3-iron

• Jižní Korea Bin-jip (více)

"Jsme jako prázdné domy, čekáme na někoho, kdo odemkne zámek a vysvobodí nás."  Tae-suk se potuluje na své motorce, chodí od domu k domu, ve dveřích nechává reklamní letáky a vloupává se do těch bytů, kde si letáky nikdo nevyzvedne. Předpokládá totiž, že majitelé jsou na cestách, a tak v těchto prázdných obydlích přechodně pobývá, dokud se jejich vlastníci nevrátí.
Jednou se však vloupá do luxusního domu, kde se stane svědkem pokusu tyranského manžela o znásilnění své ženy Sun-hwa. Tae-suk do muže odpálí několik míčků golfovou holí 3-iron, popadne Sun-hwa a společně odjedou.
Od této chvíle vcházejí do prázdných domů společně. Tae-suk v každém bytě, do kterého se nastěhují, vaří, uklízí, dělá drobné opravy a Sun-hwa poprvé v životě zažívá skutečný pocit domova. Navzájem cítí bolest a samotu toho druhého a nakonec se do sebe zamilují.
Při návštěvě dalšího domu objeví mrtvé tělo starého muže, kterého sami pohřbí. V domě žijí, jako by byl jejich vlastní, dokud se nečekaně neobjeví syn zesnulého a nezavolá policii.
Tae-suk je obviněn z vraždy, vloupání a únosu a Sun-hwa se musí proti své vůli vrátit k manželovi. Zatímco Tae-suk čeká na propuštění z vězení, nachází jedinečný způsob, jak vrátit štěstí, které se Sun-hwa prožívali. (Kfilmu.net)

Wallas

Poeticky pohádkové, obzvláště konec. Tady si Kim Ki-duk opravdu vyhrál se vším - kamera, hudba atd. Zanechá opravdu silný zážitek. ()

farmnf

Zase mě ten žluťásek dostal! Od 3/4 filmu přejde z reality do snovna. Výborná hudba i kamera. Moc toho nenakecaj. Kim předvídá, že divák není pitomec. Dostal mě dialog mezi mlácenou ženou a jejím nervákem manželem. Miluji tě-(proč tak najednou) kamera pomalu snímá a jede vlevo. Tam je ruka ducha, živé bytosti, metafory, kdož ví. Někdy kameraman volí jen záběr zezadu na dlouhé vlasy... a další a další fórky-no tedy kurva, pěkně se vám v tom movies v Koreji daří pane Kime... ()

dan.pacino

Násilí a zločin v nové podobě, kdy se na dotyčného zlobit nebudeme a dokonce mu budeme fandit. Násilí, které je občas trošku brutálnějsí, je natočeno v tak čisté formě, že to ani jako násilí nebereme. Film, u kterého je možné usnout, ale ne z hlediska unuděnosti, ale z hlediska toho jak málokdy hudba změní tón. Film, u kterého se v první půlhodině vůbec nemluví, ale ani to vůbec nechybí, protože vše je vidět v gestech hlavních hrdinů. :) ()

LeoH

Prázdný dům u mě padl na mnohem úrodnější půdu než patero ročních dob. Ze začátku jsem se mu vzpíral kvůli pocitu umělosti z výchozí situace i z nepřítomnosti dialogů mezi hlavními postavami, ale postupně mě do sebe vtáhl silou přímo motýlí. Otázku, zda sen, skutečnost nebo něco mezi tím, jsem si pokládat nepotřeboval. Napoprvé 90 % a příště možná i víc. ()

senor

Neviděl jsem všechny předchozí Dukovy filmy, takže nemůžu moc srovnávat. Každopádně tohle bylo o chloupek lepší než Jaro, léto atd. Začátek je dobrý, v půlce se to trochu zlomí a najede to na trochu jinou kolej. Je dobře že to vůbec u nás šlo v kinech. Snad se podaři do distirbuce zařadit i další snímky z Koreje. ()

DaUr

Nejlepší, nejpoetičtější a nejpříjemnější filmový zážitek za poslední dobu. Korejské snímky jsou vždy trochu náročnější, tentokrát v čistě pozitivním smyslu co se vlivu na náladu týče. Herecké výkony, spoléhající se v případě ústřední dvojice pouze na mimiku a pohyby těla (on nepromluví vůbec, ona řekne pár slov) zprostředkují mnoho scén, které opravdu uvíznou v paměti a i bez kdovíjaké složitosti vypadají sofistikovaně a jednoduše řečeno krásně. K tomu úžasná hudba, přesně odhadnutá stopáž... a mohl bych pokračovat ještě dlouho, takže raději prostě konstatuji, že Bin jip je opravdu nádherný film. 100% ()

ivan_drago

Nemluvný, lehce mysteriozní příběh s neopakovatelnou atmosférou aneb nezvaný hodinový manžel do domu... 3-železo překvapí stopáží, protože se místy i táhne.... Však nejsilněji působí romantická linka příběhu, kdy si hlavní hrdinové vyznají lásku prakticky beze slov...film se pomalu, ve své snové linii, blíží ke konsenzu a mně nejvíce utkvěly ty scény z vězení a ta hra na schovávanou. Samozřejmě trénování přesnosti odpalu na lidský terč je také pamětihodné... Filmařsky vytříbené a nenudící... ()

Tosi

Moc nechybělo a byl z toho skoro němý film. Ale všechno podstatné měly pochopit jen naše oči. Smutek a štěstí si v tomto krásně dojemném filmu podávaly ruce, což nešlo vystihnout lépe, než poslední objímací scénou, u které se dalo jen tiše sedět a koukat... ()

Sarpele

Hlavní hrdina filmu Bin-jip Tae-suk se násilí v mezilidských vztazích vyhýbá tak, že do žádných mezilidských vztahů nevstupuje. Zabydluje dočasně opuštěné byty, do cizího prostředí zasahuje jen velmi jemně a něžně. Až když neplánovaně vstoupí do vztahu s tajemnou Sun-hwa, dostává se opět do pasti násilí, jehož je jak aktivním tak pasivním účastníkem. Až ve vězení najde způsob, jak být mezi lidmi a zároveň se násilí vyhnout. Je však možné aplikovat toto řešení v běžném životě? Není Bin-jip jen jakýmsi útěkem do snu? ()

Raven0

Asi jediný Kimův film který mě opravdu bavil. Ne že by ostatní jeho filmy nebyli dobré, opak jest pravdou, ale mě takováto témata asi moc nesedí. Ale tento snímek je opravdu pozoruhodný a zanechal ve mě svůj odkaz. Velmi silný a velmi mystický. Jen tak dál. ()

uhlajz

Na mě dost utahaný a neakční:-) S první půlkou jsem měl velké problémy, abych neusnul, závěr už byl o dost lepší a vytáhl to na 70%. ()

Cushing

Stojí za vidění, ale pochybuju, že opakované. Kim Ki-duk umí předstírat duchovno, to mu musím nechat, a výborně zvládá mluviti filmem, aniž by hlavní postavy musely vypustit z úst jediné slovo. Ale k takhle minimalistickému filmu se, dle mého skromného názoru, nehodí pseudopříběh vytažený za vlasy až do vyšších sfér a ani umanutá naivita, s kterou jsou postavy vedeny režisérem. Chvílemi jsem v tom viděl rozpohybovaný mangakomiks vysloveně pro teenagery a budiž jim to nakonec přáno, ale to, co mně na 3-iron vadí nejvíc, je jeho vcelku dobře skrývaná, avšak jednoznačná kýčovitost. Takové to "emo" pro vnímavější náctileté? Anebo filmová "báseň"? "Dotek s absolutnem"? Jak je libo. Anebo jsem na to starý, tím to bude nejspíš. A mimochodem souhlasím s Rentonem, že film ztratil na zajímavosti od chvíle, kdy se hrdina dostal do vězení. ()

GrooveJump

Když poprvé vidíte Jaro, léto, podzim, jaro a né tyhle narativní a překrásné závody v mlčení, tak už si snadno obhajíte svoje ohodnocení. Kdybych tyto filmy viděl v obráceném pořadí, i hodnocení by bylo možná paralérně odlišné. Ale momentálně u mne vyhrává Zen výlet do jihokorejské přírody..... ()

VittaBella

Poslední dobou mě fascinuje asijská kultura a přestože mi nikdy nebyla blízká, propadla jsem anime, typickým čínským filmům odehrávajích se za straých dinastií a za dob samurajů i moderním kouskům. (Taky jsem se začala učit japonsky :-D) 3-iron je celkem zajímavý film, který má jedno velké plus - originální nápad! Snímek je to opravdu osobitý a povedený, ale přece jen byl na mě až moc mlčenlivý a pomalu plynoucí... Btw, dostává mě slovenský název Golfová palica :-DDD ()

Kmotr76

Další skvělý Ki-Dukův poetický film s nečekanou pointou, který se mi líbil ještě o trochu víc než Jaro, léto atd. Kombinace perfektní hudby a různorodých interiérů různorodých jihokorejských domácností (zbohatlíkova vila, starý "historický" domek, ošklivá garsonka...) a netradičního páru, který snad ani jednou nepromluví je téměř dokonalá. ()

dANo

Sun-Hwa toho veľa nenarozpráva (teda on vlastne nepovie počas celého filmu nič:), ale za neho hovoria činy... Jeho "úchylkou" je nasťahovať sa do dočasne prázdneho bytu, vyspať sa, najesť sa a ako "vďaku" niečo opraviť, prípadne oprať špinavé veci... Zvláštna postava, ktorá sa v jednom dome stretne s týranou manželkou bohatého tyrana a tá je ochotná s ním opustiť svoj "domov" a žiť jeho spôsobom. Až kým ich nechytia a nepredvedú na políciu. Potom sa to všetko pre ňu vracia do pôvodných koľají a Sun-Hwa končí vo väzení. Tam sa však naučí byť neviditeľný... ;o) Krásny film o zvláštnej dvojici a ich láske končí uveriteľno-neuveriteľne. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí