Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

Pharlap

Trošku klidnější tempo proti Noční hlídce, která byla úplná smršť pro mne. Za to mi celkem vadí, že se do příběhu vkládá pomoc typu - "deus ex machina" - v tomto případě transponován do Křídy osudu. Něco, co by mělo problém vyřešit za lidi.. Ono to sice dějově funguje, ale nakonec se z toho stává honička a přesuny z místa Á do místa Bé.. a křídu má ten.. né! támhleten..! Chválím některé efektní scény. Nicméně si předsi jen myslím, že rusové si podobný fantasy film točí až moc po svém.. a neškodilo by trochu uvedení souvislostí a řádu do celého příběhu. ()

eredin

Druhý díl se od knihy (v tomto případě druhá polovina knihy noční hlídka) liší víc než první. Bohužel všechny rozdíly jsou do mínusu ... nekonzistentní, zmatená, přehnaná slátanina. Možná kdybych neznal knihu tak bych dal *** takhle mi i ** přopadá skoro moc ()

macetoma

Triky na úrovni Matrixu a příběh na úrovni Trhala fialky dynamitem. Takže 2 hvězdy za triky a o příběhu psát nebudu, ten stojí za .... nestojí za nic. ()

pekas

Teprve dohromady s Noční hlídkou máte celý příběh kompletní. Chudák, kdo ji neviděl, asi nepobral vůbec nic. Já si dal oba kousky včera pěkně za sebou a je to pecka. A že by byl jeden díl lepší než druhý? Ani náhodou. Chápu že s odstupem tří let se to hodnotí hůř, ale Blu-Ray obou dílů je k mání za super cenu, takže můžu srovnat snad celkem objektivně. Vizuálno extrasuperdupernamakanéperfektníúžasné! 98% ()

darthvader77 odpad!

Kurvení klenotu současné ruské literatury, pokračuje ještě ohavnějším způsobem než minule. Díkybohu, že pokračování už snad nebude, každopádně, co jiného jsem měl čekat od režiséra, který se podepíše pod takové skvost jako Abraham Lincoln: Lovec Upírů. Za tohle by měl být pan Bekmambetov okamžitě odhmotněn. ()

cinema_cz

Druhý ambiciózní Bekmambetovův pokus natočit hollywoodskou akčně-trikovou adaptaci vázanou na populární "hlídkařskou" knižní sérii Lukjaněnka. 60 % (Ci 02/2008) ()

lmc

Denní hlídce nemohu popřít osobitou vizáž. Ta má však dvě strany - na jednu stranu visuálně velice přitažlivá záležitost - na druhou stranu nechutná patlanina. Režisér nás bohužel provádí celý film svou vizí bez toho, aby se snažil divákovi vysvětlit příběh. Vše by bylo v pořádku pokud by vše vysvětlil alespoň závěr, ale tak se samozřejmě nestane a proto celý film pochopíte jen určité linie a zbytek pouze tápete otázkách. Díky své neschopnosti vysvětlit klíčové momenty na určité věci v průběhu děje zapomínáte a film se tím pádem stává jednodušše nudným. Dvě hvězdičky za vizuální zpracování, které je asi jedinou věcí která vás zaujme. Dvojka je bohužel větší patlanina než jednička:( ()

Weirdman

6/10... No Denná hliadka si u mňa získala bodík k dobru hneď na začiatku keď v krátkosti prebehla prvý diel a konečne som pochopil viacero vecí, ktoré mi pri Nočnej hliadke unikali... A potom?... V podstate rovnaký guláš ako predtým, len o niečo stráviteľnejší a krajšie naservírovaný... Ale aj tak som zvedavý na tretí diel :)... ()

Miloško

No neviem,ale jednotka ma viac zaujala.Je to tu jedna velká zlátanina,na ktorú treba mať chuť.A hlavne treba asi mať prečítané knižky,pretože človek sa v tom mnohokrát stráca.Stále som sa pýtal,prečo toto,čo znamená toto...atd. Triky,celkové spracovanie je však na ruský film ohromujúce. ()

ShotgunED

Výýýýborně. Někdo si řekl "U prvního dílu,nám to prošlo,přitlačíme na pilu". Takže ještě větší odklon od předlohy,no vlastně prdlajs odklon,tady už jsou společné jen chvilkové náznaky,víc zmatených pasáží,víc akce,víc triků,víc blbostí. Prostě konec. Jedinej kdo si tenhle film asi úžívá jsou trikaři při jeho výrobě a pak opilci,nebo zhulenci při jeho koukání. Prostě jako na techno párty,zblbnete mysl nějakou chemií a slyšíte a žijete jen na tom TUC - TUC - TUC. Prostě opět zase vizuální slátanina,jen se bojím co nám provedou s koncem série a jak dopadne ŠERÁ HLÍDKA,když to již zde na konci uzavřeli. Moc a moc bojím :-((( ()

js79

Bohužel se projevio známé pravidlo, že druhé pokračování bývá mnohem slabší než původní film. Pro mne velké zklamání. Nevím jestli mne bude zajímat osud Antona a Egora ve třetím pokračování.... 60% ()

Josse1

Celkově je film lepší a srozumitelnější pro širší škálu obecenstva než noční hlídka. Pro mě o hvězdu více. Malá chybka ve filmu: Při startu letadla do "Samarkantu" zatahujou piloti podvozek nad lesem ale při posledním záběru je podvozek stále plně vysunut. PLUS + hudba, temní, akce, je zde vidět víc práce a hlavně peněz, méně zmatené jak jednička MINUS - místama trochu nepřehledné a rozhárané, některé zbytečné scény ()

Jarlaxle

Tak u tohohle už jsem skoro brečel. Jestli někdo zvažuje zhlédnutí tohohle filmu, tak ať se na to radši vykašle a přečte si knihu... ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013