Maria milostiplná

(festivalový název)
  • Kolumbie María, llena eres de gracia (více)

Sedmnáctiletá Maria žije v malém městě severně od Bogoty společně s babičkou, matkou a sestrou, která zůstala sama s malým dítětem. Každé ráno spěchá na autobus a jede do práce: na květinových plantážích pracuje s kamarádkou Blankou. O víkendech se v městečku dá jít jen na náměstí, kde se koná hudební zábava a kde Maria vidí stále stejné obličeje. Má přítele Juana, jehož nemiluje, a před sebou žalostnou perspektivu nudného života. Pak však přichází osudový zlom a Maria se ocitne na životní křižovatce. Pokusí se radikálně změnit svůj úděl, ale přitom se zaplete do nebezpečné hry. V průběhu několika dnů se půvabná dívka ocitne v situaci, která prověří její vnitřní sílu i odvahu, a díky této zkoušce se Maria dokáže rozhodnout, kudy povede její další životní cesta. Film byl uveden v soutěži letošního MFF v Berlíně a režisér Marston říká: "Myslím si, že mezi dnešními sedmnáctiletými existuje spojnice, která přesahuje kulturní i ekonomické mantinely, a to je jeden z důvodů, proč je pro mne tento film tak osobní. Vypráví totiž o snaze najít sám sebe a své vlastní místo uprostřed daného světa." (oficiální text distributora)

Sofia

Smutný a otevřený film o tom, jaké riziko jsou ochotny podstoupit mladé a naivní holky pro vidinu lepšího života a peněz. Nehledě na to, že polykání 50 pytlíků s kokainem a jejich opakované polykání na toaletě v letadle, poté co byly z těla přirozenou cestou vyloučeny, je síla už sama o sobě. I když příběh chvílemi ztrácí tempo, pořád zůstává hodně výmluvnou výpovědí o životě v dnešní Kolumbii. Výkon hlavní představitelky je úžasný, hodně se mi také líbí plakát k filmu. ()

zette

Urcite mohli tvurci pridat na dramaticnosti v zaveru filmu. Moc jsem ani neveril tomu, ze by paseraci Marii a Blance po takove dobe za zbozi zaplatili... Jinak se jedna o slusne drama, pro Kolumbii vice nez aktualni tema, ktere ovsem dokaze zaujmout temer kazdeho divaka. C. S. Moreno zvladla svou roli velmi presvedcive a pravem byla nominovana na Oscara. ()

Aljak

Vynikajúci príbeh, a na moje prekvapenie aj samotné spracovanie. Je to smutné, k čomu až prinúti človeka chudoba a snaha niečo dokázať, no niekedy je daň za to až príliš vysoká. Veľmi dobre zvolený námet, taký typický kolumbijský, kde je problematika drôg a pašovania na dennom poriadku. Napriek tomu sa mi to zdalo trochu nedotiahnuté, a to nemám na mysli ten koniec (ktorý tiež nebol úplne podľa predstáv), ale celkovo to ich dobrodružstvo v New Yorku. Aj keď všetko pekne na seba logicky nadväzovalo, prišlo mi to také dejovo nevyvážené. Ale nevadí, počíta sa v tomto najmä námet a sila príbehu, a to je hodné určite aspoň tých 4*. Navyše Catalina Sandino Moreno zahrala obdivuhodne. ()

Ten Druhy

Maria, llena eres de gracia je príbeh krehký natoľko, aby si divák uvedomil drsnú realitu latinskoamerického sveta. A tiež dosť osobný na to, aby poukázal na pálčivé spoločenské problémy. V jeho centre stojí Mária, maldé dievča z kolumbíjskeho malomesta, ktoré sa pokúsi vymaniť z ubíjajúceho stereotypu vlastného života. Hoci pracuje s kvetmi, jej existencia nie je ružová. Z nízkeho príjmu živí matku a sestru, ktorá vychováva dieťa bez otca. Film postupne odkrýva katastrofálnu situáciu hrdinky a ukazuje, že nemá šancu zlepšiť svoj život inak ako spôsobom nelegálneho zárobku. Stáva sa mulicou – teda ženou prenášajúcou drogy a vstupuje do sveta, v ktorom sú peniaze dôležitejšie než ľudské životy. Príbeh si naďalej zachováva komornú atmosféru a hoci je v ňom krvi pomenej, následky sú trvalé. Režisér prenikol do myslenia hrdinky a zachytil jej prerod z naivnej dievčiny na ženu uvedomujúcu si váhu skutočnej ľudskosti. K tomuto filmu som sa dostal náhodou a je pre mňa neklamným dôkazom, že aj z neznámeho titulu môže neočakávane vzísť niečo veľmi pôsobivé. ()

Ephemeris

Film z Kolumbie, tematiku si tipnite. Štáty Latinskej Ameriky spustili masívnu kampaň edukačných telenoviel, vďaka ktorým sa podarilo znížiť pôrodnosť, ukázali ženám, že sa dá žiť aj inak. Nielen v 16 sa nechať nabúchať, treba skúsiť dokončiť aspoň strednú školu. Ale tu sa ukazuje, že latinsko-americkej hlave asi niet pomoci. Sestra hlavnej hrdinky je asi to najodpornejšie ženské stvorenie na západ od Greenwichu. Samotná Maria a hlavne Blanca sú tiež riadne trúby. Svojím nezodpovedným konaním ohrozujú nielen seba, ale aj všetkých blízkych. Už som si v hlave vybavovala alternatívny koniec, kedy gangstri vyzabíjajú celý byt plný príslušníkov Carlinej rodiny. Tak by to bolo aj za 5*. ()

• Film bol pôvodne vybraný Kolumbiou ako jej oficiálna voľba na 77. udeľovanie Oscarov. Bol odmietnutý, pretože sa považoval za nedostatočne kolumbijský a namiesto toho bol nominovaný film El Rey - kokaínový kráľ (2004). (Arsenal83)
  • Catalina Sandino Moreno počas skúšok nenacvičovala prehĺtanie vrecúšok. Joshua Marston to využil pre film, aby situácia vyzerala reálnejšie, keď Catalina prehĺtala vrecúška prvýkrát rovno pred kamerou. Pelety boli vyrobené z ľahko stráviteľných látok, no ich presné zloženie režisér neprezradil. (Arsenal83)
  • Film bol natočený v Amaguaña a Sucre (Ekvádor), Bogota (Kolumbia), New York City (New York, USA) a Jersey City (New Jersey, USA). Obdobie natáčania trvalo od 4. augusta do 8. septembra 2003. (Arsenal83)

Oskar leze

Oskar leze

05.07.2006

Takhle se u nás doma říká, když z temné oblačné oblohy vykoukne na svět zlaté sluníčko. No, a tentokrát vykouklo na svět filmu a jeho nejprestižnějšího ocenění. Pravidla, na jejichž základě jsou do… (více)