Otevři oči

• Španělsko Abre los ojos (více)

Vyhlášený frajírek a holkař César (Eduardo Noriega) se na jednom večírku seznámí s dívkou Sofií (Penelope Cruz) a zamiluje se do ní. Césarova žárlivá přítelkyně Nuria se rozhodne mu pomstit a narazí schválně do betonové zdi. César nehodu přežije, ovšem následky jsou tragické: má znetvořený obličej. Lékaři mu sdělí, že by nepomohl ani chirurgický zákrok. César však stále miluje Sofii, ale jednoho dne se všechno změní, protože doktoři objevili nový způsob... (oficiální text distributora)

meda2016

90%, důvody podobné jako u remaku. Eduardo Noriega pro mne vystihl lépe zbohatlického a lehkomyslného krasavce, než namachrovanější Cruise v remaku Vanilkové nebe. Naopak Cameron Diaz jako Nuria mi seděla kontrastem veselosti a podlosti ze zhrzení. Nejlepší je, že kdo se chce zamyslet, najde další otázky a další řešení celého příběhu. Ne jen ten jednou postavou označený zlom. Oba filmy rovnocenně dobré. ()

danny70

Velice dobře poskládaný příběh, střídání reality se sny se dalo uhlídat, že jsem se v tom úplně neztratil. Konec byl pro mně nečekaný - vynikající film ()

janeczek

Naprosto fenomenální počin! Zrodila se hvězda, ale já ji na nebi spatřil až nyní, ač jednou v noci už zazářila mi... ()

Peenugirl

Zatrasie a premixuje mozgové závyty. Navrstvuje snové a reálne dejové línie jednu cez druhú. Dovtedy sa odhalujú paradoxy kým nevieme v ktorej sme. Tento film nie je jednohubka a nechá na pochybách, donúti k znovupusteniu, a doznieva dlhšie. Vraciam sa k nemu aspoň raz za rok. 90% ()

JimWalker007

Nemám rád takéto odrbávanie divákov...popis hovorí za všetko: Mysteriózny romantický sci-fi thriller je ako lekvárovo cibuľová bravčová torta... Otravné hysterické tápanie hrdinu medzi snom a realitou bolo ku koncu už únavné. Film Počiatok bol síce natočený neskôr..ale dalo sa v ňom oveľa ľahšie orientovať..na rozdiel od tohoto snímku mal aj špičkové efekty a akciu... Ale romantici si možno prídu na svoje... ()

Venus7

Naštěstí jsem nejdříve viděla film a až pak si přečetla komentáře zde, protože bych z filmu měla asi jen poloviční zážitek (některé komentáře jsou bez upozornění nechutně spoileroidní, jako třeba od uživ. charlosina :-/ ). Takže ačkoliv jsem se v té realitě a snech občas trochu ztrácela, film mě opravdu příjemně překvapil. ()

Wolfvater

Toto se mi líbilo a moc. A nebudu se bát dát 5 hvězd tím spíš, že se toho báli mnozí jiní. Protože tento film si je skutečně zaslouží, za emoce, za nápad, za herecké výkony i za skvělou hudbu. A nakonec i za pointu, která mi dala zabrat. Na rozdíl od mnohých jiných jsem se během filmu moc neztrácel v tom, co je sen a co realita. Myslím, že je to odděleno dobře a vždy včas odhaleno. Sny zde mají své místo pro dokreslení atmosféry. Jestli mi někoho během celého filmu bylo líto, byl to paradoxně doktor v samém závěru. ()

Pokri

Ťažký film, pri ktorom si nikdy nebudete istí, čo ste pochopili správne a čo nie. Prijať racionálne vysvetlenie iracionálna, ktoré nám film podsúva, alebo hľadať ešte niečo iné? Navyše to má celé zvláštne kolisavú atmosféru, ktorá v polovici akoby stráca dych, aby sa v závere roztočil strhujúci kolotoč. Z hľadiska réžie a hereckých výkonov perfektné, čo prispieva k plnému nástrelu. Americký remake zatiaľ nevidený, obávam sa, že s Cruiseom v hlavnej úlohe si to neužijem, no možno sa dočkám niektorých polopatistických vysvetlení. ()

Gelaos

Tohle je přesně ten typ filmů, jaký miluju. Problémy vzájemných lidských vztahů, magická atmosféra, mysteriózní zápletka, neočekávatelný (ale ze zpětného pohledu logický) vývoj příběhu, mísení reálného s nereálným, kladení otázek k zamyšlení a finále s twistem. Všechny postavy tu jsou skvěle zahrané, hodně situací tu působí jako ze skutečného života (např. chování postav na úvodní párty) a film rovněž obsahuje několik nádherných scén a nápadů (např. scéna kdy déšť postupně smývá Sofii masku z obličeje). ()

Mezerník

Jeden z filmů, které jen tak z paměti nevymažete :-) Hlavně zaujaly-li vás Věčný svit neposkvrněné mysli či Miluj mne, prosím. Spoiler: Jen vám nesmí vadit, že si režisér vlastně celou dobu s divákem hraje a ten poměrně laciný konec je jediné jakž takž "rozumné" řešení. Nicméně stejně jako u Davida Lynche se necítíte podvedeni, díky výborné režii tu vlastně o nějakou jednoznačnou pointu ani tak nejde... ()

XviD

Flm o povrchu Fascinace obličejem a povrchem vůbec dovedla tvůrce filmu Otevři oči k mnoha zvratům a zápletkám. Možná, že ve světě filmu se opravdu vše točí kolem tváří, je to přeci hlavní zdroj obživy a na místě je i povzdech hlavního hrdiny o herectví ve scéně, kde se dozvídá, že Sofie je herečka. Možná i další fragmenty jsou ať už vědomě či náhodou převzaty z života filmové společnosti: život na vysoké noze, střídání partnerů bez znalosti jejich příjmení, párty a absence jakéhokoliv práce. Náhled do této společnosti jistě stojí za film, ale je třeba myslet i na diváka nefilmaře. Pro takového je těžké vcítit se do dramatu, kdy vše se točí kolem pár jizev na tváři jinak zajištěného mladíka, který se nota bene právě podruhé narodil a mohl by mluvit spíše o štěstí. Druhá část filmu skýtá větší naději. Ponořujeme se do postupujícího šílenství očima nevyspělého hlavního hrdiny. Pokud se vyrovnáme s tím, že v tomto filmu se s nikým neztotožníme a začneme koukat svým způsobem na dokument, můžeme se i pomalu těšit. Kam až zavede hlavního hrdinu sebelítost? Může se nedostatek vychování a rodinného zázemí stát příčinou vážné duševní choroby? Tyto úvahy však rychle ukončuje závěr ve stylu matrixu za pár dolarů. Najednou to není drama ale laciné sci-fi, kdy slovem jedné z postav: „Přece nemůžou nechat zmizet 4 miliony lidí“ - ze záběru, chce se dodat. Explicitní vysvětlování samotného tvůrce tohoto matrixu dokonale zabije jakýkoliv pokus o divákovu účast a z pasivity už nedokáže vytrhnout ani krásné záběry na zimou se třesoucí Penélope Cruz - tak jsme se dočkali záběru z plakátu… Film má jistě i svoje klady, jak zde o nich píší jiní, ale tele zůstane teletem i když je zlaté ()

Figuto

Promyšlený, ale divácky docela špatně stravitelný, jelikož děj není jednoznačný a může chvíli trvat pochopení, někdo se toho možná ani nedobere. Amenábar taky mohl nějaké minuty ubrat. U tohoto filmu není dobré cokoliv prozrazovat. ()

pan Spock

Moc pěkný film. Romantický začátek, který pozvolna přechází do dramatu, až tak překvapivý není. Až na samém konci se dozvíme, že jde vlastně o sci-fi. Režisérovi se daří dobře držet napětí a dokonale vás mate. Nutí vás přemýšlet co je sen a co skutečnost. A pak přijde s koncem, který opravdu nečekáte. Výborné herecké výkony a dobrá hudba jen dokazují, jak kvalitní filmy rodí španělská kinematografie. ()

Yaan2

°° Nemá to chybu. Velmi zdařilé herecké výkony a postupné gradování filmu až ke konečnému a překvapivému rozuzlení. Amenábar je kouzelník, co umí. Je to sto a jedna oproti obdobné kopie Vanilkové nebe. ()

hajner

Španiely točia veľmi zaujímavé psycho drámy. Ku príkladu aj Koža v ktorej žijem. Trošku veľké psychá ale dotiahnuté dokonca a na Penelopu by som sa mohol dívať stále:-) ()

lineker

Samozřejmě skvěle. Nicméně mám dojem, že Alejandro bude příznivcem jednoho nejmenovaného katalánského fotbalového klubu. Ale neexistuje jen Barcelona a někdy přímější tah na branku taky není špatný. Tím mám na mysli mírně překombinovaný závěr kde bylo tolik přihrávek před prázdnou bránou, že jsem měl chvíli strach, aby nebylo zapomenuto vystřelit. ()

zimi

Je to krapet zamotané, ale na konci se vše a překvapivě vysvětlí, pak vše začne zapadat. Mě se to líbilo a je to mezi 3 a 4* určitě doporučuji, ale je to film na který musí být nálada a čas se mu plně věnovat. ()

pavol_o

Originálna - must see - klasika. Neskoršia prerábka Vanilla Sky je tiež dobrá, ale toto dielo je úprimné a presne vie, čo chce povedať. ()

cien

Hlavní herec mi přišel málo zajímavý, chvílemi jsem se dost i nudil, i když jsem v polovině zhruba věděl pointu, tak mi děj do konce pořád pletl hlavu, aspoň ta penelopka mi udělala radost :-) ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi