Otevři oči

• Španělsko Abre los ojos (více)

Vyhlášený frajírek a holkař César (Eduardo Noriega) se na jednom večírku seznámí s dívkou Sofií (Penelope Cruz) a zamiluje se do ní. Césarova žárlivá přítelkyně Nuria se rozhodne mu pomstit a narazí schválně do betonové zdi. César nehodu přežije, ovšem následky jsou tragické: má znetvořený obličej. Lékaři mu sdělí, že by nepomohl ani chirurgický zákrok. César však stále miluje Sofii, ale jednoho dne se všechno změní, protože doktoři objevili nový způsob... (oficiální text distributora)

jafuska

poněkud hodně zvláštní a netradiční film, s krásnou Penelope Cruz, ale bylo to místy zmatené, nevěděla jsem co je ve filmu realita a sen a poslední minuty to jen potvrdily, asi není lehké jen tak uvěřit co nám blízký lidé říkají nebo dělají, a tak to je i ve filmu ()

Martix

Jelikož jsem už v minulosti viděl remake tohoto filmu, tak jsem mohl porovnávat oba filmy najednou. Až na pár drobných rozdílů jsou oba filmy jak přes kopírák, stačí jen vyměnit herce za jiné, přesunout se ze Španělka do New Yorku a nahradit starou filmovou techniku za novou. Příběh mapuje poslední léta hezouna a oblíbence, který objeví po letech nezávazných vztahů věc jménem láska, která se mu ovšem stává rozsudkem smrti, za kterým stojí jeho polsední 'bezcitná' milenka. Ta když zjistí, že César o ni ztratil zájem, hodlá tuhle situaci řešit poněkud drastičtějším způsobem. Celý příběh, zvláště na konci nás vtrhne do spárů sfi-fi, kdy vlastně nevíte, kdy je sen či realita. Film má svojá kouzla. Ať už je to tajemnost, zdánlivý chaos či záplava emocí, tak jen přispívají k většímu zážitku diváka. Stojí za to vidět. ()

Enthu

Bylo mi to doporučeno, že by se mi to mohlo líbit a dokonce se mi to i zprvu líbilo. Jenže postupem času mě to něčím, pravděpodobně bláznivou myslí Césara, odradilo. Možná, kdyby to bylo asi trošku jinak, asi by se mi to více líbilo. U tohoto filmu je pro mě hodnocení 2,5* ()

Humprt Pum

Místo aby film využil příležitosti a nahlédl hlouběji do duše člověka, který ztratí tvář, místo aby udělal sondu do dnešního světa, ve kterém "krásnej xicht" znamená 90% úspěchu, snaží se nás zaujmout přebujelou mozaikou snů a nesnů. Kdyby aspoň ten chaos k něčemu byl. Takové téma je natolik otřepané, že by potřebovalo mnohem lepší zpracování. Ale pořád lepší originál, než limonádové vanilkové nebe. ()

LuckyK

Mám z toho trochu tísnivý pocit. Pořád jsem to úplně nepochopil. Když už byla konečně vysvětlena hranice reálného a virtuálního života, tak na konci jsem stejnak nevěděl, co je sen a co je realita, ale tak to asi mělo být... ()

mgerlich

Tenhle film NENÍ o nic lepší než jeho remake, jen je hůř natočený. VANILLA SKY překonává Abre los ojos ve všech směrech. Vše co najdete zde, je v Croweově snímku umocněno na druhou! Za originalitu 3 hvězdy. ()

Tichoza

Výborně natočený, má to spád. Příběh, psychologie postav, gradace...ale pak mi najednou ujel konec a jenom jsem koukal na monitor con los ojos abiertos... ()

megajalec

Tak v prvom rade, bohužiaľ, videl som skôr Vanilkové nebo, čo trošku zráža celkový dojem z Otvor oči. Remake doslova kopíruje jeho predchodcu. Každopádne, oba filmy majú veľa do seba, nápad, atmosféra, pointa, celkové zobrazenie. Ústredná dvojica je fakt dobrá. Ak som dal Vanilkovému nebu 5, bolo by nespravodlivé, ak by som tak neučinil aj pri Otvor oči. A ešte k tomu si to aj zaslúži. Viem si predstaviť, že ak by som tento videl ako prvý, ako ošiaľ by to vo mne vyvolalo..P.S. Ten Massive na diske bol dobrý. P.S2. Aj vám pripomínal Noriega Rafaela Nadala? :) ()

pOne

Tato záležitost mne vůbec, ale vůbec nezaujala. Dokoukal jsem ty dvě hodiny jen z úcty k režisérovi, jehož filmům jsem zvyklý dávat 4 a více hvězd. ()

Amatér1921

Příliš si nepamatuji Vanilla Sky, ale myslím, že každý film má své klady i zápory (např. Američané zvolili lepší kulisy, dost možná i masku/y :-)). Také pointa (pokud mě paměť nešálí) se dá vyložit v každém filmu jinak. Každopádně v "souboji" Noriega vs. Cruise se musím přiklonit k Tomovi. Lepší práce s mimikou a hlavně pohybový aspekt ve scénách s maskou. Scénář filmu má skvělou zápletku, kterou zvládl úspěšně rozvést a rozuzlit. Film obsahuje hororové prvky, což je skvělé hlavně pro gradaci. Určitě doporučuji zhlédnout oba snímky. ()

Fosgo

Zamotaný a tajemný film, kde mnohoznačnost vyprávění mate, sny i různé reality stále zakouší naši pozornost, zlomové okamžiky i zvláštní poetika útočí na smysly... a stěží se nám dostane nějaké jistoty? Za maskou se ukrývá deformovaná tvář, trochu i zkažená duše – tento motiv připomíná román „Tvář toho druhého“ japonského spisovatele Kobo Abeho. Hrdinovo (Eduardo Noriega) bloudění, jeho jistoty i slabosti a dvě tajemné ženy (Penélope Cruz a Najwa Nimri) se svými svody – to je základ dosti originálního, leč trochu zmateného příběhu. V pozadí vyprávění pak neznatelně cítit je touha po nesmrtelnosti. Rozhodně zajímavý španělský thriller s prvky sci-fi. Čím tak fascinuje dílo Philipa K. Dicka, že tolik tvůrců jeho povídky a romány filmově zpracovává , tu více tu méně povedeně? ()

confuoco

Ďalšia hra s pozornosťou diváka...tieto mysteriózne snímky miešajúce realitu so snami mám rád do takej miery, do akej som ešte schopný sa v nich orientovať a toto bol na mňa už príliš veľký chaos a veľa nezodpovedaných otázok. Z filmárskeho hľadiska je to ale na vysokej úrovni. Americký remake Vanilla Sky určite nebudem vyhľadávať. ()

oiuoiu

Vůbec to není špatné, jenže Vanilkové nebe jsem viděla dřív a líbilo se mi o dost víc. Asi by se spíš hodilo tyto filmy vidět v pořadí, v jakém byly natočeny. ()

bonovox

Americký remake som videl skôr a musím sa priznať,že ho považujem za jeden z najlepších aké som kedy videl. Originál dokazuje hlavne vďaka scenáru, že ide o silný príbeh na rozhraní reality a snov. Aj herci v oboch snímkoch sú perfektní (Penelope dokonca hrá v oboch filmoch tú istú postavu). Jeden z mála príkladov, že aj remake môže dosahovať kvality originálu, bez zbytočného vykrádania. Srdcová záležitosť. ()

vandamator

Velmi inteligentní snímek, který svou postupnou gradací nakonec vážně zabrouzdá, až do žánru sci-fi. Výborná atmosféra, jeden z těch nezapomenutelných filmů, až na ten slabší konec, velmi silný zážitek. ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi