Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

art

Oproti jednicce jeste vice nepochopitelny a chaoticky. Ale to byl asi ucel, takze je moje vina ze jsem nepochopil. Brat jednotlive sceny, tak super. Ale jako celek mi to proste nesedi. Ale rozhodne je to vizualni podivana. ()

fojtas

libilo se mi vice nez jednicka, ale asi to bude tim, ze uz jsem vedel, co mam od filmju cekat...dostala me scena alesie a rudeho rx7...bomba...ale na padajici sroubek z jednicky na to nema nic:o) ()

Mocoft

O něco lepší než výborný první díl. Srozumitelnost téměř stoprocentní, i když jsem si na první díl rozpomínal až postupně. Bez větších logických děr. Naplno využité drobné nápady (výměna těl) a v tom je síla! Vizuálno a tempo na výbornou! ()

CerKar odpad!

Musím, v mém případě naprosto neobvykle, souhlasit s Civalem. Ten film je NEKOUKATELNÝ. Bez znalosti příběhu jsem za celou dobu nepochopil, o co šlo, přehnané akční scény a divní herci...hrůza. ()

Taffey

Je to směsice všeho možného, vykradeného z mnoha filmů a poskládané dohromady. Jsem tady na webu nový, ale musím konstatovat, že je to nemlich tak, jako na www.fotoaparat.cz, kde už léta působím v oblasti fotografie. I tam rozděluji kolegy na ty, jimž jde o obsah a o ty, kterým jde o tu pověstnou cihlu do hlavy. U fotek jsou to fotošopové fitry, u filmů je to, v podstatě, totéž, jen je všechno v pohybu. Zkrátka to musí být šokující od začátku do konce. Bez ohledu na děj.Kde nepadají baráky, neumírají lidé, nestříká krev, to jsou pro mnohé tady filmy druhé kategorie. Z hodnocení některých jedinců je to naprosto zřejmé. Ale proti gustu žádný dišputát, že ano. ()

-henry-

Zdaleka ne tak zmatené, jako první díl. Triky jsem si bohužel nevychutnal, protože v podstatě všechny byly v traileru a proto jsem nebyl tak vypleštěný jako u Noční hlídky, ve které byl ruský špinavý pohled na hollywoodsky čisté akčňáky velmi osvěžující. Leč příliš všeho škodí, včetně eklekticizmu:) ()

danielwanderer

Po skoro dvoch rokoch mám možnosť sledovať pokračovanie skvelého snímku Nočná hliadka, ktorá sa mi zapísala do srdca zlatými písmenami svojou nenápadnou originalitou a grandióznymi efektami. Ako sa teda ujovi Timurovi podarilo spracovať dvojku? Hmh, hneď úvodný pohľad do histórie potrvdzuje porekadlo "koňom múr prerazíš" a po návrate do prítomnosti toho uvidíme mrtě viac opäť s naším starým známym Antonom. Jediná chyba snímku je, že všetko vidíme akoby z pohľadu nezaiteresovaného pešiaka a tak veľa vecí nepochopíme. Možno by to predsa chcelo knihu :). Pochvaľuje okamihy ako guličky alebo ruské kolo... Som zvedaví na trojku, i keď dej je nejako zvláštne ukončený už dnes... ()

Martini98

Je zde pár, skvělých akčních scén ala Matrix! Jinak je to celkem koukatelné, ale musíte první vidět Noční hlídku. ()

Erian

Nuda, nuda, nuda...občas obrazovkou prolítně jeden z mála působivých střihů, ale jinak...:( Pro mě veliké zklamání, předvídavý děj, překomplikovanost na entou, videoherní triky a vnucená představa režiséra, že slow moition všecko zachrání. Jen kvůli výpalnému z půjčovny jsem to dokoukala, jinak promarněný večer....škoda ho, Moji milí bratři mi mohli dát víc... ()

Lorge

Tak tohle byl rozhodně zvláštní filmový zážitek. Na první pohled to vypadá neuspořádaně, zmateně a nepochopitelně. Navíc okořeněno vyloženě ruským stylem a humorem, který ne zrovna každému zachutná (někomu se možná i vyloženě vzpříčí), ale... U mě to fungovalo. Mám rád zvláštní filmy, a tohle je rozhodně jeden z nich. A je tak zvláštní, až je skvělý. Navíc scény jako sporťák na zdi, či závěrečný útok, to vše umně pospojované do jednotného celku... No paráda. po druhém shlédnutí musím své hodnocení zvedbout ještě o jednu hvězdu :) ()

Izz

Oproti prvnímu dílu znatelný (a logický) pokles způsobený Bekmambetovovou tvůrčí arogancí,která se proměnila v mišmaš plný postav a motivů,ve kterém se ani při několika zhlédnutích člověk absolutně nedokáže zorientovat.Velké zklamání. ()

LetztesBiest

Srovnávat s knihou zde už nemá cenu, film si z ní vypůjčil pár motivů a jinak si jde vlastní cestou. Hlavně první půlka se mi hodně líbila a výměna těl byla super. Ke konci jsem autora scénáře podezíral, zda nejede v nějakých drogách, ale nakonec proč ne. Docela fajn úlet. Ač se tedy nemůžu přinutit dát filmům plné hodnocení, jednou za čas si je vždycky rád pustím. ()

Tanus

Souhlasim, ze co se tyce pribehu tomu nazev Denni Hlidka prislis neslusi ale jako pokracovani Nocni Hlidky je to film velmi dobry. Polepsily efekty - dobyvani pevnosti za pomoci magie vypada vazne efektne, scena s mazdou jakbysmet ;) Svetlana konecne vypada k svetu a dokonce si uz pomalu zvykam na to ze i kdyz se ve filmu deje to co je v knize reziser nebo scenarista si to vetsinou trochu prizpusobi (nekdy trochu hodne). I pres tyhle zmeny v deji se porad dari udrzet celkovou atmosferu coz je jenom dobre protoze podle meho je aspon polovina dojmu z knizni verze prave o atmosfere. Porad ale pro pochopeni deje a vsech souvislosti zustava skoro nutnost precist alespon prvni dil knihy. ()

Amadeo

Celkom obstojné ukončenie filmovej podoby Lukjanenkovej toho času už štvordielnej ságy Dozorov. Kým sa prvá časť riadila knihou ( ak si dobre spomínam prvou epizodou Antonovho pôsobenia v hliadke ), Dennú hliadku spájajú s predlohou len postavy a inšpiráciu na "meľ sudby"si vzali ešte z Nočného dozoru , čo som celkom slušne kvitoval ako alternatívny vývoj "keby". Dožijeme sa celkom slušnej zápletky, vyjasnenia i zamotania mnohých vecí a celkom slušného vizuálneho zážitku. Tomuto sa hovorí popkornová zábava Made in Russia. Tak sa stačí pohodlne sa usadiť , vypnúť mozog a predsudky a pokojne si vychutnať celkom zábavný film. ()

HarveyDent

Snad větší zmatek než v prvním dílu, ale narozdíl od toho prvního který ve vás vyvolal aspon trochu napětí u tohohle jsem se jen furt ptal co do toho Bekmambetov ještě vecpe. Jinak ale efekty a vse co delalo NOČNÍ aspoň trochu dobrým filmem tak je i tu. ()

Billy.3

Po shlédnutí noční hlídky jsem si říkal, že nikdo mě nedonutí podívat se na druhý díl této trilogie. Potom jsem ale uviděl Wanted aříkal jsem si - že by se snad Timur Bekmambetov polepšil? Z vypětím všech sil jsem tenhle film dodíval do konce, ale to jen z vlastního donucení. A to jsem myslel, že nic horšího než Noční Hlídka už od tohoto režiséra nebude a hluboce jsem se mýlil. Nevím zda tohle měla být parodie na matrix nebo parodie na sama sebe. Horší herecké obsazení už opravdu nešlo najít - jediná postava, která se mi líbila byl Jegor. Nejhorší jsou na tomhle filmu akční scény. To si takhle Alice jednou jeden do "práce" za svým šéfem a zároven přítelem, který ji nezvedá telefon, a Alice je naštvaná. Každý tuhle situaci řeší jinak, Alice třeba najede na pěkný skokánek sklouzne se po zdi budovy a pak oknem zapadne těsně vedle "kanclu" svého milence. No já na to říkám - WTF? No poslední "kuličkovou" scénu radši rozebírat nebudu, protože by to bylo na dlouho. A co pak asi dělá ve finální bitce Boris Ignatěvič jakožto hlavní představitel noční hlídky? Fotí si svým skvělým fotáčkem zatím co se ostatní všelijak mlátí. U této poslední scény jsem se musel pořád smát protož větší kravinu jsem nezažil. Hlavně že hraje hudba z Matrixu a pije se vodka. Dávám 15%. ()

Křepi

Líbí se mi jiný pohled na film, než ten americký. Ze začátku silně zmatené, ale na konec jsem koukal s otevřenou pusou. ()

Cortesz

Jak jsem zmímil u Noční hlídky, že jsem se v ději ztrácel a nechápal souvislosti kvůli neznalosti předlohy, tak zde to bylo tuplovaně. Je zde tolik zvratů, že jsem se ztrácel hned v prvních minutách, ale s postupem času a postupem v ději mi něco začalo docházet a konec to snad vysvětlil a snad jsem to tak nějak pochopil, ale opět je zde chyba ve scénáři, tvůrci h opět sepsali tak stručně, že něznalci předlohy budou tápat, ale to je pro mě jediné mínus, vylkým plusem je zde příbytek akce, která už zde je velice originální ( to ce předvedl v Wanted sice bylo absurdní, ale zároveň nevídané), přibyl i humor, kterej se mi občas líbil, a zmíním i skvělou hudbu. Myslím že po shlédnutí hlídek se těším na zakončení trilogie a rozhodně se považuji za fanouška. ()

Pharlap

Trošku klidnější tempo proti Noční hlídce, která byla úplná smršť pro mne. Za to mi celkem vadí, že se do příběhu vkládá pomoc typu - "deus ex machina" - v tomto případě transponován do Křídy osudu. Něco, co by mělo problém vyřešit za lidi.. Ono to sice dějově funguje, ale nakonec se z toho stává honička a přesuny z místa Á do místa Bé.. a křídu má ten.. né! támhleten..! Chválím některé efektní scény. Nicméně si předsi jen myslím, že rusové si podobný fantasy film točí až moc po svém.. a neškodilo by trochu uvedení souvislostí a řádu do celého příběhu. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013