Hranice (festivalový název)

Slovensko, 2009, 72 min

Jaroslav Vojtek

Marek Leščák

Maroš Šlapeta

Film o maďarskej obci na slovensko-ukrajinskom pohraničí natáčal režisér Jaro Vojtek približne 7 rokov. Za tú dobu sa mu podarilo naozaj dôsledne dostať "pod kožu" miestnym obyvateľom. Až tak, že sa mu s postupom času dokázali bez ostychu otvoriť a rozprávať o svojich problémoch a krivdách, ktoré na nich napáchali vládne inštitúcie (či už minulé za totality alebo dnešné riadené z Bruselu). Do popredia sa tak dostáva konflikt jednotlivca so štátnym aparátom. Na príbehoch obyčajných ľudí Vojtek demonštruje necitlivosť zákonov voči obyčajnému človeku. Príbeh filmu je naozaj zaujímavý, no po filmárskej stránke mne osobne nevyhovoval režisérov "antirežíjny" (citujem samotného Jara Vojteka) prístup. Miestami bol dej len zhlukom rozprávaní jednotlivých obyvateľov. Áno filmu to dodávalo na autenticite a bezprostrednosti, no mne sa žiadalo trochu viac učesať celkový proces rozprávania a trochu ho obohatiť o autorskú štylizáciu. Režisérov prístup k problematike akceptujem, film každému odporúčam, no medzi slovenskými dokumentami posledných rokov mám iných favoritov. Lepšie tri hviezdičky.(9.3.2010)

• bassator

36. LFŠ UH 2010 - VISEGRÁDSKÝ HORIZONT - Slovenský horizont (Hranica / THE BORDER / Hranice)(6.8.2010)

• Marek1991

Sa divím, že toto natočili Slováci. Veď je to pohľad na Maďarov, ktorí sú spätý s týmto územím a veľa z nich zotrváva cez všetky nezmysly osudu stále na mieste. Myslenie tých ľudí absolútne nechápem, či už to, že pri budovaní Schengenskej hranice boli niektorí rozčarovaní z toho, že im nehrali maďarskú hymnu, ale slovenskú, pritom sa jednalo o slovenské územie, o ich zotrvávaní na mieste a pritom sa nesnažili ujsť a to niektorí aj vedeli kedy a kde ujsť, ale nepokúšali sa väčšinou o to, skôr pašovali veci. Musím to však brať, ako pohľad na jednoduchých ľudí s dobrým srdcom, ktorých rozdelila nezmyselná hranica a ich dúfanie v lepšie zajtrajšky. Ako dokument nič moc, bolo to také nakrúcanie rozhovorov hala bala, avšak aspoň to bolo zachytenie dlhšieho obdobia. Nechápem, ako to mohlo vyhrať nejakú cenu, lebo to nejak skvelé nie je, skôr nuda, nostalgia a smútok a civenie do prázdna, tragikomédia plná paradoxov voľne ponechaná plynutiu času, ktorý robil dej.(16.8.2012)

Dokument plný paradoxů. Státní hranicí rozdělí na dvě části jednu vesnici. Vetší část je slovenská a menší ukrajinská, ale jak prohlásí jeden z obyvatelů v hospodě - hodně lidí ve vesnici pochází z Maďarska...takže rozdělili maďarskou vesnici na slovenskou a ukrajinskou část...aby těch paradoxů nebylo málo.(3.8.2010)

K štátom na východ od slovensko-ukrajinskej hranice mám silnú citovú väzbu. Až takú, že toto, aj keď dobre spravené ma ničím neprekvapilo, ba dokonca som odišiel už počas titulkov, pretože očakávania boli väčšie.(9.11.2009)