Neobvyklý příběh celoživotní lásky mezi nonkonformní spisovatelkou a filosofkou Iris Murdochovou a Johnem Bayleyem. Ten svoje vzpomínky sepsal do knihy, podle které vznikl tento film.

Setkali se jako dva talentovaní mladí pedagogové na proslulé oxfordské univerzitě a přes jejich naprosto protikladné povahy - ona živelná a výstřední charismatická žena, on nesmělý a nenápadný muž - vznikl mimořádný milostný vztah. Hluboce zamilovaný Bayley velice těžce nese neuspořádaný bláznivý milostný život Iris, stále je ale okouzlován její mimořádnou inteligencí, talentem a vtipem. A stojí při ní i o čtyřicet let později, kdy se právě tyto její vlastnosti začínají nelítostným postupem Alzheimerovy choroby vytrácet a Iris se stává bezmocnou... (oficiální text distributora)

Belatris

Mně herecké výkony úplně stačily na plné hodnocení. Emotivní, opravdové, sem tam probleskují myšlenky tak hluboké a fatální, že jsem okouzlená a dávám prostě 5 hvězd. ()

aLPaC

Hlavní klad filmu je rozhodně ve vynikajících hereckých výkonech, jimž dle mého názoru dominuje M Judi Dench. Také nesmím opomenout jako vždy výtečnou hudbu pana Hornera. Jinak mě ale toto životopisné drama moc neoslovilo. Příběh je i přes své smutné téma podávám nudně a nezajímavě a i když je to hnusné tak po chvíli jsem měl Iris plné zuby. Je to zkrátka hnusná nemoc a já bych asi neměl nervy o někoho takového se starat. ()

loliti

Za prvé - žiť so mnou vôbec nieje jednoduché. Som panovačná, náladová, neschopná kompromisov, preto som Bayleyho lutovala a obdivovala súčasne. Milovať niekoho je vstupenkou pre vzťah. Avšak až trpezlivosť a pochopenie toho druhého znamená vzťah upevniť a zotrvať v ňom. Nájsť sa v hlavnej hrdinke nebolo velmi príjemné, ale útechou mi zostáva, že ak mi jedného dňa začne harašiť v bedni, môj mozog bude aj naďalej schopný si vybaviť všetky tie krásne, prchavé chvíle, okamihy, pre ktoré sa nám oplatilo žiť. Za mňa vskutku vydarená záležitosť, z pohladu niektorých možno depresívna, ale Iris by to bolo aj tak srdečne jedno. A to je možno recept na spokojný život bez ohladu nato, čo nás v ňom čaká. ()

kaze

Neviem si pomôcť, ale viac ako 3*** nemôžem dať. Hlavné dve postavy boli zahrané skvelo, to sa musí nechať, ale dej a myšlienka ma vôbec nezaujali. Zdalo sa mi, že táto látka mohla byť zvládnutá oveľa lepšie. ()

snatch

Průměrný film, který ke čtyřem hvězdičkám (70%) vytáhly především herecké výkony, které jsou opravdu vynikající a stojí za to je vidět. ()

Marsello

Božská Iris v podaní Dench, presvedčivá v podaní Winslet, a skvelý Broadbent. Stratiť slová bolo asi najväčšie potrestanie pre kedysi tak horlivú ženu, ktorá žila život naplno. ()

matthew.17

Tak nežne podaný príbeh obrovskej lásky som už dlho, dlho nevidel... Kate Winslet (s výborným dabingom Zuzky Slavíkovej) je proste krásna. Ale nie krásna tým estetickým spôsobom ako v Titanicu alebo Hamletovi ani nie tou vulgárnou prirodzenosťou ako v Quills ale v tomto filme hrá postavu akú som u nej predtým ani potom nevidel, postavu ktorá je kúzelná a krásna obrovskou charizmou a vyžarovaním ktoré z nej vychádza. Judi Dench je taktiež dokonalá a perfektne stvárňuje protipól mladej a extravagantnej Iris a to jej staršiu formu, ktorá stratila slová ktoré pre ňu zanemenali celý svet... K tomu Hugh Bonneville ktorý hrá perfektne a Jim Broadbent ktorý Oscara dostal zaslúžene pretože láska ktorú hrajú dvaja herci/partneri je niečo iné ako láska k žene ktorú musí zahrať herec sám, úplne sám pretože on a postava Iris mali každá iné posolstvo a jeho láska bola tak nežná a krásna, akú som vo filme už dlho nevidel. Všetky palce hore, snímka ktorá človeka emocionálne vyšťaví a som strašne zvedavý ako film precítim keď i ja zostarnem, pretože pre človeka vo veku Judi Dench musí mať tento film úplne iný rozmer. ()

Rockerman

Krásný, ale zároveň děsivě smutný film o tom obávaném "Němci", který hrozí každému z nás. Je to také o velké lásce, kterou ani tato strašná nemoc nemůže zničit. No a je tu moje milovaná a nádherná Kate, takže za čtyři. ()

Brinkley

To, co herecky předvádí všichni zúčastnění, bere dech (navíc jsem díky Iris zaznamenala existenci Jima Broadbenta, za což jí zpětně velmi děkuji). Výtky k režii beru, ovšem ústřední čtveřice si ty 4 hvězdy zaslouží, neb právě díky ní se mé emoce z filmu táhly ještě následující den. ()

Allegro.g.

Povedený životopisný film postavený hlavně na hereckých výkonech obou představitelek Iris Murdochové. Kate Winslet není žádná krasotinka bez špetky talentu. Hezký film o ženách - ačkoli spíše vlastně o jediné ženě, velmi inteligentní ženě ()

sWONDER

Smutný príbeh o tom, aký je život niekedy krutý a človek to nijako neovplyvní. Film mal byt asi dosť silný, ale "len" vynikajúce herecké výkony na to nestačia. ()

dwbmb

Jeden z mých opravdu oblíbených filmů. Z 310 stránek vznikl film relativně krátký, poskládaný z částí, které se Eyreovi nepodařilo úplně perfektně slepit dohromady, stále je to hluboký a dojemný příběh, zůstávající však nohama na zemi. Vhodné pro heterosexuálního muže: testosteron s vás stříkat nebude, ale ujde to. ()

MirkaP

Předností tohoto filmu je obsazení. Zejména Hugh Bonneville mě potěšil, a také drobná postava Maurice v podání syna a otce Westa. Smutné, mě osobně známé téma, citlivě zpracované, ale ve své citlivosti nudně, a to i ve všudypřítomných flešbecích. Slzu jsem neuronila, a to u mě, známé plačky, neznamená nic dobrého. ()

lulu37

Málokedy sa mi stane, že by ma nebavil životopisný film s takýmto obsadením. Moje tešenia sa z Kate skončilo cca v polovici... ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)