Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

senor

Konečně se Yimou vrátil k tomu co ho proslavilo v jeho ranné tvorbě. K lyrickému komornímu příběhu. Pro mě lepší než Hrdina a Tygr a drak. Lepší scénář, krásná příroda, v bojových scénách naštěstí ubylo létání. Je fajn že co do výpravných spektáklů konečně roste Hollywoodu konkurence. ()

vik

Vizuálně pěkné, leč dějově plytké a nepřesvědčivé. Obecně mi nevadí nereálné situace, ale musí být natočeny tak, aby jim divák uvěřil, což se v tomto případě většinou neděje. Zde se poetika vytrácí díky přehnané akci a překombinovanému ději. Postavy jsou nestálé se "syndromem raněného chameleóna". Kromě pár výjimečných scén (tanec v Pivoňkovém salónu) není příběh schematicky ničím odlišný od obyčejných hollywoodských žánrových filmů. ()

Sfinkter

Barevné, svižné, přemýšlivé. Scény úchvatné, jak z filmových omalovánek. Klan létajících dýk, společenství čestných bojovníků a bojovnic, které se vzpírá státní zkorumpované moci. Všichni účastníci bojů ovládají velkolepé umění, stejně tak si pěstují hluboké city a upřímný smysl pro čest. Závěrečný milostný rozbroj s kapkami krve na sněhu je jen ozdobnou zátkou na láhev plnou chutného filmového moku. ()

Jizni Tlapa

Dýchá z toho až poetický nádech a není to špatně! Kamera, vizualizace a sound jsou opravdu špička. Co mi vadí, je překombinovaná Story a scénář fádní jako vepř. No jo, všeho moc škodí a zakomponované love linka je tady přesně tou slabinou..70 % ()

terunka003

Krásné, napínavé, elegantní, uchvacující, romantické. A mohla bych pokračovat. Poslední dobou se mi asijské filmy líbí čím dál tím víc, a kvůli Létajícím dýkám jsem i přes několikeré reklamy vydržela vzhůru do jedné do rána. Naprosto mě to uchvátilo, bojové umění, skvělé efekty, kamera, prostředí, ty barvy, kostým za kostýmem, perfektní, naprosto. Jen jsem byla během děje zmatená kdo s kým, proti komu, proti čemu, kudy, jak, za co, nač a proč. A jen jsem zvědavá jak dopadl Klan na konci, když se k němu blížili státní vojáci... Byl to krásný film a určitě stojí za další shlédnutí. ()

Triny

ách jo, takovýhle filmů by se podle mě mělo točit daleko víc!! tohle je naprosto nádherný (dvakrát podtrženo s pěti vykřičníky) film!! já.. teď jsem to dokoukala a já.. prostě nemám slov. A tak jen dám pět hvězd a budu doufat, že se brzo zbavím té neuvěřitelně chytlavé ústřední melodie, kterou si neustále broukám...:) ()

Jolinar

Strhující barevná pohádka, ve které neplatí přírodní zákony, pravidla smrti, ani počasí. S velkou dávkou patosu a něžné romantiky pro cyniky nezkousnutelné, pro citlivky NÁDHERA :-) hudba z jiného světa, herci krásní, dialogy (záměrně?) chudé, taneční scéna naprosto dokonalá. ()

Master19

Velmi působivý film, zejména díky vizuální stránce, která nemá chybu. Příběh je přímočarý, jako stonek bambusu, ale nemusí to vadit, akční scény jsou natočeny bravurně a odpočinkové pasáže s citem. Každý si tu určitě najde svoje. ()

Aven

Dobrá práce - první co mě napadlo zhlédnutí filmu. Precizně natočeno - spolu s celou řadou opravdu povedených záběrů (Oscarovou nominaci za kameru plně schvaluji) a Ziyi Zhang tvoří Klan létajících dýk film, na který se vážně příjemně kouká. Bavil jsem se nesrovnatelně více než u Hrdiny, možná dokonce i víc než u Tygra a draka. ()

Mihail123

Filmová poetika, vzťah a láska. Krásne vizuálne spracovanie podfarbené malebnou hudbou - každý záber je perfektne zoštylizovaný (pri celej perfektne(!) natočenej bitke v bambusoch, kde je takmer všetko zelené som prežíval filmové orgie). Smutné finále, v ktorom dominuje spojenie hudba a prostredie (dosť zasnežené - mohli si odpustiť trochu menej digitálneho snehu. ()

Ceres

Vizuálně ještě o něco více vymazlený film než Hrdina a opět bombastický snímek od Zhanga Yimoua s nádherným soundtrackem, které tohle všechno snoubí do mistrovského díla tohoto režiséra. Se závěrečným sněžením se vůbec nepočítalo, ale takhle aspoň došlo k ještě více vyšperkovanému konci. Jak jinak než 100 %. ()

Trustme

Fascinující! Zvuková extáze. Praskání bambusů, cvrkot hmyzu, vzduch brázdící dýky, napnutí tětivy... Mistrovská práce zvukaře ( DTS sound). Obrazové sny Klanu létajících švenkujících kamer, převládající zelená barva (jak uklidňující). závěrečný souboj z podzimu do zimy.... Fantastická symfonie obrazu a zvuk na hranici dokonalosti. ()

Všivák

Mě to provazové skákání nijak nebere. Choregrafie jenom na efekt (copak někoho můžete zranit šleháním látky?). Měsíční přitažlivost. Hrdina vystřelí 5 šípů po sobě. Všechny doletí ve stejný čas do stejné roviny. Copak tu neplatí žádné fyzikální zákony? Fantazii mám rád, ale ne takhle. A navíc mě ta pšíšerná hudba už po deseti minutách lezla hrozně na nervy. ()

sochy.zirafka

Osobně se mi Létající dýky líbily více než známý Hrdina, ale stále jde jen o klon Tygra a Draka... Na pohled krásné, na myšlenku skoupé. 70% ()

Blackberry

Čína mi vyrazila dych. Je to už pekne dlho, čo som videl nejaký ázijský film a začínam rozmýšľať, že to bola chyba. Klan lietajúcich dýk je jedno neobyčajné, neeuroatlantické dielo poznačené tradičnými hodnotami predsúčasného sveta. Krásna scenéria, nádherná theme by hudba, silne zahrané dialógy a prekrásna myšlienka. Nie som znalec ázijského filmu, preto sa teším tejto snímke naozaj hojne a ani nechcem byť teda porotou, či to je alebo nie je lepšie ako Hero (či niečo iné), keďže ten nepoznám. Možno až raz uzriem aj Hera, prehodnotím terajšej hodnotenie, ale dovtedy som spokojný s týmto filmom (a plným počtom). ()

D28

Svet filmu nie je realita, zabudnite na ňu a kochajte sa!Netrápte sa logikou, nechajte sa prevalcovať krásou.Jeden z mála filmov, na ktorý by som sa dokázala pozerať bez titulkov /čínsky neviem/.Forma jednoznačne víťazí nad obsahom a to ma strašne baví.Nečakala som toľko romantiky,ani tak skvelé herecké výkony a úžasné detailné zábery/kvapka krvi preseknutá dýkou je u mňa č.1 v rebríčku spomalených pasáží/.Fakt milé prekvapenie, len názov by som zmenila, rozhodne by som v ňom nevynechala slovo LÁSKA. ()

mirec88

Stále rozmýšľam, čo mi nedovoľuje dať plné hodnotenie. Veď je to podobne ako Hrdina nádherný film po každej stránke - choreografia súbojov je úžasná, lovestory so zákonite smutným koncom príjemná, čínska príroda prenádherná - všetky scény medzi zelenými bambusmi ma dostali. Nuž fakt neviem, ale viem, že 5 nemôžem dať. Som zvedavý na Tygra a draka. Každý vraví, že je to v rámci wuxia filmov najlepší film, tak uvidím. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží