Tajemství slov

• Španělsko La vida secreta de las palabras (více)

Vrtná stanice, místo izolované od civilizace, vzdoruje vlnám daleko na otevřeném moři. Na tomhle odlehlém místě obývaném pouze muži se jednoho dne objeví žena (S.Polley). Má se starat o pracovníka (T.Robbins), který při nehodě přišel o zrak. Časem mezi oběma vzniká pouto. Jako na pustém ostrově se stávají citově závislí jeden na druhém. Za pomocí slov vyplouvají na povrch jejich tajemství, bolest, naděje, láska, smutek..... Bezesporu největší filmová událost ve Španělsku za rok 2005. Na vzniku snímku režisérky Isabel Coixet se výrazně podílel Pedro Almodóvar a jeho produkční společnost ElDeseo, kterou řídí se svým bratrem Augustínem. Film Tajemství slov získal 4 španělské Oscary (ceny Goya) v hlavních kategoriích a deklasoval konkurenci jak u diváků, tak u kritiků. (oficiální text distributora)

iN

Sice mi většinou filmy podobného ražení s minimalistickou intimitou nevadí – přece jen ve Varech se jich objeví každý rok desítky – ale u tohoto filmu vše shrne fakt, že jsme si ho pouštěli natřikát. Režisérka nechá diváka tápat ohledně (de)motivace hlavní hrdinky na můj vkus až příliš dlouho... Navíc „trauma" postavy Tima Robbinse nám zkrátka připadalo nicotné a nevyvážené oproti traumatu Hany. Nevím, pod kůži se mi tento film prostě nedostal. ()

samuelsson

Jeden z najzaujímavejších filmov, ktoré som videl, práve kvôli scenáru. Spoznávanie introvertnej zdravotnej sestričky so slepým pacientom formou rozprávania si životných príbehov je proste pecka! Najviac ma však zaujali myšlienky, o ktorých budem rozmýšľať ešte poriadne dlho. Film, ktorý je presne podľa môjho gusta, kvôli scenáru, réžií, soundtracku, ... Jednu hviezdičku som stiahol len za príliš zdĺhavý úvod a „romantičnosť“. Čo už, nič nie je perfektné... ()

Pavlin

Jako téma jistě velmi závažné a potřebné,ale podruhé se na to asi nepodívám.Jako filmařina místy nudné a řekl bych že tomu chybí nějaká hlubší myšlenka,která by film posunula ze zoufalství a beznaděje někam dál. ()

djPeťál

I told you before, didn't I? There are very few things.. Silence and words. Ale je toho tam mnohem víc co nám Isabel Coixet přináší, a to především příběh o místě uprostřed širokých vodních ploch, jehož obyvatelům je v životě jako trosečníkům daleko od "spásné" civilizace prostě lépe.. Ale i přes odloučení, které si sami zvolili a hradby, které kolem sebe vystavěli, lze nalézt mezírku ve zdi, skrze kterou je na toho druhého vidět, a taková vidina dává naději.. Když navíc zjistíte, že je toho tam ještě víc, a toto víc jsou herecké výkony Sarah Polley a Tima Robbinse, není to dohromady zrovna málo.. ()

Via

Zpočátku silně nevýrazně, ale posléze se dostáváte do osudu postav a pak jen tiše sledujete, o co tam vlastně jde, a která z postav má hlavní roli... o smutku, krutosti, lásce, slovech, "slepotě", naslouchání, dedukci... Neočekávejte akci, ale drama plné náznaků... ()

natalanka

Naprosto mě to dostalo. U filmu jsem pracovala a najednou šly stranou papíry, pero i kafe. Sedla jsem si do křesla a koukala. A hltala. To teda byl zážitek. Isabel Coixet to dokázala. Přikovala mě k obrazovce a dala mi chuť se o tenhle film podělit i s těmi které mám ráda. Film překypuje klidem, a konec Vám příjemně pohladí duši nadějí na nové začátky. Tim Robbins je kouzelný a Sarah zdárně sekunduje. Nádhera. Vřele a od srdce doporučuji. :-)) ()

jongo

Vzhľadom k tak silnému obsahu, neadekvátna a nedostatočne dôstojná forma. Silné emócie prerývane americkým sentimentom.inak fajn ()

solisoli

Niekto bezhranične, bez viery ducha so zbabelou krutosťou, zneužije svoju moc. Takémuto je jedno skončiť v pekle, keď sa dostaví spravodlivosť. Je už neskoro, pretože zanecháva po sebe to najhoršie, čo bezbranný človek zažije. Tento príbeh je úchvatná sonda do duše, ktorú nie je možné pochopiť , pokiaľ sa to nezažije. O niečo hlboké k tejto veci sa úspešne pokúsil Isabel Coixet so skvelým hereckým duom, hlavných postáv. Trochu rozpačitý rozbeh, ale o to hlbší zmysel a pointa. Skvelé. ()

old salt

Jeden z nejsilnějších zážitků poslední doby. A monolog Sarah vůbec nejsilnějším vůbec. Výborný scénář. Skvělé herecké výkony. Zajímavý hudební doprovod. ()

moudnik

Jsou filmy, kde se nemluví a výjevy beze slov řeknou vše potřebné obrazem.Tak jsem viděl mnoho válečných scén natočených náhodnými pozorovateli i renomovanými válečnými zpravodaji. Zcela jiné jsou filmy konverzační, kde nelze zmeškat jediné slůvko, aby se nepřeslechla pointa či důležité sdělení, potřebné k pochopení celého díla. Válečná zvěrstva zachycená kamerou beze zvuku jsou otřesná. To, co nám však sdělí Hanna během pár minut, kdy konečně promluví se svým pacientem, je doslova šokující. Celý film čekáme na její tajemství a když nám jeho část konečně prozradí a minimalistickým způsobem i ukáže, nejsme s to pochopit, jak je to možné, jak se to mohlo stát, jak se mohli lidé na konci dvacátého století k sobě chovat hůř než zvířata. Tento film nelze pustit z hlavy a ještě dlouho se Vám o něm bude zdát. ()

bonovox

Krásny príbeh lásky so skvelými momentami. Ústredná dvojica je veľmi uveriteľná a presvedčiva, celkovo dodáva filmu dušu. ()

djcremo

Neviem ako veľmi sa na tom podieľal Pedro Almodóvar, ale podľa mňa veľmi nie. Skôr mi to príde ako pokus o jeho kopírovanie. Film ktorý sa skoro celý odohráva na jednom mieste, potrebuje sakra dobre, diaógy, ale tento ich nejako nemal. Niekedy mi to pripadalo ako keby to liezlo z chlpatej deky, alebo akoby si nemalo čo povedať, ale nejako sa donútili, aby aspoň niečo povedali. ()

MUNRO

Námět sliboval zajímavé romantické drama z netradičního prostředí ropné plošiny.Jenže z filmu se stala sáhodlouhá upovídaná nuda.Název filmu sice na určitou upovídanost předem upozorňuje,ale tenhle film je v podstatě pouze o dialozích,čímž se dá vlastně jen poslouchat,aniž by člověk musel upřeně hledět na obrazovku.Osobně jsem se při filmu stihnul nasnídat i dodělat rozdělanou práci na notebooku.Nebylo zkrátka vůbec nutné koukat na samotný film,protože se stejně na co koukat není.Sem tam nějaký ten záběr na plošinu,na zaměstnance poflakující se po palubě lodi,či v jejích útrobách,ale drtivá většina filmu se odehrává v jedné místnosti,kde rozmlouvá celkem zajímavá Sarah Polley o popáleného Tima Robbinse.Myslím,že vinu lze svalit především na režisérku Isabel Coixet,protože námět filmu není vůbec špatný a ústřední herecká dvojice už vůbec ne.Snímku zkrátka chybí trocha napětí a naopak disponuje příliš dlouhou stopáží,což filmu založenému na dialozích také moc neprospěje.Záběrů na atraktivní ropnou plošinu a divoké moře v jejím okolí také moc není,takže z mého pohledu je Tajemství slov velké zklamání!!! ()

kolly13

Moc se mi líbilo ztvárnění samoty v různých lidských osudech a také jejich vzájemná interakce. Scéna, kdy popisuje svůj hrůzný zážitek, to jsem zapomněl dýchat a velice se mě to dotklo. Zvlášť, když to člověku dojde. Kvalitní scénář, dobrý Robbins i Polley. Ale v první části se dalo ukázat více a nastínit určité typologie. Proto jen za tři. I když evidentně mezi ostatní recenzenty nezapadám a možná bych dal za čtyři, kdybych to viděl v jiné náladě. ()

black8

Film so silným posolstvom, natočený s citom a spôsobom, že neurazí menšinové a neodplaší väčšinové publikum. Oceňujem, že smutné momenty neboli zbytočne predlžované a že tzv. hra na city bola udržiavaná v znesiteľných medziach. Film bol zmeskou vecí, ktoré mám rada, tragédie s trochou komičnosti a čudáctva, nádeje, lásky... Niečo, čo je dosť typické aj pre Almodóvara, ktorého otlačok je citeľný aj na tomto snímku. Príjemný filmový zážitok, ktorý mi okrem iného pripomenul, že na mnohé veľké udalosti z nie tak ďalekej minulosti zabúdame. A zabúdam aj ja. A aj preto sú filmy ako je tento dôležité. ()

jojto

Je krásne, že sú filmy, na ktoré budete spomínať i po rokoch. Tento, síce nie príliš známy, k nim patrí bez jediného slova pochýb. ()

Co jde do kin tento týden?

Co jde do kin tento týden?

11.05.2006