zoufalý, zženštilý a kdovíještějaký kritik Bevalaqua neboli dokonalý Christopher Walken. A teď, když jsme se vyrovnali s mužským osazenstvem, je čas za5 krátkou oslavnou ódu na herečky. Jsa jeden z těch, kdo si Beverly D'Angelo pamatují jen z komedií o Griswoldovic famílii (Vlasy a Kult Hákového Kříže jsem viděl až později), byl jsem opravdu překvapen:) Ale tento surpriz nebyl ničím proti oslnivé osobnostní i herecké kráse tria Georgina Cates, Susan Sarandon, Katherine Borowitz. První jmenovaná, mladičká hvězdička Simone, obletovaná svými "slavnějšími" kolegy spolu se skutečnou hvězdou Rachel spáchají během čtené zkoušky nejúžasnější scénu celého filmu a madam Sarandonová je skutečně neodolatelná primadona. Ano, zamiloval jsem se do úžasné výtvarné stylizace jevištní Illuminaty a do filmu o jejím vzniku. Skutečně svěží záležitost s výbornými herci a atmosférou jaká se hned tak nevidí. 90%(25.3.2004)