Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

Lacike

Dvojka ma pred rokmi strašne sklamala a pripadala mi oveľa slabšia ako jednotka. Dnes mi pripadá na rovnakej úrovni. Príbeh filmu tesne nadväzuje na predošlý dej. Najviac sa mi páči, že sa vrátili snáď všetky, jak hlavné tak aj vedľajšie, postavy z minula. Hlavný hrdina je už trochu schopnejší, ale čaká ho ešte náročnejšia úloha. Pasca, ktorú Temní na neho pripravili síce v podstate len kopíruje jednotku, ale jej prevedenie je komplikovanejšie. Aspoň sa definitívne potvrdzuje, že sa celý dej a svet točí okolo Antona. Akčných scén je viac a sú veľkolepejšie, ale stále to nie je nič výnimočne a vďaka väčšej porcii peňazí už to nemá tak výraznú špinavú ruskú atmosféru, ale viac to pôsobí jak tuctové americké béčko. A vďaka oveľa bohatšej stopáži (videl som 146 minútovú verziu) sa to množstvo akčných scén stratí vo všetkých tých rozhovoroch v ktorých sa neustále kujú pikle alebo vysvetľuje fungovanie toho fiktívneho sveta. Takže tempo je rovnako pomalé ako v jednotke a rozhodne to nie je nejaký strhujúci akčný nárez. Záver pekne a prekvapivo definitívne uzatvára túto krátku sériu. Čakal som, že si dvierka pre ďalšie diely nechajú otvorené. Takže aj dvojka je pre mňa solídny nadpriemer, ktorý vďaka Ruskému prostrediu stojí za zhliadnutie. P.S: Predlohu som nečítal, takže ma neserie do akej miery ju filmy dodrbali. 6/10. ()

Dale

Po vizuálnej stránke určite lepšie ako jednička, no po obsahovej stránke ešte oveľa viac zmätená a menej zmysel dávajúca zlátanina. Všetci chcú bielu kriedu aby ju získali, tak si menia telá a robia aj všelijaké iné bizarnosti. Nič proti fantasy, no aj tento žáner by mal mať nejaké pravidlá a nie aby tam bolo možné čokoľvek, čo sfetovaného scenáristu napadne. ()

jahol

To, co bych vytknul Watchmenům, které jsem viděl včera, bych tady ještě umocnil. Digitální efekty a vychytávky mě docela zaujaly, přece jen bylo vidět, že tvůrce je zase tak trochu z jiného kousku světa než z Hollywoodu... a dost dlouhou dobu mé hodnocení oscilovalo mezi "povrchností" a docela hlubokým pohledem pod povrch boje světla a temnoty.. jenže ta závěrečná masakrálně přeplácaná destrukce to obloukem vrátila přesně (k dosti podobné) přeplácané destrukci ve Watchmenech... a bodově hodnotím ještě méně, protože mi tam scházel opravdu přitažlivej hrdina.. ať už kladnej nebo zápornej... a když nad tím teď s odstupem přemýšlím, některé scény byly herecky strašný... 50% ()

Marek1991

Pokračovanie filmu Nočná hliadka bolo lepšie. Bolo však aj dlhšie a malo dosť zbytočností. Opäť si však ide svoje bez ohľadu na diváka, opäť neprezrádza, čo by mal, opäť téma, ktorú nemám rád a veľa mi nedáva, proste len taký film z nudy. Ak si myslíte, že režisér po takýchto dvoch priemerných filmoch s takýmito témami skončil, tak sa mýlite, lebo svoje šťastie skúsil neskôr s týmto typom filmov aj v USA v čase, keď sa stali komerčne úspešnými a hlavný prúd nimi oplýval, napriek tomu, že to boli hlúposti. Denná hliadka patrí medzi akčné a dosť efektné filmy, no z jej obsahu mi najviac zaimponoval koniec. Nesympatický chaos. ()

corpsy

O čosi slabšie pokračovanie skvelej Nočnej hliadky. Film je občas nudný a pomalý, neviem prečo treba všade pchať ľúbostný príbeh, tu sa fakt nehodil. A preto ma sklamal hlavne koniec(?). ()

Pishin

Pomerne dost zmatene, spousta nevysvetlenych veci - ja bouhzel knihu necetl takze u me zustava spousta otazniku. Nevim na cem ma stavet treti dil, s pohledu divaka bych rekl ze je to uzavrene_? nebo se pletu... ()

Zayl

Nepřeberné množství vizuálních odkazů, scénáristických kliček a hromada nepřehledné akce. Směs, ze které vznikl nekontrolovatelný chaos. Zkrátka další z řady zbytečných filmů. ()

Pan Filuta

8/10 Protože jsem Noční hlídku neviděl, dlouho jsem se rozmýšlel, zda se mám pustit do pokračování. Nutno dodat, že jsem vůbec netušil o čem ten film vůbec má být. Jen to, že je ruský. Uchvátila mě "vizuální noblesa", která mě místy doslova vyrážela dech. Bezesporu nikdo neprohloupí, když do toho půjde.... ()

Alqarin

Napodruhé je všeho víc - větší bordel, větší efekty a i příběh má větší grády. Ač zde z původní předlohy zbylo takřka jen pár charakterů, Bekmambetov se bez nich obešel a naservíroval další atmosferický nářez s ohromujícím finále a drzým slaďounkým happy endem a já mu to prostě žeru. ()

sta

já v podstatě nevim, jestli to je geniální nebo sračka..prostě se nedokážu rozhodnout.. závěrečná jízda truckem a záběry na loga firem, které si to zaplatily, je však vskutku komickým převrácením smyslu tzv. "product placementu" ()

Ridick

jednoducho misung, bordel, je pravdou, ze jednotku som videl pred troma rokmi, ale pri pozerani tohto dielu som nevedel vobec o co tam ide a nemo som len cumel na tie hluche frazy o temnych/svetlych a cakal 2 hodiny aby som sa mohol ist konecne najest...uff... ()

Laxik

Tak tohle už je jen slátanina, tady už se nechytá vážně nikdo, natož člověk předlohou netčený a první film shlédnuvší před nějakými dvěma roky. Ale co naplat, když je ta špinává moskva, obouchanej žlutej náklaďák, azbuka, a to všechno včetně nesrozumitelných keců okolo tak stylový, že se bavíte, i když nemáte vůbec páru, co že to sledujete. ()

buldock

Nestravitelná změť dějových linií , nic neříkajících postav , v chaotickém příběhu bez akce a s legendou , která mě vůbec nechytla. Tudíž je mé hodnocení odpovídající tomu co jsem shlédnul. Film: 20% ()

sonnak

O něco přehlednější, zábavnější a koukatelnější než jednička, ale pořád je to z velké časti hrozně nudné peklo. ()

blackrain

Doporučuji si přečíst knihy a podívat se na první díl, protože se vám může velmi lehce stát, že budete mimo. Film k prvnímu dílu často odkazuje. Opět sleduje odvěký boj Světla a Tmy. Děj je trošku komplikovaný a chaotický. Značně se liší od své knižní předlohy. ()

kaylin

Bekmambetov se prostě vyžívá v akčních scénách a chce je podat takovým způsobem, aby to bylo co nejefektnější, co nejvíce zajímavé pro diváka. Docela se mu to daří. V jeho podání je to místy skutečně ten správný adrenalin, ale nemůžu si pomoct, "Denní hlídka" mě prost nezaujala příběhem. Kdybych ji viděl v roce, kdy vznikla, možná by to bylo jiné. Takhle je to ale pořád efektní nadprůměr, což je vše. ()

jajinka

Tak teď jsem opravdu zvědavá, zda a jaký bude třřetí díl.. Tenhle už byl opravdu s nákladnějším rozpočtem (možná chyba), a ještě více zmatený s velmi ulehčeným koncem.. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013