Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

Haymar

Denni hlidka slabounce predcila ma ocekavani (ktere bylo po Nocni hlidce slabe nad bodem mrazu - presto nakonec opet zvedavost zvitezila)... Na jednu stranu bezducha 2 a 1/2 hodinova snuzka patosu, zanrovych klise s absolutne zmatecnym dejem a hromadou samoucelnych scen... Na stranu druhou vyborny vizual, uchazejici atmosfera a vyborny efekty... O tridu lepsi nez jednicka! ()

PetkaW.

Po prvním díle má divák drobnou výhodu v tom, že už ví, co ho čeká za typ filmu, jakým stylem je natočený a podobně, takže to není takový šok. Denní hlídka je i o něco propracovanější a působí o poznání "velkolepěji". Jestli je to ale k lepšímu... no nevím... Děj byl stejně zmatený a útržkovitý jako v jedničce. Zase jsme se kupu věcí buď vůbec nedozvěděli, nebo byly podány naprosto nepochopitelně. Tahle fragmentálnost a nedotaženost je asi největším mínusem filmu, který by jinak mohl být docela dobrý. Takhle ale působí dost rozhašeně a zmateně. Na průměr to dá, ale že bych byla z Denní hlídky nějak odvařená a její sledování ve mně zanechalo nějaký silnější zážitek, to rozhodně ne a znovu se už na ni nepovídám. ()

angloumene

Denní hlídka nás až na pár výjimek neseznamuje s novými postavami a u těch starých někdy dokonce podává vysvětlení jejich příběhu, v tomto směru je tedy určitě stravitelnější, než první díl. S vyšším rozpočtem přináší více akce a celkově lepší "koukatelnost". Na druhou stranu zde vzniká prostor pro vyjevení takové té ruské nátury, což mě osobně vůbec nebaví. Celkově se ale kvalita příběhu drží na obdobné úrovni, jako první díl. ()

fastum

Viděl jsem sice jedničku (hodně dávno), ale strašně moc věcí jsem nepochopil. Zdá se mi to moc zmatené. Navíc se tady vyskytuje velmi nevyrovnaná akce. Nevím viděl jsem už lepší filmy. ()

Klay

Knížky jsem nečetl a to je v případě filmových Hlídek velký problém, protože se s tím u psaní scénářů tak nějak počítalo, nebo bylo scénáristovi prostě jedno jestli to pochopí i předlohy neznalí diváci. Přiznávam teda, že jsem spoustu věcí nepobral, i když je Denní hlídka srozumitelnější než její předchůdce. Bekmambetov naštěstí umí strhnout pouhou akcí a dravou vizuální stránkou a herci zase svým charismatem. Přibylo humoru, postav i dějových linií (a ne všechny dostávají uspokojivé množství prostoru) a rozhodně to není ke škodě. Třetí čtvrtina scénáristicky těžce pokulhává, dlouhatánské finále mě ale svou chaotičností, divně sestříhanou akcí a LSDčkovým vizuálem totálně dostalo. Doufám, že trojka bude ještě větší úlet, tohle je tak za 3,5*. ()

bobstock odpad!

Na doporučení ´´kamaráda´´ :) jsem prožil víc jak dvouhodinové trápení. Připomínalo mi to jeden obrovský kontejner plný netříděného páchnoucího odpadu umístěný na nějaké odporné ulici v Moskvě za bolševických dob. Však ochránci světla jezdili v jakýchsi popelářských autech a tuhle hrůzu zapomněli uklidit. Timur mi předvedl svůj nesporný talent na ruský Bollywood. Na joja a křídy vám už z vysoka........ ()

FunThomas

Pokračování Noční hlídky přineslo opět spoustu zajímavých nápadů...uvodní scéna s dobýváním pevnosti na mě velmi zapůsobila. Celková koncepce filmu je dobrá avšak přijdou chvíle, kdy scény trvají příliš dlouho a divák se nudí. Rovněž na hudbě by to chtělo zapracovat... ()

bidja

Chtěl bych toho tolik napsat, ale radši se na to podívejte sami. Nemusí to všem padnout do oka, mě jo. Není to úplně kompaktní film, ale některé scény jsou úžasné. V půlce jsem občas pochrupával, no a potom přijde závěrečný banket, apokalypsa, happy end a titulky. V něm spousta nápadů, frků na americké velkofilmy a hlavně slovanská gracióznost. Nezapomeňte na první část titulků. ()

Tapír

Skvělá ruská sága pokračuje!Propletence osudů bojovníků temna i světla rozhodně nejsou pro příznivce amerických předžvýkaných blockbusterů,kteří v kině proberou nové melodie na mobilu,nebo obsah posledního dílu Vyvolených a ještě v klidu stíhají sledovat jasně nalajnované klišé s nějakou tou halyvúdstár.Tahle jízda vám nedá dýchat a vír bombastických akcí a skvělých neokoukaných ruských herců na pozadí dnešní Moskvy vás vyplivne až na úplném konci.Nabízí se srovnání s Matrixem a kdo nemá předsudky k akčním filmům z jiné než americké provenience,bude myslím spokojen. ()

Xsi

Po shlédnutí Noční hlídky jsem si říkala, že něco takového se opakovat nedá...A nedá ! Opět jsem si hned na začátku filmu říkala "No to snad nemyslí vážně", že to snad Lukjaněnko nemohl dopustit, a tak dále...A najednou mě to tak vcuclo, že se reakce "fuj" plynule přerodila do reakce "paráda", a já jen zírala... Je fakt, že Noční hlídka byla dost jiná, ale Denní má taky něco do sebe. Dost. Je fakt, že oblíbení hrdinové Noční hlídky jsou poněkud upozaděni, ale ne že by to zase tak vadilo, třeba výměna těl Antona a Olgy je úžasná v knize i na plátně (ač, dala se víc rozvést). Anton vůbec ztratil většinu charismatu z Noční hlídky. Děj je oproti knize zase úplně o něčem jiném, ale začínám si zvykat. Je fakt, že kdo nečetl přadlohu a neviděl Noční hlídku, asi nemá moc šancí to pochopit, což je velká vada, ale ne pro mě. Celkově mě ten film nadchnul, a to tak, že jsem byla ochotná mu odpustit i ten poněkud divný happyend a jsem naopak zvědavá, jak si s Antonovou současnou "normálností" poradí další film. ()

Phillo

Presne medzi 3 a 4 * t.j. a niečo slabšie ako prvý diel. Popustenie uzdy fantázie na úkor istej pochopiteľnosti a rozoznateľnosti. V Nočnej hliadke tie kamerové kúsky nepôsobili aspoň tak prvoplánovo (viď padajúca skrutka v jednotke) ako pôsobia tu. Avšak ani nadbytok tej megalománie a zahľadenosti do seba ako záchrancu ruskej kinematografie neuberajú na pôžitku z filmu ako takého a jeho zamotanosti. Herecky perfektné, kamerovo "ujeté" a scenáristicky výborné a až na mierne naťahovaný koniec, ktorý však v konečnom dôsledku pôsobí veľmi osviežujúco a milo. 70% ()

Illy

Opět se opakuji, jako u prvního dílu: kdo nečetl - nepochopí. Já se bavím znovu královsky:-)) Jen : co ten konec??? To jako nebude třetí díl?? V plánu je, ale.... P.S. více diváků jako Molotov:-) ()

wampire23

Timur Bekmambetov sa s pokračovaním úspešnej Nočnej hliadky naozaj pohral. Je vidieť, že rozpočet bol omnoho väčší, efekty sú kvalitnejšie, akcia svižnejšia. Pre niekoho možno príliš zmätené ale pre fanúšikov jednotky určite povinná jazda. Dúfajme, že nás pán režisér nesklame a trilógiu ukončí v rovnakom štýle. ()

(Z)denny odpad!

Z velkého Ruska se k nám často dostávají skvělé filmy. Tento mezi ně bohužel nepatří.. Po jeho shlédnutí uléhám na gauč s jednou z knih Sergeje Lukjaněnka (autora předlohy tohoto filmu - moje poznámka) a s výkřikem "DÍKY BOŽE ŽES NÁM DAL TYTO KNIHY!!" se ponořuji, abych si poravdu vychutnal boj o křehkou rovnováhu mezi Světlem a Tmou.. ()

Thomm odpad!

Dvakrát jsem usnul, dokoukal jsem až napotřetí. Příšerná hovadina, ve které je za sebe nacpáno milion scén, co vůbec nenavazují a nedávají smysl. Nevěděl jsem, jestli se smát výkonu herců a všeobecně blbosti filmu nebo brečet, že ztrácím 126 minut času sledováním absolutní kraviny. Přišlo mi že Bekmambetov za sebe náhodně nasázel scény, co mu přišly cool, k tomu pouštěl random hudbu a myslel si, že je "fakt drsný", když syn vampírek pere s tátou vampírkem kalhoty a hraje k tomu heavy metal. Jeden z top shit filmů, co jsem kdy viděl a vážná konkurence Crankovi 2. Jo a nechoďte do druhé úrovně temnoty - jsou tam komáři... říkal to Boris Ivanovič. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013