Otevři oči

• Španělsko Abre los ojos (více)

Vyhlášený frajírek a holkař César (Eduardo Noriega) se na jednom večírku seznámí s dívkou Sofií (Penelope Cruz) a zamiluje se do ní. Césarova žárlivá přítelkyně Nuria se rozhodne mu pomstit a narazí schválně do betonové zdi. César nehodu přežije, ovšem následky jsou tragické: má znetvořený obličej. Lékaři mu sdělí, že by nepomohl ani chirurgický zákrok. César však stále miluje Sofii, ale jednoho dne se všechno změní, protože doktoři objevili nový způsob... (oficiální text distributora)

Kamkon

Film pro mě s lepší ve smyslu překvapivější a neočekávanou pointou než Memento, Hra, Ti druzí, prostě tohle jsem fakt nečekala a po skončení jsem ve 2 hodiny ráno skoro nemohla spát. Není to sice dokonalý, trochu spletitý a možná by tomu pomohlo i méně dialogů, více názorných obrazů a hudby, ale byl to fakt zážitek. P.S Takovej budík, co říká Otevři oči místo protivnýho pípání bych si moc přála :) ()

Karush

O priateľstve a láske, o sne a skutočnosti, o dobrých a zlých rozhodnutiach. Tento film v porovnaní s hollywoodskou tvorbou povie málinko viac o ľudských vzťahoch a ozajstnej láske. Po zhliadnutí filmu som ešte dlho bola pod jeho vplyvom a nútil ma premýšľať o všetkých zvratoch, ktoré film obsahoval, až nakoniec mi bolo všetko jasné a povedala som si: tak toto bol, teda, ohromujúci film, pri ktorom sa hlavne zamyslíte nad miestom človeka vo svete, poslaním a jeho možnosťami či už v reálnom alebo vo virtuálnom svete. ABRE LOS OJOS!!! Podobné filmy: Vanilla Sky, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Dark City, Providence. ()

-dRaGoN-

Daleko lepší než Vanilkové nebe. Herecké výkony jsou na lepší úrovni, střih se povedl a z filmu čiší díky španělštině poutavější atmosféra. Škoda že musí Američani každý zajímavější film předělávat :/ ()

hanagi

Nejistota co je sen a co skutečnost...vtíravý pocit, že se ještě dočkám nejednoho překvapení...moje fantazie vypuštěná ze řetězu - to mě baví. Co mě nebaví je romantická linka, až příliš podobná melodramatu (a navíc jsou mi prsa Penelope Cruz úplně ukradená), ale to asi patří k mentalitě Španělů a tak přivřu oko a zaokrouhlím nahoru. Viděno během Season Challenge tour 2015. ()

Pavlínka9

On ten film zpočátku vypadá ohromně nudně a obyčejně...ale když postupně začnete zjišťovat, že Vám tam plno věcí nesedí a začínáte se v tom vlastně ztrácet, začnete konečně chápat, že je to kvalitní film a jeho komplikovanost je jeho předností. Pokaždé když ho vidím - ať tento či remake - mám z toho dokonale zamotanou hlavu :) A to je ten správný efekt, který v tomto případě měl být vyvolán. Ta vize možností v budoucnosti, ta nejistota a zmatečnost, skvělý pro mě dva herci - Noriega a Cruz (Nimri mi nějako nesedla) a bezmoc, kterou hlavní hrdina cítí...Tohle se nedá z mého pohledu více popsat - prostě je to potřeba vidět :) ()

Zek

Abych se přiznal, tak jsem si o filmu vůbec nic nepřečetl, tak že jsem nevěděl do čeho jdu. Ze začátku jsem si myslel, že se dívám na romantické drama. Ovšem v půlce filmu se to přeplo do tak brutálního Psycho-Thrilleru, že jsem absolutně nevěděl co mám dál čekat. Celou dobu jsem byl jak přikovaný k židli a hltal každou scénu. Zakončení a celková pointa filmu bylo prostě perfektní. Otevři své oči. ()

dANo

César a Sofia versus Nuria a k tomuto trojuholníku ešte treba nejako priradiť aj Pelaya, najlepšieho a v podstate jediného Césarovho priateľa... Všetky tieto postavy sa dokonale prelínajú medzi snami a realitou hlavného hrdinu Césara, ktorý je doslova brutálne potrestaný za svoje správanie sa k svojmu okoliu, hlavne k pekným ženám, tým, že síce prežije autohaváriu (Nuriin pokus o vraždu a samovraždu), ale jeho pekná telesná schránka sa mení na ohavného netvora. Divák následne sleduje a snaží sa pochopiť, čo všetko je realita a čo sú sny hlavného hrdinu. Ale až záver ukáže, že nie všetko, čo vyzeralo ako realita je skutočnou realitou, resp. ako sny hlavného hrdinu dokázali ovplyvniť "realitu", ktorú prežíval... Veľmi dobrý scenár, vynikajúce herecké výkony a ozaj len málo chýbalo k tomu, aby som dal 5* (89%). ()

Mishqo

80% ... Amenábar sa vám vie dostať pod kožu a Abre los ojos to dokazuje. Ťažko rozoznať realitu od sna a núti vás sa zamyslieť. A to by mala byť jedna s primárnych úloh kvalitného filmu. Bolo to aj mierne depresívne, čo sa ale atmosfére tohto filmu veľmi hodilo. Americký remake Vanilla Sky nebol vyslovene zlý ale chýbal mu kus Amenábara ;) ()

MI-380

Dokonale zamotaná zoufalá bitva Eduarda Noriegy o dvě krásné tváře. Jedna patří jemu, ta druhá Penelope Cruz, která si stejnou roli zopakovala po čtyřech letech s Tomem Cruisem ve Vanilkovém nebi . Obě verze mají svůj půvab, napětí, tajemství a kvalitu. 90%. ()

Autogram

Sofia alebo Nuria? Pre mňa by bola voľba jednoznačná, aj hlavný hrdina v tom má rovnako jasno, len jeho oči sa s ním zahrávajú. Odhaliť, kedy sa s divákom zahráva scenárista a kedy zobrazuje skutočnosť je ťažké a až na úplnom konci sa divákovi otvoria oči a možno nimi aj zagúľa, či všetky tie strasti boli nutné. Samozrejme, iba pokiaľ nevidel Vanilkové nebo, čo je našťastie aj môj prípad a pri ňom asi budem prežívať iba nejaké déjà vu. Penélope Cruz dáva filmu šťavu či už sa objaví hore bez alebo oblečená v konverzačnej scéne a ľutujem, že som to videl s dabingom, hoci po španielsky viem asi len tri slová. –– A viete, čo robia všetci ráno, keď sa zobudia? ()

Almásy

myslím že otvor oči charakterizuje slovo ,,zaujímavý,,. že bude lepší ako vanilkové nebo sa dalo čakať. otvor oči je o dost zrozumietelnejsim a ovela lepsim filmom. a je fakt zabava sledovat penelope cruz v casoch ked bola este ,,zaciatocnicka,, ()

Pecival

Příjemně zašmodrchaná změt představ a fantasií na pomezí reality a snu, spějící decentním tempem k zajímavému závěru. K tomu vcelku příjemní herci, hlavně Noriega( který se na roli sobeckého pracháče skvěle hodí), ale i Penélope, přestože nepatří mezi moje favortky, tady byla docela roztomilá. Filmy Alejandra Amenábara jsou prostě jistota a tenhle se mezi nimi určitě neztratí. Btw: K čemu je dobrý pouhé čtyři roky starý Americký remake, který otrocky převádí většinu zajímavých scén z originálu, neví snad ani Crowe. ()

Looser

I přes všechen zmatek si namlouvám, že jsem film jakžtakž pochopil. Neviděl jsem Vanila Sky, takže nemohu srovnávat, ale tenhle kousek se mi docela líbíl. ()

mohamedsfinger

O tom, že je Amenábar schopným tvůrcem, jsem věděl, ale že takhle příjemně překvapí i svým raným dílem, mě i tak trochu zaskočilo, zvlášť když byl tento snímek předlohou pro Vanilla Sky. Ale na rozdíl od americké verze má tento film duši a více dá na příběh a dialogy, než jen vizuální efekty. Navíc herci předvedli opravdu výborné výkony, a to včetně Penélope, pro kterou mám slabost, ale ve VS zahrála stejnou postavu o dost hůře. Celý film je navíc doplněn velmi příjemnou hudbou, jejíž síla se projeví hlavně ve druhé polovině. ()

wikus

Alejandro opäť raz potvrdzuje, že je pánom režisérom. Scenár a celý príbeh je naozaj výnimočný, aj keď som síce niekedy mala problém zorientovať sa.Mám rada filmy(a Abre los ojos je jedným z nich), u ktorých je veľmi ťažké predpovedať záver a u kt.musím dychtivo pozerať naozaj do poslednej sekundy. Herecké obsadenie je skvelé,Penelope výborná. A čo sa týka porovnania s Vanilkovým nebom, u mna jednoznačne vyhráva "verzia"Alejandra.Jednak preto, že nemám rada remaky, a jednak preto,že si oveľa radšej pozriem film so španielskymi hercami ako s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe. ()

bari68

Scenáristicky geniálny počin.Amenábar si tu dokonale zahráva s divákmi, paranoiou, ,,realitou a snom,,.Náš PÁN režisér posúva hranice žánru o skutočnosť, že aj sci-fi má v sebe toľko reality a citov.Navyše je krásne ako táto mozaika do seba skvelo zapadá.Jeden z najoriginálnejšie riešeným filmom o snení. ()

YoZo8

Hlavného hrdinu tá nehoda poriadne vzala a mňa spolu s ním. Romantika zmiešaná s mysterióznou atmosférou. Prestrihy medzi realitou a snami mi dávali poriadne zabrať. Sám som mal problém, aby som sa netratil v tej chaotickej mele emócii. Tajomná hudba, kvalitná kamera, skvelý výkon hercov a tajomný dej. Penelope Cruz ukázala okrem výborných hereckých aj iné kvality. A ten záver bol priam geniálna bodka za touto európskou sci-fi romancou. ()

Wally

Jedna hvězda za P. Cruz a druhá za geniálních posledních 20 minut... Bohužel mi to nevynahradilo předchozí hodinu a půl zmatečného a nejasného příběhu...bylo to na mne příliš rafinované a nebavilo mne to... ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi