Mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot. Atraktivní způsob zpracování oslovuje zejména mladé hlediště. (oficiální text distributora)

mandlova

Knihu jsem nečetla, upřímně jsem o filmu poprvé slyšela až se objevil na CSFD a pak jej našla náhodou v přítelově "sbírce" zaprášených nosičů... Nutno přiznat, že mi to sedlo na tehdejší náladu a byla jsem překvapená, co Rusové natočili. Kdybych to měla nějak zjednodušit, připomíná mi to upírský Matrix. Rozhodně zajímavý příběh, neokoukané tváře, což mi už někdy dělá u hollywoodských (i českých) filmů problémy. Velice dobrých 70%, z jistého důvodu se bojím shlédnout pokračování :) ()

klima777

Inu, kouká se na to pěkně. Pokud máte rádi svět "Hlídek", jenž je konzistentní a do detailu dává smysl, budete zklamáni. Filmové "Hlidky" jsou roztříštěné a mnohdy se nedrží základních knižních premis. Též obsazení není úplně ideální (např. filmový Zevulun postrádá charisma). Rusové chtěli udělat "svou" fantasy, vzali tedy kus Matrixu, kus Bladea atd., zalili vodkou a zkřížili s všudypřítomným byrokratickým šimlem, řádně promíchali a ono to vyšlo. Dávám tři hvězdičky, protože vím, že filmové plátno a kniha jsou naprosto rozdílná média: Tam, kde kniha pracuje s poměrně složitým myšlenkovým konceptem, film volí zkratku, akci, vizuální přitažlivost. Přes všechny výhrady "Hlídky" fungují na vícero (byť notně okleštěných) rovinách. ()

corbeau

Předloha mě nadchla, tohle zpracování na mě ale zapůsobilo rozporuplně. Vizuální stránce není co vytknout, nálety kamery jsou různorodé, pohled Antona na chlapce v metru, kterého vnímá jen jako síť pulzujících cév mě fakt dostal, efekty jsou pěkné a souboje mají šťávu. Na druhou stranu tu jsou ale vesměs nesympatičtí herci a především scénář, který kašle na diváky, neznalé předlohy a jen tak jim servíruje jednotlivé obrazy, bez vysvětlení souvislostí. Navíc přidává řadu zbytečných záběrů a naopak vynechává některé klíčové pasáže prvního příběhu, na který se zaměřuje. Celkem slušně odvedená práce, předloha ale podle mě skýtá potenciál i pro lepší film. ()

R1CH1E

Moc složité, zamotané a zmatené. Ale i přesto to má své kouzlo a je to tak perverzní, až se mi to cdelkem líbilo, ikdyž jsem byl občas úplně mimo. Ale co jiného by jsme taky chtěli od Timura. Já vám řeknu, že až jednou natočí normální film, ožeru se jako prase. ()

Kosmik 1

Na můj vkus příliš velká slátanina, prostě takový miš-maš. Člověk neví, co si z toho má vzít a přitom vlastně ani není pořádně z čeho brát... Film se snaží být světový, ale moc mu to nejde. Na jedno podívání ujde, ale podruhé už bych to po 10 minutách vypnul. 40% ()

KASUGI odpad!

Je hezké, že rusáci chtějí svůj Matrix, ale jedna věc je na úvod schválně vložit nesrozumitelnou scénu, abych pak postupně dodával scény dávající smysl, jako střípky mozaiky, druhá věc je neustále flákat jednu wtf scénu za druhou bez hlavy a paty. Tleskající babka už byla na hraně snesitelnosti, následující scéna, kdy chlapec skočí do bazénu, spustí se mu z nosu krev a slyší hlasy už byla poslední kapka. Nedokoukáno, protože drogy neberu a trávu nehulím. ()

Krasus

Sice jsem to ASI nepochopil,ale vizuální stránka a svižné scény mě dostaly a přinutily mě obdivovat propletený,neuvěřitelný "Matrix" svět. ()

jatamansi

Když jsem se začala koukat, tak jsem měla dojem, že ničemu nerozumím a musela jsem to vypnout a jít si přečíst, o čem že to má být. Stejně jsem se ale v té tmě a ne právě vyvedených kostýmech a temnějších či světlejších brýlích těžko orientovala a pořád musela dumat, kdo je kdo. A neusnadnil to ani výběr v podstatě zjevově dost fádních herců (až na medvěda, ten byl jasný). No, ty červené rukavice také napomáhaly orientaci. Naštěstí ne právě fantazií oplývající krvavé scény mi daly možnost si to utřídit. I když vím, že už je Denní hlídka a plánuje se podle některých pramenů Soumračná, podle jiných Ranní hlídka, tak když se na konci začali vracet k šamance a rozhodnutí, bylo jasné, že zadělávají na dvojku. A že si musí malý Jegor vybrat zlo bylo očividné, neb o čem by pak točili dál? Ale jinak téma volby výběru mezi zlem a dobrem se v každém z nás odehrává vlastně dnes a denně a tak to nakonec za ten čas stálo. ()

dinsdale

Ještě ve svém sci-fi/fantasy období na střední jsem četla celou trilogii Sergeje Lukjaněnka Noční-Denní-Šerá hlídka a byla jsem knihou unešena, především tím zatím novým spojením fantasy (světlí, temní, vstupování do šera, upíři..) a moderního velkoměsta (mobily, laptopy..), takže jsem byla na film velice zvědavá. Přišlo něco velice odlišného od toho, co jsem čekala. Příběh byl zachycen jen velice slabě a nejdůlěžitější věci, bez nichž pokračování nedává smysl, se ani neobjevily. Díky znalosti předlohy jsem se asi chytala mnohem víc než někdo, kdo o Hlídce nikdy neslyšel, ale i mně vadila chaotičnost scénáře a především nevyužitý potenciál silného příběhu z knihy. Na druhou stranu vizuální pojetí a celková atmosféra byla prostě jiná, než jsme v Evropě/Severní Americe zvyklí, užila jsem si akční i další fantasy scény, no a nakonec i ta ruština je něco jiného, než co člověk obvykle slyší (já mám pro ni slabost). Celkové hodnocení je tedy 60%, vizuální stránce a fantaskní atmosféře šedé a noční Moskvy podrážejí nohy roztříštěnost, chaotičnost a celkově nevyužitý potenciál předlohy. ()

HomeAlone

Jedine jedno pozitivum filmu je jeho vizual , ktory je zvladnuty . No a film ten sa uz asi horsie zvladnut ani nedal a cele to vyzera ako keby boli jeho tvorcovia cely cas v nejakom omamnom opojeni ()

Čtec

Z filmu se nějak vytratila spousta dějů a zápletek, jež byly pro mne podstatné v knižní předloze. Včetně té, která se mi zdá nejpodstatnější. Že ne vždy Světlo (či světlí Jiní) konající velkou spásu ve jménu Dobra, jsou tím pravým ořechovým. No a tak se Bekmambetovův film stal pro mne jen obyčejným akčním bijákem bez přesahu, jímž disponuje skvělá kniha Sergeje Lukjaněnka. ()

vincent

Ruština a ruské reálie v tomto veľmi zaujímavom filme na mňa pôsobila veľmi exoticky. Ako rozmýšľam, tak rozmýšľam ale tomuto filmu je len málo čo vytknúť. Zaujímavý príbeh, veeeeľmi dobré triky, fajna akcia, vymakana kamera, cool hudba. Možno sa Timur Bekmambetov snažil týmto filmom priblížiť k západu, no napodiv mi to nevadí. Pretože kopíruje len formu, a používa z vizuálnej a zvukovej stránky to dobré čo západná kinematografia v súčasnosti dáva svetu. Ostatné je echt ruské! :) Verím tomu, že keby to robili na západe, tak v polovici sa unudím k smrti. Ale rusi to urobili fajne, fajne, fajne. Tešim sa na dvoječku :). ()

sedm.1

Nebojím se dát 5*,protože Noční dozor si je zaslouží.Už dlouho mi v kině u nějakého filmu neutekli dvě hodinky tak rychle jako zde.A ikdyž souhlasím s tím,že to je krapet slátanina,je to neuvěřitelně nabušená(!!!!!) slátanina.Dobří herci,dobré efekty,dobrá hudba=výborná zábava.DOPORUČUJI!!!!!! ()

Gaizka

Vizuálně našlapaná, celkem zběsílá triková jízda s "klipovým" střihem a zajímavou atmosférou. Na druhé straně se v ní divák snadno ztrácí, evidentně by z knižní předlohy mohla vytěžit víc a některé momenty jsou "nedotažené". Přesto si nemůžu pomoct, dávám ****. ()

ondrech

Kamera: Sergej Trofimov...... děláte si legraci s tím hodnocením, že? noční hlídka je tak bezvadně natočená, že jsem se docela divil. Knihu k tomuto není potřeba, imho pokud se nevyznáte v ději, tak vás to jen donutí více vnímat to prostředí - paneláky, detaily. Jmeno Sergej Trofimov mi nic nerikalo, ale jeho kamera je skvělá - průchod zdí, do motoru... vstup do šera... a oproti Denní hlídce má ještě noční celkem ucelený děj! Nechápu a ještě jednou nechápu vaše hodnocení tohoto skvělého snímku! TS! ()

Arius

Buď som sa v tom úplne stratil a nič som nepochopil alebo to bola asi najväčšia konina akú som kedy videl. Ja rešpektujem že to je Bekmambetov štýl,prudké prestrihy,fantasy podtext a pod. ale mne to proste nevonia. Od úvodu som tomu nemohol prísť na chuť a proste som sa nudil. Podobné záležitosti mierne pritiahnuté za vlasy vnímam pozitívne, ale toto bol maximálny úlet, aj na mňa dosť. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

Timur Bekmambetov v Hollywoodu