Neobvyklý příběh celoživotní lásky mezi nonkonformní spisovatelkou a filosofkou Iris Murdochovou a Johnem Bayleyem. Ten svoje vzpomínky sepsal do knihy, podle které vznikl tento film.

Setkali se jako dva talentovaní mladí pedagogové na proslulé oxfordské univerzitě a přes jejich naprosto protikladné povahy - ona živelná a výstřední charismatická žena, on nesmělý a nenápadný muž - vznikl mimořádný milostný vztah. Hluboce zamilovaný Bayley velice těžce nese neuspořádaný bláznivý milostný život Iris, stále je ale okouzlován její mimořádnou inteligencí, talentem a vtipem. A stojí při ní i o čtyřicet let později, kdy se právě tyto její vlastnosti začínají nelítostným postupem Alzheimerovy choroby vytrácet a Iris se stává bezmocnou... (oficiální text distributora)

jessic

Komorní snímek o celoživotním milostném vztahu Iris Murdochové, nahlíženém zpětně z doby, kdy byla postižena Alzheimerem. Přestože mě film docela dojal a přes vynikající herecké výkony (Judi Dench vs. Kate Winslet) působil film dost utahaně ()

Alchemilla

Úplně mne dostalo vidět, jak se z dynamické, inteligentní a okouzlující ženy stává někdo úplně jiný. Jak si ve světlých chvilkách uvědomuje, co vlastně ztrácí, a jak ji to neskutečně bolí. Do toho muž, který stojí při své ženě v dobrém i zlém, v nemoci i ve zdraví, dokud je smrt nerozdělí... Film má své mouchy, ale čtyři hvězdy si, minimálně za úžasné herecké výkony a zajímavý námět, zaslouží. ()

BigBen87CZ

Ne, NE, NE ! a NEE !!! Vynikající předloha, prachmizerně natočené. Stať uplně chybí ... tam kde by člověk čekal nějaké rozvedení děje je jen skok a prázdnota. Škoda. Velká, obrovská škoda ... ()

Liesel

Iris Murdochová dala lidstvu spoustu krásných myšlenek a poselství. Jako člověk byla magnetem pro druhé a víc dávala než brala. Milovala život. Tenhle film si zaslouží. Judi Dench zahrála skvěle a výtečně ( jinak to ani neumí ) přechod mezi realitou a její black auty - prolínání vzpomínek, mísících se s chaosem. Perfektně zmákla výrazy, ten strach v očích - kdo jsi? co se mi snažíš udělat? chceš mě okrást? kdo jsem? a kdo jsi ty? Tleskám!!! Kate Winslet naprosto úžasná. Mé oblíbené scény : všechny :-) ()

Sejkorka

Nejslabší film s KW, co jsem viděl. Zaujalo mě hlavně to, že má docela velkej zadek. Tedy, měla - v pětadvaceti. Herci se snaží, vo tom žádná. Téma je to silné, to určitě. Ale nějak mne to neoslovilo, nezaujalo. Bez chuti a bez zápachu. ()

peproch

Film neustále střídá záběry a epizody z mládí akademiků (libertinská Iris a nesmělý John) s epizodami pozdního manželství, kdy Iris je stižena Alzheimerovou demencí a následně umírá. Citát: My kteří žijeme v zajetí své mysli máme strach, že se zblázníme. Jak to poznáme? Řekli by nám to blízcí? ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)