Mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot. Atraktivní způsob zpracování oslovuje zejména mladé hlediště. (oficiální text distributora)

Astu.

Jsou tam slabý záchvěvy punkový estetiky, vizuál jsem ale čekal daleko, daleko naloženější...nechápu, kam ty investovaný miliony padly. Vyprávění mi zmatený nepřišlo ani trošku a neměl jsem problém se v příběhu orientovat, přestože jsem nečetl Lukjaněnkovu předlohu. Naopak mi to místama přišlo dost plochý, především první část se rozjíždí pomalu, ani zrychlovačky tomu moc tempa nepřidají. Taky jsem čekal hodně akce, nedostal jsem téměř žádnou, což ale není nějaký velký mínus. Ve výsledku to na mě působilo jako docela zajímavý fantasy s řídkou punkovou (ne kyberpunkovou! - sluneční brejle se nerovnaj Matrix) estetikou, ve kterém mezi nezajímavými pasážemi prosvítají působivé scény a nápady. Prostě průměr. 6/10 ()

Pucmajz

Kniha byla hodně dobrá, ale tohle je neštěstí. Všechno dobrý z knížky, tvůrci vyhodili nebo překopali. Po velkém očekávání, přišlo ještě větší zklamání. Tři hvězdy za snahu... ()

Nutt51

Problém je nejenom to, že lidem Lukjaněnkovou knihou nepolíbeným se to bude zdát takové až přespříliš komplikované. Je to vcelku kvalitní zpracování kvalitní knihy, která prostě JE z celé série nejslabší. Co se mi líbilo byl výběr hlavního herce, přidání takové té "surové reality", naopak tvůrčí invenci v případě měnění příběhu považuju za zbytečnou a kontraproduktivní. Mělo to na víc, ale mohlo to dopadnout hůř. Jinak Gesser a Zavulon jsou skvělí. ()

Akatsuki

Pokud bych neznal knižní předlohu, tak bych byl asi úplně ztracen. Ale protože jsem ji přečetl, tak jsem se v ději téměř orientoval. A tady narážím na problém. To že kniha bývá jiná než film, to je jasné. Ale aby se lišily v tak důležitých věcech? Atmosféra a občas zdařilé efekty si zasloužily mé 2 hvězdy. Ale zbytek? Vyvrcholení filmu je naprosto trapné. To, co v knize bylo opravdovým soustem pro labužníka, ve filmu přetvořili v jakýsi návrat do vzpomínek a oživení středověkého souboje?! Tak takhle ne...Navíc celkem slušně zabili hlavního Temného Zavulona. Namísto odměřeného elegána v šedém obleku nám naservírovali drsného zápasníka wrestlingu. Co dodat? Zůstávám u knihy! Ale kvůli té atmosféře zhlédnutí nelituji. Přece jenom jsem v Moskvě nebyl... ()

Jean_Calid

Už je to nějaký ten čas, co jsem četl knižní předlohu, ale i tak cítím určitě rozčarovaní, protože film absolutně nedosahuje její kvality. Vykreslení postav je skutečně ubohé, mocný temný Zavulon vypadá jako z ruského námořnictva propuštěný santusák, sídlo Noční hlídky zase chvíli jako moderní zasedačka nějaké firmy a chvíli jako ruský panelák s erárně zelenými zdmi na chodbách. Scéna bojujících na střechách odkazující na začátek filmu je zvláštní nicneříkající vsuvka. Vyznění celého filmu je naprosto odlišné od knihy. Můj celkový dojem je, že příběh prostě zprasili. ()

xvasek

Na tento film jsem fakt ujetý. Šel jsem na něj do kina úplně náhodou (spletl jsem si multikino a tam, kam jsem přišel, nedávali to, na co jsem chtěl původně jít), o fenoménu hlídek jsem nic nevěděl a shlédnutí filmu mě přimělo, abych se si přečetl knižní předlohu (5 knížek!), přestože normálně přečtu tak jednu beletrii za rok. Film je něco mezi Matrixem, Pánem prstenů a Svérázem národního lovu, upírsko - kouzelnická ruská akce, určitě ojedinělá a pro mě zajímavá kombinace. Za mě (i ženu) čistých pět hvězd, i když - jak se dívám na ostatní, tak asi nejsem v tomto směru úplně normální. Ale je jistá šance, že vám hlídky sednou taky - jako mě. ()

Lesina

Popravdě to není film na čtyři hvězdy - je tak na tři. Náhodou jsem ho přepla někdy v noci a zaujal mě natolik, že jsem ho dokoukala a nejen to. Nakonec jsem se i pídila po autorovi předlohy a přečetla jsem si knihu. A druhou, třetí, čtvrtou... A za to je ta čtvrtá hnězda - Sergeje Lukjaněnka bych asi jinak nepotkala. ()

Yaan2

°°Pěkné záběry, super scénář a celkově moc zdařilý film, ale chtělo by to nějaký úvod. Nečtu fantasy literaturu a těch 6 knih prostě nemám, takže i přes to, jak se mi to líbilo * dolů. ()

Widlicka4

Bohužel jsem při sledování tohoto filmu nebyl v náladě na složité dějové konstrukce, takže se bez mučení přiznám, že jsem za celé dvě hodiny nepochopil, o čem to vlastně mělo být. Pravdou ovšem také je, že v určité fázi jsem se to už ani pochopit nesnažil... ()

Quendolina

Tenhle film se mi dostal pod kůži. Vizuálně ohromně zajímavý, a navíc děj není černobílý. Pro člověka, který nečetl knižní předlohu bude film asi dost chaotický a nesrozumitelný, ale právě i to, že všechno po lopatě nevysvětluje, mě na něm přitahuje. ()

Rathe

Ačkoliv to byl výborný nápad, tak na mě to bylo moc chaotické, zblázněné. A na fantasy film to bylo i moc obyčejné. A přitom to mohlo být tááák geniální. ()

Mrliš odpad!

Děsná blbost se špatným zmatený střihem. Tvůrci si tu snaží hrát na něco velkolepého, ale vůbec se jim to nedaří. Vůbec se divím, že vzniklo druhé pokračování, které nikdy nechci vidět. ()

Skeeveq

Velmi dobré převedení knižní předlohy Sergeje Lukjaněnka na filmové plátno. Anton Goroděckij je zde ještě vice presentován jako alkoholik, který po rozchodu se svou přítelkyní nenajde lepší řešení, než obrátit se na starou čarodějnici žijící v umakartovém bytě sídlištního paneláku, aby mu jeho lásku opět přičarovala. Ta jej varuje, že bude muset zabít plod v jejím lůně, jinak se k němu určitě nevrátí. A takový hřích bude muset vzít Anton na sebe. Ten bere vše velmi lehkovážně a se starou čarodějnicí si plácnou. Tím začíná Antonův svět nabírat nových barev. Převážně šedivých z prostoru šera. Stává se členem Noční hlídky. Světlých čarodějů, lykantropů a zvěromágů… Film velmi dobře ukazuje jak těžké je posuzovat, kdo zrovna jedná jako ten temný či světlý. Co je dobro a co je opravdu zlo? Snímek velmi dobře postihuje problematiku, kterou se zaobírá Sergej Lukjaněnko ve svých knihách. Ještě zajímavější je, že Sergej Lukjaněnko měl lví podíl na scénaři a filmové zpracování do jisté míry rozšiřuje obrazy z knih. Některé pasáže jsou např. zfilmované sny knižních postav a tak narozdíl od běžné praxe v kinematografii tento snímek svou předlohu ještě o něco doplňuje. ()

thoreau

Nedivím se, že zrovna na CSFD má tenhle film tak málo procent. My se přece díváme na Rusáky svrchu, nikdy nic pořádného neudělali a nevytvořili, jenom pijou a nejvíc je baví vraždit neviňátka. A jsou takoví naprosto všichni. Já jsem kdysi ve stádiu podobné imbecilní rusofobie tenhle film také odmítl, ale to jsem se mýlil. Dávám čtyři, abych nešel ode zdi ke zdi, ale s větším odstupem možná film doroste k plnému počtu. ()

TylerD.

Těším se na dvojku. Myslím, že toho v příběhu bylo víc, než jsem pobral z filmu a to je škoda ale do knížek se mi nechce. 75 % EDIT: Tak po zhlédnutí dvojky tuším, že to nepobrání které zmiňuju, asi nebude jen má chyba. To, že je film cool by na 4 asi stačit nemělo (to samé se týká dvojky), takže snižuji na 65 %. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

Timur Bekmambetov v Hollywoodu