Hranice (festivalový název)

Jaroslav Vojtek

Marek Leščák

Maroš Šlapeta
  • Marek1991

Sa divím, že toto natočili Slováci. Veď je to pohľad na Maďarov, ktorí sú spätý s týmto územím a veľa z nich zotrváva cez všetky nezmysly osudu stále na mieste. Myslenie tých ľudí absolútne nechápem, či už to, že pri budovaní Schengenskej hranice boli niektorí rozčarovaní z toho, že im nehrali maďarskú hymnu, ale slovenskú, pritom sa jednalo o slovenské územie, o ich zotrvávaní na mieste a pritom sa nesnažili ujsť a to niektorí aj vedeli kedy a kde ujsť, ale nepokúšali sa väčšinou o to, skôr pašovali veci. Musím to však brať, ako pohľad na jednoduchých ľudí s dobrým srdcom, ktorých rozdelila nezmyselná hranica a ich dúfanie v lepšie zajtrajšky. Ako dokument nič moc, bolo to také nakrúcanie rozhovorov hala bala, avšak aspoň to bolo zachytenie dlhšieho obdobia. Nechápem, ako to mohlo vyhrať nejakú cenu, lebo to nejak skvelé nie je, skôr nuda, nostalgia a smútok a civenie do prázdna, tragikomédia plná paradoxov voľne ponechaná plynutiu času, ktorý robil dej.(16.8.2012)

• ghatos

Časosběrný nevýrazný materiál. Sice se podařilo částečně vykreslit situaci v pohraničí, ale to je poměrně málo. Není tam nic zásadního. 43%.(8.2.2011)

K štátom na východ od slovensko-ukrajinskej hranice mám silnú citovú väzbu. Až takú, že toto, aj keď dobre spravené ma ničím neprekvapilo, ba dokonca som odišiel už počas titulkov, pretože očakávania boli väčšie.(9.11.2009)

Úplně první hodnocení na CSFD, hold světová premiéra...a k filmu, jo šlo to, neměl ani hluchý místa, bylo to docela fajn.(30.10.2009)

• CheGuevara

Jaroslav Vojtek je opravdový přeborník v naťukávání zajímavých témat, aby je pak odbyl dvěma třemi myšlenkami. Obávám se, že dokumentarista, který nerozumí jazyku svých respondentů, jednoduše nemůže natočit dobrý film. O Vojtkovi to bohužel platí dvojnásob.(7.3.2011)