poster

Hranice (festivalový název)

 • Slovensko

  Hranica

 • anglický

  The Border

Dokumentární

Slovensko, 2009, 72 min

Režie:

Jaroslav Vojtek

Scénář:

Marek Leščák

Střih:

Maroš Šlapeta
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Zuzanka.R
  ****

  Dokument plný paradoxů. Státní hranicí rozdělí na dvě části jednu vesnici. Vetší část je slovenská a menší ukrajinská, ale jak prohlásí jeden z obyvatelů v hospodě - hodně lidí ve vesnici pochází z Maďarska...takže rozdělili maďarskou vesnici na slovenskou a ukrajinskou část...aby těch paradoxů nebylo málo.(3.8.2010)

 • bassator

  36. LFŠ UH 2010 - VISEGRÁDSKÝ HORIZONT - Slovenský horizont (Hranica / THE BORDER / Hranice)(6.8.2010)

 • Aelita
  ***

  Film ukazuje v lokálním měřítku globální svět, co se týká hranic mezi lidmi. Ty se vytvářejí politicky, ekonomicky, historicky, úředně, ideologicky i jinak jak konkrétními lidmi, tak i "samovolně" jako projev strukturování lidstva. V pravěku lidi oddělovala prostranství, v době kultur a civilizací lidi oddělují hranice neboli umělé překážky. Globalizace vede ke smíšení a zestejnění kultur i lidí a tím samým k unifikaci světa neboli ke snížení entropie, což je pro lidi dobře, protože stejnorodost oddaluje tepelnou smrt vesmíru. Hranice zatím zmizely pro finanční kapitál a pro nadnárodní korporace, manažery a kosmopolity, kteří jsou doma všude a nikde. Pro obyvatelstvo jednotlivých lokalit (států, měst a osad) zmizení hranic je dobrá i špatná hudba budoucnosti, která není tak vzdálená, jak se zdá na první pohled. Internet, technologie a finance na tom pilně pracují. ____ Krátce řečeno dojetí se nekonalo.(26.11.2012)

 • ghatos
  **

  Časosběrný nevýrazný materiál. Sice se podařilo částečně vykreslit situaci v pohraničí, ale to je poměrně málo. Není tam nic zásadního. 43%.(8.2.2011)

 • CheGuevara
  **

  Jaroslav Vojtek je opravdový přeborník v naťukávání zajímavých témat, aby je pak odbyl dvěma třemi myšlenkami. Obávám se, že dokumentarista, který nerozumí jazyku svých respondentů, jednoduše nemůže natočit dobrý film. O Vojtkovi to bohužel platí dvojnásob.(7.3.2011)

 • - Cena: MFDF Jihlava 2009: Nejlepší dokumentární film ze střední a východní Evropy. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace