Čarodějky

• slovenský

Bosorky

Fantasy / Rodinný / Horor

Velká Británie, 1990, 91 min

Úžasné masky a skutečně nepříjemná zápletka.(4.2.2009)

Horor mého mládí! V 12 letech jsem při tomhle filmu byl posraný až za ušima!(7.1.2014)

Kniha je absolutně skvělá a film rozhodně není o moc horší. Výhrady by se našly, ale jinak nejsem nespokojen.(28.12.2007)

Kvalitní pohádková komedie s Rowanem Atkinsonem ve vedlejší roli, kterou natočil jinak "těžký" režisér Nicolas Roeg. Má blíž k pohádkám "severského" typu, tj. má mrazivou atmosféru a obsahuje pár potenciálně děsivých momentů.(10.12.2002)

Letos (v roce 2010) dvacet let slavící pohádka podle Roalda Dahla, která díky výtečným Mai Zetterlingové a Anjelice Hustonové (která je tu spíš HustoHnustonová), strašidelné hudbě Stanleyho Myerse (který za svojí dlouhou kariéru skládal muziku pro starého Doktora Who anebo pro Ciminova Lovce Jelenů) a práci s kamerou Harveyho Harrisona (který pro změnu později spolupracoval i na Mumii, Equilibriu nebo V For Vendetta) především v první půlhodině skvěle funguje i jako dětský horror. Směrem ke konci je to už poněkud slabší, ale kvalita atmosféry je dost vysoká až k poněkud WTF konci. Každopádně pokud chcete děti naučit, že od hodných tet, které nezná, si nemá nic brát ani s nimi nikam chodit, ať vykládají co chtějí, je tohle vynikající materiál:) 70%, a kdybych víc zavzpomínal na to, jak jsem se jako škvrně u Čarodějek bál a říkal si houby čarodějky, hnusné a zlé čarodějnice to jsou, mohl bych jít i výš. A zvážit bych to mohl i kvůli parádní hysterce (s tehdy moc pěknýma nohama BTW;)) Brendě Blethyn a luxusně suše se zkrvaveným sekáčkem v ruce hostům k službám byvšímu Rowanu Atkinsonovi...ale ne, sedmdesátka bude adekvátní.(31.12.2010)

• - Film byl nominován Akademií science fiction, fantasy a hororu na pět cen Saturn, a to na cenu za nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší make-up, nejlepší hudbu, nejlepšího nejmladšího herec a nejlepší herečku ve vedlejší roli. Neproměnil však ani jednu. (Terva)

• - Anjelica Huston získala za tento snímek Cenu filmových kritiků z Bostonu, Cenu filmových kritiků z Los Angeles a Cenu kritiků Národní společnosti pro nejlepší herečku. (Terva)

• - Čarodějky jsou posledním snímkem, který produkoval Jim Henson, zakladatel Muppet Show (od r. 1976). (Terva)