Okrsek 13

Okrsok 13

District 13

Sci-Fi / Akční / Thriller

Francie, 2004, 84 min

Má to spád a rozhodně se člověk nenudí. Myslím, že těmhle filmům přesně o tohle jde. Je to tedy naprosto v pořádku.(4.7.2007)

Velké překvapení, které nabízí skvělý parkour, zábavu a vůbec příjemnou podívanou pro odreagování.(1.3.2006)

Paříž 2010. Kvůli narůstajícímu násilí vláda povolila stavbu izolačních zdí kolem nebezpečných čtvrtí. Damien je ten nejschopnější muž zákona. Záchranu lidských životů má v popisu práce. Plní jeden speciální úkol za druhým. Teď musí najít za 24 hodin časovanou bombu. Na cestu dostává nejlepšího průvodce - Leita..... . Od počátku se nikdo z ničím nepáře. Režie, kamera, zvuk, scénář do nás hustí to co chceme vidět. Svižná akce bez zbytečných keců, stopáž je plně dostačující. Francouzké akční béčko, které pobaví, ale... příště nevtupujte do 13. okrsku.(14.9.2006)

• Psema

Jesus f_cking Christ... Besson se rozhodl, že udělá reklamu parkouru a k dvaceti minutám(!) průměrně natočené akce (Campbell kope Morela do koulí každým záběrem z úvodu Casina Royale) dodal svůj extrémně lobotomický guláš, který nedává v žádném filmovém vesmíru smysl a svou snahou o společenský přesah brutálně znásilňuje mozkové buňky, jejichž počet se v závěru dostává až do záporných hodnot. Raffaelli a Belle se můžou snažit, jak chtějí, ale pokud se k jejich snaze přidá pouze Bessonův imbecilní scenaristický um, budou se pachtit až do konce života na dně béčkové produkce, kam zamíří jen ti nejvěrnější. Jinými slovy: Nuda k posr...(10.2.2010)

Je to skvelý akčný film z francúzskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy sa v niektorých oblastiach Francúzska veľmi rozmohla zločinnosť a tak sú oddelené od zvyšku sveta. V tom najhoršom okrsku, kde už nemá polícia žiadnu váhu získa najmocnejšia zločinecká organizácia jadrovú zbraň a tak najlepší policajt dostane za úlohu spojiť sa s miestnym bojovníkom proti zločinu a bombu zneškodniť a tak ich čakajú len samé problémy. So spracovaním som nadmieru spokojný, dej je síce úplne jednoduchý, no filmu to vôbec neprekáža, aj tak mi príde dostatočne zaujímavý, má perfektné postavy, ktoré to s ľahkosťou ťahajú a navyše je to celé mimoriadne dynamické. Už úvodné titulky sú perfektné a následne už dostanú priestor obe hlavné postavy, ktorý aj naplno využijú a tak tu sa je stále na čo pozerať. Akcie je tu dosť a je perfektná. Je vynikajúco natočená, takže je plne prehľadná a pôsobí dynamicky, navyše je aj nadmieru nápaditá, súboje majú skvelú choreografiu, nesklamú ani prestrelky, no hlavne tu ide o scény, v ktorých sa využíva parkour a na ten je tu skutočne radosť pozerať, kedže skvelé schopnosti hlavných postáv tu plne vyniknú. Najviac sa mi páči úvodná naháňačka v paneláku, ktorá je tou najlepšou filmovou prezentáciu parkouru, akú som vôbec videl, dlhá akciu v kasíne, ale aj potom sa nájde plno väčších alebo menších vydarených akčných scén a momentov. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, najväčšiu pozornosť si samozrejme zaslúži skvelé hlavné duo David Belle a Cyril Raffaelli so svojimi úžasnými schopnosťami, no bavili ma aj mimo akcie a a potešia aj zaujímavé záporné postavy. Réžia a technická stránka sú výborné, Pierre Morel tento žáner zvláda bez problémov a myslím si, že lepšie to už ani byť nemohlo. Okrsok 13 je jeden z najlepších akčných filmov za dlhé roky, videl som ho už viackrát a stále ma baví rovnako. 87%(5.9.2007)

• - Film sa okrem Paríža natáčal aj na viacerých miestach v Rumunsku. (Laslo)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 34. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Behom filmu sa Leitove (David Belle) tetovania menia a má ich stále na inom mieste. (marciano)