Radek99

Na Okrsek 13 má smysl dívat se jen z jednoho jediného důvodu a tím je parkourový guru David Belle a jeho ryze civilizační městský sport či sportovně-gymnastické odvětví ,,Le Parkour", čili ,,umění pohybu překonávání překážek". Že Francouzi tyto filmy točit umí a točí je rádi, to je zřejmý fakt, viz třeba série Yamakasi, režisér Pierre Morel ovšem trochu rezignoval na vlastní podstatu parkouru a akcentoval většinou pouze jen jeho bulvarizovanou podobu plnou akčních salt a nesmyslných přestřelek, přesto se tenhle snímek od většiny běžné akční produkce liší, neboť podstata překonávání urbanistických překážek je vizuálně hodně vděčná, i když jde vlastně jen o jakési běhání a skákání po městě. O kvalitě scénáře či nějakém vyšším sdělení se asi nemá cenu bavit... ()

sniper18

Je to skvelý akčný film z francúzskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy sa v niektorých oblastiach Francúzska veľmi rozmohla zločinnosť a tak sú oddelené od zvyšku sveta. V tom najhoršom okrsku, kde už nemá polícia žiadnu váhu získa najmocnejšia zločinecká organizácia jadrovú zbraň a tak najlepší policajt dostane za úlohu spojiť sa s miestnym bojovníkom proti zločinu a bombu zneškodniť a tak ich čakajú len samé problémy. So spracovaním som nadmieru spokojný, dej je síce úplne jednoduchý, no filmu to vôbec neprekáža, aj tak mi príde dostatočne zaujímavý, má perfektné postavy, ktoré to s ľahkosťou ťahajú a navyše je to celé mimoriadne dynamické. Už úvodné titulky sú perfektné a následne už dostanú priestor obe hlavné postavy, ktorý aj naplno využijú a tak tu sa je stále na čo pozerať. Akcie je tu dosť a je perfektná. Je vynikajúco natočená, takže je plne prehľadná a pôsobí dynamicky, navyše je aj nadmieru nápaditá, súboje majú skvelú choreografiu, nesklamú ani prestrelky, no hlavne tu ide o scény, v ktorých sa využíva parkour a na ten je tu skutočne radosť pozerať, kedže skvelé schopnosti hlavných postáv tu plne vyniknú. Najviac sa mi páči úvodná naháňačka v paneláku, ktorá je tou najlepšou filmovou prezentáciu parkouru, akú som vôbec videl, dlhá akciu v kasíne, ale aj potom sa nájde plno väčších alebo menších vydarených akčných scén a momentov. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, najväčšiu pozornosť si samozrejme zaslúži skvelé hlavné duo David Belle a Cyril Raffaelli so svojimi úžasnými schopnosťami, no bavili ma aj mimo akcie a a potešia aj zaujímavé záporné postavy. Réžia a technická stránka sú výborné, Pierre Morel tento žáner zvláda bez problémov a myslím si, že lepšie to už ani byť nemohlo. Okrsok 13 je jeden z najlepších akčných filmov za dlhé roky, videl som ho už viackrát a stále ma baví rovnako. 87% ()

Big Bear

Příjemná žánrovka od Bessona. Frantíci umějí udělat dobře šlapající akční filmy nadupané akcí a tohle je jeden z nich. Fakt jsem žasl na dva hlavní hrdiny (vlastně i pár gangsterů) jak běhají, skáčou, lezou, ručkují atd prakticky po všem co jim naskytlo v dosahu a doskoku. Já seskočit ze tří metrů tak bych rozhodně nedopadl do dřepu a hned neběžel dál. Zřejmě by u mne došlo k nějakým fatálním chybám hydraulického systému a už bych nevstal :-))). Ta svižnost se mi moc líbila. Scénář sám není nic moc a spíše film táhnou akční scény. No a škoda toho happy endu na konci. Tam už chybela jen svatba a svatební hostina na robourané zdi... Ale solidní standard. Dávám tři balíčky heroinu. * * * ()

choze

Besson se s touhle velmi pěknou přehlídkou parkouru pro jednou zase trochu vytáh. Choreografie a provedení akčních scén špičkové a celkem to odsýpá a baví. Jedna z úvodních scén, kdy policejní stanici před jejím uzavřením oblehnou gangsteři upomene na ÚTOK NA TŘINÁCTÝ OKRSEK od Carpentera a zbytek filmu pro změnu působí jako buddy verze Carpiho ÚTĚKU Z NEW YORKU (hrdina se v blízké budoucnosti vydává na časově omezenou záchrannou misi do izolované zóny, kde vládnou gangy, politický komentář, zde nepříjemně aktuální). ()

gogo76

Určite každý z vás pozná situáciu, keď do vás kámoš v jednom kuse bučí, že ten a ten film je bomba. Horšie je, keď je to kámoš, s ktorým sa filmovo nezhodnete takmer na ničom. Trvalo mi roky, kým si ma film našiel a bohužiaľ môj odhad sa potvrdil. Typická akčná rýchlovka od Bessona je v poslednej dobe ľahko rozpoznateľná. Film je úbohý priemer a príbeh z kategórie jemne debilných. Tých je v akčnom žánri mnoho...Pochváliť však musím kaskadérske kúsky pri naháňačkách, tie stoja za to. Trochu lepší scenár, viac reality a možno by som hviezdu pridal. Nad akčným žánrom často zvyknem privrieť oko, ale odkedy je akrobat rýchlejší ako streľba zo samopalu? To na mňa neskúšajte, zvlášť v dnešnej dobe... 50%. ()

• Film sa okrem Paríža natáčal aj na viacerých miestach v Rumunsku. (Laslo)
  • V celosvětových kinech film utržil v přepočtu 11 milionů amerických dolarů, z toho 6,9 mil. v domovské Francii. (NIRO)